"Moi wielcy poprzednicy" Garri Kasparow

Moderator: redjok

"Moi wielcy poprzednicy" Garri Kasparow

Postprzez redjok » 07 lut 2008, 11:44

Kilka tygodni temu miałem okazję wziąć te książki

"Moi wielcy poprzednicy" t. 1

"Moi wielcy poprzednicy" t. 2

do swoich łap i zostałem bardzo mile zaskoczony zawartością

:arrow: baaaardzo duuuużo komentarzy [zapewne bardzo dobrych jakościowo]
:arrow: ładne zdjęcia i dużo wątków historycznych

Chyba jedynym mankamentem tej publikacji [IMO] są "maczki"

Mam wrażenie, że jest to najlepsza propozycja na rynku która w sposób przekrojowy ukazuje losy i twórczość najwybitniejszych postaci 64 pól.
redjok
Administrator

Podziękował : 410 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez Rafcik » 07 lut 2008, 19:26

Najlepsza szachowa książka jaką w życiu czytałem. Mój ranking to właśnie jej zasługa.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 383 razy
Ranking: 2268

Postprzez Klr! » 07 lut 2008, 22:58

Możesz opisać, co w niej jest i co sprawiło, że podniosłeś swój poziom? Bo ja osobiście najlepiej oceniam "Mój system", który miał ogromny wpływ na podniesienie mojego (czego jeszcze ranking nie obrazuje, ale proszę poczekać.. ;) ), miałeś ją w rękach? Może możesz porównać? ;)
Lepiej nie pisać nic, niż pisać nic...
Klr!

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez Rafcik » 08 lut 2008, 14:12

Klasyki, klasyki, klasyki... Trzeba znać historię szachów i powie Ci to K A Ż D Y arcymistrz. Mój kolega przez jakiś czas trenował z B. Soćko. Już na pierwszej lekcji kazał koledze wymienić po kolei mistrzów świata, czego mój znajomy nie był w stanie zrobić. Komentarz arcymistrza jest chyba wiadomy. Nie wiem jak wy ale ja wierzę w słowa czołowego szachisty Polski, aniżeli anonimowej koleżance Barbarze. Wolę przerabiać klasyki, niż diagramy. Mam dzięki temu kompletny trening we wszystkich stadiach partii, a nie tylko w kombinacjach. Tak samo powoływanie się na to, że Laszo Polgar pokazywał córkom tylko diagramy jest niedorzeczne, bo nawet po samej książce widać partie "miniaturki". Widocznie wiedza Barbary kończy się na drukowaniu diagramów. No ale co tu komentować, są różni ludzie, różne sposoby manipulacji i różne próby zarobków.

Ta książka to pozycja obowiązkowa PRAWDZIWEGO szachisty.
Rafcik
Administrator

Postprzez demon_szybkosci » 08 lut 2008, 23:36

:idea: Ksiazke "Moj system" w wersji po polsku sprzedalem kilkanascie tygodni temu. Mam natomiast w wersji rosyjskiej i bede probowal ja przerobic. Niemniej ta pozycja (Nimzowistcha) ma wg mnie rownie wielu przeciwnikow co zwolennikow. Prawda byc moze lezy posrodku - jesli ktos UMIEJETNIE potrafi przerobic te ksiege z UWAZNYM i KRYTYCZNYM spojrzeniem, wowczas dosc duzo wyniesie. Inaczej pewnie lipa. Natomiast odnosnie Kasparowa to ponoc to jego NAJBARDZIEJ wybitne dziela. A jesli dobrze przetlumaczone i wydane, to czemu sie dziwic ze to HIT? :o :shock: :roll:
PS. Kolega Krzysiek to chyba bedzie musial troszke poczekac, zeby 2200 ELO wskoczylo :P ;) 8). Oczywiscie mozemy czekac, az dzielo Nimzo "zakielkuje", ale moze zamiast czekac nalezy Krzysztofie SOLIDNIE popracowac nad szachami? :roll: :devil:. Probowales moze? :P :o :D
demon_szybkosci

Postprzez Klr! » 09 lut 2008, 01:57

demon_szybkosci napisał(a):ale moze zamiast czekac nalezy Krzysztofie SOLIDNIE popracowac nad szachami? :roll: :devil:. Probowales moze? :P :o :D

No tak, o tym właśnie mówię. Ja sam czekać nie będę jak mi się ranking podniesie, tylko Wy poczekajcie :mrgreen: :lol: :o a ja właśnie spróbuję popracować.. Jak znajdę czas.. :/ ;)
Lepiej nie pisać nic, niż pisać nic...
Klr!

Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez vego » 09 lut 2008, 11:22

Heh, bez tej książki bym pewnie nigdy >2000 nie wbił ;)
Have fun?
vego

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez adicom23 » 16 lip 2008, 00:46

Ciekawa książka, dopiero zacząłem ją gruntownie analizować i jestem na około 40 stronie (partie Morphy'ego - a propos, wg mnie geniusza szachów). Mam nadzieję, że po cyklu treningowym, będę mógł się pochwalić jakimś ciekawszym rankingiem niż 1892 zrobione tydzień temu :P.
adicom23

Postprzez Rafcik » 06 sie 2008, 08:47

Mam nadzieje że nie długo będzie kolejna część bo ile można czekać..
Rafcik
Administrator

Postprzez GrochuX » 31 sie 2008, 11:01

Jest to bardzo dobra książka szachowa, bardzo dużo przykładów partii i ogólnie dużo tekstu, analiz itp.
A co sądzicie o książce o książce Aleksandra Rajeckiego i Maksyma Czetwierika pt "Michaił Tal"?
GrochuX

Postprzez Rafcik » 10 kwi 2009, 08:21

Dziwne, że jeszcze nikt nie wspomniał, ale już do kupienia jest 3 część tej kultowej serii (widziałem w Empiku). Tylko cena jest.. odstraszająca (podchodząca pod 90zł!) ! Jednak już odkładam do skarbonki, bo co się nie robi dla miłości. ;)

Obrazek
Rafcik
Administrator

Postprzez andy146 » 10 kwi 2009, 13:20

Rafcik napisał(a):Dziwne, że jeszcze nikt nie wspomniał, ale już do kupienia jest 3 część tej kultowej serii (widziałem w Empiku). Tylko cena jest.. odstraszająca (podchodząca pod 90zł!) ! Jednak już odkładam do skarbonki, bo co się nie robi dla miłości. ;)

Ja już ją mam i się cieszę. Kupowałem w Caiss-ie i kosztowała mnie "tylko" 72. Poza zaletami takimi jak komentarz Kasparowa na wysokim poziomie i ciekawym snuciem opowieści o mistrzach świata książka ma kilka wad. Po pierwsze jest za krótka ;), a po drugie nie ma w ogóle zdjęć tak jak poprzednie części. Czyżby w pogoni za minimalizacją kosztów wydawca odrzucił taką gratkę jak zdjęcia. Chyba całkiem przyjdzie przestawić się na rynek anglo- i rosyjskojęzyczny.
andy146

Postprzez mol_ksiazkowy » 10 kwi 2009, 15:24

opis do cz 1,
Pierwszy tom tej antologii został poświęcony pierwszym "niekoronowanym" championom oraz oficjalnym mistrzom świata z okresu do zakończenia II wojny światowej - Wilhelmowi Steinitzowi (1886-1894), Emanuelowi Laskerowi (1894-1921), Jose Raulowi Capablance (1921-1927) oraz Aleksandrowi Alechinowi (1927-1935 i 1937-1946). Kasparow przedstawia biografie i twórczość dawnych szachowych mistrzów w fascynującym historycznym i polityczno-kulturowym kontekście, odmalowując wielce plastyczny wizerunek każdego z nich.

:arrow: coz ,Ja mam na razie tylko 1 czesc i po przeczytaniu ok połowy stwierdzam ze jest swietna. Same analizy parti mistrzow, zero lania wody , etc, zdjec faktycznie sporo..
Ps nie wiem ilecz esci sie juz do tej pory ukazalo....?!
Załączniki
76528.jpg
76528.jpg (17.69 KiB) Przeglądane 8254 razy
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 119 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez Tomrejten » 10 kwi 2009, 15:50

Pięć części się ukazało. Ostatnia traktuje o Korcznoju i Karpovie.

Jestem ciekaw wcześniejszych części. Pewnie niedługo je przeczytam.

Pozdrawiam
Tomrejten

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez albatros » 22 kwi 2009, 22:51

Rzeczywiście porównując z poprzednimi tomami książkę tom III jest zdecydowanie za drogi i zbyt cienki (nawet jak na cenę 72 zł).A w Empiku cena 99 zł.

Jaka to strategia marketingowa wypuścić 2 książki stosunkowo tanie i przystępne ,a potem III tom, dużo dużo drożej ,chcą c zarobic na tym tomie.
Ciekawe ile będą kosztowały następne tomy ?

A spotkałem sie,że jest tam sporo błędów -niedoskonałości w tłumaczeniu.

Jak oceniacie to tłumaczenie ?
albatros

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe