Capablanca rm i ocena pozycji i planowanie.

Moderator: redjok

Capablanca rm i ocena pozycji i planowanie.

Postprzez FireEasy » 04 lis 2017, 13:46

Zakupiłem te dwie książki i mam pytanie którą powinienem pierwszą przerobić i jak. Np czy mam wkuwać na pamięć te wszystkie partie. A i jak analizować warianty boczne, bo gdy ustawie na szachownicy jakiś boczny wariant to muszę od początku układać na szachownicy(od pozycji wyjściowej i po kolej wszystkoe ruchy. I jak najlepiej jest zrozumieć te książki jak je przestudiować?
Miłego dnia
FireEasy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Re: Capablanca rm i ocena pozycji i planowanie.

Postprzez FireEasy » 04 lis 2017, 15:12

Wątpię że nikt nie umie mi odpowiedzieć.
FireEasy

Postprzez kolokwium » 04 lis 2017, 15:45

Jeżeli ok. 1,5 godziny to bardzo długi czas, to może warto poczytać forum lub spytać rodziców. :>

PS
Tak jak podręcznik do matematyki lub fizyki...
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez FireEasy » 04 lis 2017, 18:48

A którą książkę proponujesz pierwszą?
A i to w końcu jak mam je omawiać? Ponieważ nie widzi ustawianie mi się odtwarzanie wszystkich ruchów od początku, za kazdym razem gdy wykonam na szachownicy boczny wariat. Oczekuje na odpowiedź.
FireEasy

Postprzez chlebik » 04 lis 2017, 19:12

IMHO rób obie na raz bo dotyczą zupełnie innych rzeczy. 'Ocena' jest pełna teorii i gęstych wariantów. 'Capablancę' ja przynajmniej traktuję jako lekką lekturkę szachową kiedy czuję, że nie ma sensu robić mocnego treningu (bo jestem zmęczony dla przykładu), a jednak 'coś' bym z szachami zrobił.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez FireEasy » 04 lis 2017, 19:20

No ale jak mam je omawiać? A właśnie w ocenie jest takie coś że od początku partii są ruchy które należy wykonać aby dojść do sytuacji jak na diagramie, to mam po prostu ustawić pozycje jak na diagramie, czy od początkowej go ustawienie bierek robić ruch po ruchu, no i jak sobie radzić z bocznymi wariantami, bo nie widzę aby rozpoczynać od pozycji wyjsciowej. No i jak w ogóle omawiasz te książki. Ile czasu poswiecasz na analize jednej partii capablanki? Ps. Pozycja wyjsciowa dla mnie to taka jak na diagramie, z grubsza jak czytać i przerabiać te książki.
[FEN "rnbqkbnr/pppppppp/8/8/8/8/PPPPPPPP/RNBQKBNR w - - 0 1"]
FireEasy

Postprzez Grem » 04 lis 2017, 19:34

FireEasy napisał(a):A którą książkę proponujesz pierwszą?
A i to w końcu jak mam je omawiać? Ponieważ nie widzi ustawianie mi się odtwarzanie wszystkich ruchów od początku, za kazdym razem gdy wykonam na szachownicy boczny wariat. Oczekuje na odpowiedź.

Najlepszy sposób to chyba książka plus szachownica lub program szachowy (albo oba naraz), w programie czasem wygodniej, łatwo wrócić do dowolnego momentu partii bez konieczności ciągłego ustawiania bierek, wada: inaczej się patrzy na normalną szachownice a inaczej na monitor, jednym to nie przeszkadza innym tak.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez chlebik » 05 lis 2017, 07:47

Tak jak Grem pisze - szachownica + partia w programie. O wiele latwiej sprawdzic boczne warianty, podpytac silnik co sadzi, itp.

'Ocene' przerabialem tak, ze staralem sie do niej usiasc 'na dluzej'. Co to znaczy? To zalezy od Ciebie. Musisz wziac na warsztat pierwsza partie z rozdzialu drugiego 'Przewaga pionkowa na skrzydle hetmanskim' i przerob pierwsza partie (wraz z komentarzami, bocznymi wariantami, jak Cie cos zainteresuje to sam poprzestawiaj figury z pytaniem 'dlaczego nie tak'). Zobacz ile partia ma ruchow, ile zajmuje stron, ile Tobie zajela ta operacja i juz masz podstawe do wnioskowania ile zazwyczaj zajmie Ci przerobienie jednej/dwoch/piecu partii. Oczywiscie sa dluzsze i krotsze, ale to kwestia wprawy.

Co do 'Capablanki', ale tez i 'Oceny' - nigdy nie dawaj sobie powiedziec ile ma trwac analiza partii. Co z tego, ze ktos silny powie Ci, ze dwie godziny. Ale na swoim poziomie przy jakiejs prostej partii gdzie Capablanca gral z kims slabszym najczesciej partia toczy sie do jednej bramki i mozna w praktyce zaobserwowac 'konsekwentna realizacje przewagi' i za wiele nie ma co analizowac (za to na pewno zachwycac sie jak pieknie Capa potrafi rozjechac przeciwnika). Sa natomiast partie, ktore sa az geste od wariantow, liczenia, potencjalnych kombinacji i wtedy nalezy z nimi pracowac dluzej. Lubie w tej dziedzinie opinie forumowicza "krzysio", ktorego syna prowadzil trener i powiedzial na poczatku by nie analizowal swoich partii bo i tak nie zrozumie gdzie zepsul. To samo moim zdaniem dotyczy analizy partii arcymisiow. Oczywiscie jak sie ma komentarz to jest latwiej, ale jakosc i dlugosc analizy bedzie i tak zawsze czesciowo wypadowa naszej obecnej sily gry.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez AuroraBorealis » 05 lis 2017, 10:06

W przypadku partii Capablanci engin nie sprawdza sie kompletnie.
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 05 lis 2017, 10:41

Kiedy mój poziom gry sięgnął dna - ranking spadł do okolic 1500 jeden z forumowiczów polecił mi właśnie te dwie książki. Książkę o Capablance przerabiałem, ale przestałem w pewnym momencie, ale Ocenę pozycji przerobiłem i to dosyć szybko. Z książki jestem bardzo zadowolony, wcześniej moja gra polegała na tym żeby wszystko powymieniać do końcówki, teraz co prawda też dużo wymieniam, ale lepiej potrafię ocenić czy ta wymiana mi się opłaca.

---

Co do książek (ogólnie) to ja najbardziej lubię gdy jest opis planu, gdzie postawić figury, co zaatakować (najlepiej gdyby był opis słowny). Z kolei to czego najbardziej nie lubię to masa wariantów z odgałęzieniami. Uczyć się tego na pamięć to tak jakby uczyć się na pamięć zadań z matematyki - nauczę się tego jak rozwiązać całkę z e do x+1, ale dostanę e do x+2 i już nie będę wiedział jak rozwiązać gdy nie zrozumiem. Ponadto cytując jednego wykładowcę "gdyby chcieć się tego wszystkiego uczyć na pamięć to lepiej od razu sobie strzelić w łeb no nie?...Nie, tego nie polecam, bez tego można żyć, ale co to za życie gdy się nie zna definicji granicy ciągi."

Mój sposób na tasiemce jest taki:

Ustawiam pozycję na szachownicy (żadnych programów, żadnych analiz, warunki zbliżone do tych, które panują na turnieju). Przestawiam bierki zgodnie z tym, co jest podane w książce dochodząc do pozycji 1. Następuje odgałęzienie, gdy przeanalizuje wariant 1a wówczas wracam do pozycji 1 i sprawdzam wariant 1b. Czasami trzeba będzie sprawdzić wariant 1b1, 1b2, 1b3. Analiza wsteczna (cofnięcie pozycji o 4-5 ruchów do tyłu) nie sprawia mi większych problemów (wcześniej miałem problem żeby 3 ruchy odtworzyć). Cofam pozycję do diagramu 1 (albo do diagramu 1b) i sprawdzam poboczne warianty. Jeśli nie ma wyszczególnionego diagramu w książce i nie pamiętam to trudno wracam do początku. Pamiętam jak kiedyś (nie mogąc przypomnieć sobie pozycji sprzed 3-4 ruchów) cofałem po kilka razy do pozycji wyjściowej. Wiem, że jest to męczące i denerwujące, ale widząc taką samą pozycję 10 razy może więcej zapamiętam. Przerabianie książki się wydłuży, ale to chyba nie będzie czas stracony.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez FireEasy » 05 lis 2017, 12:11

Dziękuje ❤ a ta ocena i planowanie to będzie dobra na poziomie 4-3 kategorii? A i rutra wg cb którą lepiej na początku przerobić?
FireEasy

Postprzez rutra » 05 lis 2017, 16:12

Możliwe, że na poziomie IV-III będzie trochę za trudna, ale można spróbować, na pewno nie zaszkodzi. Ja miałem II 1500, ale ranking mi leciał cały czas w dół, w pewnym momencie (już po tym jak przerobiłem książkę) spadł do 1479 (a byłoby jeszcze gorzej, tylko ostatnie trzy rundy turnieju szczęśliwie wygrałem).

Myślę, że może lepiej najpierw jedną (Ocenę pozycji i planowanie), później drugą. Ja "Ocenę pozycji i planowanie" przerobiłem w miesiąc. Na początku po przerobieniu wyników nie było, wiedza musiała się usystematyzować, ale później poziom wystrzelił. Może nie było to od razu widoczne na rankingu, jednak podczas partii dużo więcej widziałem.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez Daniel » 05 lis 2017, 19:34

Z tych dwóch zacznij od Capablanki. Ładnie skomentowane partie, dobra książka dla poziomu IV kategorii lub nieco wyżej.
Daniel

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 291 razy

Postprzez gracz » 07 lis 2017, 16:47

Capablankę przerobiłem z przyjemnością i od niej zacznij.
Dobre komentarze, jakby Mistrz siedział obok i opowiadał.. :-)

Książka + szachownica to mój ulubiony zestaw. Książka + komp mi nie pasuje, ale nie jestem zawodowcem :-)
gracz

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Powrót do Książki i czasopisma szachowe