Pułapki w debiutach otwartych

Moderator: redjok

Pułapki w debiutach otwartych

Postprzez didek87 » 05 lip 2017, 15:00

Witajcie,
mam pytanie odnośnie książki na temat debiutów otwartych E4-E5. Jest na rynku coś w języku polskim ew. angielskim oprócz M. Litmanowicz "Jak rozpocząć partię szachową" cz. A ?
Dokładniej chodzi mi o pułapki w początkowej fazie w różnego rodzaju otwarciach tego typu. Sam nigdy nie grałem E4 dlatego mam braki w tej materii a wśród najmłodszych właśnie najczęstszą odpowiedzią jest E5 i wypadało by się samemu dobrze w tej kwestii przygotować aby wiedzę przekazać dalej i fajnie było by się rozeznać w debiutach typu obrona dwóch skoczków, gambit szkocki, włoska, gambit evansa bo zapewne trochę pułapek przy niedokładnej grze występuje :) W książce, którą posiadam czyli "Szybki kurs debiutów" jest pobieżnie napisane z wiadomych względów. Co do "Jak rozpocząć partię szachową mam części "b,c" i nie wiem czy w "a" znajdę to czego szukam bo w tamtych nie ma zbyt wielu pułapek.

Drugie pytanie, gdzie znajdę największą bazę partii szachowych aby być na bieżąco ? Bez znaczenia płatna/darmowa.

Z góry dzięki za sugestię ;)
didek87

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Pułapki w debiutach otwartych

Postprzez majsza » 05 lip 2017, 19:19

Są stare książki wydane przed 1989 rokiem:

Tadeusz Czarnecki "Pułapki szachowe" (1954). Zapewne część pułapek przestarzała.... Ale gdybyśmy chociaż tak grali :D

Książka omawia zakres od prymitywnych wpadek do arcymistrzowskich przeoczeń. Duża część książki (ok. 100 stron) jest poświęcona strategicznym ideom w początkowej fazie partii. Same partie są dobrze skomentowane. Jest ich 600. Przykładowa partia:
Obrazek

Tadeusz Czarnecki "Zaczynamy partię szachów" (1972)
Ta z kolei zawiera bardziej strategiczne wpadki debiutowe, przeoczenia, utraty inicjatyw. Jest tutaj 500 skomentowanych partii, różnych debiutów. Oczywiście, jak to u tego autora, jest obszerna część poświęcona zasadom debiutowym (ok. 70 stron).

Martin Surman "Łamigłówki debiutowe"((2013)
Książeczka z kombinacjami szachowymi. Jest ich 600 sztuk. wszystkie z etapu debiutu. Autor podaje propozycje dwóch rozwiązań. Trzeba wybrać właściwe, umożliwiające dalszą, równą, grę. W odpowiedziach jest podana te złe rozwiązanie wraz z kontynuacją prowadzącą do katastrofy (mat, utrata materiału)

Innych książek dotyczących tylko pułapek, w języku polskim, nie znam.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
FICS: majsza

Postprzez Zawisza7 » 09 sie 2017, 12:08

Polecam również książke Tadeusz Czarnecki "Pułapki szachowe"
Na biblionetka ma 6/6
Wogóle dzięki książko Czarneckiego nauczyłem się matować
Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.
Zawisza7

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez mistory » 09 sie 2017, 14:17

Ta książka o łamigłowkach jest genialna !! Polecił mi kuzyn.
Dumny koźlak.
mistory

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Książki i czasopisma szachowe