Jak się uczyć z ksiązki Martina Surmana

Moderator: redjok

Jak się uczyć z ksiązki Martina Surmana

Postprzez wojownik266 » 01 lip 2017, 13:52

Witam. To mój pierwszy post na tym forum więc proszę pozwólcie że się najpierw przedstawię. Więc mam na imię Krzysiek mam 42 lata. Swoją przygodę z szachami zacząłem w siódmej klasie szkoły podstawowej i w tej samej klasie zająłem drugie miejsce w turnieju między szkolnym mojej gminy. Na tym moja nauka w szachy się zakończyła na okres ponad dwudziestu paru lat… Teraz po tym okresie czasu chciałbym na nowo zacząć się uczyć gry w szachy (od całkowitych podstaw) dlatego też zakupiłem parę książek autorstwa pani Mirosławy Litmanowicz takie jak: „Szachy podręcznik dla młodzieży” i „Szachy dla dzieci tom 1,2,3” oraz książkę Martina Surmana pt: ”Taktyka w grze środkowej”. W książce tej jest bardzo dużo zadań szachowych… Moje pytanie a raczej prośba jest taka: Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi udzielić kilku wskazówek jak z tej książki się uczyć lub nakreślić jakiś plan nauki? No i czy do tych książek które mam dobrze by było dokupić jakiś jeszcze inny podręcznik a jeśli tak to jaki? Dodam jeszcze na zakończenie że po pobieżnym przeczytaniu książek pani Mirosławy spróbowałem swoich sił na chesstempo i z pewnym starszym panem. Wynik na chestempo 4-0 (grałem czrnymi i przegrałem jak widać) a z pewnym panem zremisowałem 3-3…. Dziękuję za przeczytanie tego postu, czekam na odpowiedzi i życzę miłego dnia!!!
wojownik266

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Jak się uczyć z ksiązki Martina Surmana

Postprzez majsza » 02 lip 2017, 08:19

Posiadam tą książkę. Generalnie to rozkładam sytuację na realnej szachownicy. Patrzę się na pozycję. Przesuwam figury i piony w głowie (tylko - tak jakby była to realna partia, a ja miałbym się za chwilę ruszyć), szukając rozwiązania danego zadania. Swoje pomysły spisuję do brudnopisu, a potem porównuję z wynikami z książki.

Rozwiązywanie zadań taktycznych dobrze jest połączyć z książkami z zakresu taktyki, skierowanymi do początkująjych i średnio zaawansowanych.

Jak są zakupione książki pani Litmanowicz, to warto dokupić część czwartą: "Strategia i taktyka".
Warto wziąć pod uwagę książki:
Weteschnik "Tajemnice taktyki szachowej"
Vukovic "Sztuka ataku"
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy
FICS: majsza

Postprzez wojownik266 » 02 lip 2017, 11:11

Droga majszo bardzo bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia!
wojownik266

Postprzez majsza » 02 lip 2017, 13:36

Drogi majszo... jak już chodzi o szczegóły :rotfl:
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez wojownik266 » 02 lip 2017, 14:08

Bardzo Cię przepraszam za tą zmianę płci i korzystając z okazji chciałbym Ci powiedzieć że ten sposób nauki który mi podałeś bardzo przypadł mi do gustu i w trakcie ćwiczenia przyszedł mi do głowy taki oto pomysł: Gdyby tak założyć sobie zeszyt w którym zapisywałbym początkowe położenie bierek na diagramie a potem ruchy które trzeba wykonać z działu odpowiedzi…. Np.: Poczatkowe położenie bierek, białe: S4a, Gf1… itd. Czarne Hd8, Sf8… itd.A następnie ruchy: 1. Gf5 Hd7 itd.. To czy to rozwiązanie mogłoby się do czegoś przydać? Wydaje mi się że byłaby to nauka na pamięć… Co o tym moim pomyśle sądzisz?
wojownik266

Postprzez majsza » 02 lip 2017, 14:54

Generalnie jestem za tym, żeby wizualnie zapamiętywać pozycje. Czyli jest jakiś układ. Patrzymy na niego np. 3 minuty (jak kto uważa, może być i 1 min, może być 5 min.). Potem oczyszczamy szachownicę i po kilku minutach "odpoczynku" staramy się odtworzyć pozycję.

Generalnie jak zapamiętywanie koordynat też pomaga, to czemu nie. Chociaż bez powiązania z czymś, wydaje mi się to trochę mechaniczne.

Każdemu szachiście pomocna jest znajomość wszystkich pól na pamięć. I jakiego koloru jest każdy kwadracik. I mi takie zapamiętywanie wchodzi podczas studiowania komentowanych partii. Może się zdarzyć, że podczas własnej partii pomyśli się: "O, a w partii kogoś tam z kimś tam była bardzo podobna pozycja.... I tam był goniec na c2 i przeprowadzono fajną kombinację ze zdobyciem materiału.... O, U MNIE TEŻ TAM STOI. Czym się moja sytuacja różni od tamtej? Mogę zakombinować?" :D

Z biegiem czasu to i całe partie potrafią do głowy wejść :D

Oczywiście jestem mało doświadczonym szachistą i w szachy zacząłem grać po trzydziestce i gram też dopiero 2 lata. Niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni i lepsi gracze.
Roy Eichhorn
majsza

Powrót do Książki i czasopisma szachowe