książki po raz setny

Moderator: redjok

Re: książki po raz setny

Postprzez Daniel » 19 kwi 2017, 21:28

Z tych co podałeś - nic, same trudne i zaawansowane. Podręczniki dla dzieci są dobre, bo w szachach przy nauce liczy się nie wiek, a poziom gry. Skoro z tego co piszesz masz poziom osoby zupełnie początkującej to prosta książka, również teoretycznie dziecięca, będzie na początek dobra. Są np. takie tytuły jak "Szachy dla żółtodziobów".

Mieszkasz na Wyspach - wybór nie będzie zatem okrojony, a nawet szerszy... rynek brytyjskich książek szachowych jest bogatszy niż ten u nas, wystarczy poszukać w Google czegoś w stylu "chess books for beginners"
Daniel

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 291 razy

Postprzez rutra » 19 kwi 2017, 21:30

zywotsmietnikarza napisał(a):Czy możecie pomóc mi wybrać podręcznik szkoleniowy z poniższej listy pasujący do mojego poziomu gry? Czyli w zasadzie od podstaw.

SZACHY DLA PRZYSZLYCH MISTRZOW Jerzy Konikowski
Szachy. Sztuka ataku - Vladimir Vuković
Myśl jak arcymistrz Szachy - Aleksander Kotow
Szachy. Metody przygotowania debiutowego - Marek Dworecki, Artur Jusupow
Szachy. Graj jak arcymistrz - Aleksander Kotow
Szachy. Szybkie zwycięstwa RM - Jerzy Konikowski
Agresywne szachy Podrecznik walki - Jacob Aagaard

Żadna z tej listy. To książki na poziomie od około II kategorii.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez majsza » 19 kwi 2017, 21:31

Czy możecie pomóc mi wybrać podręcznik szkoleniowy z poniższej listy pasujący do mojego poziomu gry? Czyli w zasadzie od podstaw.

SZACHY DLA PRZYSZLYCH MISTRZOW Jerzy Konikowski
Szachy. Sztuka ataku - Vladimir Vuković
Myśl jak arcymistrz Szachy - Aleksander Kotow
Szachy. Metody przygotowania debiutowego - Marek Dworecki, Artur Jusupow
Szachy. Graj jak arcymistrz - Aleksander Kotow
Szachy. Szybkie zwycięstwa RM - Jerzy Konikowski
Agresywne szachy Podrecznik walki - Jacob Aagaard

Ewentualnie może kupował ktoś podręczniki w Anglii, które mogłem przeoczyć?

SZACHY DLA PRZYSZLYCH MISTRZOW Jerzy Konikowski - NIE
Szachy. Sztuka ataku - Vladimir Vuković - TAK
Myśl jak arcymistrz Szachy - Aleksander Kotow - NIE
Szachy. Metody przygotowania debiutowego - Marek Dworecki, Artur Jusupow -NIE TERAZ
Szachy. Graj jak arcymistrz - Aleksander Kotow -NIE
Szachy. Szybkie zwycięstwa RM - Jerzy Konikowski - NIE
Agresywne szachy Podrecznik walki - Jacob Aagaard -NIE TERAZ

Dlaczego

SZACHY DLA PRZYSZLYCH MISTRZOW Jerzy Konikowski zbyt skrótowo, niektóre działy Cię naprawdę rozczarują, np. dział o liczeniu wariantów jest tylko zestawem zadanek szachowym i żadnej wiedzy z tego działu nie wyniesiesz na ten temat. O debiutach jest bardzo skrótowo. Itd., itp

Szachy. Sztuka ataku - Vladimir Vuković dobra książka o atakowaniu i taktyce od poziomu 1000 (ale po przeczytaniu jakiejś książki dla początkujących)

Szachy. Metody przygotowania debiutowego - Marek Dworecki, Artur Jusupow to jak będzie wyższa kategoria

Szachy. Graj jak arcymistrz - Aleksander Kotow nie na tym etapie. Trzeba być bardziej wprawionym już. To nie książka dla zupełnego amatora.

Szachy. Szybkie zwycięstwa RM - Jerzy Konikowski to jakby poradnik debiutowy z komentowanymi partiami. Chyba dla trochę bardziej zaawansowanych. Można z niej wiele wynieść, jak już się ma podstawy strategii i taktyki, oraz podstawową teorię debiutów.

Agresywne szachy Podrecznik walki - Jacob Aagaard zdecydowanie od III kategorii. Ja gram bardzo agresywne szachy, ale nie jestem na tyle pozycyjnie dobry (gram ok 2 lat), aby do wielu opisanych sytuacji w książce doprowadzić i wykorzystać na swoją korzyść.

Książki dla dzieci? Dla początkującego dorosłego? Jak najbardziej!!! Ale niektóre!!!

Polecam:
Dawidiuk "Podręcznik młodego szachisty"
Dawiduk " Dla najmłodszego szachisty"
Obie dałyby Ci wycisk
Oraz:
Litmanowicz "Strategia i taktyka cz,4" "Gra pionami cz.5"
Dawidiuk "Książeczka "Tajemnice pionków cz.1"

A już dla dorosłych początkujących pożyteczne bardzo:
Po postaw:
Patrick Wolff "Szachy dla żółtodziobów"
A do taktyki i strategii
Weteschnik "Tajemnice taktyki szachowej"
Książki Tadeusza Czarneckiego (stare, tanie a wiedza z nich ogromna :) )
Łokasto "Nauka gry w szachy cz. 2 "

A najlepiej już nauczyć się końcówek. Tutaj można polecić trylogię Bogdana Zerka "Końcówki szachowe". A jak umiesz angielski to Silman's Complete Endgame Course: From Beginner to Master.

Jeżeli chcesz coś z polskiej klasyki o końcówkach , to musisz przerobić odpowiednie działy z "ABC szachisty", "Szach i mat" i "Przy szachownicy" (wszystkie Tadeusza Czarneckiego), by zrozumieć prostsze przykłady izałapać terminologii używanej przez Szulce w "Końcowa gra szachowa.Króle i piony". Inaczej, jak zauważył thinkerteacher, początkujący może się zajeździć studiując książkę Zygmunta Szulce.Zresztą wszytkie cztery książki polecam w całości. Można nabyć na portalach aukcyjnych.

Ważne. Rozwiązywać zadania szachowe po zapoznaniu się z motywami (przede wszystkim w ksiązkach): na chesstempo.com lub lichess.org.
Książka z zadaniami taktycznymi dla początkującego to:
Surman "Taktyka w grze środkowej" (tam są poziomy trudności, na później też się przyda)

W szachy zacząłem grać (internet, turnieje na żywo i czytanie książek szachowych) w wieku 36 lat. IV kategorię zdobyłem na swoim pierwszym turnieju szachów klasycznych po niecałym roku gry, przerywanym pracą itp.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy
Ranking: 0
FICS: majsza

Postprzez zywotsmietnikarza » 20 kwi 2017, 09:24

Daniel napisał(a):Z tych co podałeś - nic, same trudne i zaawansowane. Podręczniki dla dzieci są dobre, bo w szachach przy nauce liczy się nie wiek, a poziom gry. Skoro z tego co piszesz masz poziom osoby zupełnie początkującej to prosta książka, również teoretycznie dziecięca, będzie na początek dobra. Są np. takie tytuły jak "Szachy dla żółtodziobów".

Mieszkasz na Wyspach - wybór nie będzie zatem okrojony, a nawet szerszy... rynek brytyjskich książek szachowych jest bogatszy niż ten u nas, wystarczy poszukać w Google czegoś w stylu "chess books for beginners"

Daniel oczywicie zgadzam sie i nie umniejszam merytorycznej roli podréczników dla dzieci jednak wolabym uniknac czytania ksiazek napisanych 'jezykiem dzieciecym' i zabrac sie za cos dla dojrzalszych odbiorcow (mimo bardzo niskiego poziomu gry). Co do ksiazki 'Szachy dla zoltodziobow' widzialem ze byla rekomendowana przez uzytkownikow i chcialem ja kupic jednak wszedzie gdzie udalo mi sie ja znalezc byla 'out of stock'. Wyslalem zapytanie do polskiej ksiegarni gdzie ten tytul jest dostepny apropo kosztow wysylki takze moze uda mi sie ja zdobyc. Piszac okrojony wybor literatury szachowej na wyspach mialem na mysli okrojony wybor tytulow polskojezycznych. Nie czuje duszy ksiazki kiedy musze tlumaczyc te niezrozumiale slowka i dopasosywac znaczenia slow do kontekstu, poniewaz niestety nie posluguje sie jeszcze biegle jezykiem angielskim, a domyslam sie, ze 'techniczne slownictwo szachowe' tymbardziej w jezyku angielskim moze byc bardzo trudne do zrozumienia.

Niemniej jednak dziekuje Ci i reszcie uzytkownikow za odpowiedzi. ;)

Wybaczcie brak polskich znakow, ale odpisuje z miejsca, w ktorym nie mam mozliwosci uzycia polskiego jezyka klawiatury.
zywotsmietnikarza

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez majsza » 20 kwi 2017, 10:13

Książki dla dzieci, które poleciłem, są już pisane normalnym językiem. Nie występują tam królowie z szabelkami, szachowe elfy i czarodzieje:

http://beginnerchessimprovement.blogspo ... pomoc.html

http://beginnerchessimprovement.blogspo ... czyli.html
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez zywotsmietnikarza » 20 kwi 2017, 10:29

majsza napisał(a):Książki dla dzieci, które poleciłem, są już pisane normalnym językiem. Nie występują tam królowie z szabelkami, szachowe elfy i czarodzieje:

http://beginnerchessimprovement.blogspo ... pomoc.html

http://beginnerchessimprovement.blogspo ... czyli.html

Wlasnie o takie mi chodzilo, dziekuje bardzo. Jak tylko wroce do domu zaczne poszukiwania w ksiegarniach.
zywotsmietnikarza

Postprzez kolokwium » 20 kwi 2017, 11:36

A samouczek na chessity? https://www.chessity.com/chess/home
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1897 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 20 kwi 2017, 12:48

A ja polecam: Iwaszczenko " The Manual of Chess Combinations" t. Ia

A z ogólniejszych:

"ABC Szachisty" Czarnecki
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez majsza » 20 kwi 2017, 13:16

Jeżeli już zostały wspomniane internetowe samouczki:

https://pl.lichess.org/learn#/

https://pl.lichess.org/practice
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez kolokwium » 20 kwi 2017, 14:03

zywotsmietnikarza napisał(a):Jestem naprawdę początkującym graczem na chess.com przegrywam większość meczy na pułapie poniżej 1000 punktów. Znam jedynie kilka wariantów debiutów, praktycznie zero kombinacji, większość wychodzi spontanicznie, więc nie ma mowy o końcówkach. Zasady gry były mi znane, ale nigdy nie myślałem o tym poważnie.

{...}

nie umniejszam merytorycznej roli podréczników dla dzieci jednak wolabym uniknac czytania ksiazek napisanych 'jezykiem dzieciecym' i zabrac sie za cos dla dojrzalszych odbiorcow (mimo bardzo niskiego poziomu gry).

Ze względu na podany poziom wtajemniczenia szachowego, polecam każdy podręcznik dla początkujących. Proszę się nie zrażać do książek dla dzieci (na wyspach można dostać "Szkolny podręcznik szachowy. Kurs podstawowy". Karpowa). Takie książki są pisane językiem prostym i zrozumiałym "nawet dla dziecka", pomimo tego, że najczęściej czytają im rodzice.

PS
Nie czuje duszy ksiazki kiedy musze tlumaczyc te niezrozumiale slowka i dopasosywac znaczenia slow do kontekstu, poniewaz niestety nie posluguje sie jeszcze biegle jezykiem angielskim, a domyslam sie, ze 'techniczne slownictwo szachowe' tymbardziej w jezyku angielskim moze byc bardzo trudne do zrozumienia.
Lektura książeczki w języku angielskim może być dobrym treningiem nie tylko szachowym, ale i językowym. Książki dla początkujących powinny być pisane jak programy komputerowe. Nowe słowa wytłumaczone aby były zrozumiałe. W książkach już dla zaawansowanych tego być (raczej) nie musi.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez zywotsmietnikarza » 22 kwi 2017, 16:01

Dziękuje wszystkim za rady, są bardzo cenne ;) Zabieram się za poszukiwania.
zywotsmietnikarza

Postprzez gm2701 » 23 kwi 2017, 15:51

Polecam: Dawid Bronstein "Gra w szachy"(samouczek) ;-)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez jancio » 24 kwi 2017, 09:57

gm2701 napisał(a):Polecam: Dawid Bronstein "Gra w szachy"(samouczek) ;-)
dodałbym jeszcze
J.Awerbach,M.Bejlin-"Wyprawa do krainy Szachów"
Szachy to mój żywioł.Nauka szachów to moja pasja.Uczę się ich całe życię... Frank Marshall
jancio

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
kurnik.pl: marcellus17

Postprzez kolokwium » 24 kwi 2017, 17:44

A ja polecam każdy podręcznik dla początkującego. Który, to już sprawa indywidualna i warto kilka przynajmniej przekartkować. Nie każdy sposób przekazu w książce dotrze do każdego. Dlatego jest wiele podręczników o tym samym ale napisanych w inny sposób.
kolokwium
Moderator

Powrót do Książki i czasopisma szachowe