Literatura szachowa a I kategoria

Moderator: redjok

Literatura szachowa a I kategoria

Postprzez Szachista_Mateusz » 18 kwi 2017, 17:55

Witam!
Zbliżają się wakacje, dlatego postanowiłem zaopatrzyć się w pouczającą literaturę szachową. Posiadam następujące książki: "Aleksander Allechin", "Jak zostać arcymistrzem", "Końcówki szachowe" według B.Zerka cz.II i III, "Sztuka Ataku", "Sztuka Obrony", "Ucz się od mistrzów". W jakiej kolejności powinienem je przerabiać? Czy solidna lektura tych pozycji wraz z rozwiązywaniem kombinacji oraz regularną grą mogą zagwarantować mi I kategorie po przeczytaniu? Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez Szachista_Mateusz, 18 kwi 2017, 22:31, edytowano w sumie 1 raz
Szachista_Mateusz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Literatura szachowa a I kategoria

Postprzez Szachista_Mateusz » 18 kwi 2017, 19:54

Rozumiem. Chodziło mi bardziej o to, czy książki te mają taką wartość merytoryczną, że moja gra faktycznie będzie odzwierciedlała poziom I kategorii szachowej.
Szachista_Mateusz

Postprzez thinkerteacher » 18 kwi 2017, 20:19

Szachista_Mateusz napisał(a):Rozumiem. Chodziło mi bardziej o to, czy książki te mają taką wartość merytoryczną, że moja gra faktycznie będzie odzwierciedlała poziom I kategorii szachowej.

Jeśli już posiadasz drugą kategorię, to jest szansa, że te książki pomogą ci się przebić na wyższy poziom. Niemniej zrozumienie szachów na poziomie 1 kategorii to nie tyle przeczytane książki ile pewny zakres umiejętności, który powinien znać (tzn. w praktyce pokazywać!) zawodnik na danym poziomie.

Jedno dla mnie jest pewne - solidne przerobienie 3 tomów końcówek Zerka to siła w tym elemencie nawet w okolicach 2000-2100. Co do reszty to niestety nie mam pojęcia na ile mogą być przydatne. Oprócz jednej - zbioru partii komentowanych Aleksandra Alechina - tego typu książki niemal zawsze dają widoczny rezultat (zakładając, że się je porządnie przerobi i rozegra kilkaset partii oraz wyciągnie z nich wnioski).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7438 razy
Otrzymał podziękowań: 1044 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Szachista_Mateusz » 18 kwi 2017, 20:38

Chodziło mi dokładnie o taką wypowiedź jak
Twoja na temat trzech części końcówek Zerka. Nie chciałbym tracić czasu na książki, z których niczego się nie nauczę, dlatego liczę na odpowiedzi na temat tych książek które wymieniłem. Dziękuję za powyższą wypowiedź!
Szachista_Mateusz

Postprzez Szachista_Mateusz » 19 kwi 2017, 22:01

Czy ktoś jest jeszcze w stanie opowiedzieć mi o książkach które wymieniłem? ;)
Szachista_Mateusz

Postprzez Szachista_Mateusz » 30 kwi 2017, 23:47

A może ktoś jest w stanie polecić mi jeszcze jakąś książkę która przybliży mnie do osiagniecia I kategorii? Albo ewentualnie wyjawi opinie na temat którejś z wymienionych przeze mnie książek? ;)
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.
Szachista_Mateusz

Postprzez yetit78 » 21 maja 2017, 13:06

Książki książkami, ale polecam też rozwiązywanie kombinacji , np. na chess.com albo stąd viewtopic.php?f=10&t=6670 + analiza własnych partii (granych dłuższym tempem). Wiadomo że dobre książki ważna rzecz, ale analiza WŁASNYCH partii i dzięki temu eliminowanie typowych dla siebie błędów też potrafi dużo dać.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1614 razy
Otrzymał podziękowań: 228 razy

Postprzez majsza » 21 maja 2017, 20:49

Można też powiedzieć, że widzę o tym, jak analizować własne partie zdobywamy czytając książki. Przecież są tam właśnie analizowane partie, które pokazują na co zwracać uwagę podczas własnych analiz. Co w danej pozycji było ważniejsze, a co mniej istotne itp...
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
FICS: majsza

Postprzez szchista23 » 11 lip 2017, 10:53

Według mnie czytanie książek przyniesie mierne korzyści w porównaniu z czasem
jaki trzeba poświęcić na ich przeanalizowanie. Jak dla mnie przede wszystkim praktyka czyli tak jak wspomniał kolega
analiza własnych rozgrywek.
Tylko składniki ujędrniające przeciw rozstępom - przetestuj ten produkt!
szchista23

Postprzez rutra » 11 lip 2017, 14:11

szchista23 napisał(a):Jak dla mnie przede wszystkim praktyka czyli tak jak wspomniał kolega
analiza własnych rozgrywek.

Żeby analiza przyniosła korzyści trzeba wiedzieć co analizować. Po przerobieniu "Ocena pozycji i planowanie" oraz częściowo książkę o Capablance wydawnictwa RM zacząłem w swoich partiach zauważać to czego wcześniej nie widziałem. Sam bym do tego raczej nie doszedł, a jeśli już to zajęłoby mi to dużo więcej czasu, a i ranking odbił się od dna.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1515 razy
Otrzymał podziękowań: 1777 razy
Ranking: 1660

Powrót do Książki i czasopisma szachowe