Jakie książki szachowe są przez was polecane?

Moderator: redjok

Jakie książki szachowe są przez was polecane?

Postprzez Firewind » 12 gru 2016, 13:30

Witam

Jestem szachistą amatorem, nie gram w żadnym klubie, traktuję szachy całkowicie hobbystycznie, ale chciałbym podnieść swoje szachowe umiejętności tak dla samego siebie. W związku z tym, chciałbym zakupić jakieś książki o tej tematyce, zarówno o debiutach, jak i grze środkowej, atakach itd. Posiadam jak na razie jedną książkę Vladimira Vukovica - "Sztuka ataku", bardzo ciekawa jednak nigdy jeszcze jej nie przeczytałem w całości, ze względu na brak czasu, a jak już zacząłem czytać to odrywały mnie inne czynności. Wobec tego chciałbym zakupić następujące pozycje:

"Mój system" Arona Nimzowitscha, jednak z tym jest problem. Na alledrogo jest dostępna, jednak legendarne wydawnictwo Marabut słynie z tragicznej jakości. Są wydania rosyjskojęzyczne, ale znam rosyjski słabo (jednak rosyjski jest łatwym językiem). Jedno z wydań rosyjskich mnie bardzo zaciekawiło, a mianowicie 3w1 tj. Mój system, Mój system w praktyce i Blokada, za 99 zł, i są wydania angielskojęzyczne praktycznie niedostępne w Polsce (wydanie QC kosztuje 22 funty brytyjskie + przesyłka) i z angielskim bym sobie poradził. Z drugiej strony pojawiło się wydanie z tego roku z wydawnictwa Penelopa, jednak na forum znalazłem zbyt mało informacji tutaj, by wyrobić sobie opinię. Czy ktoś mógłby coś więcej powiedzieć o "Moim systemie" z tego wydawnictwa?

Książki M. Szereszewskiego "Obrona francuska", "Obrona sycylijska", "Obrona Caro-Kann. Obrona Pirca". Ktoś miał z tymi książkami styczność?

Eduard Gufeld - "Obrona królewsko-indyjska" pytanie jak wyżej.

Korcznoj, Kalinin - "Przewodnik po obronie francuskiej", jw. (chociaż w teorii powinna być dobra ze względu że jednym z autorów jest Wiktor Korcznoj)

Książki Kotowa z tego co czytałem są polecane przez was.

"Mój system" to klasyka, ale co myślicie o pozostałych pozycjach? Jakie byłyby wasze propozycje?

PS. Wiem, że dla was może wydać się dziwne, że amator chce zakupić tyle książek i wielu z was pomyśli, że do niczego ci się nie przydadzą. Może i tak, ale po prostu bardzo interesuje się szachami i chciałbym grać na lepszym poziomie niż gram obecnie (może nie gram najlepiej, ale najgorzej też nie gram).
Firewind

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Jakie książki szachowe są przez was polecane?

Postprzez chlebik » 12 gru 2016, 14:43

Na pewno pomogłoby gdybyś napisał na jakim poziomie grasz (ale tak bardziej obiektywnie - czy posiadasz kategorię szachową, a jak nie to podaj przykładowe rankingi z kafejek szachowych online) - bo trochę inaczej poleca się książki i trening V kategorii, a trochę inny komuś grającemu na solidną II.

Pomijając to - książki debiutowe na razie bym zostawił w ogóle, na dłuższą metę zgodzę się z dominującym poglądem na forum, że one robią się istotne dla ludzi koło 1 kategorii.

Koniecznie kup książki o końcówkach - najlepiej Panczenkę bo jest świeżo wydany, do tego polsku i stanowi całkiem konkretną 'pigułę'.

Skupiasz się w swoim pytaniu głównie na książkach o grze środkowej - jakiś konkretny powód?
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez thinkerteacher » 12 gru 2016, 14:44

Zwykle nie odpowiadam na tego typu wpisy, ale czasami robię wyjątki. Zwłaszcza, że widzę, iż marudzisz w taki sposób, że wyczuwam, iż szukasz dla siebie usprawiedliwienia (w oczach innych). Do dzieła zatem ;)

Co do polskiego wydania MS z Marabut, to tutaj nie ma dyskusji - szkoda fatygi. Natomiast w przypadku polskiego wydania dokonanego przez Penelopę, to w twoim wypadku wydaje się to być najlepsze wyjście. Skoro rosyjskiego nie znasz wystarczająco dobrze to wynika z tego, że to wydanie nie będzie dla ciebie dostępne. Natomiast mijasz się mocno z prawdą, pisząc że wydania angielskojęzyczne są "praktycznie niedostępne w Polsce". Czym innym jest to, że cię nie stać na daną książkę (lub nie chcesz zapłacić takiej ceny jaka obowiązuje na rynku szachowej literatury), a czym innym problem ze sprowadzeniem takiej książki. Zdecyduj się zatem - czy chcesz mieć książkę MS z wydawnictwa QC za 40 PLN czy też polskie wydanie MS za 50 PLN. Bo jak to pierwsze to musisz poszukać kogoś kto ci odda/odsprzeda za tę cenę. Na pewno nie będzie to jednak wydawnictwo QC, bo oni produkują (wydają) książki z najwyższej możliwej półki. Ciesz się, że MS kosztuje zaledwie 90-100 PLN a nie przykładowo 140-160.

Jeśli zatem z angielskim byś sobie poradził a interesuje cię POWAŻNIEJSZA praca nad szachami to zastanów się nad tym jak zaoszczędzić na te książki, by móc je potem zakupić albo bezpośrednio w QC albo w sklepie Caissa. Oczywiście o ile jesteś gotowy na poważną pracę, bo jeśli nie, to znajdziesz wiele wymówek - chociażby cena książki (bądź książek w ogóle).

Z książkami Kotowa byłbym ostrożny. Po pierwsze nie wiadomo jaki poziom gry prezentujesz, a one zwykle są polecane od 2 kategorii w górę. Poza tym może się okazać, że kupując książki Kotowa wydane po polsku (no bo przecież dwa razy tańsze, więc oszczędzamy) nagle się okaże, że niewiele z nich zrozumiesz... nie wspominając o możliwości zastosowania tej wiedzy w swoich partiach.

Co do powodów dla których ludzie kupują książki to jest ich wiele. Najbardziej popularne to te, że ich nie kupują, bo nie są im potrzebne. Kolejny to kupują po to, aby mieć je na półce. Następny powód to zakup po to, aby "coś czasami poczytać". A najrzadszy powód to kupno konkretnych książek, aby je porządnie przerobić. No i zdarzają się także osoby, które po prostu kolekcjonują książki - dla nich są to cenne perełki - tak samo jak dla kolekcjonerów dzieł sztuki obrazy czy rzeźby. Niemniej ci zazwyczaj interesują się historią, wydarzeniami oraz autorami książek aniżeli samymi szachami.

Mam nadzieję, że ten wpis otworzy ci nieco oczy, tak abyś za jakiś czas nie marudził, że nikt cię nie ostrzegł ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7598 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Firewind » 12 gru 2016, 19:07

Jeśli chodzi o kategorię, to nie posiadam żadnej, ostatni ranking jaki miałem na kurniku to było coś koło 1300, może więcej (dupy nie urywa), ale to było wiele, wiele lat temu. Sam nawet nie wiem jaki mam teraz ranking. Pewnie dosyć niski.
Firewind

Postprzez kolokwium » 12 gru 2016, 19:09

Cóż, trzeba wejść na serwer i sprawdzić grając kilka partii. Ale informacja, że ok. 1300 powinno wystarczyć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 12 gru 2016, 19:49

Pytanie o poziom gry jest na tyle istotne, że są książki, które mogą być dla czytelnika zbyt trudne lub zbyt łatwe. Np. kiedy grałem na poziomie IV kategorii to przerobiłem książkę "Graj jak arcymistrz", niestety wiele rzeczy nie zrozumiałem, gdyż to nie była książka na mój poziom.

Firewind napisał(a):W związku z tym, chciałbym zakupić jakieś książki o tej tematyce, zarówno o debiutach, jak i grze środkowej, atakach itd.

Może te artykuły cię zainteresują:

http://www.blog.konikowski.net/2016/12/ ... achach-95/
http://www.blog.konikowski.net/2011/11/ ... ledzika-4/
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1843 razy
Ranking: 1655

Postprzez Firewind » 12 gru 2016, 20:23

Dzięki za te linki, są bardzo pomocne przy doborze obowiązkowych lektur. Mam co prawda "Sztukę ataku", ale muszę ją przerobić od deski do deski. A propo, jak czytacie książkę szachową, to po prostu czytacie ją jak książkę, czy ustawiacie sobie sytuacje z diagramów na prawdziwej szachownicy?
Firewind

Postprzez chlebik » 12 gru 2016, 23:33

To zależy od książki tak naprawdę, najczęstszym jednakże sposobem u mnie to combo - partia w komputerze i na szachownicy. Komputer ułatwia sprawdzenie wariantów i ocenia czy mają one sens czy nie. Z kolei drewno pomaga zapamiętywać (przynajmniej w moim przypadku) pozycje i ich stosowanie w praktyce turniejowej.

Skoro sam piszesz, że chcesz poprawić swoją grę to i tak prędzej czy później zawędrujesz na turniej pod egidą PZSzach. Polecam zrobić to wcześniej niż później - a póki co rozwiązywanie zadanek taktycznych i końcówki zupełnie wystarczą.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez rutra » 13 gru 2016, 00:39

Firewind napisał(a):A propo, jak czytacie książkę szachową, to po prostu czytacie ją jak książkę, czy ustawiacie sobie sytuacje z diagramów na prawdziwej szachownicy?

Ja jak przerabiałem książkę to ustawiałem pozycję na szachownicy i wykonywałem ruchy takie jakie były w książce. Jeśli był podany jakiś długi wariant (np. 10 posunięć) i nie byłem w stanie sobie przypomnieć pozycji to ustawiałem od początku (łatwiej się zapamiętywało gdy się prześledziło ten sam wariant kilka razy). Dodatkowo (tu w zależności od motywacji do treningu) zatrzymywałem się na chwilę by popatrzeć na pozycję, a nie tylko przelecieć wariant bez zastanowienia.

Jak już mi się nie chciało wnikliwie studiować książki to ustawiałem pozycji na szachownicy i w programie na komputerze, na komputerze wykonywałem ruchy, a na szachownicy miałem wyjściowy diagram aby móc szybko wrócić i nie musieć wszystkiego od początku ustawiać.

chlebik napisał(a):i tak prędzej czy później zawędrujesz na turniej pod egidą PZSzach.

Można grać same zagraniczne turnieje :rotfl:
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1843 razy
Ranking: 1655

Powrót do Książki i czasopisma szachowe