Książki do nauki

Moderator: redjok

Książki do nauki

Postprzez jakub1846 » 21 sty 2016, 16:49

Chodzi mi o książki z których mogę nauczyć się taktyki,lepiej zrozumieć szachy.
Słyszałem o książce "Mój system".
jakub1846

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: jakub1846
Playchess: jakub1846

Re: Książki do nauki

Postprzez Athame » 21 sty 2016, 17:01

Trochę starawa. Polecam coś Dworeckiego, Aagaarda itp.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez RA-V » 04 lut 2017, 22:12

Ja ostatnio sobie pomyślałem że może bym tak spróbował przeczytać jakąś książkę na temat szachów.
Natknąłem się na jakąś dla średniozaawansowanych i natrafiłem na ciężki problem... Opisują tam jakieś stare partie i czytając każde posunięcie nie jestem wstanie wyobrazić sobie tej partii w myślach. Potrafię sobie wyobrazić kto gdzie się rusza, że skoczył stąd tam ale przy następnych ruchach zapominam już kto gdzie stał, zaczynam się gubić. A wam jak z tym idzie i jak to opanowaliście?
RA-V

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1435

Postprzez Titrant » 05 lut 2017, 00:40

RA-V napisał(a):A wam jak z tym idzie i jak to opanowaliście?

Książka a obok szachownica.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 1000

Postprzez Banksy » 05 lut 2017, 00:45

RA-V napisał(a):Ja ostatnio sobie pomyślałem że może bym tak spróbował przeczytać jakąś książkę na temat szachów.
Natknąłem się na jakąś dla średniozaawansowanych i natrafiłem na ciężki problem... Opisują tam jakieś stare partie i czytając każde posunięcie nie jestem wstanie wyobrazić sobie tej partii w myślach. Potrafię sobie wyobrazić kto gdzie się rusza, że skoczył stąd tam ale przy następnych ruchach zapominam już kto gdzie stał, zaczynam się gubić. A wam jak z tym idzie i jak to opanowaliście?

Żeby analizować partie w głowie to trzeba lat praktyki, lub może jakiegoś specjalnego treningu lub być jakimś sawantem. Normalny smiertelnik analizuje ruchy używając szachownicy lub korzysta z programu (w którym jest opcja pracy z książką).
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez Mattix » 05 lut 2017, 14:30

Ja korzystam z czegoś takiego i polecam:
https://www.chess.com/pl/analysis-board-editor
Mattix

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez Grem » 05 lut 2017, 15:16

Mattix napisał(a):Ja korzystam z czegoś takiego i polecam:
https://www.chess.com/pl/analysis-board-editor

Oczywiście, lub na stronie lichess i nie tylko, ale bez dostępu do internetu można na swoim komputerze, jest tyle różnych programów np.: Arena, Chesspad, Fritz, Scid vs PC, Tarrasch i wiele innych, do których można podłączyć również silnik, chociażby darmowy stockfish 8 lub inny, nie ma z tym jakiegoś dużego problemu :) , by takie analizy robić samodzielnie lub z pomocą silnika.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 111 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez RA-V » 06 lut 2017, 01:24

Chyba warto byłoby się nauczyć grać bez patrzenia na szachownicę ale mi się to wydaje niebywale trudne.
RA-V

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1435

Postprzez Banksy » 08 sie 2017, 22:13

Jeśli zagadnienie jest ciekawe, to warto odpisać i spamerowi. :-)

Tutaj kłania się taxonomia blooma i dane o sposobach zapamiętywania. Samo czytanie niewiele daje, ale książki szachowej się przecież nie czyta tylko studiuje. Praca z programem komputerowym może być lepsza niż książka, gdyż od razu może być element interakcji, a to pobudza i zachęca do uczenia. Z tym tylko, że wydaje mi się, że forma książkawa będzoe jeszcze długo preferowana, więc materiał na pc w stosunku do bogactwa książek będzie wyraźnie ogranicznony.
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
FICS: Banksy

Postprzez labdro » 09 sie 2017, 12:46

A książki np. w wersji angielskiej są lepsze od tych po polsku? Czym się sugerować? Pomożecie? :P
. :D
labdro

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez carbonara78 » 09 sie 2017, 15:58

,,Odpisujesz na tekst spamera, który napisał byle co, byle promować sygnaturkę, w której zapewne pierwotnie był ukryty link, który miał być w ten sposób zareklamowany..."
Raczej ktoś kto napisał 57 postów i jest od 2013 roku forumowiczem to nie jest spamer.
Niektórzy ucza się dopiero grac i wtedy rzeczywiście zbytnio nie udzielają się na forum.
Ja na przykład od dłuższego czasu czytam Wasze forum mimo że wczesniej nie miałem nawet konta.
W Polsce jest bardzo mało albo nawet wogóle dobrych źródeł informacji w formie forum na temat szachów
Ostatnio edytowany przez carbonara78, 09 sie 2017, 15:59, edytowano w sumie 1 raz
On kupił jej sześć sukienek, a ja wskrzesiłem z martwych jej pieprzonego kota, więc kto kocha ją bardziej?
carbonara78

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Książki i czasopisma szachowe