Fabiano Caruana

Moderator: redjok

Fabiano Caruana

Postprzez damdam » 02 mar 2015, 13:10

Nakładem Wydawnictwa Penelopa ukazała się książka "Fabiano Caruana Gracz". Format A4. Stron 280.
49 skomentowanych partii z lat 2012-2015. Jest to trzecia pozycja z serii poświęconej zawodnikom z pierwszej dziesiątki rankingu. Wcześniej ukazały się "Magnus Carlsen Wojownik" oraz "Levon Aronian Numer 2". Ci, którzy mają jedną z tych (wcześniej wydanych) książek łatwo domyślą się, jak może wyglądać książka o Caruanie.

Ze wstępu
Kiedy Fabiano miał cztery lata, jego rodzice przeprowadzili się do Nowego Jorku, a ściślej na Brooklyn, gdzie swoje dzieciństwo i młodzieńcze lata przeżył również Bobby Fischer. W szachy nauczył się grać w wieku lat pięciu. Jak można przeczytać na łamach prasy szachowej, sześć miesięcy później rozegrał swój pierwszy turniej w klubie Susan Polgar w Queens w Nowym Jorku. Potem były kolejne turnieje w innych klubach. Dla kilkuletniego Caruany szachy były przede wszystkim dobrą zabawą. Po prostu, jak wiele dzieci, lubił grać. Jego pierwsi trenerzy to Bruce Pandolfini i Miron Sher. Wskazówek udzielił mu także Pàl Benkö. Chociaż Fabiano robił wyraźne postępy rodzice nie planowali dla niego kariery zawodowego szachisty. On sam też o tym nie marzył. Przełom nastąpił, gdy Caruana miał 10 lat.

PS.
Tak przy okazji, mam pytanie: Któremu, Waszym zdaniem, arcymistrzowi z pierwszej 10 powinna być poświęcona kolejna książka z tej serii. Tylko nie starajcie się odwieść mnie od pomysłu napisania kolejnej książki. ^_^
damdam
damdam

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Ranking: 0

Re: Fabiano Caruana

Postprzez fuszer » 02 mar 2015, 13:19

Może najstarszemu, który wcale nie chce odejść na emeryturę i pokazuje, że potrafi jeszcze złoić skórę młodszemu pokoleniu ;)
Chodzi mi oczywiście o Ananda
fuszer

Podziękował : 234 razy
Otrzymał podziękowań: 907 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Kaczmar » 02 mar 2015, 15:55

Książek nie znam ale uważam, że kolejna książka powinna dotyczyć Ananda.
Kaczmar

Podziękował : 159 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez damdam » 02 mar 2015, 17:35

Z Anandem jest tylko jeden problem. Gdyby przyjąć założenie, a trzeba by je przyjąć, że pokazane zostałyby partie z ostatnich 2-3 lat, to, po odjęciu tych z meczów o mistrzostwo świata, byłoby ich tyle, co kot napłakał. A co powiecie na Griszczuka? Ranking powyżej 2800 nawet jeżeli za chwilę mu spadnie robi jednak wrażenie.
damdam
damdam

Postprzez ŁowcaAndroidów » 02 mar 2015, 18:11

Zakupiłbym książkę o Nakamurze i Topalowie.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy
Ranking: 2286

Postprzez Daniel » 02 mar 2015, 20:12

damdam napisał(a):Z Anandem jest tylko jeden problem. Gdyby przyjąć założenie, a trzeba by je przyjąć, że pokazane zostałyby partie z ostatnich 2-3 lat
damdam

Też byłbym za Anandem ale ... czy musi być takie założenie? Przydałoby się anandowe greatest hits :)

Gratuluję kolejnej książki i konsekwencji w pisaniu i wydawaniu, mam wydanie jeszcze z 1990 roku, "Caissa suplement" o Fischerze.
Daniel

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 291 razy

Postprzez david2333 » 02 mar 2015, 23:15

hej witam autora czy mozna gdzieś zakupić pana ksiązki w formie e-booka {epup, mobi} z tego co widze na stronie penelopy nie ma tam takiej możliwości pozdrawiam...
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez damdam » 03 mar 2015, 06:41

Na razie nie ma takiej możliwości, chociaż z tego co wiem Wydawca przymierza się do tego.
damdam
damdam

Postprzez AuroraBorealis » 03 mar 2015, 14:29

Jesli Penelopa wejdzie w epub czy mobi to za chwile przestanie wydawac ksiazki. Rynek jest na to za maly a Polacy zbyt skapi. Zamiast kupowac ksiazki beda je sciagac na potege z neta, tak jak to robia z zagranicznymi.
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez david2333 » 03 mar 2015, 22:42

ok dzieki za odp..
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez ŁowcaAndroidów » 06 mar 2015, 21:47

Gratuluję kolejnej książki i konsekwencji w pisaniu i wydawaniu, mam wydanie jeszcze z 1990 roku, "Caissa suplement" o Fischerze.

Ja 2 numery.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy
Ranking: 2286

Postprzez damdam » 06 mar 2015, 23:54

Pewnie niewiele osób to zainteresuje, ale...
książka biograficzna o Fischerze jest jedną z najdłużej powstających (na pewno w Polsce, a może i na świecie), bo jej dwa pierwsze rozdziały (a całość zaplanowana była na siedem) napisane zostały w 1990 roku. Wtedy Fischer był jeszcze "szachowym bogiem". Trzeci powstał w 2012 roku. Jak łatwo policzyć 22 lata później.
Kiedy powstaną następne?
Mimo wszystko (czyli mimo braku zainteresowania ze strony czytelników) książka o Fischerze będzie dziełem mojego życia. Kolejne rozdziały z pewnością więc powstaną. Ich nakład będzie już jednak symboliczny. Cóż, napiszę je dla 5 może 6 osób. I nie będę tego żałował.
Dlaczego o tym piszę?
Zadziwia mnie to, że Polacy coraz mniej czytają. Pal licho, że coraz mniej książek kupują. Ale niech chociaż czytają! Krótkie teksty w Internecie sprawy nie załatwią. W innych krajach europejskich sytuacja wygląda jednak o niebo lepiej. Co się z nami dzieje? W istocie, to pytanie o skutki. A te są dramatyczne, bo przecież faktem jest, że organ nieużywany zanika.
damdam
damdam

Postprzez thinkerteacher » 07 mar 2015, 00:38

damdam napisał(a):Pewnie niewiele osób to zainteresuje, ale...
Zadziwia mnie to, że Polacy coraz mniej czytają. Pal licho, że coraz mniej książek kupują. Ale niech chociaż czytają! Krótkie teksty w Internecie sprawy nie załatwią. W innych krajach europejskich sytuacja wygląda jednak o niebo lepiej. Co się z nami dzieje? W istocie, to pytanie o skutki. A te są dramatyczne, bo przecież faktem jest, że organ nieużywany zanika.
damdam

Z czytaniem jest raczej duży problem, ponieważ współcześnie dominuje "cywilizacja obrazu". Zauważ jakim wzięciem cieszą się wszelkiego typu filmiki (na YT i innych serwisach). Dzięki oglądaniu filmów nie musisz się prawie w ogóle angażować w to co się dzieje, a już o krytycznym myśleniu nie wspomnę. Tak więc czytanie raczej nie jest zbyt popularne, chyba że masz na myśli komunikaty systemowe z urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, smartfony, i inne gadżety).

PS. Mózg nie zanika bo jest bombardowany innymi cząstkami - głównie tymi co się nazywają piksele ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7600 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez 77mirek » 26 lip 2017, 13:01

Myślę, że warto byłoby zastanowić się nad książką o Wei Yi. W tej chwili jest co prawda 14, ale szybko progresuje, ma błyskotliwy styl gry i pewnie dostanie się do turnieju pretendentów.
77mirek

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez szachista12 » 03 sie 2017, 07:30

Polecam również książkę. Czytam serię już od pierwszej części.
Bardzo fajnym pomysłem było to , że ostatni rozdział to partie rozegrane z Polakami.
Dla nieświadomych - Caruana to najmłodszy zawodnik , który zwycięzył z arcymistrzem Wojtkiewiczem w turniejach
organizowanych przez amerykańską federację szachową :)
szachista12

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Powrót do Książki i czasopisma szachowe