"Mój system" Aron Nimzowitsch

Moderator: redjok

Re: "Mój system" Aron Nimzowitsch

Postprzez bosik1999 » 20 gru 2012, 16:16

Spoko! Chętnie skorzystam bo okazuje się, że mam parę innych, ważniejszych książek do kupienia (chociażby szybki kurs debiutów). Masz to w kilku partach czy w jednym kawałku ? Jeśli w częściach to można by na maila (bosik1999@gmail.com), a jeśli w jednym kawałku to sam nie wiem jak to przeprowadzić może udostępnić na jakimś serwerze ja bym ściągnął, a potem byś zostawił lub usunął ale skąd wziąć serwer? Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś ściągałem z rapidszerów, fileszerów i hotfajlów może tam by wrzucić tylko nie wiem czy to nie płatne :D Do Przemyśla niestety mam dość daleko (600km) więc raczej nie dam rady dojechać żeby np. dać na pendrivie lub płycie. W grę wchodzi jeszcze przesłanie płyty przez pocztę. Napisz może ty masz jeszcze jakieś pomysły.
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez kolokwium » 20 gru 2012, 18:08

c.d. -> przesyłanie dużych plików viewtopic.php?f=28&t=4100
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez robinbuk » 20 gru 2012, 18:16

A może łatwiej ściągnąć sobie z chomika .

http://chomikuj.pl/jazzkh/Chess+eBooks/ ... 641582.Pdf

Kosztuje to kilka złotych , sam wielokrotnie korzystałem z tej możliwości i jestem zadowolony.
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez bosik1999 » 20 gru 2012, 21:04

Dzięki kolokwium. Po raz kolejny wychodzi moje niezaznajomienie z tym forum. Cóż zalogowałem się niedawno ale muszę nadrobić te braki. Z tego co widziałem książka jest nadal udostępniona więc wystarczy ściągnąć (co czynie). Wielkie dzięki kocur ;)
robinbuk napisał(a):A może łatwiej ściągnąć sobie z chomika .

http://chomikuj.pl/jazzkh/Chess+eBooks/ ... 641582.Pdf

Kosztuje to kilka złotych , sam wielokrotnie korzystałem z tej możliwości i jestem zadowolony.

Cóż może tak ale po co przepłacać jeśli można za darmo. Może inne książki, których nie ma bądź nie udostępnił miły użytkownik tego forum można tak pozyskiwać to jasne chętnie zastosuje tą metodę. Dzięki, na pewno obejrzę sobie tego chomiczka :D
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez Misiakki » 06 mar 2013, 11:16

Nuda, nuda, nuda... nimzowitcha jakoś nigdy nie trawiłem a ta książka to taki typowy pozycyjny bełkot...;/ Dziwie się ludziom którzy marnują swój czas na tę książke.
Misiakki

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: edwardcullen7

Postprzez Kaczmar » 06 mar 2013, 12:29

Tą książkę trzeba po prostu umieć czytać. Nie można brać wszystkiego dosłownie tylko z w niektórych przypadkach z lekkim dystansem. A czy warto przeczytać? Jeżeli o książce cały czas się mówi od kilkudziesięciu lat to chyba jednak warto chociaż dla mnie to "ciężka" lektura i jeszcze nie dotarłem do końca. Robię coraz dłuższe przerwy bo wiele jest ciekawszych pozycji do czytania ale na pewno kiedyś dotrę do końca. Najbardziej odrzuca mnie zbyt mała liczba diagramów - nie da się tej książki czytać bez szachownicy - przynajmniej w moim przypadku. Podoba mi się za to sama oprawa oraz czcionka - wszystko duże i czytelne.
Kaczmar

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 240 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 06 mar 2013, 13:54

Dla mnie książki Nizmo (Mój System, MS w praktyce, Blokada) trzeba czytać krytycznie i nie wierzyć w NIC co jest w nich zawarte dopóki samodzielnie się tego nie sprawdzi. Oczywiście dochodzi jeszcze to czy ktoś chce przeczytać dane pozycje i czy znajdzie książki w odpowiednim języku (po polsku wydanie było klasycznym horrorem, ale już po rosyjsku jest całkiem fajne, zaś po angielsku wydanictwa QC - naprawdę zasługuje na wyróżnienie).

Teraz pojawia się kwestia "czy warto". Jeśli ktoś umie krytycznie oceniać twórczość innych i lubi wykazywać niepoprawność ich pracy, to wówczas warto. Natomiast jeśli kogoś "trafia" nadmiar napisanych cudów i ich potęga... wówczas można spokojnie z niej zrezygnować. Tak czy inaczej wielokrotne podejście do tej książki, stałe podważanie elementów w niej zawartych... może dać naprawdę dobrą podstawę ku temu, aby coraz głębiej przewiercać dane tematy (elementy systemu).

Moją opinię o tej książce buduję na posiadaniu 3 różnych wydań: polskiego, rosyjskiego i angielskiego (Quality Chess, 2007, wydanie 1). W skali od 1 do 10 (gdzie 10 to najwyższa nota), wydanie PL daje 2,5-3; rosyjskiemu 6-7; angielskiemu 9,5-10! Dlatego warto zaznaczać wyraźnie o jakim wydaniu mówimy. Wszak jedna i ta sama książka ma wiele oblicz. Co do wersji z QC to naprawdę jest to zrealizowane w imponującym stylu: nie tylko piękne, czytelne diagramy (na każdej stronie obowiązkowo po 2-3), jasny papier i wyraźny druk (czcionka), ale także krytyczna analiza dokonań tego geniusza! I o ile początkowo byłem do tej książki (w wydaniu po polsku) nastawiony wyjątkowo krytycznie (jakość tłumaczenia, ilość błędów i styl językowy były po prostu powalające na kolana), to do wersji angielskiej (są też inne, dlatego wyraźnie podkreślam, że mam na myśli to z QC) jest bardzo pozytywnie nastawiony. Na tyle mi się spodobało wydanie z tego wydawnictwa, że dodatkowo nabyłem również kontynuację "Mojego systemu" czyli "Mój system w praktyce". Obie traktuję jako lektura obowiązkowa - nawet pomimo tego, że pewne elementy już w miarę znam (z prób przebrnięcia po polsku i trochę dalej po rosyjsku).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8129 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 07 mar 2013, 15:20

thinkerteacher napisał(a):... W skali od 1 do 10 (gdzie 10 to najwyższa nota), wydanie PL daje 2,5-3; rosyjskiemu 6-7; angielskiemu 9,5-10! ...

A to ciekawe. Czemu aż takie różnice? Przecież zawartość merytoryczna powinna być ta sama. Czym te wydania się różnią?
Kaczmar

Podziękował : 183 razy
Otrzymał podziękowań: 240 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 07 mar 2013, 17:17

DRASTYCZNA różnica wg mojej oceny (!) polega na tym, że:

1) PL wydanie - masakryczne tłumaczenie, brak dostosowania języka do współczesnego odbiorcy, brak dobrego wprowadzenia, brak odniesienia do błędów (w znaczeniu szachowym) autora książki oraz błędy w zapisie.

2) ROS wydanie - brak wszystkich powyższych wpadek, a dodatkowo pojawiają się komentarze (zbyt krótkie, ale jednak bywają) w przypadku wątpliwej jakości posunięcia - w przypisach (na danej stronie). 9-stronice wprowadzenie Michała Tala także bardzo ładnie ukazuje to czemu książka jest ważna. Pewnym minusem jest także to, że język rosyjski nie jest standardem szachowym, więc książka dotrze jedynie do pewnej grupy odbiorców.

3) ANG wydanie (Quality Chess) - brak powyższych rzeczy, a dodatkowo bardzo obszerny komentarz na końcu książki (cały rozdział poświęcony na komentarze) wraz z ukazaniem kilku pozycji i ich współczesnym podejściem: coś na kształt porównania między ideami autora a współczesnym rozumieniem szachów. Osobiście bardziej podobają mi się także diagramy stosowane przez QC - przede wszystkim dlatego, że są jeszcze bardziej czytelne i po prostu większe.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie argumenty przekonają cię Marcinie. Jeśli na tę książkę (z sentymentu i jakości zostawiłem sobie "Mój system w praktyce") w wydaniu po polsku nie mogłem patrzeć i ją sprzedałem, to uwierz mi, że był to "desperacki krok". U mnie każda książka szachowa MUSI spełniać minimum przyzwoitości. Dodam, że posiadam książki, które są słabe lub bardzo słabe odnośnie strony edytorskiej, jednak ich zawartość (w sensie dosłowym i jej jakości) musi osiągać niezbędne minium - w innym wypadku pozbywam się książki.

Jeśli zatem ktoś chce zrobić żonie prezent na Dzień Kobiet i musi być to klasyka Nimzo, to wydanie angielskie jest strzałem w 10 (nie widziałem i nie słyszałem o lepszym wydaniu). W przypadku wydania rosyjskiego barierą jest oczywiście język, zaś różnice wymieniłem powyżej. No i na koniec różnice książek względem ceny:

POLSKA wersja: 35-45 PLN (trudnodostępna - zwykle antykwariaty albo serwisy aukcyjne typu Allegro)
ROSYJSKA wersja: 35-45 PLN (barierą jest język rosyjski)
http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsM ... tem-(K-396)
ANGIELSKA wersja (QC): 75-80 PLN (w miarę łatwodostępna, chociaż najdroższa; jest także w twardej oprawie, jednak kosztuje aż 90-95 PLN; moim zdaniem nie ma sensu przepłacać, gdyż miękka oprawa świetnie się spisuje)

Szczerze mówiąc, to "czaiłem się" z zakupem Mojego system po angielsku aż 2 lata. Z jednej strony bardzo chciałem mieć ten hit, zaś z drugiej cena stanowiła dla mnie bardzo poważną zaporę. Zdecydowałem jednak, że przez pewien okres czasu będę oszczędzał, po to, aby przekonać się na własnej skórze czy wszelkie recenzje i oceny tej książki - mają swoje realne uzasadnienie. Teraz mogę zatem podzielić się swoją opinią i być może komuś to w jakiś sposób pomoże :) :*
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez jedrus07 » 05 kwi 2013, 12:03

Tak odnosnie Mojego Systemu- Wydania rosyjskiego nie widzialem, ale posiadam angielskie od Quality Chess i musze przyznac, ze jest to jedna z najlepiej wydanych ksiazek szachowych z jakimi mialem do czynienia. Jak juz poprzednicy pisali- idee Nimzo troche sie pozmienialy i moga byc czasami kontrowersyjne, aczkolwiek wiele osob grajacych na moim poziomie (II+) na pewno moze sie z niej jeszcze sporo nauczyc. Jesli nawet nie zgagdzamy sie z mistrzem w 100%, to na pewno w szachy wygralby praktycznie z kazdym uzytkownikiem tego forum. Moje pragmatyczne podejscie- moze nie jest to najlepsza ksiazka szachowa swiata merytorycznie, ale na pewno pomoze docenic czesto bagatelizowane pozycyjne niuanse.
II+ w Polsce, 144 w Angli, szachowa ambicja - FM
jedrus07

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: jedrus07

Postprzez thinkerteacher » 05 kwi 2013, 23:38

Bez KRYTYCZNEGO podejścia, znajdywania błędów, wzmocnień oraz obaleń (wariantów czy idei)... z tej książki nie można wynieść więcej niż z podręcznika na temat ogólnej gry w szachy. Natomiast gdyby mistrz Nizmo stosował swoje idee w takim wydaniu w jakim zaprezentował je w książce, to mam poważne wątpliwości czy byłby w stanie regularnie ogrywać graczy poziomu FM-a.
thinkerteacher

Postprzez AdamWidz » 05 cze 2013, 17:37

To jest po prostu książka dla profesjonalistów, którzy szybciej łapią pewne elementy tej gry. Według mnie lepiej jest się uczyć od innych graczy, ale kilka książek faktycznie może poszerzyć wiedzę i techniki gry:)
Rzeczywistość jest złudna.bcs przyda się dodatkowa ochronna
AdamWidz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez kolokwium » 05 cze 2013, 18:13

To książka dla tych, co już coś potrafią grać. Jeżeli uważasz że już coś potrafisz, to znaczy że książka jeszcze nie jest dla ciebie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 05 cze 2013, 18:15

Jest to jedna z najlepszych książek, których elementy trzeba stale podważać i wyciągać właściwe wnioski. Według mojego doświadczenia - najbardziej w tym zadaniu pomaga wersja wydana przez wydawnictwo Quality Chess. Bez krytycznego myślenia lepiej nie brać się za tę książkę - można sobie wyrobić złudną wizję gry w szachy - opartą o teorię Nizmowistcha. Jednak przy krytycznym podejściu ta książka jest świetnym materiałem: można szybko znajdywać miejsca w których są wypisywane bzdury lub ogólnienia (elementy), których opis daje fałszywy (mocno zniekształcony) obraz gry w szachy. Pomimo tego są wybrane elementy, które są bardzo dobrze zaprezentowane (mówię o wersji opublikowanej przez QC), więc można także przestudiować wyłącznie elementy niezależne od czasu, poglądów oraz rozwoju myśli szachowej.
thinkerteacher

Postprzez Nataniel998 » 19 kwi 2016, 14:54

Przeczytałem wszystkie poprzednie posty dotyczące tej książki ( Mój system ) mam mieszane uczucia :? . Nie wiem co sądzić o tej książce a bardzo bym chciał ją przerobić w wydaniu polskim . Po czytaniu waszych opinii na temat wydania polskiego wżyciu bym nie kupił tej książki w wydaniu Polskim . Na szczęście gdy przeglądałem sklep szachowy " Caissa " natknąłem się na nowe wydanie polskie wydawnictwa Penelopa .

http://www.penelopa.pl/produkty/moj-system-nowość

Jestem zainteresowany kupnem tej książki i mam do was pytanie co myślicie o najnowszym wydaniu tej książki ? Cena prawie 50 zł nie ma dla mnie znaczenia , chodzi mi tylko o treść mam parę książek z wydawnicwa Penelopa i Książki są wydane w naprawdę spoko sposób . Wydaje mi się że ta książka może mi naprawdę pomóc w osiągnieciu poziomu I kategorii :D .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy
Ranking: 1835

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe