"Mój system" Aron Nimzowitsch

Moderator: redjok

Re: "Mój system" Aron Nimzowitsch

Postprzez Nataniel998 » 21 kwi 2016, 15:50

chlebik napisał(a):Naaat! Gdyby nie fakt, że jesteś nieletni to wysłałbym Ci browara za tę informację. Książkę już zamówiłem ;)

PS. Sprawdź mejla ode mnie - zobacz czy do spamu nie wpadł.

Proponuje abyś jak przyjdzie do ciebie książka żebyś wystawił jej recenzje , mi narażę nie spieszy się z kupnem tej książki bo narażę musze przerobić książki
- Ciężkie figury w akcji
- Jak zrealizować niewielką przewagę
Książke zamawiał bym dopiero na początku czerwca ( miałbym lekturę na wakacje ;D

Ps : dzisiaj ci odpisze na mejla :)

Pozdrawiam
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Postprzez chlebik » 21 kwi 2016, 15:52

Książka przyszła.

Przekład: Andrzej Lewandowski
Konsultacja: mm. Jan Przewoźnik
Łamanie: Radosław Kieryłowicz

Strony 7-264 to pierwsza część o nazwie 'Elementy szachowej strategii', a potem na stronach 265-421 druga o nazwie 'Gra pozycyjna'. Na końcu mamy coś takiego jak 'Przypisy. O historii szachowej rewolucji 1911-1914'. Nie wiem czy taki rozdział był w oryginale - jednakże to raptem 30 stron.

Obrazek
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ostatnio edytowany przez chlebik, 21 kwi 2016, 16:10, edytowano w sumie 1 raz
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez Nataniel998 » 21 kwi 2016, 15:58

Fajnie to na pierwszy rzut oka wygląda , jak trochę popracujesz z książkom to napisz jakiej jakości jest treść :D , miłej pracy z książkom życzę :)
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Postprzez krzysio » 21 kwi 2016, 17:50

Dużo ładniejsze diagramy, większe i klasyczne figurki. Nieco inne tłumaczenie, znaczy tekst składniowo nie pokrywa się, treść wydaje mi się ta sama po porównaniu 1 strony, czytając tą jedną stronę 99 i porównując do starego wydania, to moim zdaniem nowe lepiej wygląda, jakoś tak "lżej" się czyta. Większa ilość stron wynika z nieco innego złożenia tekstu, w starej edycji są to dwie kolumny na jednej stronie, tu jedna kolumna na stronie. To co pokazano na str 99 w starym wydaniu zajmuje właśnie jedną kolumnę, czyli pół strony. Wydaje mi sie że w nowym wydaniu czcionka powinna być większa.

thinker powinien być zadowolony, forma ładniejsza niż starego wydania ;)

edit
porównałem i str 199, w starym wydaniu niepoprawny diagram (bolączka starego wydania), na diagramie W powinna stać chyba na g8 a stoi na h8, w nowym wydaniu poprawnie. Tekstu w komentarzu jakby nieco więcej w nowym, treść chyba ta sama ale przyjemniej się czyta.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez szalony_rzeznik » 21 kwi 2016, 20:36

Mam książkę. Na razie obejrzałem. Niestety wciąż jest niemało błędów zarówno diagramowych, jak i stylistycznych (choć samo tłumaczenie jest bardziej szachowe, niż wydanie Marabuta). Mimo radości, że jest to jednak szkoda, bo wydając prawie 60 zł na książkę Penelopy, spodziewałem się nieco więcej. Czy naprawdę przy tej cenie nie można opłacić wartościowej korekty?
szalony_rzeznik

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy

Postprzez thinkerteacher » 21 kwi 2016, 20:45

szalony_rzeznik napisał(a):Mam książkę. Na razie obejrzałem. Niestety wciąż jest niemało błędów zarówno diagramowych, jak i stylistycznych (choć samo tłumaczenie jest bardziej szachowe, niż wydanie Marabuta). Mimo radości, że jest to jednak szkoda, bo wydając prawie 60 zł na książkę Penelopy, spodziewałem się nieco więcej. Czy naprawdę przy tej cenie nie można opłacić wartościowej korekty?

Nie można. Wysokiej jakości produkty MUSZĄ kosztować więcej niż dobre. Inaczej zostaje zaburzona istota relacja rynkowa: (wysoka) jakość i (wyższa) cena ;).

http://www.qualitychess.co.uk/products/ ... mzowitsch/

Obecna cena to 22Euro (miękka oprawa). Kwota 88-90zł jest W PEŁNI uzasadniona (licząc 1E=4PLN). Jakość jest bardzo wysoka, więc pomimo tego, że wydaje się to dużo to jednak warto. Taka jest moja opinia. Chyba, że kogoś nie stać bądź woli czytać po rosyjsku bądź niemiecku.
Obrazek

Tutaj do pobrania darmowy fragment: http://www.qualitychess.co.uk/ebooks/My ... xcerpt.pdf
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7600 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez krzysio » 21 kwi 2016, 21:54

Rzeźnik ubrał we właściwe słowa to co chciałem napisać wcześniej - "szachowo" nowe wydanie czyta się przyjemniej. Niby to samo ale nieco inne użyte sformułowanie czy dodane kilka słów i jakoś tak przyjemniej wpada.

Pytanie czy za tą cenę można więcej oczekiwać? Pewnie tak ;) ale niestety ta książka nie znajdzie zbyt masowego odbiorcy u nas. Większość szachistów (głównie dzieci) zatrzymuje się na poziomie IV-II a to jeszcze nie ten poziom, tu masowo idą inne pozycje. Jeśli zakładać ze to pozycja mająca pomóc przejść z I do k to grono odbiorców zawęzi się dość mocno. Nie jestem pewny tego czy zarobek zaangażowanych w ten projekt będzie spory, pożytek dla zaawansowanych szachistów z tego wydania pewnie będzie znacznie większy ;)
krzysio

Postprzez szalony_rzeznik » 23 kwi 2016, 23:07

Sądzę, że tutaj nie chodzi wyłącznie o liczbę odbiorców. Strzelam, że tę książkę kupi znacznie więcej czytelników niż średnio - wszak to bestseller. Dla mnie to połączenie niechlujstwa tłumacza, słabej kontroli wydawcy (recenzenta?), no i wspomniany wcześniej brak kasy lub chęci jej wydania na profesjonalną korektę. Szkoda, bo opinia idzie w teren i ja osobiście chyba się dwa razy zastanowię zanim kupię kolejną książkę Penelopy.
szalony_rzeznik

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy

Postprzez jurher » 25 kwi 2016, 12:30

Panowie, sorry.. ale hurra optymizm jest nieuzasadniony, OK, diagramy ładne, duże, tekst wyraźny ale... baboli niemało.
Przykłady:
str. 15 - źle policzone posunięcia (3.Sc3 zamiast 4.Sc3),
str. 15 = jedno wskazane nie na to pole (6.Gb2 zamiast 6.Gd2; diagram 5).

Już na początku przerabiania trzeba się skupić nad poprawnością przykładów, a nie na ich przerabianiu.

Kolejny, wzięty na zasadzie: "a sprawdzę co dalej w tym dziele tkwi:" wzięte zupełnie przypadkowo,:

str. 208 diagram 142 widzimy nierealną sytuację - dwa gońce białopolowe na szachownicy. Okazało się, że szachownica jest podzielona na pół i obrazuje dwie sytuacje. Po wniknięciu w opis, odkryłem, że w opisie biały goniec daje szacha ... swojemu królowi. Innymi słowy należy pomalować sobie pisaczkiem białego króla na czarno !!

Pytanie było, nie czy cena 60 zł jest za wysoka, tylko czy nie jest zbyt wysoka jak na książkę z babolami i pomyłkami. Książki w tłumaczeniach niemieckim, czy angielskim nie mają baboli (przynajmniej w porównywanych i wskazanych przeze mnie miejscach), dodatkowo nigdzie nie ma takiej sytuacji jak na diagramie 148 !

To tak jakby ktoś kupił książkę do matematyki i zastanawiał się czy aby na pewno we wzorze ma być cos(alfa) czy może sinus(alfa). Tak jak tutaj Goniec na b2 zamiast d2. No niby nic, ale rozwala całkowicie proces uczenia się czyniąc z nas weryfikatora dzieła.

Pzdr
jurher

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: jurher

Postprzez krzysio » 25 kwi 2016, 17:18

jurher napisał(a):Panowie, sorry.. ale hurra optymizm jest nieuzasadniony, OK, diagramy ładne, duże, tekst wyraźny ale... baboli niemało.
...

Pzdr

Ty czy rzeźnik patrzycie na to trochę inaczej niż ja, pod kątem tego czego można wymagać od książki za ok 50 zł (można za 44 z dostawą do domu dostać) i nie sposób Wam odmówić racji. Ja patrzę ciut inaczej - potrzebowałem to kupić, trochę mi to zajęło by zmieścić się w 150 zł i ... też lepszej nie mam. Do czasu wznowienia tej pozycji trzeba za to było dać ok 180 zł, czterokrotnie więcej. Podobnie wygląda sprawa z drugą częścią, ja osobiście wolałbym powtórzony numer z pierwszą i cenę 44 niż sytuację obecną gdzie jest tylko jedna pozycja za 200 zł. Ta książka zwyczajnie jest potrzebna na rynku nawet ze wszystkimi grzechami ją trapiącymi w polskim wydaniu. Ja niespecjalnie chwalę nowe wydanie (trochę może na przekór thinkerowi, swoje racje też tu ma), ja się cieszę ze jest.

Pozycja dla wielu trenerów obowiązkowa, mimo sporej ilości błędów w niej, gdyby nie było wznowienia cena dość szybko poszybowałaby do ponad 200 zł, to też chore, jeśli drugi tom nie będzie wznowiony to pewnie tak będzie, za używane wydanie z błędami bedziemy płacić ok 200-300 zł. Ktoś uważa że to świetny biznes? - Można zaryzykować, ja byłbym ostrożny ;)
krzysio

Postprzez thinkerteacher » 04 maja 2016, 12:24

krzysio napisał(a):
jurher napisał(a):Panowie, sorry.. ale hurra optymizm jest nieuzasadniony, OK, diagramy ładne, duże, tekst wyraźny ale... baboli niemało.
...

Pzdr

...Podobnie wygląda sprawa z drugą częścią, ja osobiście wolałbym powtórzony numer z pierwszą i cenę 44 niż sytuację obecną gdzie jest tylko jedna pozycja za 200 zł. Ta książka zwyczajnie jest potrzebna na rynku nawet ze wszystkimi grzechami ją trapiącymi w polskim wydaniu. Ja niespecjalnie chwalę nowe wydanie (trochę może na przekór thinkerowi, swoje racje też tu ma), ja się cieszę ze jest.

Pozycja dla wielu trenerów obowiązkowa, mimo sporej ilości błędów w niej, gdyby nie było wznowienia cena dość szybko poszybowałaby do ponad 200 zł, to też chore, jeśli drugi tom nie będzie wznowiony to pewnie tak będzie, za używane wydanie z błędami bedziemy płacić ok 200-300 zł. Ktoś uważa że to świetny biznes? - Można zaryzykować, ja byłbym ostrożny ;)

Pytanie dlaczego ktoś ma płacić 200 zł za drugą część książki Nizmo po polsku, skoro można ją spokojnie mieć za dużo niższą kwotę (nawet ja oferuję ją na sprzedaż jeśli ktoś naprawdę chce kupić). Czy to naprawdę konieczne, aby kupować dziadostwo i płacić za nie 2x więcej? Nie lepiej kupić za 220-240 zł (cena z wliczoną przesyłką) OBIE części książki Nizmo wydanej przez Quality Chess? Czy to taka celowa akcja w stylu: "kupię jednego drogiego gniota za cenę za którą mógłbym mieć dwa bardzo dobre produkty (w niemal identycznej cenie)"?

EDIT: Aron Nimcowicz 3w1"Mój system", "Mój system w praktyce" i "Blokada szachowa" (K-5046) (język rosyjski), Cena: 99.00zł; Moskwa, 2015 r.wyd., 736 str., twarda oprawa, język rosyjski + symbole szachowe
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... ct_id=2618

Piękne wydanie książki, duży format 17x26,5 cm, twarda oprawa tłoczona złotymi literami!

Nowe wydanie książki zawiera główne pracy Nimcowicza" "Mój system", "Mój system w praktyce", "Blokada szachowa" oraz wybranie partie z Międzynarodowego Turnieju szachowego w Bad-Kissingen 1928 r. z komentarzami autora.

I co na to kochany naszy Krzysiu? MOŻNA??? :lol2: (wiem, wiem - po rosyjsku to sobie mogę tą książkę w d* wsadzić, bo nie jest po polsku, a po angielsku to też źle, bo przecież jest super po polsku wydana, a to że są błędy, które powodują, że książkę przerabia się stale szukając błędów - to komu to szkodzi? Thinkerowi? Rutrze? Rzeźnikowi? Kolokwium?)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 04 maja 2016, 16:49

sklep.caissa.pl napisał(a):Aron Nimcowicz 3w1"Mój system", "Mój system w praktyce" i "Blokada szachowa" (K-5046) (język rosyjski), Cena: 99.00zł; Moskwa, 2015 r.wyd., 736 str., twarda oprawa, język rosyjski + symbole szachowe
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... ct_id=2618
Ktoś dał ciała (w Caissie) robiąc transkrypcję nazwiska autora z cyrylicy.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 31 sie 2016, 08:30

thinkerteacher napisał(a):...
I co na to kochany naszy Krzysiu? ...

Mniej więcej to:
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=21800421
w konsekwencji między innymi tego:
http://chess-results.com/tnr230875.aspx ... =30&wi=821
CM powinien być wpisany za MEA, są i spełnione wszystkie wymogi na polskiego k.

Gdy temat był gorący, to prosiłem by dać kilka miesięcy na ocenę tego, czy tego polskiego "gniota" warto przerabiać, czy szkoda na to czasu, myślę że progres Marka w ostatnich miesiącach jest jakąś wizytówką dla tej pozycji, ona była przerabiana kilka miesięcy wcześniej. Zmorą tego forum są spece od wszystkiego, którym nic specjalnego się nie udało, zarówno jako zawodnikom jak i trenerom, za to są wybitnymi specjalistami zarówno jako zawodnicy jak i trenerzy. Zwracałem już kilka razy uwagę, jest tu na forum kilku świetnych szkoleniowców, siedzą cicho, są też zawodnicy ze sporą siłą gry lub robiący spore progresy, też rzadko pisują w temacie co robią i jak robią. Wyjątkiem Dawid Czerw piszący bloga. Dlaczego nie chcą pisać nie wiem, trzeba by ich pytać, czy nie chcą się kopać z "omnibusami" czy wolą swój warsztat zostawić w tajemnicy, a szkoda.

Co do samego Nimzo, moja taka uwaga dla szukających opinii - skupcie się na zawodnikach czy trenerach od I w górę, książka być może kontrowersyjna ale ci będą potrafili ocenić coś więcej niż samą estetykę wydania, ich pytać czy warto, czego tam szukać i jak do tego podchodzić.
krzysio

Postprzez thinkerteacher » 31 sie 2016, 10:40

Teraz czekać, aż Marek ogra Magnusa w meczu o MŚ i hit Nimzo, który został wydany w postaci gniota będzie... DOWODEM ku temu, że to genialna książka. Jak tak dalej pójdzie to kolejne sukcesy Marka będą jednoznacznym wskaźnikiem polskich arcymistrzów (w końcu wszyscy z nich grają w szachy). Gratuluję klapek na oczach, bo już niejednokrotnie zwracano ci uwagę na to o czym piszemy. Niemniej rozumiem, że przyznanie się do błędu byłoby dla ciebie spadnięciem z Mount Everestu, więc zrobisz wszystko, aby tam jak najdłużej pozostać.
thinkerteacher

Postprzez rutra » 31 sie 2016, 11:18

Nie umniejszając sukcesu o rankingach zdobytych na Słowacji i w Czechach już na tym forum pisano. Sam po sobie widzę jak to mniej więcej wygląda (przelicznik x20): Praga +37pkt (6 rund), Pardubice +47pkt, za 1,5 tygodnia w Bratysławie liczę na podobny zysk. Dla porównania: AMP +6pkt, Lublin -7pkt, Frysztak 0pkt, Wysoka +2pkt (byłoby ok. +10pkt gdyby mnie nie okradziono z remisu w 8. rundzie), Mielec -1pkt.

Ja od stycznia nie trenuje (mam na myśli przerabianie książek, rozwiązywanie zadań). W tym czasie mój ranking wzrósł o około 60-70pkt (przelicznik x20) w szachach klasycznych i o 85pkt w szach szybkich. Czy to dowód na to, że samo granie na turniejach + tłuczenie blitzów na kurniku + partie korespondencyjne na chess.com (bez dłuższego zastanowienia się) powoduje wzrost siły gry?

Czy książka "Mój system" była jedyną jaką Marek w ostatnim czasie przerabiał, a jeśli tak to czy zatrzymał się w miejscu i nagle po przerobieniu tej książki poziom gry wzrósł, czy może to było tak, że ranking już wcześniej szedł w górę?
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe