"Mój system" Aron Nimzowitsch

Moderator: redjok

Re: "Mój system" Aron Nimzowitsch

Postprzez chlebik » 19 kwi 2016, 16:09

Naaat! Gdyby nie fakt, że jesteś nieletni to wysłałbym Ci browara za tę informację. Książkę już zamówiłem ;)

PS. Sprawdź mejla ode mnie - zobacz czy do spamu nie wpadł.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez krzysio » 19 kwi 2016, 16:37

Nataniel998 napisał(a):Przeczytałem wszystkie poprzednie posty dotyczące tej książki ( Mój system ) mam mieszane uczucia :? . Nie wiem co sądzić o tej książce a bardzo bym chciał ją przerobić w wydaniu polskim . Po czytaniu waszych opinii na temat wydania polskiego wżyciu bym nie kupił tej książki w wydaniu Polskim . ...

Do niektórych (krytycznych) opinii o tej książce chyba chyba należy podchodzić z większa rezerwą niż do samej książki ;) Marek pierwszy tom zaczynał gdy miał już kilka razy potwierdzoną I, teraz kończy drugi tom, znam kilku innych zawodników/szachistów którym tą książkę dawano na podobnym poziomie (solidne I-nki), może do niej trzeba "nieco dojrzeć".

A co do wznowienia wydawnictwa - tylko się cieszyć, ja za oba tomy zapłaciłem ok 300 zł, na allegro widzę że nadal stare wydawnictwo po prawie 200 zł, tu nie wiem czy brak informacji o wznowieniu, czy to dopłata za twardą okładkę, czy może teraz już "wartość kolekcjonerska" ;)
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez Kaczmar » 19 kwi 2016, 21:49

A ja mam stare wydanie w twardej okładce - potężna, ciężka kniga z dużą czcionką. Szkoda, że inne książki nie są tak wydawane.
Kaczmar

Podziękował : 159 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 19 kwi 2016, 23:30

Ja mam wydanie po rosyjsku i angielsku. To po angielsku wydane przez Quality Chess - polecam z czystym sumieniem. Nie dlatego, że to "klasyka", tylko dlatego, że zostało bardzo ładnie wydane - zarówno edytorsko jak i szata graficzna stoją na wysokim poziomie. Natomiast wisienką na torcie jest to, że jest dodatkowy komentarz (tzw. Appendix) do tego co jest delikatnie mówiąc "niedokładne" bądź inaczej obecnie się ocenia. To BARDZO podnosi ocenę tej książki (tzn. tego wydania).

PS. Po polsku nowego wydania nie widziałem, ale wydanie przez "Marabut" było kosz-mar-ne! Przynajmniej dla mnie - rzadko się zdarza, że pozbywam się książek, na które dawniej polowałem (a pierwszą część nie mogłem całość przebrnąć pomimo tego, że wiele razy do niej podchodziłem. Skończyło się na tym, że tylko najlepsze fragmenty przeczytałem a resztę omijałem szerokim łukiem).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7598 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 20 kwi 2016, 09:23

Ciekawe czy w nowym wydaniu jest więcej diagramów - w starym były zdecydowanie za rzadko.
Kaczmar

Podziękował : 159 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez krzysio » 20 kwi 2016, 09:36

thinker, moim zdaniem robisz tej książce krzywdę tylko dlatego że ... Tobie nie podeszła z jakoś powodów. Czym się ona różni od wielu innych książek szachowych wydanych u nas jeśli idzie o formę? Ano tym że ma twardą oprawę i nieco większą czcionkę (dokładnie tak jak pisze Kaczmar), to chyba zalety, czyż nie? Diagramy bywają w innych książkach większe (bywają i mniejsze), kształt figurek na nich może mógłby być ładniejszy ale to za mało by ostro pojechać po książce.

Istotą powinna być treść, tu można czepiać się błędów bo te są ale i one chyba nie dyskwalifikują książki. Gdy kupowałem "mój system" to też byłem nieco "przerażony" głównie Twoimi opiniami tutaj, mocno krytycznymi, było kilka podobnych opinii (niepochlebnych). Jak książka jest kończona w domu to mogę spokojnie napisać - warto zabrać do łapy ale trzeba mieć już solidne przygotowanie szachowe. To że warto nie znaczy że każdemu musi się spodobać, nie znaczy też że kwestionuję "Twoje przygotowanie do niej", przy Tobie napiszę tylko tyle że opinia jednej osoby (mającej jakiś uraz do tej pozycji) stała sie zdecydowanie "zbyt mocna", Twoje zdanie mocno tutaj się przebija a uważam że z jakichś powodów jest skrzywione.

Też jestem ciekaw czy to tylko wznowienie czy coś więcej, format ten sam ale 120 stron więcej.
krzysio

Postprzez rutra » 20 kwi 2016, 09:43

krzysio napisał(a):thinker, moim zdaniem robisz tej książce krzywdę tylko dlatego że ... Tobie nie podeszła z jakoś powodów.

Przerobił, nie podeszła mu, więc ma prawo się wypowiedzieć na ten temat. To nie Jego wina, że mu książka nie podeszła, ktoś inny mógł z tej książki czegoś się nauczyć, ale nie każdy.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1843 razy
Ranking: 1655

Postprzez krzysio » 20 kwi 2016, 09:53

rutra napisał(a):
krzysio napisał(a):thinker, moim zdaniem robisz tej książce krzywdę tylko dlatego że ... Tobie nie podeszła z jakoś powodów.

Przerobił, nie podeszła mu, więc ma prawo się wypowiedzieć na ten temat. To nie Jego wina, że mu książka nie podeszła, ktoś inny mógł z tej książki czegoś się nauczyć, ale nie każdy.

Ależ ja tego absolutnie nie kwestionuję, raz ma pełne prawo do tego a dwa jego opinia tez jest istotna i pokazuje że nie każdemu ta książka musi podejść. Powtórzę tylko po raz któryś (a czego sam doświadczyłem) - głos thinkera jest cholernie krytyczny i bardzo donośny tutaj. To że krytyczny niech będzie (ma prawo do tego), zdecydowanie zbyt donośny (choć mniej winy w tym że on pisze, więcej winy w tym że inni słabo książki bronią). Ja wiem że jest to obowiązkowy klasyk u niektórych trenerów a Marek jak książkę dorwał to stwierdził "jeszcze nigdy tak dobrej książki szachowej nie miałem".
krzysio

Postprzez thinkerteacher » 20 kwi 2016, 11:05

Chyba krzysio nie do końca rozumiesz to co chcę przekazać.

Nie mówię WYŁĄCZNIE o tym, że książka "Mój system" jest zła czy słaba. Książka jest jaka jest. Ja mówię o POLSKIM WYDANIU, tym które było odpowiedzialne za jej wydanie jakieś 20 lat temu. Mam drugą część i jeszcze się jej nie pozbyłem. I nie dlatego, że nie było chętnych, aby ją przygarnąć, lecz dlatego, że nie znalazłem tak WIELU BŁĘDÓW i ZŁEGO TŁUMACZENIA jak w pierwszej.

To mniej więcej tak jakbym wydał książkę w której piszę, że szewczyka robimy grając: 1. e1 e4 2. Bc3 d8 3. Qh5 Nc6 4. Qxf7#(zamiast prawidłowego 1. e4 e5 2. Bc4 d6 3. Qf3 Nc6 4. Qxf7#). Jeśli dla ciebie nie ma różnicy to ja nie mam więcej argumentów.

Rozumiem, że w KAŻDEJ książce są błędy, ale jeśli są one zbyt rażące i jest ich zbyt dużo, wówczas taka książka nie ma u mnie racji bytu. Jeśli do tego język jakim jest pisana jest zbyt archaiczny - to tym bardziej. A do tego dochodzą niezbyt estetyczne diagramy (to akurat w drugiej części, bo w pierwszej jeszcze były w miarę przyzwoite) oraz brak komentarza kogoś kto mógłby to ukazać ze współczesnej perspektywy (ktoś taki nazywa się bodajże redaktorem lub ekspertem). Wystarczyłby solidny GM, który w kilku miejscach dodałby komentarz do tego co dawniej przekazywał w swoich tomach Nimzo. Spokojnie temu zadaniu podołałby powiedzmy Mistrz Polski (Wojtaszek, Soćko lub Bartel). I nie byłoby problemu.

Początkowo także byłem zachwycony IDEAMI, które promował Nizmo, ale jak dziesiątki razy musiałem się domyślać jakie PRAWIDŁOWE ruchy zostały wykonane, to zaczęło mi się odechciewać. Potem jak samodzielnie odkrywałem, że niektóre jego idee są "lewe" to jeszcze bardziej. A jak jeszcze musiałem czytać to w archaicznym języku - to już kompletnie. DLATEGO właśnie zakupiłem OBIE części dzieł Nizmo wydane przez Quality Chess (pomimo, że relatywnie dosyć drogie). I te książki polecam KAŻDEMU, kto ma co najmniej bardzo solidną 3 lub idealnie dwójkę (kategorię).

Oczywiście są także ludzie, którzy zachwycają się dowolną książką - nie ma dla nich znaczenia ile jest w niej błędów, jak jest wydana, ile kosztuje oraz na ile wartościowe (i prawdziwe) są treści, które autor w niej zawarł. Ja z pewnością do tej grupy nie należę.

Dziękuję za przeczytanie moich kolejnych wypocin :) ;)

PS. Dane dotyczące drugiej części książki "Mój system w praktyce": Wydawnictwo Marabut, Tychy 1997; tłumaczenie: Leszek Kwaśny, korekta Mirosław Niesobski i Leszek Kwaśny.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez thinkerteacher » 20 kwi 2016, 11:20

Tak przy okazji - jeśli oczekujesz, że ludzie będą bronili książki, to chyba dobrze byłoby, aby tę książkę przeczytali. A ja mocno wierzę w to, że niewielu szachistów z tego forum miało tę książkę w rękach i przerobili "od deski do deski". Poza tym jeśli są książki dużo lepsze od "klasyków", to być może nie warto tracić czasu na to, aby uczyć się z książki w której jest wiele błędów, a koncepcje nie są zbyt dobrze wyjaśniane (skomentowane).

Wiem, że zabrzmi to brutalnie, ale nawet taki laik jak ja mógłby spokojnie ulepszyć wydanie takiej książki. Wystarczyłoby w każdym miejscu w którym są podawane idee i wnioski - zapytać "DLACZEGO" oraz "CZY SĄ INNE możliwości, aby zrealizować postawiony cel"? Bardzo dobre wydanie książki wymaga odpowiedniego podejścia oraz narzędzi, środków i ludzi. I tylko nieliczne wydawnictwa w tym się bardzo dobrze sprawdzają (chociażby chwalebny przykład to Quality Chess).
thinkerteacher

Postprzez krzysio » 20 kwi 2016, 11:40

Błędy są, tego typu jak podajesz, ale to da rady wyłapać a wtedy treść zostaje taka jaką zakładano, fakt że czasem to niepotrzebna strata czasu na szukanie "co tu do cholery jest nie tak?" O diagramach już pisałem, nie powalają (i wielkością, a i kształt figurek mógłby być bardziej klasyczny) ale myślę że wskazałbym na współczesne książki nie będące tu lepsze, więc da rady przeżyć. To jest forma, mogła by być lepsza ale nie wydaje mi się też dramatycznie zła.

Istotniejsza jest treść (niedoskonałości formy można przeżyć), tej ja osobiście nie ocenię, za mała wiedza szachowa, zdecydowanie za mała, mogę co najwyżej napisać jaki jest stosunek do tej książki trenera który wychował już kilku mistrzów Europy czy świata - obowiązkowa pozycja przy określonej sile gry, powiedzmy mocna I. Może też i dlatego że trzeba odrobiny krytycyzmu do tego co w treści, by mieć ten krytycyzm (a nie łykać wszystko) trzeba i wiedzy nieco mieć.

Można by się było pokusić o komentarze dobrych GM do treści ale ... nie wiem czy tego wtedy nie byłoby więcej niż samej treści w dotychczasowej książce. Książki z komentarzami GM do "starych idei" też są, choćby "Akiba Rubinstein współcześnie". "Mój System" jest jaki jest, ja cieszę się z tego że teraz wystarczy 50 zł by sprawdzić czy mi się podoba miast 150-200 zł. Przy odpowiedniej sile gry ja będę się upierał że warto mimo "beznadziejności wydania".

ps
Zgodzę się z Tobą że o książce warto pisać gdy się ją przerobiło. Ja mam ten dyskomfort że pisze o wielu rzeczach nie będąc szachistą a widząc jak dzieci dorastają, na czym oraz jak im to jest serwowane. Akurat u mnie w domu była ona solidnie przerobiona (myślę że Marek poświęcił tym tomom ok 200-400 godzin) i jak pisałem wyżej dla obecnego trenera Marka jest to pozycja obowiązkowa. Masz prawo mieć swoje zdanie co do tego że książka mogłaby być lepsza, że nawet II by ją sporo poprawiła, że jest sporo książek lepszych którymi można zastąpić "Mój System". Ja mam prawo mieć swoje podejście - dać wolną rękę w doborze literatury komuś kto zapewnia spory progres mojemu dziecku. I wyłącznie z tego poziomu piszę swoje uwagi.
krzysio

Postprzez Tomaszachista » 20 kwi 2016, 15:52

krzysio a co jest główną treścią tej książki? Jest więcej opisów czy wariantów? Jak to wszystko ogólnie jest przedstawione no i czy Twój syn rozumiał przekaz tej książki czy było z tym ciężko?
Wiele osób mówi, że powinno mieć się chociaż Ikat, aby móc sięgnąć po tę książkę i móc z niej sensownie skorzystać tak,aby poziom poszedł w górę.
Tomaszachista

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Postprzez chlebik » 20 kwi 2016, 15:55

Dostałem info, że przesyłka dotrze do mnie jutro.

Pytanie z kolei jeśli idzie o liczbę stron - nie jest czasem możliwe, że to jest 'Mój System' i do tego 'Mój system w praktyce' w jednym tomie? to by może tłumaczyło, że mimo tego samego formatu stron o wiele więcej? Chyba, że po prostu czcionka i diagramy większe.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 284 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez krzysio » 20 kwi 2016, 17:05

@Tomasz
Książka powiedziałbym że traktująca o grze pozycyjnej, podawane (i tłumaczone) idee na przykładach, na konkretnych wariantach/partiach, objętościowo oceniłbym 50/50 jeśli idzie o stosunek opisu do diagramów + zapis partii. Ale ja nie jestem szachistą, trochę przeglądałem, tu nie chciałbym się wypowiadać by nie wprowadzać w błąd. Książka w treści nie wydaje mi się jakoś trudna, gram co najwyżej na III a te strony które przeglądałem były dla mnie zrozumiałe. Marek nie miał chyba specjalnych problemów ze zrozumieniem treści, ta pozycja mu wyjątkowo siadła. Ale z jakichś powodów trener Marka nie daje tej książki swoim uczniom nim nie zrobią mocnej I. Ja Tobie nie odpowiem dlaczego tak a nie inaczej, co sie stanie jak II to zacznie przeglądać, nie mam wiedzy tutaj.

Czy kupować na zapas za 150 zł można się było zastanawiać, 50 zł myślę że można, choćby nawet zobaczyć co w niej jest. Masz trenera w klubie to niech on oceni an jakim poziomie w to wchodzić i jak to gryźć.

@chlebik
wtedy zabraknie ok 200 stron, "Mój System w Praktyce" to też chyba ok 300 stron, to podobne książki.
krzysio

Postprzez jarrasch » 20 kwi 2016, 18:44

wydanie Marabut tłumaczyli: Leszek Kwaśny, Mirosław Niesobski
czy te same osoby występują jako tłumacze wydania Penelopy?
jarrasch

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe