"Mój system" Aron Nimzowitsch

Moderator: redjok

"Mój system" Aron Nimzowitsch

Postprzez demon_szybkosci » 16 paź 2007, 13:02

Witam!

:idea: Co sadzicie o ksiazce p. Nimzowitscha, pt. "MOJ SYSTEM"? Mam na mysli wydanie polskie (Marabut 1995). Osobiscie jestem PRZERAZONY tym wydaniem, bowiem po 10latach nie bylem w stanie przebrnac tej ksiazki w calosci (chociaz elementy taktyczne udalo mi sie jakos przetrawic).

:arrow: Dodam, ze posiadam wersje rosyjska i uwazam ja za o niebo lepsza! Nie tylko dlatego jest jest nieco odchudzona (PL - 330str, ROS - 295), lecz takze dlatego, ze jest (o ile dobrze podejrzewam) doslownie przytaczany tekst, takim jakim go autor pierwotnie splodzil!
:idea: Tak wiec wersja rosyjska otrzymuje ode mnie note 4-4,5, zas polska - 2,5! (max 3).

:roll: Ponadto slyszalem, ze wiekszosc graczy/trenerow uwaza ja za jedna z podstawowych ksiazek! Tez sie z tym zgadzacie?! No i na koniec: czy sadzicie, ze bez niej bardzo ciezko jest przeskoczyc z poziomu 1800 na wyzszy? ??

!! Przy okazji prosze o podkreslanie o ktorej wersji rozmawiamy. Jesli nie bedzie to wyraznie okreslone, to domyslamy sie, ze chodzi o wersje polska!
Ostatnio edytowany przez demon_szybkosci, 23 kwi 2010, 04:27, edytowano w sumie 1 raz
demon_szybkosci

Postprzez mol_ksiazkowy » 18 paź 2007, 01:47

demon_szybkosci napisał:
Co sadzicie o ksiazce p. Nimzowitscha, pt. "MOJ SYSTEM"? Mam na mysli wydanie polskie (Marabut 1995). Osobiscie jestem PRZERAZONY tym wydaniem, bowiem po 10latach nie bylem w stanie przebrnac tej ksiazki w calosci (chociaz elementy taktyczne udalo mi sie jakos przetrawic).

:arrow: No i jak...smacznaa była?! Jak wiadomo, to Mój System w praktyce jest dalszym ciągiem, tj druga ksiazka w cyklu a pierwszej czesci -teoretycznej-ja nie znam....tak to ten Marabut, istnieje tez wyd po angielsku sklada sie z ponad stu partji , b ciekawych i ładnie komentowanych, w niewielkim wstepem tj wprowadzeniem do kazdego działu ,a jest ich pięć: tj. Centralizacja. Ograniczenie swobody i blokada, nadmierna obrona i inne formy profilaktyki Izolowany pion d, wiszace piony , dwa gońce, Lawirowanie przeciw słabosci w przypadku posiadania przewagi w przestraeni, wyprawa w kraine hipermodernizmu przebiłem sie przez ok. niecała połowe tej knigi i sadze ze jest warta uwagi... demonie czy wersja po ros ma cos czego nie ma ta klasyczna....?
cbdo.
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez kolokwium » 18 paź 2007, 12:46

mol_ksiazkowy napisał(a):czy wersja po ros ma cos czego nie ma ta klasyczna....?
A klasyczna to jaka?

Główne rozdziały wersji rosyjskiej:
Моя система: Шахматная блокада, Моя система, Моя система на практике, Приложения
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez mrozik » 18 paź 2007, 20:34

Książka wydana przez Marabut jest fajne bo ma dużo błędów - zmusza do myślenia;
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Postprzez Klr! » 18 paź 2007, 22:29

Nawet nie tak do myślenia (choć to podstawa przy przerabianiu książek szachowych, a już na pewno tych z błędami :mrgreen: ), jak bycia wytrwałym i cierpliwym w grzebaniu po bazach partii w celu odtworzenia czasem tych błędnie zapisanych. Poza tym nie przypominam sobie, żeby przerabianie tej książki sprawiło mi więcej problemów. Jestem zadowolony, że mogłem ją przeczytać i nie przypominam sobie, abym miał w rękach lepszą książkę szachową (choć z drugiej strony w ogóle mało takich miałem.. :lol: :mrgreen: :P ;) ). "Mój system" porusza wiele dość elementarnych zagadnień, których znajomość jest wymagana, jeżeli ktoś myśli o przeskoczeniu na wyższy poziom. Oczywiście są ludzie, którzy bez niej robią postępy, ale nie mam zamiaru teraz porównywać formy nabywanej wiedzy- czy ktoś ma trenera, czy ktoś przerobi inne książki itp. W tej książe po prostu jest sporo wiedzy 8)
Lepiej nie pisać nic, niż pisać nic...
Klr!

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez demon_szybkosci » 19 paź 2007, 00:09

:arrow: Jak dla mnie to bledy w ksiazce (zwlaszcza tej ktora powinna dazyc do obiektywizmu) sa oznaka tego, ze wydawca chcial sprzedac i na tym zakonczyc "interes". Poza tym rzadko widuje tak beznadziejnie wydana (graficznie - zlozonie stron) ksiazke, dlatego pisze, ze to jedna z najmniej udanych z jakimi mialem do czynienia! :cry:
:idea: Oczywiscie oryginal (rosyjski) lub ostatnie wydanie (angielskie) to chyba ksiazki, ktore z przyjemnoscia biarze sie w rece! :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Pic » 11 lis 2007, 02:28

Ja też słyszałem, że to jedna z podstawowych książek. Osobiści miałem styczność tylko z Moim Systemem w Praktyce. Po przerobieniu jej napewno podskakuje poziom. Szczególnie polecana dla III i II kat.
Pic
Zasłużony

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Rafcik » 11 lis 2007, 10:19

Niestety znaleźć tą książkę to niebagatelna sztuka, a z chęcią bym ją przerobił. Wielu arcymistrzów się na niej wychowało, także opcja "badziewna" odpada. ;)
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez demon_szybkosci » 12 lis 2007, 12:56

Rafcik napisał(a):także opcja "badziewna" odpada.

:arrow: Niekoniecznie! Pamietajmy, ze NIEWIELU arcymistrzow miala do czynienia z jej polskim wydaniem (wersja!). Najnowsze wydanie (zwlaszcza po angielsku) jest wedlug mnie bez watpienia przydatne i polecane! Podobnie jak wydanie po rosyjsku (chociaz osobiscie bardziej wole jezyk angielski - nieco latwiejszy chyba ;) :roll:).

:arrow: Oczywiscie ksiazka ta jezeli zostanie dobrze przerobiona i zrozumiana, powinna spowodowac przejscie o (co najmniej) 1 poziom - czyli z 3 na 2, lub z 2 na 1 :D. Ciekawe kto zgadnie czemu nie z 1 na KM? :mrgreen: :lol: 8)
demon_szybkosci

Postprzez Rafcik » 12 lis 2007, 17:29

Tzn. nie wiem jak z polskim wydaniem, ale jeśli jest na podstawie oryginału to chyba sens da się załapać.
Btw to większość arcymistrzów nieźle posługuje się rosyjskim, także im to nie sprawia problemu po jakiemu pisze.
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez demon_szybkosci » 13 mar 2008, 13:46

:idea: Co sadzicie o ksiazce "MOJ SYSTEM" - Nimzowistcha? Wedlug mnie jest to zalezne od JEZYKA w ktorym zostala wydana. Mialem po polsku, ale nie moglem jej trawic (poza 2-3rozdzialami). Obecnie mam po rosyjsku i znacznie lepiej wyglada to wszystko! Na tyle dobrze, ze chyba w koncu (!!) skusze sie, zeby ja porzadnie przerobic! :roll:
:?: Czy zgodzicie sie ze mna, ze bez przerobienia tejze (lub podobnej) pozycji, ktora zawiera zagadnienia pozycyjnej gry nie sposob osiagnac poziomu 1 kategorii i wyzej? :roll:. (chce w koncu dogonic kolege Kilera, a pozniej pomachac mu troszke :P 8) ;)). Wiekszosc znanych mi graczy z kurnika majacych sile ok. 1800 lub wiecej zna te ksiazke (nie tylko ze slyszenia). W tym takze slynny Kiler powiadal, iz ja przerabial! 8) :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Daniel » 13 mar 2008, 21:56

Nigdy nie miałem tej książki, ale chciałbym dowiedzieć się dokładniej co takiego jest w tym słynnym polskim wydaniu, nie pierwszy raz czytam, że nie jest zbyt dobre. W jednym z postów wyżej jest mowa o błędnie zapisanych partiach, są jeszcze jakieś inne błędy? Jeśli tak to jakie ? Prosiłbym o konkrety, bo wszędzie tylko się słyszy, że to kiepska wersja,a szczegółów brak ;)
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez demon_szybkosci » 13 mar 2008, 23:15

:idea: Wiec dodam, ze jest slabo zrobiona na poziomie graficznym (tj. zbyt duze odstepy, nieladne figurki szachowe, itd) oraz tlumaczenie jest na tyle niedobre, ze pomijane sa niekiedy WAZNE dodatki, ktore autor zawarl badz tez tlumaczone sa niezbyt poprawnie. Jak dla mnie to niestety jedna z najslabszych ksiazek przetlumaczonych na polski jakie widzialem (pomimo, ze dzielo Nimzo jest wartosciowe, ale forma w jakiej wydane jest po polsku jest jak dla mnie mizerna) :roll:
:idea: Natomiast wersja rosyjska pomimo "krzaczkow" (jak niektorzy nazywaja tzw. cyrylice) jest naprawde na dobrym poziomie zarowno odnosnie grafiki jak i tlumaczenia.
demon_szybkosci

Postprzez barbara1570 » 13 mar 2008, 23:39

Ksiazke Moj System przerabialem okolo 25 lat temu.
Ksiazka dobra ,lecz moje zainteresowanie bylo inne ..... tylko 30 procent tej ksiazki przerobilem na blache ,reszta tak po lebkach. Bylo to wydanie rosyjskie. Po lekturze tej zrobilem dwie normy na kandydata ,mimo ze tylko 30 procent poznalem dokladnie tematy tam zawarte.
barbara1570

Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez Daniel » 14 mar 2008, 00:34

Pożyczę jutro z biblioteki i sam zobaczę jaka ta polska wersja jest, właśnie zamówiłem, skądinąd dziwię się, że w ogóle jest, jak ostatnio patrzyłem ktoś przetrzymywał już ponad rok, sądziłem że nie odda nigdy, a tu niespodzianka.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe