Seria Artura Yusupova.

Moderator: redjok

Re: Seria Artura Yusupova.

Postprzez Kodikow » 09 gru 2013, 16:37

Jestem zainteresowany!
Również osobiście będę pracował z tą serią można by porównywać jak przebiegały lekcje na przykładzie poszczególnych rozdziałów.
Cyt: "Myślisz może, iż próżne słowa zdołają zastąpić radę i siłę do walki?"
Kodikow

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Ranking: 1600
FICS: Kodikow

Postprzez Kodikow » 09 gru 2013, 16:43

Recenzja tej serii związana z rzeczywistym jej przerobieniem, mogę z pewnością powiedzieć, jest OCZEKIWANA i na pewno wielu ludzi skłoniła by do rozpoczęcia przygody z szachami. Sam wiem że nie mając trenera i konkretnego narzędzia do pracy trudniej zdecydować się na konkretne decyzje związane z rozpoczęciem systematycznej pracy.
Kodikow

Postprzez thinkerteacher » 09 gru 2013, 17:10

W takim razie od roku 2014 będę starał się testować na sobie poszczególne tomy - liczę, że mój szef zgodzi się na to, aby tę serię poddać solidnemu wyciskowi. Zwłaszcza, że jest chwalona przez naprawdę wielu zawodników (także silnych amatorów), więc warto byłoby zobaczyć czy naprawdę jest tak dobra czy to tylko chwyt marketingowy ;) :).

Mnie w tej serii podoba się przede wszystkim zastosowana metodologia - wszystko ładnie podzielone na etapy (poziomy) oraz odpowiednie części. Całość natomiast składa się w coś co w znacznym stopniu pomaga w przejściu przez kolejne stopnie szachowego mistrzostwa.

Bardzo dobrym pomysłem jest dawanie testów po zakończeniu każdego rozdziału - wraz z ich oceną. Można wówczas na bieżąco śledzić swoje postępy jak i poziom zrozumienia danego materiału. Bez tego książka natychmiast miała by u mnie dość sporego minusa ;) :).

Co byś powiedział, aby od początku roku 2014 zrobić (założyć) coś w rodzaju "dzienniczka (wątku) testowego Kodikowa i Thinkera" w oparciu o serię Jusupowa? Można byłoby wówczas stale się wzajemnie motywować, a przy okazji wymieniać uwagami i problemami, które będziemy przerabiali (jak i te, które będą nas hamowały). Wystarczałoby raz na 2 tygodnie wpisać to co się udało zrobić na danej części materiału i swoje uwagi oraz komentarze (co było fajne, dobre, co powinno być poprawione, itp.).

Jak zapatrujesz się na taki pomysł? ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8696 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kodikow » 09 gru 2013, 18:37

Jestem przekonany że to świetny pomysł!
Na 100 % pojawią się w książkach tematy które zostanę przez jednego lepiej zrozumiane a prze drugiego gorzej. Tego typu sytuacje pozwolą wycisnąć z tej serii wszystkie soki ;)
Kodikow

Postprzez AK » 10 gru 2013, 17:47

Witam,

thinkerteacher napisał(a):Jeśli byłoby przynajmniej 3-4 osoby, które by wprost napisały, że są bardzo tym zainteresowane - wówczas pewność tego, że mój szef zgodziłby się na to - byłaby bliska 100%. Więc jak? Są chętni?

Ależ tu nie ma się co zastanawiać. Każda rzetelna recenzja jest potrzebna, tym bardziej poparta osobistym doświadczeniem. Raczej niewielu jest takich, którzy chcą opróżniać portfel dla drogich pozycji, które będą jedynie ładnie wyglądać na półce i w najlepszym razie zbierać kurz. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem bardzo ciekaw zarówno tych testów, jak i ostatecznych wniosków, proszę więc wpłynąć na szefa za pomocą jakiegoś przekazu podprogowego, ewentualnie przemocy fizycznej, i wymusić tę zgodę ;)
AK

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Postprzez kolokwium » 10 gru 2013, 18:26

Kodikow napisał(a):gm2701 spójrz jak w mailu sprowokowanym moim pytaniem do firmy szachowo.pl napisał nazwizko pana Yusupova John Shaw!

A bierzesz pod uwagę, że John Shaw pisał CAŁY tekst po angielsku?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2252 razy
Otrzymał podziękowań: 2379 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Kodikow » 10 gru 2013, 18:42

A bierzesz pod uwagę w takim razie że nie jest błędem ani użycie Y ani J. Tylko że gm2701 psuje moim zdaniem wątek rozmowy takimi wpisami. Nie założyłem posta na temat jak się pisze nazwisko twórcy serii książek Yusupov czy Jusupov. Rozmawiamy na temat przerobienia w praktyce tych książek. Nawet jeśli pomyliłem się w pisowni zasugerowany anglojęzyczną formą tego nazwiska można zwrócić uwagę pisząc na priv.
Kodikow

Postprzez Kodikow » 10 gru 2013, 18:44

Chyba że forum ma służyć użytkownikom do wzajemnego wytykania błędów.
Kodikow

Postprzez thinkerteacher » 10 gru 2013, 23:48

Kodikow napisał(a):Jestem przekonany że to świetny pomysł!
Na 100 % pojawią się w książkach tematy które zostanę przez jednego lepiej zrozumiane a prze drugiego gorzej. Tego typu sytuacje pozwolą wycisnąć z tej serii wszystkie soki ;)

Też jestem tego zdania. Może dojdzie do tego, że dzięki naszemu zapoczątkowaniu przerabiania tej serii uda się zachęcić innych do przerabiania i dzielenia się tym co przerobili? ;) :)

AK napisał(a):Witam,

thinkerteacher napisał(a):Jeśli byłoby przynajmniej 3-4 osoby, które by wprost napisały, że są bardzo tym zainteresowane - wówczas pewność tego, że mój szef zgodziłby się na to - byłaby bliska 100%. Więc jak? Są chętni?

Ależ tu nie ma się co zastanawiać. Każda rzetelna recenzja jest potrzebna, tym bardziej poparta osobistym doświadczeniem. Raczej niewielu jest takich, którzy chcą opróżniać portfel dla drogich pozycji, które będą jedynie ładnie wyglądać na półce i w najlepszym razie zbierać kurz. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że jestem bardzo ciekaw zarówno tych testów, jak i ostatecznych wniosków, proszę więc wpłynąć na szefa za pomocą jakiegoś przekazu podprogowego, ewentualnie przemocy fizycznej, i wymusić tę zgodę ;)

W takim razie trzeba będzie w 2014 roku bardzo mocno przycisnąć tę serię, zwłaszcza że niektórzy moi wychowankowie mają ochotę popracować dość solidnie - a moja wiedza w tym momencie jest dość płytka. Zatem decyzja podjęta - seria będzie przerobiona i postaram się podzielić wnioskami z każdej z książek. Szczerze mówiąc, to dobrze byłoby mieć ze 2000 (1 kat), aby bez większych problemów przerobić wszystkie te podręczniki ;) :). Niemniej mój rozwój zawodowy wymaga tego, aby przez pewien czas poświęcić się, zatem od nowego roku zaczynam cisnąć :* ;)

PS> Myślę, że szef będzie raczej pozytywnie nastawiony do tego, aby także tę serię opisać, więc nie będzie konieczna ingerencja dodatkowych podprogowych przekazów :lol2: ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez ŁowcaAndroidów » 11 gru 2013, 00:12

Przerabiałem książki z serii Jusupowa -z Ardenu "Sekrety debiutowego przygotowania" i "Metody szachowego treningu" oraz z RM "Rozwój twórczego myślenia" i "Metody treningu szachowego" (ta sama pozycja co z Ardenu) i gorąco polecam dla osób od II w górę (mówię o pozycjach, które wypisałem wyżej). Jeśli ktoś ma IV czy III kategorię powinien raczej robić taktykę niż "katować" się tymi podręcznikami.

Najbardziej do gustu przypadła mi książka "Sekrety debiutowego przygotowania" w szczególności rozdział VII - Otwarcie Królewsko-Indyjskie (z punktu widzenia białych)...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez thinkerteacher » 11 gru 2013, 12:35

Szef powiedział, że chcę się dokładniej przyjrzeć temu pomysłowi, więc liczę na to, że do świąt dostanę końcową (pozytywną) odpowiedź. Dodałem, że przy wahaniach wchodzą w grę wykorzystanie technik manipulacji, socjotechniki i przekazu podprogowego ;) :). Niemniej liczę, że nie będzie to konieczne, bo moim zdaniem seria jest na tyle solidna, że żal byłoby, aby tylko zagraniczni zawodnicy dzielili się swoimi wrażeniami z niej.

No i oczywiście też nieco egoistycznie się zapatruję na ten pomysł, bowiem już mi się znudziło stałe granie na poziomie 2 kategorii - chcę zobaczyć jak wyglądają szachy z równiny zwanej ostatnią kategorią (potem już tytuły, a więc koniec amatorstwa!). Przy okazji oczywiście egoizm jest podkręcany tym, że moi podopieczni muszą mieć bardziej kompetentnego nauczyciela (liczę na to, że już niebawem pojawi się u nich poważna motywacja do pracy nad szachami).

Tak więc od stycznia 2014 możecie się spodziewać wpisów w wątku "Testowanie serii Jusupowa - Thinkerteacher i Kodikow" ;) :) :)

Tutaj jest założony wątek, więc nie będzie trzeba szukać: viewtopic.php?f=10&t=5036
thinkerteacher

Postprzez chlebik » 11 gru 2013, 13:42

Tu jest moja wypowiedz w watku Thinkera - http://szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5036#p81030

Kodilkow bedziemy mogli porownywac wyniki - generalnie na pewno zaloze za jakis czas watek treningowy, ale to jak bede mial juz wiecej przeprowadzonych treningow (moze po pierwszym turnieju).

Kilka info obecnie:
- jestem BK, nie bylem nigdy na turnieju - planuje jakis styczen-luty (pewnie zwykly na V-IV kategorie)
- cwicze codziennie w dni pracujace taktyke na ChessTempo (rank obecny: 1616, najlepszy wynik w zyciu kiedys to 1700).
- przerabiam Jusupowa i obecnie (bo w ksiazce rozdzial 4 byl o podstawowych koncowkach) takze koncowki Silmana. Kiedy tylko moge wieczorkiem to biore ksiazke i jade z koksem (wyniki testow podalem u Thinkera)
- rozegralem sporo partii standardowych na FICSie (by okreslic pi drzwi rank, staralem sie grac zawsze z silenisjzymi). Obecnie cos kolo 1430 (ostatnia partie bardzo brzydko przegralem, nauka by nie grac przy grajacym filmie i zona obok). Plan mam byc grac ze 2 partie tygodniowo i potem je analizowac.

Jak cos to pisz. Choc w sumie mozna powiedziec, ze tez przystepuje do tego 'testowania' ;)

Pozdrawiam
Michał
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez thinkerteacher » 11 gru 2013, 22:58

W takim razie od nowego roku zaczniemy testowanie tej serii i dzielenie się wrażeniami... we trójkę (niezależnie czy kolega Chlebik utworzy własny wątek czy z nami razem będzie pisywał).

Witamy na pokładzie serii Jusupowa Michale Chlebiku ;) :)
thinkerteacher

Postprzez chlebik » 11 gru 2013, 23:06

thinkerteacher napisał(a): (niezależnie czy kolega Chlebik utworzy własny wątek czy z nami razem będzie pisywał).

Zaloze, ale chcialem wpierw dac sobie kilka tygodni regularnego treningu by juz (byc moze) pochwalic sie jakimis efektami.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez MarcinTomaszG » 07 sty 2014, 03:31

Witam

Bardzo ciekawa dyskusja. Kupiłem tę serię jakiś czas temu. Przerabiam sam. Książka (jak każda) ma jedną zasadniczą wadę – nie umie odpowiadać na moje pytania, które rodzą się w czasie lektury oraz nie umie skorygować błędów w rozumowaniu:-). Jednak jest fascynującym przewodnikiem. Porządkuje i prowadzi – jeśli czuję, że czegoś nie wiem lub nie rozumiem – od razu wiem czego nie wiem i mogę szukać w innym miejscu.

A przy okazji (choć to temat na inny wątek) – szukałem kursów (na żywo) dotyczących szachów. Okazuje się, że w Polsce są trzy typy takowych: dla dzieci / młodzieży, dla zawodników (mało), dla (przyszłych) instruktorów. Czy osoby dorosłe (tzw. lud pracujący) jest niezainteresowany amatorskim doskonaleniem się w tej grze? Podobnie, szukałem instruktorów – i wielu odpowiedziało mi via mail, że nie ma czasu na spotkania z trzydziestoparolatkiem – bo prowadzą dzieci i młodzież. Prawda to, czy po prostu źle szukam?
MarcinTomaszG

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Ranking: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe