Książka dla szachisty

Moderator: redjok

Re: Książka dla szachisty

Postprzez negras » 30 lis 2013, 15:52

thinkerteacher to się przypomnę. "Kode geniuszu" też ciekawa opcja, wezmę pod uwagę. dzięki wszystkim
negras

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez adse » 01 gru 2013, 11:28

Jeszcze jedna propozycja starszego wydawnictwa powinna tu się znaleźć:
"Szachy od A do Z" Litmanowicz/Giżycki, encyklopedia szachowa w dwóch tomach, bardzo ładnie wydane w latach 80-tych. Można znaleźć na aukcjach egzemplarze w bardzo dobrym stanie i w przystępnych cenach jak na objętość i jakość materialną, dzisiaj wydane takie książki kosztowałyby pewnie ze 100 zł. Wartość merytoryczną niektórzy podważają, ale ja nie narzekam, kilkadziesiąt błędów czy niedomówień jak na taką objętość (tysiące haseł) nie jest decydujących. Nie wyobrażam sobie, że jakiś zainteresowany nie tylko samą grą szachista mógłby tego nie wydawnictwa nie znać.
adse

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy

Postprzez thinkerteacher » 02 gru 2013, 21:52

negras napisał(a):thinkerteacher dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, przyjrzę się tym pozycjom. Czy ktoś mógłby skomentować czy warto w tym przypadku kupić "Magnus Carlsen: Wojownik". Poproszę o troszkę konkretniejszą odpowiedź, niż sentencjonalny komentarz ŁowcyAndroidów;)

Jeśli chcesz to w poniedziałek (lub we wtorek - jeśli książka dojdzie dzień później) wieczorem mogę w skrócie opisać moje wrażenia z tej książki - jednak trzeba będzie się przypomnieć ;) :)

negras napisał(a):thinkerteacher to się przypomnę. "Kode geniuszu" też ciekawa opcja, wezmę pod uwagę. dzięki wszystkim

Po krótkim przejrzeniu książki podam moją ocenę (zalety i wady) :D

A - zalety książki:
1. książka wydana po polsku
2. bardzo ciekawe komentarze słowne (widać bardzo szeroką wiedzę autora!)
3. dobre (bardzo dobre) instruktażowe (szkoleniowe) komentarze
4. dobry poziom złożenia książki
5. początkowe 2 diagramy (zadania) przed każdą partią jako zapytania (zadania)

B - wady książki:
1. brakuje "wniosków końcowych" - po partii - kilka zdań bądź ten wypunktowane elementy tego na co warto zwracać uwagę w tego typu pozycjach (wynikających z takiej partii)
2. niepotrzebne wtrącanie zbyt długich wariantów (lepiej byłoby podać krótki komentarz słowny)
3. poziom złożenia książki pozostawia nieco do życzenia (zbyt duże marginesy górny i dolny oraz za dużo światła między tekstem, diagramami i całością).
4. uważam, że diagramy mogłyby być nieco bardziej eleganckie (zwłaszcza w obecnej epoce). Są czytelne, ale jak dla mnie wyglądają ciut "sztywno". Niemniej nie jest to jakaś konkretna wada, lecz raczej kwestia estetyki (jedni lubią blondynki a inni brunetki).

Generalna (końcowa) ocena tej książki według mnie to 3+/-4. Nie uważam, aby książka była "słaba, bo autor nieznany" (czy też dlatego, że nie wydało jej wydawnictwo zagraniczne). Raczej zwracam uwagę na wady, których poprawienie mogłoby sprawić, że ocena poszłaby co najmniej o pół stopnia (na pewno mogłaby wskoczyć na 4+/-5). Na pewno jedną z (naj)większych wad jest to, że są podawane "tasiemce" (warianty) zamiast komentarzy słownych. I nie chodzi o to, aby autorowi "dokopać" (bo inni tak mówią to i jak się "podepnę"), lecz raczej podać receptę na to, aby książka była jeszcze lepsza. Gwoli ścisłości dodam, że NIEKTÓRE "tasiemce" są konieczne, aby nie zaburzać spójności tekstu (komentarzy), jednak około 60-70% powinno zostać zmienione (okrojone, skasowane, itp.).

Dla kogo ta książka będzie NAJBARDZIEJ wartościowa (przydatna)? Według mnie dla zawodników, którzy chcą delektować się partiami Carlsena (od kilku dni Mistrza Świata). Ponadto wymagany jest minimalny poziom szachowej wiedzy i doświadczenia (według mnie to poziom ok. 1500-1600), tak aby bez większych problemów czytać (czy też studiować) książkę. Natomiast dla zawodników poziomu 1800-2000 - na pewno będzie to pozycja, którą mogą studiować i starać się znajdywać wzmocnienia, obalenia czy też nowe możliwości. I w przypadku instruktorów może również okazać się pomocna - zwłaszcza jako forma rywalizacji między zawodnikami (lub grupami).

Szkoda, że brakuje tak prostej rzeczy jak numeracja partii (partia nr 1, 2, 3, itd.) - zarówno w spisie treści (jest zrobiony najgorzej z całej książki!) jak też przy rozpoczynających się partiach (tutaj styl i nagłówki są naprawdę na dobrym poziomie).

Książka ma 294 strony, całość wydrukowana na miękkim papierze (także okładka). Cena na okładce 39.90 PLN. Poza drobną ilustracją na pierwszej stronie okładki - nie ma żadnych innych. Całość tekstu wydrukowana w kolorze czarnym.

Zaznaczam, że jest to MOJA ocena, więc każdy może mieć całkowicie inne zdanie o tej książce i nie będzie to niczym złym. Ja podałem informacje, które uznałem za najbardziej istotne (zwłaszcza dla osób, które chciałby nabyć tę książkę, a nie wiedzą czy warto).

PS. Przy podawaniu oceny starałem się być w miarę obiektywny w mojej subiektywnej ocenie ;) :D :*. Doceniam WKŁAD i POŚWIĘCENIE (czasu, energii, wysiłku, pieniędzy) autora w to, że zechciał napisać i wydał (wartościową) książkę. Niemniej gdyby była naprawdę słaba, to nie zawahałbym się (z przykrością, ale jednak) wystawić dużo niższą notę. Liczę na zrozumienie i nie poddawanie pod pręgież ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8197 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez negras » 05 gru 2013, 00:14

Dzięki bardzo za wszystkie propozycje i za szczegółowy opis książki o Magnusie. zdecydowałem się, kupić tę książkę: "Magnus Carlsen: Wojownik" Mam nadzieje, że tacie się spodoba:)
negras

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Poprzednia strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe