"Magnus Carlsen: Wojownik" Damazy Sobiecki

Moderator: redjok

"Magnus Carlsen: Wojownik" Damazy Sobiecki

Postprzez damdam » 15 lis 2013, 14:13

Nakładem Wydawnictwa Penelopa http://www.penelopa.pl ukazała się książka
Magnus Carlsen: Wojownik

Lekkość, z jaką gra i wygrywa Magnus Carlsen musi skrywać jakąś tajemnicę. Książka Damazego Sobieckiego (autora m.in. biografii Roberta Fischera – ukazały się 3 tomy) jest próbą uchylenia rąbka owej tajemnicy. Na blisko 300 stronach przeanalizowane zostało kilkadziesiąt partii Carlsena z lat 2012-2013. Czytelnik może też sam spróbować zmierzyć się z problemami, jakie musiał rozwiązać Magnus i jego przeciwnicy podczas pojedynków. Partie poprzedzone są zadaniami do rozwiązania.

Polecam
damdam
damdam

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Ranking: 0

Re: Magnus Carlsen: Wojownik

Postprzez thinkerteacher » 16 lis 2013, 00:24

Jeśli byłaby możliwość przybliżenia nieco tej książki, to byłbym wdzięczny. Zwłaszcza interesuje mnie to w jakiej formie można "zmierzyć się z problemami". Gdyby jeszcze zamieścić coś w rodzaju spisu treści, to byłoby znacznie łatwiej ocenić w jakiej formie została wydana książka. Pytam bo niebawem planuję zrobić drobne zakupy w wydawnictwie Penelopa i przy okazji chciałbym także kupić tę książkę.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7748 razy
Otrzymał podziękowań: 1086 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: "Magnus Carlsen: Wojownik" Damazy Sobiecki

Postprzez david2333 » 16 lis 2013, 01:16

hej dołączam sie do prośby thinkteaczeara .. fajnie by bylo jak by ktoś jeszcze odniósł sie do innych nowośc z penelopy ATAK NA KRÓLA- Jerzy Konikowski- i -Łamigłówki debiutowe -Martin Surman .. ....pozdrawiam
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez damdam » 16 lis 2013, 22:02

Spis treści:
Wstęp
Carlsen – Gaszimow 7
Iwanczuk – Carlsen 14
Carlsen – Aronian 19
Carlsen – Giri 25
Navara – Carlsen 31
Carlsen–Gelfand 36
Radżabow – Carlsen 41
Carlsen – Karjakin 45
Carlsen – Topalov 51
Carlsen – Kamsky 59
Morozewicz – Carlsen 64
Carlsen – Aronian 70
McShane – Carlsen 77
Carlsen – Nakamura 81
Bologan – Carlsen 85
Bacrot – Carlsen 90
Carlsen – Giri 96
Wang Hao–Carlsen 102
Giri–Carlsen 109
Caruana – Carlsen 112
Carlsen – Caruana 118
Carlsen – Anand 124
Aronian – Carlsen 128
McShane – Carlsen 133
Carlsen – Aronian 140
Kramnik – Carlsen 146
Adams – Carlsen 151
Carlsen – Polgar 159
Nakamura –Carlsen 164
Carlsen – Anand 169
Carlsen – Caruana 176
Aronian – Carlsen 180
Carlsen – Harikrishna 186
Carlsen – Griszczuk 191
Swidler – Carlsen 195
Carlsen – Radżabow 199
Carlsen – Gelfand 204
Carlsen – Iwanczuk 210
Radżabow – Carlsen 221
Carlsen – Swidler 229
Carlsen – Topalov 235
Karjakin – Carlsen 240
Carlsen – Radżabow 244
Carlsen – Wang Hao 250
Carlsen – Kramnik 257
Carlsen – Caruana 263
Carlsen – Nakamura 269
Carlsen – Kamsky 274
Carlsen – Aronian 280
Wykaz przeciwników 287
Wykaz debiutów 288
Niektóre ważniejsze sukcesy 289
damdam

Postprzez damdam » 16 lis 2013, 22:27

Kilka słów o książce Magnus Carlsen: Wojownik
Każda partia poprzedzona jest dwoma zadaniami. Problemy do rozwiązania pochodzą z danej partii. Na ogół nie są łatwe, i pewnie wielu zawodników z naszej czołówki miałoby problemy z ich rozwiązaniem o ile nie znaliby partii. (oczywiście, rozwiązania przynosi sama partia).
Partie poprzedzone są krótkimi wstępami.
Proszę zwrócić uwagę ile stron poświęcone jest na każdą z partii.
Komentarze są adresowane do ... wszystkich. Książka opiera się bowiem na dwóch zasadach: poznać, zrozumieć. Chodzi o pokazanie logiki wyborów i decyzji.
damdam
PS. Jeżeli będą pytanie, postaram się na nie odpowiedzieć.
damdam

Postprzez gracz » 21 lis 2013, 13:14

Czy książka pojawi się w "normalnych" księgarniach??
Czy tylko w sklepach szachowych będzie do nabycia?
gracz

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez damdam » 21 lis 2013, 22:05

Książka ma bardzo ograniczony nakład.
Z tego co wiem, być może znajdzie się w sieci księgarni Matras. Tam jednak będzie droższa niż w Wydawnictwie Penelopa. Oczywiście, tam będzie można ją sobie zobaczyć i ocenić czy warta jest tych pieniędzy.
Pozdrawiam
damdam
damdam

Postprzez gracz » 21 lis 2013, 23:05

Czyli nie ma co czekać!

Jak wyglądają komentarze do partii?
Ciągi znaków jak w "Moich wielkich poprzednikach" czy bardziej po ludzku - kilkuzdaniowy komentarz co ileś posunięć?
Pytam, bo jestem raczej średniakiem, a chciałbym skorzystać - lektura może okazać się zbyt trudna..
gracz

Postprzez damdam » 21 lis 2013, 23:34

Oczywiście, nie jest komentowane każde posunięcie. Wystarczy jednak rzucić okiem na spis treści, aby wywnioskować, że komentarzy jest sporo. Np. Partia Carlsen-Iwanczuk, Londyn 2013 opisywana jest na 10 stronach (A4).
Zaletą, a może dla niektórych osób wadą będzie to, że w książce jest ok. 300 diagramów. Przy pewnej wprawie można więc przejrzeć partie Carlsena nie rozkładając szachownicy. (Taki był zamysł).
Komentarze są adresowane do... chciałoby się powiedzieć każdego, ale tak naprawdę to chyba do tych, którzy umieją już jako tako grać, a chcieliby, poprzez zapoznanie się z twórczością Carlsena podnieść swoje umiejętności. Komentarze mają więc poprowadzić Czytelnika przez zawiłości wyborów przed jakimi stawał Carlsen i jego przeciwnicy. Pokazać, że kolejne posunięcia nie wyłaniają się z chaosu, ale są przemyślane i mają służyć konkretnym celom.
Pozdrawiam
damdam
damdam

Postprzez thinkerteacher » 22 lis 2013, 00:04

Wiem, że pewnie proszę o zbyt dużo, ale czy byłaby możliwość załączenia JEDNEJ w pełni opisanej partii, taka jaka jest w książce? Najprościej byłoby wrzucić to jako plik PDF - a dodatkowo zamieścić tutaj partię (bez komentarza), aby ci którzy nie chcą "ściągać kota w worku"... mogli zobaczyć (przeklikać) partię zanim zedrą PDF-a ;) :). Czy o za dużo proszę? :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7748 razy
Otrzymał podziękowań: 1086 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez gracz » 22 lis 2013, 10:37

@damdam:
Dziękuję za wyłuszczenie sedna sprawy :)
Czyli wezmę!
gracz

Postprzez gm2701 » 22 lis 2013, 14:45

Można się dowiedzieć coś więcej na temat autora książki?
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 74 razy
Otrzymał podziękowań: 285 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez damdam » 22 lis 2013, 18:03

Niezręcznie mi jest mówić o sobie, bo ja jestem autorem książki.
Kilka słów wyjaśnień wszystkim się jednak należy.
Z zawodu jestem dziennikarzem i fotoreporterem.
Szachy to jednak coś więcej niż moja pasja. W pewnych okresach życia zajmowałem się nimi zawodowo. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku założyłem wspólnie ze śp. Grzegorzem Pawińskim wydawnictwo szachowe Caissa Sp. z o.o. Jego nakładem ukazały się m.in. dwie ok. 100 stronicowe książki poświęcone Robertowi Fischerowi (wtedy był on nie mniej popularny niż dzisiaj Carlsen) oraz jeden numer miesięcznika Caissa (coś jak dzisiejszy "Mat"), a do tego szereg opracowań debiutowych (zeszyty we współpracy z niemieckim wydawnictwem Schach-Archiv Kurta Rattmana).
W ubiegłym roku wróciłem do działalności wydawniczej: ukazał się trzeci (sentymentalny) tom poświęcony Robertowi Fischerowi. Niebawem na rynek trafią też (są już gotowe) dwie pozycje dotyczące gry środkowej: "Odciągnięcie" oraz "Podwójne uderzenie".
Od ponad roku prowadzę też stronę http://www.gramywszachy.pl O jej założeniach możecie sobie przeczytać wchodząc na nią.
damdam
Ostatnio edytowany przez damdam, 25 lis 2013, 08:08, edytowano w sumie 1 raz
damdam

Postprzez Tata Franka » 24 lis 2013, 00:22

Mogę się pochwalić, że nabyłem książkę z poświęconą grze aktualnego Mistrza Świata (NIECH ŻYJE KRÓL!!!!) poprzez wydawnictwo Caissa - moja ocena książkę naprawdę warto kupić!
Tata Franka

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Playchess: Tata Franka

Postprzez gm2701 » 24 lis 2013, 14:27

Tata Franka napisał(a):Mogę się pochwalić, że nabyłem książkę z poświęconą grze aktualnego Mistrza Świata (NIECH ŻYJE KRÓL!!!!) poprzez wydawnictwo Caissa - moja ocena książkę naprawdę warto kupić!

Jakieś argumenty przemawiające "ZA"? Opinie opiniom nierówne. :)
damdam napisał(a):Skoro już o stronie mówię:
Chętnie przekształciłbym ją w coś większego, portal szachowy z prawdziwego zdarzenia. Ale do tego musiałbym znaleźć ludzi, którzy chcieliby w takie przedsięwzięcie się zaangażować. Na zasadach wolontariatu szachowego. Strona nigdy na siebie nie zarabiała i nie stawia sobie takich celów. A zatem ja jestem tym frajerem, który robi dla innych coś za darmo. Może nie idealnie, ale najlepiej jak potrafię, z najwyższym szacunkiem dla osób, które chcą zajrzeć na stronę. Wiem jednak, że brakuje na niej publicystyki, recenzji książkowych, działu szkoleniowego, działu historycznego, nowinek debiutowych itd. Wiem, że "z małą pomocą przyjaciół" takie przedsięwzięcia mogłyby być dużo lepsze.

Zgłaszam się na ochotnika, ale z góry zaznaczam, że do żadnego z przedstawionych działów się nie nadaję, bo ani nie jestem mistrzem pióra, ani też nie mam na tyle szachowej wiedzy by poprowadzić czysto szachowy dział.
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 74 razy
Otrzymał podziękowań: 285 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe