"Geniusz na miarę XXI wieku Paul Morphy" D. Gronkowski

Moderator: redjok

"Geniusz na miarę XXI wieku Paul Morphy" D. Gronkowski

Postprzez david2333 » 04 wrz 2013, 21:37

hej witam wyszła nowa książka wydawnictwa penelopa 'Paul Morphy geniusz na miarę XXI w' http://www.penelopa.pl/produkty/paul-mo ... iare-xxi-w jak myślicie warto ja kupić .. pozdr
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Re: nowa książka paul morphy dla kolecjonerów

Postprzez Eccon » 05 wrz 2013, 07:13

Nie znam D. Gronkowskiego, więc sądzę, że nie warto. Ale to bardzo subiektywna ocena. :)
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 407 razy
Ranking: 0

Postprzez chesstein » 05 wrz 2013, 11:48

Cóż, trudno powiedzieć, bo nie czytałem. Jednak każda książka coś daje- w tym momencie zależy to od twoich możliwości finansowych, jeśli nie jest to dla ciebie duży wydatek, myślę, że można zaryzykować. No, ale zaczekam na odpowiedź kogoś, kto czytał tą pozycję :-D
chesstein

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 2521

Postprzez damdam » 08 wrz 2013, 22:08

eccon
przyznam, że tak głupiego (aroganckiego) wpisu jak twój na temat książki, której nie czytałeś i autora, którego nie znasz to dawno nie widziałem na łamach tego forum. Co innego, gdybyś wypowiadał się po przeczytaniu i uznał ją za "gniota". Wtedy miałbyś do tego pełne prawo, bo to byłaby twoja subiektywna ocena. Ale to co zrobiłeś jest niedopuszczalne.
Zastanów się zanim coś napiszesz. Przecież ty najzwyczajniej w świecie po chamsku niszczysz ludzi (autora, wydawcę) a być może i wprowadzasz w błąd forumowiczów. (Bo książka może być genialna.) Dziwię się, że nikt nie reaguje na takie wpisy, jak ten twój.
damdam
PS.
Nie jestem autorem, ani wydawcą, ale wyobrażam sobie, że jeden wniósł w to dzieło jakąś prace, a może i serce, a drugi na pewno pieniądze. I ty to wszystko wdeptujesz w ziemię. W imię jakich racji? Kto dał ci do tego prawo? Internet to wolność. Ale co to jest wolność?
damdam

Otrzymał podziękowań: 80 razy

Postprzez thinkerteacher » 08 wrz 2013, 22:23

Szczerze mówiąc, to mnie też wpis Eccona oburzył. Jednak nie chcę go pouczać, bo raz że jest starszy, a dwa - od pewnego czasu zauważam, że BARDZO mocno zniżył loty w swoich wpisach (nie znam powodu). Dawniej jego analizy pozycji oraz opisy debiutowe były perełką na forum (nie tylko tym), a obecnie we wpisach Eccona przebija arogancja, prostactwo, zaczepki, prowokowanie (tyle, że idące moim zdaniem zbyt daleko) oraz zniechęcanie innych do tego, aby pytali i błądzili.

Po pierwszym przeczytaniu jego wpisu miałem napisać: "Ecconie - co by było, gdybyś nie znał Aagaarda, Dworeckiego czy Kasparowa? - też byś nie czytał ich znakomitych dzieł"? Podejrzewam, że nie miał styczności z pisaniem i wydawaniem książek, więc stąd taki strzał "ni z gruszki ni z pietruszki". Każdy kto zdaje sobie sprawę ile serca, cierpienia oraz czasu i środków wymaga napisanie, wydanie, wydrukowanie, rozreklamowanie i sprzedanie książki... NIGDY w życiu by nie napisał w ten sposób. Chyba, że chciałby zrobić prowokację (tyle, że są pewne granice).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7602 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Eccon » 09 wrz 2013, 07:47

Eccon napisał(a):Nie znam D. Gronkowskiego, więc sądzę, że nie warto. Ale to bardzo subiektywna ocena. :)

Jak napisałem ocena jest subiektywna. Aagarda, Dworeckiego, Kasparowa,Karpowa, Gika, Konikowskiego i wielu, wielu innych znam i ich książki bym polecał, a do dzieła nieznanego pisarza, podchodzę i podchodziłem ostrożnie. I nic tu nie ma do rzeczy internet. A to, że ktoś może stracić pieniądze? Ryzyko inwestora. Można było zaangażować np Linderów, którzy niedawno wydali biografię Morphy'ego.
damdam, ty już nie wymagasz od nas co mamy pisać, ale i jak mamy pisać.
Powtórzę jeszcze raz, książki D. Gronkowskiego nie polecam, ale pieniądze każdy wydaje sam.
P.S może warto wiedzieć jak twórczość Morphy'ego wykorzystuje Dworecki w szkoleniu szachistów. Zgadnijcie!!
Ostatnio edytowany przez Eccon, 09 wrz 2013, 09:18, edytowano w sumie 1 raz
Eccon

Postprzez Eccon » 09 wrz 2013, 09:10

Z książek o P. Morphy, z czystym sumieniem mogę polecić książkę G. Maroczy'ego, wydaną w 1980 roku w Moskwie. Książkę uzupełnia opowiadanie E. Zagorianskiego - "Powieść o Morphy'm", a także wydaną w Kazaniu w 1996 roku książkę Saffiulina - "Szachowa twórczość Paula Morphy, 333 partie Morphy'ego"
Eccon

Postprzez kolokwium » 09 wrz 2013, 10:15

Określenie "nie polecam", a "sądzę, że nie warto" ma inny oddźwięk.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1896 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Eccon » 09 wrz 2013, 10:28

To się przejęzyczyłem. Na myśli miałem = nie warto. I z powodu nacisków, jestem coraz bardziej tego pewny. Są książki, które żyją bez klakierów i krytyki się nie boją. Czytałem wspomniane dwie książki o P. Morphy'm i poniższą partię pokazuję jako przykład twórczości mistrza
Nieśmiało zapytam, może lepiej dyskutować o P. Morphy'm niż o D. Gronkowskim.
[Event "London m"]
[Site "London"]
[Date "1858.08.14"]
[Round "12"]
[White "Morphy, Paul"]
[Black "Loewenthal, Johann Jacob"]
[Result "1-0"]
[ECO "C01"]
[PlyCount "49"]
[EventDate "1858.07.19"]
[EventType "match"]
[EventRounds "14"]
[EventCountry "ENG"]
[Source "ChessBase"]
[SourceDate "2001.11.25"]

1. e4 e6 2. d4 d5 3. exd5 exd5 4. Nf3 Nf6 5. Bd3 Be6 6. O-O Bd6 7. Nc3 c6 8.
Ne5 Qb6 9. Be3 Nbd7 10. f4 Bxe5 11. fxe5 Ng4 12. Qd2 Nxe3 13. Qxe3 Qxb2 14. Ne2
Qa3 15. Nf4 Qe7 16. Rab1 O-O-O 17. Be2 Nb6 18. Qb3 Rd7 19. Nd3 Nc4 20. Nc5 Rc7
21. Qa4 b6 22. Bxc4 bxc5 23. Ba6+ Kd7 24. Bb7 Rd8 25. Bxc6+ 1-0
Ten post to moja ostatnia wypowiedź na temat Pana D. Gronkowskiego.
Eccon

Postprzez kolokwium » 09 wrz 2013, 11:07

Ano, lepiej rozmawiać o Morphy'm niż o Gronkowskim. Ale można rozmawiać o Morphy'm poprzez książkę Gronkowskiego.
Bo nie można również odrzucać analiz partii Morphy'ego wykonanych przez Eccona bez ich przejrzenia.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1896 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez ŁowcaAndroidów » 09 wrz 2013, 14:45

david2333 napisał(a):hej witam wyszła nowa książka wydawnictwa penelopa 'Paul Morphy geniusz na miarę XXI w' http://www.penelopa.pl/produkty/paul-mo ... iare-xxi-w jak myślicie warto ja kupić .. pozdr

To zależy od Ciebie. Dla kolekcjonera książek na pewno warto:)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 301 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy
Ranking: 2286

Postprzez damdam » 09 wrz 2013, 20:05

Eccon
przede wszystkim dziękuję za modyfikację stanowiska.
Co się zaś tyczy książek poświęconych Morphy'emu to masz rację, że warta polecenia jest (chyba najlepsza) ta autorstwa Maroczey'ego. Chciałbym też przypomnieć o książce (dzisiaj już chyba trudno dostępnej) autorstwa dr. Maxa Lange "Paul Morphy ...". Wydana została w Lipsku pod koniec XIX wieku. Ponad 400 stron, ponad 360 partii (więcej niż u Marocz'ego) etc. I w zasadzie wszystko, co napisano potem (po tych dwóch książkach) jest już tylko aneksem do tamtych dzieł.
damdam
PS.
Eccon, masz też rację twierdząc, że nie wolno narzucać innym ludziom, co mają pisać. Ale słowa potrafią ranić, wprowadzać w błąd etc. Portal szachowe.pl powinien utrzymywać wysoki poziom dyskusji. O to powinniśmy dbać. Eccon jeszcze raz dziękuję za modyfikację stanowiska.
damdam

Otrzymał podziękowań: 80 razy

Re: "Geniusz na miarę XXI wieku Paul Morphy" D. Gronkowski

Postprzez shuty » 19 gru 2016, 18:51

czy ktoś kto ma tę książkę mógłby napisać czy zamieszczone w niej partie są komentowane czy są to po prostu suche partie bez opisu
shuty

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Książki i czasopisma szachowe