Jak najlepiej przeanalizować książkę

Moderator: redjok

Jak najlepiej przeanalizować książkę

Postprzez Samczy » 04 maja 2013, 21:52

Witam , być może pytanie przeze mnie jest banalne lub dziwne , lecz mam wrażenie studiując książkę "sztuka ataku" Vladimira Vukowica że moja analiza tejże książki nie jest najlepsza zagłębiając się w coraz to większą ilość partii w niej zawartej tym bardziej się zastanawiam czy aby nie tracę czasu. Proszę o porady jeśli ktoś takowe posiada
Samczy

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Jak najlepiej przeanalizować książkę

Postprzez Kaczmar » 04 maja 2013, 22:08

Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc "analiza książki" ale według mnie praca z tą książką nie ma sensu tylko wtedy gdy materiał w niej zawarty jest dla czytelnika zbyt trudny. Wtedy po prostu trzeba książkę odłożyć na rok na półkę i zabrać się za coś innego. Druga sprawa to sam sposób przerabiania materiału. Czy traktujemy książkę jako lekturę do poduszki (kładziemy się na leżaczku zimne piwo obok i sobie po prostu czytamy) czy też jako trenera (siadamy z książką do szachownicy i ciężko pracujemy). Uważam osobiście, że oba sposoby mają swoje zalety jednakże tylko dzięki drugiemu sposobowi można tak naprawdę powiedzieć, że się daną pozycję przerobiło. Nie wiem co Ci doradzić bo nie bardzo wynika z Twojego jakiej porady oczekujesz (czy książka jest dla Ciebie, czy warto ją przeczytać, jak przerabiać tego typu książki, czy siadać do kolejnego rozdziału gdy się nie ma ochoty a plan należy wykonać itp.).
Kaczmar

Podziękował : 186 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez rutra » 04 maja 2013, 22:17

Nie od razu się wszystko zrozumie, jeśli chce się coś wyciągnąć z książki to trzeba przerabiać ją systematycznie, a jak za trudna to tak jak przedmówca radzi - odłożyć na rok na półkę. Moja metoda jest taka - rozkładam obok szachownice i bierki i przesuwam zgodnie z tym co jest w książce zapisane starając się zrozumieć, jak nie wyjdzie to trudno. Najlepiej nie pomijać wariantów tylko wszystko do końca sprawdzić.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Postprzez bosik1999 » 04 maja 2013, 23:27

Dokładnie tak! Ja bardzo często mówiłem sobie, że "nie rozumiem książki" i "dlaczego nie zagrał tak??". Po czym przerabiam ją teraz i wszystko znajduję w bocznych wariantach.
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez Samczy » 05 maja 2013, 09:15

dzięki , czyli rozumiem że mam usiąść na 2-3 godziny kilka razy systematycznie trenując ciężko i ocenić czy jest to dla mnie dobra książka?
Samczy

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez bosik1999 » 05 maja 2013, 12:12

No mniej więcej. A jak książka i tak będzie za trudna (np. książka autorstwa Marka Dworeckiego jest już bardziej dla kandydatów na mistrza a nie dla II i III) to trzeba odłożyć na później.
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez AdamWidz » 05 cze 2013, 17:35

Ja też pamiętam chciałem się uczyć gry na podstawie jakiejś książki, nawet już nie pamiętam jak się nazywała, ale też kompletnie się w niej nie potrafiłem połapać. Najlepiej jest sie uczyć od innych graczy:D
Rzeczywistość jest złudna.bcs przyda się dodatkowa ochronna
AdamWidz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez thinkerteacher » 05 cze 2013, 18:10

Być może najłatwiej, ale często jest to związane z dodatkowymi kosztami. Samodzielna, krytyczna praca nad szachowym materiałem może być DUŻĄ wartość - zwłaszcza jeśli człowiek wie jak należy się z nim obchodzić ;) :). Warto też mieć na uwadze to, że ci szkolą innych - zwykle wiedzę czerpią z książek lub artykułów (a utrwalają dzięki bazom, analizom czy też komentowanym partiom).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8197 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Powrót do Książki i czasopisma szachowe