Zadania - książka z zadaniami szachowymi

Moderator: redjok

Zadania - książka z zadaniami szachowymi

Postprzez artme » 27 wrz 2010, 10:25

Witajcie,
poszukuje dobrej ksiązki z zadaniami szachowymi na poziomie poczatkujacym i sredniozaawansowanym. Jesli mozecie cos polecic - piszcie prosze :-)

Z gory serdecznie dziekuje
artme
artme

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez Rafcik » 27 wrz 2010, 10:57

M.Blokh - Combinational Motifs

Obrazek
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez artme » 27 wrz 2010, 11:05

Ale jak sie domyslam, to nie jest w naszym jezyku, tak?
Pytam, bo z tego ma korzystac mlody czlowiek.
www.mariuszewczuk.pl
artme

Postprzez Rafcik » 27 wrz 2010, 11:40

W książce masz same zadania po 6 diagramów na stronie (z tego co pamiętam w sumie jest ich około 1200 zadań), a każde z nich ma określą trudność w formie cyferki w kółku którego kolor symbolizuje którym kolorem rozwiązujemy. Na końcu książki są do nich rozwiązania. Wystarczy siła gry i znajomość notacji szachowej. ;) W książce tak naprawdę nie ma jakiś tekstów. Język potrzebny jest tylko do zrozumienia spisu treści (zadania są ułożone tematycznie).
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Postprzez artme » 27 wrz 2010, 21:23

Ok - dzieki 8)
www.mariuszewczuk.pl
artme

Postprzez Blind » 17 paź 2010, 22:36

Witam,

Podepnę się pod ten temat. Interesuje mnie zakup kompletu "Konkurs kombinacji" Dobrynieckiego cz. I-IV i mam pytanie, we wszystkich częściach znajdują się kombinacje dla początkujących? Będzie odpowiednia dla zawodnika z IV może słaba III kat?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.
Blind

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Pawel Dobrinecki - krotki opis kompletu 4 zbiorow zadan

Postprzez demon_szybkosci » 17 paź 2010, 23:47

Cz. 1 - to zadania na poziom 1000-1300. Mozna robic bez problemu, chociaz pod koniec zaczynaja sie bardziej wymagajace (jest ok. 10% takich zadan, ktore sa niby z praktycznej gry, ale zamiast zrobic mata w 2 i meczyc 20min, wiekszosc zawodnikow znajdzie mata w 3 w 2minuty). Zrobienie tego zbioru zajelo mi 15godzin (5razy po 3g) na poziomie 98%

Cz. 2 - wg mnie stopien trudnosci (najlepszy) dla 1300-1500. Zadania 1-360 to maty w 1,2,3, apotem do 480 kombinacje (zaciagniecie, zwiazanie, itd.), dalej do 540 maty w 3 za pomoca kilku bierek (z realnej gry, nie ustawiane) i do 570 znowu kombinacje typu odciagniecie, itd. Na tym sie konczy (570 zadan). Zrobienie tego zbioru zajelo mi 15godzin (5razy po 3g) na poziomie 98%

Cz.3 - wg mnie poziom 1500-1700. Zadania na maty w kilku ruchach (w 3, 4), w sumie bardzo podobne - kontynuacja na nieco wyzszym poziomie + nauka wspolpracy roznych figur. Zrobienie tego zbioru zajelo mi 24godziny (8razy po 3g) na poziomie 90% (opuscilem "sztuczne" zadania na koncu, ktore sa dodane).

Cz. 4 - zadania taktycze (wylacznie) w koncowkach. Poziom od co najmniej ok. 1550 (1600) do 2100 (2150). Dla mnie jest to KLASYKA zbioru zadan z koncowek. Wszystkie (najwazniejsze) typy koncowek (glownie oczywiscie wiezowki i pionkowki) zawarte w 540 zadaniach. Nie wyobrazam sobie, aby ktokolwiek, kto POWAZNIE mysli o sprawdzeniu sie w koncowkach nie przerobil tego zbioru (innego nie widzialem i nie slyszalem o nim). Na tym zbiorze "zjadlem zeby" kilka razy, ale teraz juz w koncowkach nie tak latwo jest mnie oszukac :). Mam II kategorie i potrzebowalem az 20 godzin (7 razy po 3g), aby przerobic do konca ten zbior - i tak musze w nastepnym roku go raz jeszcze zrobic, bo moj wskaznik prawidlowych odpowiedzi wyniosl jedynie 70% :oops:

:idea: Dlatego teraz sam sprobuj sobie odpowiedziec czy bedzie ten komplet odpowiedni dla gracza poziomu 1400 czy 1600. Dodam, ze KAZDY wytrwaly zawodnik, ktory chce miec sile gry (taktyka i koncowki) w granicach 1800 (II kategoria) powinien przerobic te zbiory zadan na poziomie min. 95% (wyjatek - ostatni zbior, cz.4 na poziomie 85% lub wyzej to juz sila i rozumienie koncowek na poziomie I kategorii, 90% to I+, a 95% to KM)
demon_szybkosci

Postprzez Blind » 18 paź 2010, 21:25

Na razie rozwiązuję kombinacje z książki Blokha Combinational Motifs (z poziomem trudności 2). W grudniu będąc za granicą, wolny czas będe chciał zabic rozwiązując kombinacje. Jeżeli by sie okazało że te z poziomem 3 lub 4 z książki Blokha bedą za trudne, nie będę miał co rozwiązywać (żadna przyjemność siedzieć kilkanaście minut nad zadaniem i nic nie wymyślić:)) i dlatego chcę sie zabezpieczyć, mając coś łatwiejszego.

Dzięki za opis wszystkich części, czegoś takiego potrzebowałem, a z opisu na stronie caissy sie dowiedziałem tylko że cz. 1 jest dla początkujących. Czytałem też twój opis cz. 4 ale nie wiedziałem czy to ta z tego kompletu (okładka i nr inny). Przeglądając ofertę sklepu caissa w podobnej cenie nic ciekawszego nie znalazłem. W najbliższych dniach złoże zamówienie. Chyba że masz inną propozycję?
Blind

Postprzez demon_szybkosci » 18 paź 2010, 21:46

Blind napisał(a):Na razie rozwiązuję kombinacje z książki Blokha Combinational Motifs (z poziomem trudności 2). W grudniu będąc za granicą, wolny czas będe chciał zabic rozwiązując kombinacje. Jeżeli by sie okazało że te z poziomem 3 lub 4 z książki Blokha bedą za trudne, nie będę miał co rozwiązywać (żadna przyjemność siedzieć kilkanaście minut nad zadaniem i nic nie wymyślić:)) i dlatego chcę sie zabezpieczyć, mając coś łatwiejszego.

Dzięki za opis wszystkich części, czegoś takiego potrzebowałem, a z opisu na stronie caissy sie dowiedziałem tylko że cz. 1 jest dla początkujących. Czytałem też twój opis cz. 4 ale nie wiedziałem czy to ta z tego kompletu (okładka i nr inny). Przeglądając ofertę sklepu caissa w podobnej cenie nic ciekawszego nie znalazłem. W najbliższych dniach złoże zamówienie. Chyba że masz inną propozycję?

:idea: Ksiazek z zadaniami taktycznymi jest co najmniej kilka. W sumie mozna spokojnie znalezc kilka ksiazek, ktore w sumie beda mialy 10.000 zadan. Niemniej nie chodzi jedynie o ilosc, lecz o jakosc, prawda?
Blocha ksiazka kombinacyjna tez jest dobra, chociaz od strony graficznej raczej przecietna. Z kolei ten komplet 4 ksiazeczek (zbiorkow) Dobrineckiego jest na srednim/niskim poziomie graficznym (slaby papier i druk tez niezbyt wyrazny), ale za to cena jest bdb wg mnie. W sumie jest to nieco ponad 2000 zadan w cenie 44zlotych: mysle, ze tylko ksiazka Polgara (5000 zadan za ok. 70zl) moze to przebic, ale to juz inna nieco kategoria. ;)

:arrow: Ta czwarta ksiazka to jest tez z tego kompletu, tyle ze nie jest ona tego samego typu, lecz poswiecona koncowkom (taktyka w koncowkach i realizacja forsowna przewagi). Niemniej nalezy ona do kompletu.

:arrow: Innej propozycji na razie nie mam. Co najwyzej taka, ze jak juz przerobisz wszystkie 4 czesci i bedziesz chcial zadania na poziomie 1600 - 2200 to wowczas polecam cz.2 zbioru zadan (kombinacji) Iwaszczenki. Niemniej w tym momencie podejrzewam, ze bys sie zbyt szybko zniechecil poziomem tych zadan (pierwsze 150 bys jeszcze wymeczyl, ale potem bys raczej sie tylko frustrowal zamiast mobilizowac i odnosic dalsze sukcesy).

Cieszymy sie, ze otrzymales konkretna informacje (pomoc) odnosnie tego czego potrzebowales :).
demon_szybkosci

Re: Zadania - książka z zadaniami szachowymi

Postprzez czesioczesiakow » 02 sty 2011, 20:29

Mógłby mi ktoś podac link pod którym można kupić wspomniana wyżej książkę Combinational Motifs?

PS:Jeśli ktoś zna to mógłby też napisać jeszcze kilka tytułów...
Ulubiony szachista? Chyba Botvinnik choć ostatnio Carlsen za jego maestrię
ELO około 1400-1500(brak wprawy turniejowej)[ostatnio rośnie]
Na kurniku: Dragonex [wirwajdy,zapieka,pustki]
Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szachowym ringu! :devil:
czesioczesiakow

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1469
kurnik.pl: Dragonex
FICS: czesioczesiakowy

Postprzez demon_szybkosci » 02 sty 2011, 20:36

http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsM ... acji-(K-48)

5zł za usługę wpłać na konto, które podałem na priva :)
demon_szybkosci

Postprzez czesioczesiakow » 02 sty 2011, 22:33

Kocham cię demonie:P Szukałem na caissie i nie mogłem znaleźć. 5 zł nie dam ale piwo postawie gdzieś w najbliższej przyszłości :)
czesioczesiakow

Postprzez Blind » 02 sty 2011, 23:14

czesioczesiakow napisał(a):Mógłby mi ktoś podac link pod którym można kupić wspomniana wyżej książkę Combinational Motifs?

PS:Jeśli ktoś zna to mógłby też napisać jeszcze kilka tytułów...

Na kurniku masz ranking poniżej 1200 (aktualnie 1100), teraz pytanie czy nie lepiej zainwestować w coś dla początkujących na poziomie 1000 - 1600 (bk - III kat) np. wcześniej wspomniany Konkurs kombinacji - Dobrynieckiego. Chodzi mi o to czy zadania z książki Blokha z poziomem trudności 3, 4 i więcej nie będą za trudne, ale to już mądrzejsi może się wypowiedzą :-P
Blind

Postprzez demon_szybkosci » 03 sty 2011, 01:16

Zadania od poziomu 1 do 12, wiec na pewno da rade. A jak nie da rady to nie bedzie z niego zawodnika ;) :-P
demon_szybkosci

Postprzez czesioczesiakow » 03 sty 2011, 15:24

Ranking na kurniku niestety nie przekłada się na moja aktualną grę. Na kurniku "nie widzę" planszy tak jak w realu, gra mi się trudniej,często popełniam głupie błędy. Może ostro dobry nie jestem ale jakąś IV-V kat. mam, na pewno nie taki ranking jak na kurniku :)
czesioczesiakow

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe