Robert Fischer (partie z olimpiad)

Moderator: redjok

Robert Fischer (partie z olimpiad)

Postprzez damdam » 03 gru 2012, 21:49

Legenda Roberta Fischera wciąż żyje.

Przed jego geniuszem chylą głowy i współcześni arcymistrzowie. Dawno temu ukazały się dwa numery wydawnictwa Caissa poświęcone jego twórczości. Miały wyjść kolejne. Ze względów losowych (śmierć jednego z współautorów) tamto dzieło zostało zatrzymane. Ale oto po latach pomysł jego dokończenia powrócił.

Na rynku pojawił się kolejny, trzeci tomik z partiami Fischera, tym razem rozegranymi na olimpiadach. Wydawnictwo ukazało się w bardzo niewielkim nakładzie. Kolejny tomik ukarze się w marcu 2013 roku.
OFERTA ZNAJDUJE SIĘ NA ALLEGRO.
damdam
 
Posty: 108
Dołączył(a): 22 cze 2012, 19:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Ranking: 0

Re: NOWOŚĆ Robert Fischer (partie z olimpiad)

Postprzez damdam » 19 gru 2012, 13:50

O tym, że ukazała się książka Robert Fischer partie z olimpiad wie ok. 100 osób. Tyle mniej więcej przeczytało o niej informację. Zero osób wypowiedziało się o jej zawartości. W Rosji (ale także na świecie) postać Fischera wciąż budzi zainteresowanie. W Polsce nie. Dlaczego?
Zostawmy na boku książkę o Fischerze.
W naszym kraju ukazało się już bardzo wiele doskonałych książek (prym wiedzie wydawnictwo Penelopa). Mógłbym też wymieniać nazwiska polskich autorów począwszy od Mirosławy Litmanowicz, poprzez Magdalenę Zielińską, Jerzego Konikowskiego, Bogdana Zereka i wielu innych. I co? I nic. Polski rynek, jakby to powiedzieli wydawcy, jest bardzo płytki - czytaj po książki nie ustawiają się kolejki. Nakręca się tzw. spirala śmierci. Mniej czytelników, to mniejsze nakłady. A mniejsze nakłady, to kolejny ubytek czytelników itd. Problem ten dotyczy nie tylko książek, ale również i czasopism.
Czy to Internet zabija ten rynek?
Ja twierdzę, że nie. Gdyby tak było już dawno dorobilibyśmy się portalu szachowego podobnego do tych w Niemczech, Rosji itd. Bo rynek nie zna próżni. Ba, do policzenia ciekawych i często aktualizowanych blogów (w języku polskim) na temat szachów wystarczyłoby palców jednej ręki.
I co z tego gadania ma niby wynikać?
Wydawcy książek (innych niż szachowe) wciąż podejmują akcje promujące czytelnictwo. Nie poprzestają na utyskiwaniu, że z roku na rok ludzie czytają coraz mniej, i coraz krótsze teksty. Starają się rozbudzić modę na czytanie. Podobnie powinno być i z książką szachową. Kiedy widzę setki dzieciaków i młodzieży na turniejach zastanawiam się, jaką literaturę szachową one czytają. Inaczej mówiąc, z czego się uczą. A co z tymi nieco starszymi, którzy chcieliby podnosić swoje umiejętności?
Konkluzja: Może warto by rozpocząć w gronie szachistów społeczną akcję: Czytajmy książki i czasopisma szachowe! Społeczną, bo w powodzenie urzędowych działań nie wierzę. Może do uczestnictwa w niej dałoby się namówić polskich arcymistrzów?
Co o tym sądzicie!
damdam
 
Posty: 108
Dołączył(a): 22 cze 2012, 19:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Ranking: 0

Re: Robert Fischer (partie z olimpiad)

Postprzez thinkerteacher » 26 gru 2012, 02:11

Warto byłoby najpierw zdefiniować CEL GŁÓWNY (i potem podzielić na szczegółowe). Czy chodzi o czytanie książek czy też o ich kupowanie?

Według mnie problem czytelnictwa (kupowania także) książek i wszelkich drukowanych (na papierze) materiałów jest dość istotny. Dotyczy w ogóle czytelników w naszym kraju - i to nie tyle pozycji szachowych, co niemal dowolnego rodzaju. Jeśli dobrze pamiętam to przeciętny Polak w ubiegłym (2011) roku przeczytał średnio ok. 80-90 stron dowolnej lektury (książki). I nie wiem czy czasem nie CO DRUGI Polak! Dlatego problem bardzo ciekawy i chętnie podyskutuje jeśli będzie ku temu okazja :) ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher
 
Posty: 5106
Dołączył(a): 23 sie 2011, 10:35
Podziękował : 8386 razy
Otrzymał podziękowań: 1138 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty


Powrót do Książki i czasopisma szachowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe