Wielka Księga Olimpiad Szachowych

Moderator: redjok

Re: Wielka Księga Olimpiad Szachowych

Postprzez damdam » 29 sty 2013, 19:46

Comrel,
na wszystkie postawione przez Ciebie pytania moja odpowiedź brzmi: - Nie!

Zanim uzasadnię dlaczego, muszę zacząć od tego, że mam ogromny szacunek dla Twojej pracy. Ba, może nawet okaże się, że odniosłeś ogromny sukces komercyjny etc. (Szczerze ci tego życzę!)

Ale do rzeczy.
Nie rozumiem, jaki jest sens wydawania książki w pdf. Przecież w ten sposób podcinasz, jako wydawca-autor gałąź na której siedzisz. Praca nad książką zajęła Ci kilka lat, a za chwilę będzie ją można znaleźć w Internecie, a ci którzy ją tam wrzucą nie napracują się nad tym zbyt wiele. Jak mnie przekonasz do tego, żebym kupił od Ciebie coś (czyli książkę w pdf) skoro za darmo ściągnę ją sobie z Internetu? Czy Ty naprawdę wierzysz w to, że zabezpieczenia, które wprowadzisz skutecznie zapobiegną kradzieży Twojej pracy?
Dyskusja, która toczyła się do tej pory na forum, a dotyczyła Twojej książki była w mojej ocenie jałowa. Dotyczyła niewiele znaczących szczegółów takich, jak wygląd diagramów. Poprawiłeś je, a ja zapytam: I co z tego? Czy przez to wzrosła sprzedaż? O ile? Na tymże forum podejmowałem już temat głębokości rynku szachowego w Polsce. W mojej ocenie jest on znikomy. Ty też zadajesz pytanie, o opłacalność wydawania książek szachowych w języku polskim.
Ale jeżeli mówi się "a" to przyzwoitość nakazuje powiedzieć i "b". Co powiesz swoim Czytelnikom, gdy po wydaniu trzech części książki okaże się, że nie opłaca się jej wydawać dalej? Czy nie zadałeś sobie pytania, czy takie działanie jest etyczne? W końcu zostaną oni z fragmentem (może i doskonały), ale tylko fragmentem pewnej całości.
Czy cena, którą zaproponowałeś jest niska czy wysoka? A jakie to ma znaczenie? Końcowa cena za całość to podobno ok. 360 złotych. Ale czy Ci, którzy poklepują Cię po ramieniu i zachęcają do wydawania kolejnych części książki wyjmą z kieszeni te pieniądze? Obym się mylił, ale nie sądzę, aby tak było. Gros z tych potencjalnych kupców uważa przecież, że wszystko powinno być za darmo, albo za symboliczną złotówkę, a tak w ogóle, jak już wiele razy przeczytałem, to oni i tak niczego nie czytają.

I mógłbym tak jeszcze dłużej prezentować swoje uwagi, ale czy to co piszę w ogóle kogoś interesuje? Wątpię!
damdam
damdam

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Ranking: 0

Postprzez Kaczmar » 31 sty 2013, 17:48

damdam napisał(a):Comrel,
Nie rozumiem, jaki jest sens wydawania książki w pdf. Przecież w ten sposób podcinasz, jako wydawca-autor gałąź na której siedzisz. Praca nad książką zajęła Ci kilka lat, a za chwilę będzie ją można znaleźć w Internecie, a ci którzy ją tam wrzucą nie napracują się nad tym zbyt wiele. Jak mnie przekonasz do tego, żebym kupił od Ciebie coś (czyli książkę w pdf) skoro za darmo ściągnę ją sobie z Internetu? Czy Ty naprawdę wierzysz w to, że zabezpieczenia, które wprowadzisz skutecznie zapobiegną kradzieży Twojej pracy?

Mi osobiście się wydaje, że właśnie niska cena jest najlepszym sposobem na piractwo. Dodatkowo podejście do publikacji elektronicznych powoli się zmienia - ludzie zauważają zalety takich publikacji (łatwość wyszukiwania, możliwość robienia komentarzy, publikacja nie ulega zniszczeniu, mając czytnik czy tablet łatwo ją zabrać ze sobą w dłuższą podróż czy podczas codziennych dojazdów do pracy, zdjęcia można przybliżać i widać wtedy więcej szczegółów itp). Czy tego chcemy czy nie będziemy powoli odchodzić od książek papierowych. Może kiedyś szanowna unia europejska zakaże drukowania książek papierowych tak jak zakazała żarówek 100 watowych.
Kaczmar

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez damdam » 01 lut 2013, 10:57

Kaczmar,
poruszyłeś dwie bardzo ciekawe sprawy.
Zacznę od ceny. Dlaczego wydania audiofilskie (mówię o rynku muzycznym i płytach) są drogie? Dlaczego droższe od tzw. masówki są przedmioty wydawane w krótkich seriach czy wręcz robione na zamówienie? Odpowiedź jest oczywista.
Kondycja polskiego rynku książki szachowej jest dzisiaj taka, że obniżka cen nie zwiększy jej sprzedaży (w sposób istotny). Jakie to ma znaczenie czy sprzedasz 10 książek czy 100? W porywach 400-500? Jakie to ma znaczenie dla biznesu? Żadnego, bo rynek książki szachowej to nie jest biznes, to działalność hobbystyczna. To, że olimpiady mają wyjść tylko w wersji elektronicznej świadczy o realizmie, bo po co inwestować w coś, co (z dużym prawdopodobieństwem) powiększy jedynie koszty.
Kaczmar, ile twoim zdaniem osób kupiłoby tą książkę w pdf. gdyby kosztowała nie 10 złotych, ale złotówkę? Czy sądzisz, że tysiące? I nie chodzi mi o to, żeby deprecjonować jej wartość merytoryczną. Przeciwnie, to jest pewnie doskonała publikacja. To pytanie dotyczy polskiego rynku i szachistów. Ich zainteresowania szachami i wydawnictwami szachowymi. A jest, w mojej ocenie, niewielkie.

Sprawa druga, którą poruszyłeś, dotyczy przyszłości książek. Lubię komiksy. Może i ty również. Czytanie ich w wersji elektronicznej, na małych ekranikach e-booków itd. jest jednak nieporozumieniem. Dlaczego o tym mówię? Uważam, że wydawnictwa w formie papierowej pozostaną jeszcze długo na rynku.

Co się zaś tyczy sensu wydawania książki szachowej w formie pdf. uważam to za anachronizm. Dlaczego? Ponieważ wydawnictwa szachowe przeznaczone dla miłośników komputerów etc. wyglądają nieco inaczej. Takie książki "ruszają się, mówią do nas" itd. Książka w formie pdf. to coś na kształt nieudanej hybrydy. Można zrozumieć dlaczego ma ukazać się w takiej formie, ale czy świat pójdzie w tym kierunku? Wątpię. Owszem, w Internecie można znaleźć tysiące takich publikacji, ale są to elektroniczne wersje książek wydanych przed laty.

Kaczmar, dziękuję, że w ogóle zechciałeś napisać.
Pozdrawiam
damdam
damdam

Otrzymał podziękowań: 80 razy

Postprzez maniaczka90 » 03 maja 2013, 14:44

a czemu interaktywne lepsze?
...
maniaczka90