Wielka Księga Olimpiad Szachowych

Moderator: redjok

Re: Wielka Księga Olimpiad Szachowych

Postprzez Daniel » 29 cze 2012, 22:14

rutra napisał(a):TPo prostu wielu nie mówi o tym, że grają w szachy, bo ludziom to się źle kojarzy (nudziarz)

Ja mam właśnie dokładnie odwrotne doświadczenia - nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek się to komuś źle skojarzyło, a całkiem często reakcja jest typu "wow, to super, opowiedz coś więcej" ;) pod tym względem spotykam się z bardzo pozytywnymi reakcjami, a nigdy nie ukrywałem tego że gram, więc bardzo wiele osób zdążyło się przez ostatnie lata o mojej szachowej pasji dowiedzieć i tak jak mówię, reakcje były od obojętności aż po duże zainteresowanie, nigdy nic negatywnego. Inni znani mi szachiści też z tego co zdążyłem zaobserwować zwykle nie kryją się z tym że grają jeśli akurat mowa o zainteresowaniach czy hobby. Zapewne dałoby się znaleźć ludzi, którzy zareagowaliby negatywnie (wspomniany "nudziarz"), ale ja jak na razie nie spotkałem się jeszcze z taką reakcją.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Postprzez Comrel » 30 cze 2012, 10:28

Co do tematu figur, to zgadzam się! Powinny jak najmniej rozpraszać uwagę szachisty i diagram uczynić czytelnym.
Tyle, że w przypadku takiej książki, nie jestem do końca przekonany kim będzie odbiorca końcowy - profesjonalistą, aktywnym graczem czy pasjonatem szachów bez względu na siłę gry. Każdy oczekuje chyba czegoś innego.

Te bierki nazwałem Quasar i są szkicowane od zera, oczywiście widać nawiązania do klasyki. Jest to wersja 1.0 i dopiero zbiera oceny, więc możliwe są kolejne aktualizacje. Niestety klasyczne bierki (nadające się do wykorzystania w programach do składu) do celów zarobkowych są płatne oraz wymagają spełnienia wymagań licencyjnych. Woleliśmy być niezależni.

Obrazek

Jeśli mam nawiązać do wątku szachowego w moim życiu, to informacje o byciu szachistą przyjmują znajomi/obserwatorzy z szacunkiem i podziwem, ale już uzasadnienie wydawania książki szachowej pozostaje dla nich wielką zagadką :lol2:

Pozdrawiam
Sebastian
Ostatnio edytowany przez Comrel, 30 cze 2012, 12:47, edytowano w sumie 1 raz
Comrel

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2215
kurnik.pl: comrel

Postprzez Rafcik » 30 cze 2012, 12:31

Comrel napisał(a):Niestety klasyczne bierki (nadające się do wykorzystania w programach do składu) do celów zarobkowych są płatne oraz wymagają spełnienia wymagań licencyjnych. Woleliśmy być niezależni.

Czy mógłbyś podać jakieś przykłady takich czcionek wraz z ich licencjami? Jak to jest z czcionkami z licencją Freeware (np. Chess Mérida)?
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez thinkerteacher » 30 cze 2012, 12:56

Nie wiem czy przypadkiem nie ma właśnie czcionek, które można wykorzystywać niemal w dowolnym zakresie. Nawet jeśli by nie było, to moim zdaniem warto opracować takie, które w jak najmniejszym stopniu będą odróżniały się od tzw. klasycznych - słowem: im mniej elementów "przeszkadzających", tym lepiej.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8068 razy
Otrzymał podziękowań: 1105 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Comrel » 30 cze 2012, 13:19

Nie mam kompetencji, by odpowiedzieć na pytanie o prawa autorskie do czcionek. Mi się podobały akurat czcionki, które miały w zapisie praw autorskich (na stronie autora) fragment o wymaganej zgodzie na użycie do celów komercyjnych.
Freeware zapewne umożliwia użycie za free, o ile autor gdzieś nie zdefiniował praw szczególnych - ale to w gestii wydawcy leży obowiązek dopilnowania i sprawdzenia, czy takie prawa zostały gdzieś umieszczone.
Comrel

Postprzez adse » 30 cze 2012, 13:39

Konkretnie, to w tych figurkach denerwują mnie krzyżyki na wieżach, czarne podstawy białych gońców, i kształt pionów z gatunku tych co ich nie cierpię;) - mają za chude brzuchy;) i za duże kołnierzyki;) Poza tym ok.
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy

Postprzez thinkerteacher » 30 cze 2012, 15:10

adse napisał(a):Konkretnie, to w tych figurkach denerwują mnie krzyżyki na wieżach, czarne podstawy białych gońców, i kształt pionów z gatunku tych co ich nie cierpię;) - mają za chude brzuchy;) i za duże kołnierzyki;) Poza tym ok.
Skoro kolega już się wychylił, to przyłączam się do listy żalów i narzekań ;).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez Comrel » 30 cze 2012, 23:39

Dzięki :D
Jeśli powstanie kolejna część, dokonam face liftingu bierek!
Comrel

Postprzez Kaczmar » 25 sie 2012, 16:59

Przeczytałem dostępny w sieci fragment i mam generalnie trzy uwagi:
- bierki na diagramach odbiegają od standardowych co mi osobiście bardzo przeszkadza w analizie pozycji z diagramu
- zbyt mała liczba diagramów
- brak partii komentowanych
Być może co do dwóch ostatnich punktów zmieniłbym zdanie jakbym przeczytał całość.
Kaczmar

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez Comrel » 26 sie 2012, 16:00

Dzięki za uwagi.
W kolejnych wydaniach, bierki będą musiały zostać zmienione. Diagramów w pierwszej książce jest ponad 190 i jest to element, który w kolejnych wydaniach będzie minimalizowany. Zapytacie dlaczego - otóż, historia olimpiad nie będzie książką "szkoleniową", która stawia na analizę partii i diagramy. W zasadzie większość dostępnych partii jest zamieszczona w internecie (np. olimpbase.org) i ludzie nie chcą wydawać pieniędzy na oglądanie partii, które mogą ściągnąć za darmo.

Chcieliśmy postawić największy ciężar zainteresowania na treść, wątki sportowe, ciekawostki i przełomowe momenty - czyli te elementy, których nie znajdziecie w necie. Tam gdzie jest to uzasadnione, pojawi się na pewno diagram. Partia, która zaginęła i przez 50 lat była przedmiotem różnych dociekań, oczywiście zasługuje na publikację!

Z innej beczki - dostępne są już formaty:
- PDF (głównie pod PC-ty)
- ePUB (uniwersalny format dla urządzeń mobilnych)
- MOBI (format dla użytkowników urządzeń Amazon'a - Kindle)

W międzyczasie książka została przetłumaczona na j.angielski i finalizujemy jej angielski skład.

Pozdrawiam
Comrel

Postprzez thinkerteacher » 26 sie 2012, 16:18

Jeśli można zapytać: na kiedy planowane jest wydawanie kolejnych tomów i zakończenie całości?

W przypadku zmiany wyglądu bierek oraz zmniejszenie ilości wklejanych partii, będzie to według mnie z dużym pożytkiem dla książki. Obecnie chyba najbardziej oczekiwane są relacje z niezwykłych, mało znanych i przyciągających uwagę wydarzeń i faktów. Przykładowo mnie bardziej by interesowało dlaczego Blackburn wypalił pod rząd 4 cygarana w partii z Nowakiem niż to, że w 18 ruchu zagrał skoczkiem na b5.
thinkerteacher

Postprzez Comrel » 27 sie 2012, 14:00

Na 40 olimpiad, 38 jest gotowych do składu. Nic - prócz funduszy - nie stoi na przeszkodzie, by systematycznie i szybko dokładać kolejne tomy. Z uwagi na fakt, że jest to na razie jedynie hobbystyczna inwestycja, cykl będzie realizowany wolniej. W tym roku pojawi się na pewno jeszcze jedna książka, która będzie opisywać więcej niż jedną olimpiadę.

Na pewno będziemy czekać na wyniki zainteresowania wersją anglojęzyczną. Może się okazać, że wydawanie w j. polskim będzie nieopłacalne :-/
Comrel

Postprzez Comrel » 30 wrz 2012, 15:11

Biorąc sobie Wasze uwagi do serca, zaprojektowaliśmy - choć w sumie lepiej napisać - zmodyfikowaliśmy bierki, które były użyte w 1 części. W części 2 książki pojawi się wersja 2.0 bierek, które są wzorowane na "klasykach". Aczkolwiek są one projektowane od zera, a zatem posiadają własne wyróżniki.

Oto one:
Obrazek

Pozdrawiam
Comrel

Postprzez Comrel » 01 gru 2012, 17:40

A zatem... idziemy dalej!

II część serii, pt. "II Olimpiada Szachowa - Haga 1928" stała się materialnym faktem i jest dostępna w formie eBooka pod adresem:

http://virtualo.pl/ii_olimpiada_szachow ... 80i124370/

Zapraszam do czytania!

.
Comrel

Postprzez Początkujący » 26 sty 2013, 23:17

Ominął mnie ten temat. Co mnie cieszy. Przedewszystkim cena - nie jest wysoka - napewno zakupię za miesiąc i dziękuję za wczytywanie się w głosy odbiorców. Nowe bierki są rzeczywiście lepsze. Życzę powodzenia. Dzisiaj na książki szachowe jest mały popyt, może tanie ebooki to zmienią. Może warto nowe bierki wprowadzić także w części pierwszej. Także Warto do diagramów wprowadzić numerację pól szachownicy 123...Abc.... Dla początkujących to duże ułatwienie. W pliku demonstracyjnym tego nie zauważyłem.

Pozdrawiam
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Ranking: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe