Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Moderator: redjok

Re: Książki dla początkującego

Postprzez Kaczmar » 09 kwi 2013, 16:26

Agresywne szachy I,II Agarda polecam od II kategorii. Wcześniej może być ciut za trudna i po prostu zniechęci.
Kaczmar

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez MaurycyHawran » 10 kwi 2013, 12:57

Mam wszystkie powyższe książki i nie zgodzę się z przedmówcami:
1. Książki Aagarda są bardzo dobre, ale bardzo trudne. Żeby coś z nich wyciągnąć, trzeba już co najmniej nieźle grać. Inaczej to będzie zwykłe czytanie, z którego naturalnie coś wyciągniesz - ale na obecnym poziomie wyciągniesz coś z każdej książki. To samo z książkami Dworeckiego - pożyteczne, ale realnie użyteczne to pewnie od kandydata w górę.
2. Romanowski - trąci myszką. Znacznie lepiej byłoby sięgnąć po książki np. Silmana. Proste, dobrze napisane. Romanowski jest czasem strasznie akademicki.
3. Końcówki Zerka OK, choć sam preferuję Silmana. Jak troszkę wiedzy lykniesz, to książki Dworeckiego i Szereszewskiego będą strzałem w dziesiątkę.
4. Błoch ok

Na twoim miejscu zainwestowałbym w "Tajemnice Taktyki Szachowej" oraz książki, w których są dobrze skomentowane partie, np. "J.R. Capablanca" czy "Moi wielcy poprzednicy" (po polsku 3 tomy). Poważnie, komentowanych partii NIGDY za dużo.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez hector55 » 16 kwi 2013, 21:16

Ja na allegro widziałem spoko ksiązki :)
Zapraszam do kontaktu
hector55

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez FajnyBudyn » 17 kwi 2013, 22:52

Ja polecam książkę Bobby Fisher i duuuuuużo kombosów, przede wszystkim kombinacje :)
FajnyBudyn

Ranking: 1800

Książki dla poczatkującego

Postprzez karpiu123 » 08 cze 2013, 14:01

Witam!
Gram już kilka ładnych lat, ale ostatnio postanowiłem rozwinąć się szachowo. Mój ranking waha się w przedziale 1100-1200. Nie przeczytałem nigdy żadnej książki szachowej i chciałbym się dowiedzieć co polecilibyście mi na start? ;)
Ostatnio edytowany przez karpiu123, 08 cze 2013, 15:34, edytowano w sumie 1 raz
karpiu123

Podziękował : 1 raz

Re: Książki dla poczatkującego

Postprzez Eccon » 08 cze 2013, 14:18

Na Twoim miejscu zacząłbym od elementarza.
Robisz szybkie postępy!! :-P
Ostatnio edytowany przez Eccon, 08 cze 2013, 15:48, edytowano w sumie 1 raz
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy

Postprzez david2333 » 08 cze 2013, 15:30

hej polecam ABC SZACHISTY TADEUSZ CZARNECKI ksiązka jest juz dośc stara takze powinna byc jeszcze w twojej biblotece publicznej,póżniej jak masz pieniadze to możesz sobie kupic coś o rozgrywaniu debiutów http://allegro.pl/szachy-debiut-atak-ci ... 41898.html pozdr
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez david2333 » 08 cze 2013, 20:24

hej zapomniałem dodać z bibloteki jak będzie mozesz sobie też wypozyczyć MIROSŁAWA LIMATOWICZ SZACHY podręcznik dla młodzieży ... pozdraw
david2333

Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez Kisia14 » 22 lip 2013, 21:53

Jaką książkę polecacie dla początkujących. Chodzi mi głównie o to, aby bylo wszystko jaśnie/prosto opisane :)
'Absurdem jest żądać pięciu rzeczy od pięciu osób: Skorzystaj Uczelnie Kraków.
Kisia14

Ranking: 1000

Postprzez kolokwium » 22 lip 2013, 23:19

Tak jak każdemu: podręcznik dla początkujących. Jest tego mnóstwo i każdy (czyli i każda) musi sobie wybrać jak najbardziej odpowiadający uczącemu się (czyli i uczącej się).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2065 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Rafcik » 23 lip 2013, 16:04

Obrazek
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez PalaisRoyal » 24 lip 2013, 19:04

Polecam książkę Anatola Łokasto "Nauka gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych".Zawiera ona zasady gry. Jednak co najważniejsze: uczy strategicznego myślenia. Autor poświęcił dużo stronic o ocenie pozycji.
http://www.caissa.pl/sklep/files/products/Lokasto%201.jpg
PalaisRoyal

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Postprzez White Knight » 18 paź 2013, 09:05

Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Ja też kiedyś zadałem takie pytanie, być może z odpowiedzi którą otrzymałem uda się jeszcze komuś skorzystać. Z wiadomych powodów John ograniczył się do książek swojego wydawnictwa, jednak każda rada od doświadczonego szachisty ;) jest na wagę złota.
Hello,

We have a client who would like to prepare a training plan for himself, he starts from scratch. Our client already have a book about debuts (J. Konikowski, J. Piński "Szybki kurs debiutów") and he need something to learn endgame, tactics and combinations and an additional set of chess studies/chess tasks to solve.

I kindly request for help in choosing the appropriate books from your offer.

Hope to hear from you soon,

Best regards, Peter

I odpowiedź, na którą czekałem z niecierpliwością, ale na szczęście niezbyt długo :)
Hi Peter,

For tactics and positions to solve I would suggest "Chess Tactics from Scratch" by Martin Weteschnik (2nd edition) .
http://www.qualitychess.co.uk/products/ ... eteschnik/

On endgames, we do not have a book that is suitable for a complete beginner. The 9-book series by Yusupov is excellent, but it would be too difficult if your client is just starting in chess.
http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/a ... ng_course/

But if your client has played chess for a year or two, he could try one of the books in the Yusupov series. For example:
http://www.qualitychess.co.uk/products/ ... r_yusupov/

This series covers everything: endgames, tactics, positions to solve. But it is not easy. It is not a book for someone who has just learned the rules of chess.

Hope that is some help.

Regards,
John Shaw

Jeżeli ktoś będzie szukał książek szachowych z wydawnictw Quality Chess albo Mongoose Press, chętnie pomogę ;)
"Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza." A. Einstein
http://www.szachowo.pl
White Knight

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Krótki opis 9-tomowej serii GM Jusupowa

Postprzez thinkerteacher » 18 paź 2013, 14:56

The 9-book series by Yusupov is excellent, but it would be too difficult if your client is just starting in chess.

Według mnie ta seria jest rzeczywiście bardzo dobrze opracowana. Niemniej polecam jej przerabianie dopiero zawodnikom od poziomu 1400-1500, ponieważ większość przykładów jest na tyle trudna, że poziom trudności może trochę zniechęcić.

Tak jak napisał John:
This series covers everything: endgames, tactics, positions to solve. But it is not easy. It is not a book for someone who has just learned the rules of chess.

Dlaczego ta 9-tomowa seria jest taka dobra? Przede wszystkim - była opracowywana i testowana przez kilkanaście lat (GM Jusupow jest trenerem i testował ją na swoich uczniach). Kolejna wersja (czyli obecna angielska) została uaktualniona i nieco poszerzona, a przy okazji bardzo ładnie opracowana (wydana) przez Quality Chess. Ponadto zawiera praktycznie wszystkie tematy, które muszą być omówione i zrealizowane w szkoleniu zawodnika poziomu 1400-2100. Mnie dodatkowo przekonuje także jej merytoryczne opracowanie - przykładowo w odpowiedziach są podawane także błędne drogi i ich obalenie (lub krótkie wyjaśnienie). Do tego test za każdym rozdziałem i test końcowy. Można od razu sprawdzić na ile przyswoiliśmy dany materiał i na końcu każdej książki - na ile całość jest dla nas zrozumiała (względem wyniku z testu, który oznacza "znakomicie", "dobrze", "zdałeś" - w zależności od uzyskanej sumy ilości punktów za rozwiązania z testów). Dochodzi do tego coś co często bywa zapominane przez niektórych autorów: rady, wnioski oraz wskazówki, które mają na celu pomóc w głębszym (bardziej trwałym) opanowaniu materiału.

Jeśli chodzi o stronę edytorską i graficzną, to dla mnie jest to praktycznie jeden z przykładów idealnej książki. Format papieru wyjątkowo dobrze dobrany, tak aby spokojnie zmieścić 6 diagramów na stronie - i by nie były one ani za małe ani także za ciasno ustawione. Kartki jasne, miękkie a jednocześnie na tyle cienkie, że poprzednia strona nie przebija tak, aby zamazywać zawaratość (to jest utrudniać odczytywanie). Przy okazji marginesy idealnie dobrane (zwykle bywają nieco za szerokie), czcionka do tekstu bardzo czytelna zaś ta używana w notacji (razem z symbolami) - bardzo przyjemna dla oka. Okładka jak dla mnie - zarówno przednia jak i tylna - eleganckie a zarazem pokazujące (przypominające) serię - jak dla mnie grafik "ma niezłe oko" (i umiejętności kompozycji).

Całość 9-tomów to blisko 2700 stron wiedzy szachowej, której dogłębne zrozumienie (i oczywiście umiejętne stosowanie) powinno gwarantować poziom 2100-2200. Jedynym minusem dla nas (jako dla kraju trzeciego świata, w którym większość ludzi zarabia nieprzyzwoicie mało, pomimo dobrze wykonywanej pracy) jest oczywiście cena. Jednak jeśli potraktujemy to jako jednorazową 4-5 letnią inwestycję w nasz rozwój szachowy, wówczas można będzie nieco inaczej na to spojrzeć. Warto także pamiętać, że ta seria została przetestowana na wielu zdolnych juniorach oraz wymagała poświęcenia tysięcy godzin, aby całość opracować merytorycznie oraz wydać w taki sposób, aby było to pomocne narzędzie w pracy szachowej (można ją oczywiście wykorzystywać także jako materiał szkoleniowy w pracy z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi).

Podsumowując: w tej chwili jest to moim zdaniem najlepsza (przy okazji dość łatwo dostępna na całym świecie) seria szachowa, która pozwala na przekazanie i opanowanie materiału - od poziomu 1400-1500 do 2100-2200 włącznie. Za wysoką jakością idzie także relatywnie wysoka cena, jednak jak dla mnie jest to potwierdzeniem tego, że to co cenne - musi mieć swoją (wysoką) wartość. Jedyną realną konkurencją dla tej serii są podręczniki Józefa Sławina (niestety po rosyjsku). W chwili obecnej zostało wydawanych 14 lub 15 tomów - od poziomu 1000 (poziom osoby, która dopiero zaczyna przygodę z szachami) do poziomu 2200 (czyli bardzo silnego amatora szachowego). Gdyby znalazło się wydawnictwo, które podjęło by się opracowania takiej serii (przetłumaczenia na angielski, uaktualnienia, poszerzenia o więcej testów, wskazówek, itp.), to w przeciągu 2-3 lat mieliśbymy perełkę co najmniej (!) pokroju 9-tomowej serii GM Jusupowa. Jak na razie jednak tylko osoby znające rosyjski są w stanie z niej korzystać (poza nieparzystymi podręcznikami od 1-11, które mają charakter zbioru zadań, a więc praktycznie znajomość języka nie jest konieczna).

Mam nadzieję, że ten krótki opis będzie użyteczny dla osób, które chcą wiedzieć dlaczego ta 9-tomowa seria została nagrodzona medalem Bolesławskiego i zbiera BARDZO pozytywne komentarze jak i recenzje.

PS. Kolego WhiteKnight - co do oferty sklepu (bardzo ładna i przejrzysta strona oraz bogaty wybór produktów - brawo!), to niestety, ale nie udało mi się ani znaleźć ani wyszukać takiego wzorca: "książki szachowe wydawanictwa Mongoose Press". Myślę, że dobrze byłoby dodać tego typu opcję (w zaawansowanym wyszukiwaniu). Chociażby dlatego, że akurat to wydawnictwo proponuje przynajmniej 1-2 książki, które mogą być bardzo pomocne dla początkującego zawodnika (autorstwa Dana Heismana) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8066 razy
Otrzymał podziękowań: 1105 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: Krótki opis 9-tomowej serii GM Jusupowa

Postprzez White Knight » 21 paź 2013, 14:48

Jeśli chodzi o serię Yusupowa to na pewno nie był przypadek, że książki otrzymały prestiżową nagrodę FIDE - Boleslavsky Medal - http://www.fide.com/component/content/article/15-chess-news/4156-fide-trainer-awards-2008

thinkerteacher napisał(a):Podsumowując: w tej chwili jest to moim zdaniem najlepsza (przy okazji dość łatwo dostępna na całym świecie) seria szachowa, która pozwala na przekazanie i opanowanie materiału - od poziomu 1400-1500 do 2100-2200 włącznie. Za wysoką jakością idzie także relatywnie wysoka cena, jednak jak dla mnie jest to potwierdzeniem tego, że to co cenne - musi mieć swoją (wysoką) wartość.

Zgadzam się, że książki Quality Chess nie są tanie, ale tak jak pisze thinkerteacher, wysoka jakość niesie za sobą odpowiednią cenę.

Ponieważ mam taką możliwość i mam nadzieję że nikt nie obrazi się za tą malutką dawkę reklamy, wszak wszystko to dla rozwoju wiedzy szachowej - każdy kto będzie chciał nabyć całą serię, a więc wszystkie 9 książek Yusupowa może liczyć na spory rabat, a kto potrzebuje tylko 3 (np. kompletną serię Build up) też rabat dostanie ;). Mam nadzieję, że da to chociaż minimalną ulgę dla portfela.

thinkerteacher napisał(a):Mam nadzieję, że ten krótki opis będzie użyteczny dla osób, które chcą wiedzieć dlaczego ta 9-tomowa seria została nagrodzona medalem Bolesławskiego i zbiera BARDZO pozytywne komentarze jak i recenzje.

Opis jest bardzo profesjonalny i uważam, że będzie bardzo użyteczny dla osób zainteresowanych wartościową lekturą szachową. Bardzo chętnie zamieściłbym go (lub chociaż fragment) na swojej stronie, z linkiem do forum i tego tematu.

thinkerteacher napisał(a):PS. Kolego WhiteKnight - co do oferty sklepu (bardzo ładna i przejrzysta strona oraz bogaty wybór produktów - brawo!), to niestety, ale nie udało mi się ani znaleźć ani wyszukać takiego wzorca: "książki szachowe wydawanictwa Mongoose Press". Myślę, że dobrze byłoby dodać tego typu opcję (w zaawansowanym wyszukiwaniu). Chociażby dlatego, że akurat to wydawnictwo proponuje przynajmniej 1-2 książki, które mogą być bardzo pomocne dla początkującego zawodnika (autorstwa Dana Heismana) :).

Miałem w planach wprowadzić ofertę Mongoose Press na stronę, także wieczorem powinno się tam znaleźć kilka ciekawych książek.

Odnośnie oferty to faktycznie, staramy się żeby była jak najbogatsza (chociaż nie kierujemy się zasadą "im więcej tym lepiej", bardziej zależy nam jednak na jakości) i regularnie wprowadzamy nowe produkty.
"Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza." A. Einstein
http://www.szachowo.pl
White Knight

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe