Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Moderator: redjok

Re: Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Postprzez yhcazsPL » 03 lut 2013, 02:21

Ja zaczynałem swoją przygodę z szachami od książek M. Litmanowicz "Szachy dla dzieci". Moim zdaniem są jednymi z lepszych na początek.
yhcazsPL

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1923
kurnik.pl: suineg

Re: Zaczynam prawie od zera. Od czego zacząć.

Postprzez thinkerteacher » 03 lut 2013, 07:23

Jeśli ktoś nie ma wyboru - nie zna języka angielskiego bądź rosyjskiego (lub też nie ma odpowiednich zasobów, aby zdobyć inne pozycje niż książki M.Litmanowicz), to owszem - będą one "jedne z lepszych". Niemniej przy odpowiednim doradztwie ze strony kogoś kto ma duże pojęcie na temat literatury szachowej oraz możliwościach ucznia (szachisty) - obecnie można znaleźć znacznie lepsze tytuły. Niektóre tak mocne, że ich przerobienie (wraz z treningiem praktycznym) gwarantuje przeskok o 1-2-3 klasy gry (w zależności od punktu startowego) w czasie nie dłuższym niż 1-2 lata.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8211 razy
Otrzymał podziękowań: 1114 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Książki dla początkującego

Postprzez Cheser » 03 kwi 2013, 21:13

Witam!

Jestem początkującym graczem. Mój poziom gry to 1200-1300. Potrzebuję literatury - mam do wydania 300zł. Debiutów prawie nie znam, taktyka na chesstempo to 1430, czasem nie wiem co grać (strategia leży), końcówki też cienko rozgrywam.

Oto moja wstępna lista:
- "Agresywne szachy" I i II Aagaard,
- "Tajemnice gry pozycyjnej" Aagaard,
- "Końcówki szachowe" I, II i III Zerek,
- "Gra środkowa - Plan" Romanowski,
- "Sztuka kombinacji" Błoch.

Poza tym trener z klubu ma kupić dla mnie 4. tomy Dobrynieckiego.

Czy dobrałem dobre książki?
Ostatnio edytowany przez Cheser, 03 kwi 2013, 21:31, edytowano w sumie 1 raz
Cheser

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1400
kurnik.pl: Cheser
FICS: Cheser

Re: Książki dla początkującego

Postprzez nikus287 » 03 kwi 2013, 21:21

Końcówki Zerka mam do sprzedania.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez david2333 » 03 kwi 2013, 22:25

hej .. te Aagarda to śmiało możesz sobie kupić .... bardzo dobre ksiązki ...
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez kolokwium » 03 kwi 2013, 22:31

Przydałby się jakiś podręcznik dla początkujących. Jaki? To już zależy od Ciebie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2106 razy
Otrzymał podziękowań: 2220 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Cheser » 03 kwi 2013, 23:00

Już czytałem dość dużo o podstawach szachów. Przerabianie kolejnej książki o tym stanowi nieciekawą perspektywę...
Cheser

Postprzez kolokwium » 04 kwi 2013, 00:20

Podręczników się nie tyle czyta, co studiuje/przerabia. Czyli przy szachownicy, klockami bawiąc się na niej sprawdza i rozmyśla nad tym, co autor opisał w książce. Często wraca się do przerobionych tematów aby odświeżyć to, co będzie potrzebne poznając nowe rozdziały.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 04 kwi 2013, 04:28

Książki się nie czytuje ani nie studiuje, tylko magazynuje ;) :). Czymś fanastycznym jest posiadać tyle książek, aby można było znaleźć pod ręką dowolny temat według co najmniej kilku autorów ;) :).

Co do podanej przez ciebie listy to wg mnie świetnie dobrana. Oczywiście te 4 tomy zadanek Dobrineckiego to piękny trening (jakoś do Błocha nie mam takiego sentymentu). Odrzuciłbym jedynie "Tajemnice gry pozycyjnej" Aagaarda - bo to wg mnie jego najsłabsza ze wszystkich książek jakie kiedykolwiek napisał/widziałem. Reszta jest naprawdę mocna i b.pożyteczna w znaczeniu szachowego rozwoju (zakładam, że masz poziom około 1400-1500)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8211 razy
Otrzymał podziękowań: 1114 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez adse » 04 kwi 2013, 17:28

Wypadałoby przeczytać przed odpisaniem;)
Cheser napisał(a):Mój poziom gry to 1200-1300.
thinkerteacher napisał(a):(zakładam, że masz poziom około 1400-1500)
adse

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 440 razy

Postprzez petrosjan » 04 kwi 2013, 17:55

thinkerteacher napisał(a):Książki się nie czytuje ani nie studiuje, tylko magazynuje ;) :).

Warte podkreślenia i cytowania.

Za 300 zł, to ja Ci mogę swoją kolekcję udostępnić :). Nie starczy Ci tego życia, jak i 2 kolejnych wcieleń, żeby je przerobić. Dodatkowo mobilizacja do nauki angielskiego i rosyjskiego.

Dasz 500 zł, to jeszcze netbook 10" oparty na atomie dorzucę :rotfl:.

Będziesz drugim Kasparovem z materiałem dydaktycznym przeznaczonym do zaczytania się na śmierć :lol2:.
petrosjan

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez Cheser » 05 kwi 2013, 18:15

A co sądzicie o zastąpieniu tej gry pozycyjnej książką "Jose Raul Capablanca?
Cheser

Postprzez Daniel » 05 kwi 2013, 20:13

Będzie to dobra książka na Twym poziomie
Daniel

Podziękował : 203 razy
Otrzymał podziękowań: 326 razy

Postprzez Cheser » 05 kwi 2013, 23:28

Już sam nie wiem na jakim poziomie gram, może 1200, może 1500. Gdy jestem skoncentrowany to mogę sporo zdziałać. Czuję, że brakuje mi wprawienia w taktyce a także znajomości strategii. Mam nadzieję, że te książki ułatwią mi rozwój szachowy.
Cheser

Postprzez kolokwium » 07 kwi 2013, 21:24

Nieraz warto poszukać ciekawych wpisów na forum... viewtopic.php?f=24&t=3685
fragmenciki:
thinkerteacher napisał(a):Jedną z najciekawszych pozycji dla graczy od poziomu 800 do 1700 jest według mnie książka Dana Heismana: A Guide to Chess Improvement (The Best of Novice Nook). Jest to kompilacja artykułów zamieszczanych na stronie chesscafe.com. Autor prowadzi tam swoją kolumnę, w której publikuje krótkie artykuły (najczęściej 3-4 strony).

Tutaj mamy adres strony z której możemy pobrać (w formacie PDF) artykuły pisane przez Dana Heismana. Pierwszy artykuł został opublikowany w lutym 2001 roku i co miesiąc (w przedostatnią środę miesiąca) ukazują się kolejne. Nietrudno obliczyć, że jest obecnie dostępnych nieco ponad 120 artykułów. Ich lektura to spokojnie 3-4 miesiące pracy (codziennie po 1 artykule).
http://www.chesscafe.com/archives/Chess ... ice%20Nook

Wracając do książki. Co oferuje? Na pewno omawia bardzo dużo ciekawych i praktycznych tematów: najczęściej spotykane problemy początkujących graczy. Składa się z 9 rozdziałów, w sumie jest aż 382 strony (w recenzji jest błąd - nie 272 strony, tylko prawie 400!).

Warto może krótko przedstawić spis treści tych rozdziałów, aby potencjalni czytelnicy (klienci) mogli zobaczyć co można znaleźć w tej pozycji (w nawiasie ilość artykułów poświęconych danemu rozdziałowi):
1) Ogólny postęp (9)
2) Proces myślenia (8)
3) Zarządzanie czasem (2)
4) Umiejętności i psychologia (4)
5) Taktyka i bezpieczeństwo (5)
6) Debiuty (1)
7) Końcówki i technika (4)
8) Strategia i gra pozycyjna (6)
9) Końcowe dodatkowe materiały (3)

Dla mnie osobiście jest to jedna z najlepszych książek dzięki której można zrozumieć wiele prostych i podstawowych aspektów. Dodatkowo jest ona dla mnie bardzo dobrym generatorem pomysłów na własne artykuły czy wpisy na blogu. Z pewnością niektóre artykuły będą trudne do zrozumienia po pierwszym przeczytaniu, ale zapewniam, że pomysły autora są wyjątkowo ciekawe i najczęściej nie tylko słuszne, ale i praktyczne. Wielokrotnie próbowałem podważać to czym dzieli się autor, jednak tylko w nielicznych przypadkach zakończyło się to powodzeniem.

Zaletą książki jest to, że są poruszane niemal wszystkie najbardziej istotne tematy, które dotyczą osób początkujących i tych co "trochę już pograli". Na pewno wiele tematów dzięki ponownemu świeżemu spojrzeniu - zostanie przemyślanych. Można zobaczyć jakie błędy popełniamy lub też jak należy {...}
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe