Powieści - wątek szachowy osią fabuły lub w tle...

Moderator: redjok

Re: Powieści - wątek szachowy osią fabuły lub w tle...

Postprzez segar » 14 lut 2014, 16:15

'Amphitryon' bardzo dobra powieśc, szczególnie dla początkującego.
segar

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez Maczek1983 » 04 mar 2014, 13:07

Czarny koń zabija nocą to świetna książka, do tego polskiego autora. Pozdrawiam :)
Maczek1983

Postprzez PhiloSophist » 04 mar 2014, 18:32

"Auto Da Fe" Elias Canetti oraz "Szachista" Waldemer Łysiak
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez Jonadab » 18 maja 2014, 12:54

"Zapach miasta po burzy" Olgierda Świerzewskiego
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218158/z ... a-po-burzy
Jonadab

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez TLISS » 27 maja 2014, 13:09

"Zapach miasta po burzy" Olgierda Świerzewskiego
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218158/z ... a-po-burzy

Za ten post autor Jonadab otrzymał podziękowanie od
thinkerteacher (18 maja 2014, 13:42)

Informuję, że w środę 28 maja 2014 r. w księgarni "Świat Książki" przy Al. Solidarności 119/125 w Warszawie o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z p. Olgierdem Świerzewskim.
Wiem to od uprzejmej pani z Wydawnictwa "Muza", która mnie tam (i wszystkich innych też) zapraszała.

Wysłuchałem w ostatnią sobotę rozmowę z autorem w radiu TokFM i wiele sobie po spotkaniu - po książce, której jeszcze nie czytał, również - obiecuję, gdyż autor zaprezentował się w audycji jako osoba nadzwyczaj kompetentna, dowcipna, obdarzona zmysłem obserwacyjnym, a przy tym przez szereg lat obserwująca z bliska wydarzenia szachowe najwyższego szczebla w Rosji.

Dla nieobecnych (którzy jak wiadomo nie mają racji) obiecuję zamieścić na tym forum przynajmniej jedną fotkę ze spotkania.

Tomasz Lissowski
TLISS

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: klaud21
FICS: brak
Playchess: brak

Postprzez Biały Hetman » 05 cze 2014, 11:36

Witam wszystkich.
Czytam właśnie książkę "Zapach miasta po burzy" Olgierda Świerzewskiego. Szachy w tej powieści są praktycznie głównym bohaterem. Autor tworzy postacie rozmyślnie przypominające do złudzenia prawdziwych szachistów: Kasparowa, Karpowa, Fischera i wielu innych. Również opisy wydarzeń, turniejów takich jak np. mecz stulecia z 1972 r, są wzorowane na faktach. Kiedy jednak czytelnik obeznany w świecie szachów zaczyna mieć wrażenie, że dalszy ciąg zdarzeń jest dla niego jasny - autor odchodzi od "prawdy" i pisze nową wersję historii.
Fragmenty o partiach, turniejach, nawet o treningach - chłonąłem jak gąbka. Niestety książka ma zadanie przyciągnąć również spragnione miłości kobiety jako potencjalnych klientów, wobec czego bądźcie gotowi na czytanie romansu. :)
Ostatnio edytowany przez Biały Hetman, 06 cze 2014, 10:23, edytowano w sumie 1 raz
Biały Hetman

Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 1800

Postprzez thinkerteacher » 05 cze 2014, 12:55

Rzadko spotyka się książkę, której zadaniem jest przyciągnięcie kobiet spragnionych szachów i intelektualnej rozrywki ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7899 razy
Otrzymał podziękowań: 1087 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez TLISS » 05 cze 2014, 15:46

Dotarłem w dniu 28 maja 2014 r. na spotkanie autorskie z Olgierdem Świerzewskim w "Świecie książki" przy ul. Solidarności 119/125 (vis a vis kina "Femina") i wysłuchałem, co do powiedzenia mają: krytyk literacki p. Juliusz Kurkiewicz oraz sam autor.
To była dysputa prowadzona na wysokim akademickim poziomie, a ja w tym miejscu ograniczę się do stwierdzenia, że Olgierd Świerzewski dysponuje wielką erudycją szachową, mówi tak interesująco, jak pisze, a przy tym zna "od podszewki" Rosję, której obraz na przestrzeni dwóch dekad w książce pokazał.
Załączniki
Swie_Kur.JPG
Scenka ze spotkania, Olgierd Świerzewski po prawej.
TLISS

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: klaud21
FICS: brak
Playchess: brak

Postprzez Tritu » 02 lip 2014, 01:43

A co, jeśli chodzi o poezję? Gdzie można znaleźć wątek szachowy? Jakieś nawiązania? Oczywistym jest skojarzenie z Kochanowskim i Herbertem, a coś poza tym?
Tritu

Postprzez matusz21 » 16 paź 2014, 15:57

Trafiłem ostatnio na książkę "Nieodgadniony Roderer" Guillermo Martinez'a. Do zakupu zachęciła mnie okładka:

[mimg]http://2.bp.blogspot.com/-PW2X3uS32gg/TWKNDxUjtDI/AAAAAAAAAYk/vLOCfeXVTTQ/s1600/Nieodgadniony-Roderer_Guillermo-Martinez%252Cimages_product%252C21%252C978-83-247-1701-9%255B1%255D.jpg[/mimg]

Opis: Tajemnicza powieść jednego z najbardziej intrygujących współczesnych pisarzy („Oksfordzka seria”). Historia przyjaźni dwóch nastolatków, „stuprocentowych mózgowców”, interesujących się grą w szachy, filozofią i matematyką. Jeden, narrator opowieści, wykorzystuje swą inteligencję do ułożenia sobie życia. Drugi, Roderer, nie kończy szkoły i zamyka się w pokoju, by opracować idealny system filozoficzny...
Czy w imię wiedzy warto wyrzec się nawet miłości? Frapujące, gęste od znaczeń i refleksji o naturze ludzkiej i porządku świata.

O szachach w sumie jest tylko na początku. Jak na pisarza, który pewnie z szachami nie miał w życiu wiele wspólnego można by chyba nawet stwierdzić, że autor "zagłebia się" w szachy, bo pojawiają się takie terminy jak obrona francuska, czy obrona Alechina... Ale jak dla szachistów to raczej szału nie ma...
My z bajkowego świata, persona non grata...
matusz21

Podziękował : 111 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy

Postprzez mol_ksiazkowy » 14 lis 2014, 11:35

Zugzwang
Autor: Ronan Bennett
opis wg lubimyczytac
Opis książki

Thriller polityczny z wątkiem psychologicznym, miłosną intrygą i turniejem szachowym w tle.

Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny psychoanalityk Otto Spethmann, jego córka Katarzyna, inspektor Lychev oraz pacjenci doktora - wybitny szachista Rozental i przedstawicielka petersburskiej socjety Anna Pietrowna. Zaczątkiem akcji jest zaś morderstwo Yestrebowa, powiązanego z miejscową siatką terrorystyczną…

recenzja link http://esensja.stopklatka.pl/magazyn/20 ... 07,51.html
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 119 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez adse » 19 maja 2016, 17:31

Piotr Bojarski - Arcymistrz
Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2015
http://aros.pl/ksiazka/arcymistrz

Z opisu wydawcy:
Poznań, grudzień 1928 r. Poważni obywatele miasta otrzymują niepokojące anonimy. Ktoś grozi śmiercią Aleksandrowi Alechinowi ? szachowemu mistrzowi świata, który rozegra niebawem symultanę w hotelu Bazar.
adse

Podziękował : 61 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy

Postprzez Jonadab » 01 lis 2017, 15:03

John Donoghue "Szachy ze śmiercią"
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/314869/szachy-ze-smiercia

"SS Obersturmführer Paul Meissner przybywa do obozu w Auschwitz wprost z frontu wschodniego. Ciężko ranny podczas walk może pełnić jedynie funkcje administracyjne. Jego pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest wzmocnienie podupadającego morale odbywających służbę w obozie oficerów i żołnierzy. Meissner zakłada klub szachowy. Pomysł szybko chwyta, esesmani mają możliwość obstawiania wyników rozgrywek i zawierania nielegalnych zakładów. Tymczasem do Obersturmführera trafia informacja, że wśród więźniów są także szachiści, z których jeden, francuski Żyd Emil Clément, z zawodu zegarmistrz, cieszy się opinią niepokonanego…"

Kupiłem, mam nadzieję, że kiedyś przeczytam :)
Jonadab

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez natka269705 » 14 gru 2017, 00:32

Czytałam "Szachistę" Jest to niesamowita książka! Polecam!
natka269705

Postprzez GavranZZ » 14 gru 2017, 11:47

Obrona Łużyna autorstwa Vladimira Nabokova (autor m.in. Lolity).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_%C5%81u%C5%BCyna
GavranZZ

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
FICS: GavranZZ

Poprzednia strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe