Demoniczna Trylogia: seria 3 Książek Szachowych (w PDF)

Moderator: redjok

Czy trygologia demona (opracowanie i wydanie 3 książek) jest wg ciebie dobrym pomyslem?

Ankieta zakończyła się 29 sie 2011, 23:33

1) tak, to znakomity pomysł! wielkie brawa
18
58%
2) tak, to ciekawy pomysł
9
29%
3) nie mam zdania
1
3%
4) nie, to raczej nic co zasługuje na uwagę
2
6%
5) kompletna beznadzieja! porażka totalna
1
3%
6) inne
0
Brak głosów

Razem głosów : 31

Re: Demoniczna Trylogia: seria 3 Książek Szachowych (w PDF)

Postprzez Vujek1991 » 18 maja 2011, 11:58

Czaturanga napisał(a):
epilogue napisał(a):Główna tu zasługa autorów z poza tzw kręgu demona czyli Modzielan Gałążewski Karasinski nawet z Tomaszem Kojderem fajny wywiad ( chciałbym poznac tego pana).

Redjok to nie jest przypadkiem Tomasz Kojder?

przynajmniej czytane od tyłu :)

Jest ;)

Nie przeczytałem jeszcze wszystkiego, ale od siebie dodam, że trylogia spełniła swoje zadanie - wciągająca dla nieznających szachów i pomaga początkującym wspinać się w górę.
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez mol_ksiazkowy » 19 maja 2011, 19:18

Jeśli tak to przy okazji zapytuję: czy uważacie, że warto byłoby dodawać coś do tego projektu? Mam na myśli 1-2 PDF na okres 1,5-2miesięcy. Ciekawi mnie Wasza opinia, bo myślę, że w niewielkich rozmiarach mógłbym spróbować dorzucać coś przez pewien czas. Nie byłoby tego od razu wiele, ale w myśl przysłowia: "ziarnko do ziarnka"...

W takim razie zrob demonie listę tematów, które nie zostały zrealizowane w projekcie, a potem szukaj autorów, uwazam że warto poszerzyc, i dopisac to co byc powinno , a z takich czy innych wzgledow nie zostało zrobione. Termin 2 miesiacy wydaje sie nierealny, ale tak do konca tego roku mozna by coś "zmajstrować". (ksiazka 4 ?! :devil: ) :-P :-) :crazy:
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez misiek1994 » 19 maja 2011, 19:35

Vujek1991 napisał(a):
Czaturanga napisał(a):
epilogue napisał(a):Główna tu zasługa autorów z poza tzw kręgu demona czyli Modzielan Gałążewski Karasinski nawet z Tomaszem Kojderem fajny wywiad ( chciałbym poznac tego pana).

Redjok to nie jest przypadkiem Tomasz Kojder?

Jest ;)

Nie przeczytałem jeszcze wszystkiego, ale od siebie dodam, że trylogia spełniła swoje zadanie - wciągająca dla nieznających szachów i pomaga początkującym wspinać się w górę.

Trzeba ją jeszcze lepiej wypromować. Na razie nie jest źle, ale to się wreszcie tym jednostkom, które o niej wiedzą znudzi i zostanie zapomniana. Musi pozostać na pierwszych stronach google, żeby łatwo ją można było odnaleźć.
misiek1994

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez barbara1570 » 24 maja 2011, 11:59

---------------

http://www.demonchessbooks.cba.pl/ksiaz ... szachy.pdf

Bernard
Ksiaz..ka

---------------------------------
Dzial Trenera Bernarda napisany fachowo... tylko do kazdej pozycji potrzeba kilka diagramow , by szachista mial pokazane szachy na talerzu...
----------------------------
Koncowka z 20 posunieciami potrzebuje 5 diagramow , by ogladajacy (czytajacy ) szachista zalapal co sie dzieje na szachownicy...
Tak przynajmniej lansuje nauke szachow Szachista-problemista Wladek z Polanca.
--------------------
Ps.
Ksiazka ma kilkanascie dzialow... kazdy dzial potrzebuje osobnego linku ( nie kodu ) linku... tak jak podalem wyzej...
Jak chcemy by szachisci czytali i pisali recenzje...

Taka uwaga ogolna... nie wystarczy pieknie grac w Szachy... jeszcze wazniejsze jest umiec lansowac Szachy ( pokazywac ta piekna gre w dostepny sposob dla jak najwiekszej publicznosci ).
---
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez mol_ksiazkowy » 02 cze 2011, 22:33

Jeśli tak to przy okazji zapytuję: czy uważacie, że warto byłoby dodawać coś do tego projektu? Mam na myśli 1-2 PDF na okres 1,5-2miesięcy.

co dodawac ? to jedna, a drugie to kto bedzie chetny coś napisac ?
czy cos sie dzieje w tej sprawie...? :o
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez demon_szybkosci » 02 cze 2011, 23:14

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły i tematy, które chciałby opracować (jako artykuły czy nawet książkę) to proszę dać znać. Jak na razie nie widzę i nie słyszę chętnych. Tak więc chyba trzeba będzie samotnie tym razem coś dziubać (niemniej wtedy na pewno będzie 20-30x mniej i 10x wolniej).
demon_szybkosci

Postprzez hajdzik » 03 cze 2011, 10:28

demonik - czytania i tak jest duzo
Ja w pracy powoli sobie czytam - niektore dzialy nawet dwa razy - glownie szkoleniowe

Natomiast jedno mnie tam drażni - dzial w ktorym sa opisane wybrane partie kasparowa - fajnie napisane- natomiast na diagramach nie ma a,b,c -- 1,2,3 :P
I czasami musze policzyc o ktorym polu sie pisze :) - ale to tylko taki maly minusik
reszta na ogromny plus
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Nauka pól szachownicy - korzyści oraz metody

Postprzez kolokwium » 30 cze 2011, 09:03

Proponuję poczytać już znany ci temat viewtopic.php?f=10&t=2613
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 30 cze 2011, 10:18

Czaturanga napisał(a):Redjok to nie jest przypadkiem Tomasz Kojder?

A to paradoks, sam używam powrzechnie nicka rutra - od tyłu Artur. Ale tu do głowy mi nie przyszło co to znaczy redjok i w jaki sposób ten wyraz powstał :D

kolokwium napisał(a):Proponuję poczytać już znany ci temat http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=2613

No tak nauka koloru pól to zagadnienie trochę mi obce. Jednak postanowiłem się uczyć, bo wielu forumowiczów mówi, że to podstawa, a raz słyszalem gdy pewien FM powiedział, że to podstawa, takwięc na pewno coś w tym musi być. Ostatnio na chessvideo rozwiązałem test w niecałe 30 sekund! Jeszcze trochę i będę na liście w pierwszej 10 :) tyle, że teraz się czym innym zajmuje (zadania taktyczne, końcówki). Natomiast przydałoby się konkretnie wyjaśnić po co się tych pól uczyć, bo większość traktuje to tak: wiem, że a1 jest czarne, reszte sobie policze. Niemniej jednak podczas zapisu partii raczej (np. TL) staram się nie patrzeć na literki, tylko od razu lokalizuje np. kolumna e białe pole zatem pole e6.
rutra

Podziękował : 1667 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Postprzez demon_szybkosci » 30 cze 2011, 15:59

Po prostu znanie szachownicy ułatwia i przyspiesza "widzenie" zarówno dróg po których poruszają się bierki, jak też zmniejsza częstotliwość popełnianych błędów przy wizualizacji tego co gdzie będzie stało (atakowało, broniło, przesłaniało, itd.) po N-ruchach. Nie chodzi wcale o mechaniczne uczenie się literek i cyferek powiązanych z kolorem. Tu raczej chodzi o to, aby z szachownicą czuć się jak z własną mapą w głowie dotyczącą orientacji we własnej miejscowości w której funkcjonoujemy. Wtedy nie trzeba błądzić i jak się zna skróty, to można nawet zyskać ;) :).
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 30 cze 2011, 23:22

Ale jakby się ktoś znalazł jakiś znawca i wyjaśniłby to nie tylko ogólnie, ale szczegółowo z przykładami :D mnie nietrzeba przekonywać uczę się pól, bowiem, że warto, ale taki 1000-1400 może tego nie zrozumieć (nie przyjąćdo wiadomości).

A dzisiaj tak sobie pomyślałem, że możnaby było zrobić jaki artykuł z przykładowymi diagramami taktycznymi. Np. wykorzystać z mojej partii z GM Chlewickim łapanie hetmana.
rutra

Podziękował : 1667 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Postprzez demon_szybkosci » 01 lip 2011, 01:16

Jak najbardziej - możesz prowadzić coś na kształt rubryki: "Uwaga - podstawka!". Może to być nieco teorii, kilka przykładów pokazanych błędów i parę zadanek do samodzielnego rozwiązania i na końcu wnioski (oraz rozwiązania zadanek z króciutkim komentarzem). Jeśli będziesz potrzebował wskazówek albo o coś zapytać, to daj znać na mejla.
PS. Nauka pól nie przynosi namacalnych widocznych korzyści natychmiast - jak bywa z kilkudziesięcioma rozwiązanymi zadaniami taktycznymi. Niemniej jeśli nie widzi zawodnik manerwów oraz przerzutów figur, to częściowo może to być spowodowane właśnie słabą znajomością szachownicy.
demon_szybkosci

Poprzednia strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe