Demoniczna Trylogia: seria 3 Książek Szachowych (w PDF)

Moderator: redjok

Czy trygologia demona (opracowanie i wydanie 3 książek) jest wg ciebie dobrym pomyslem?

Ankieta zakończyła się 29 sie 2011, 23:33

1) tak, to znakomity pomysł! wielkie brawa
18
58%
2) tak, to ciekawy pomysł
9
29%
3) nie mam zdania
1
3%
4) nie, to raczej nic co zasługuje na uwagę
2
6%
5) kompletna beznadzieja! porażka totalna
1
3%
6) inne
0
Brak głosów

Razem głosów : 31

Re: Demoniczna Trylogia: seria 3 Książek Szachowych (w PDF)

Postprzez demon_szybkosci » 06 maja 2011, 01:12

Fhjull napisał(a):Dodam od siebie 3 grosze :)
Po 1. nie za bardzo rozumiem po co te spiny. Nie oceniam zasadności krytyki, ale jeśli chcą krytykować to niech krytykują. Po to jest forum, żeby konfrontować poglądy. Wszystko będzie ok dopóki zarzuty będą miały merytoryczny charakter (czyli dotyczyły zawartości pracy), a nie formę ataku na redaktora przedsięwzięcia.
Po 2. to przypomina mi się przypadek Dana Heismana, jednego z najlepszych trenerów szachowych. Koleś, o ile się orientuję, uczy głównie amatorów itp itd i przytaczał kiedyś sytuację, w której prowadził grupę szachową w Filadelfii i jeden oburzony facet zaczął protestować, mówiąc mu, że wygaduje bzdury. I co z niego za znawca i autorytet (obecnie ma tytuł mistrza, jeżeli dobrze pamiętam, w tamtej sytuacji nie wiem czy też już go miał), skoro nie jest GMem itp itd. Na co Dan odpowiedział mu, że nikt go nie zmusza do uczestniczenia w zajęciach, a tak poza tym to on nie uczy wg własnego widzimisię, ale wg tego co wyczytał w książkach (pisanych przez GMów np !), więc tak na prawdę to nie jest bezpośrednio jego wiedza, ale wiedza innych, którą przekazuje dalej. Myślę, że mamy do czynienia z tym samym w przypadku demonowej książki. Jeśli Tomasz, lub inny autor artykułu pisze o jakimś temacie, to nie pisze tego na podstawie swojej wiedzy, którą wyciągnął z powietrza, dzięki medytacji, jodze, albo boskiemu objawieniu. Robi to najpewniej w oparciu o materiały, które powstały z rąk osoby o odpowiednich kompetencjach.

Każdy amator (pasjonat), który chce uczyć (udzielać rad i wskazówek) innych a nie ma tytułu co najmniej Mistrza Fide... ryzykuje tym, że inni będą mu zarzucać kompletny brak kwalifikacji. Tyle tylko, że właśnie tacy amatorzy - jak Heisman czy demon... zwykle "swoją" wiedzę i doświadczenie opierają nie wyłącznie na własnych fantazjach, lecz właśnie na tym co piszą "giganci", tj. mistrzowie i arcymistrzowie. Oczywiście część tekstów jest wyłącznie moja (tzn. wymyślana przeze mnie), ale podejrzewam, że około 90% treści, które przemycam (na blogu czy w książce) jest w dużej mierze spójna (tożsama) z tym co zalecają trenerzy i instruktorzy o poziomie 2200, 2300 czy też 2400. Być może rzeczywiście powinienem czerpać treści od zawodników i trenerów poziomu 2700+, bo wtedy będą bardziej "trafne" - zwłaszcza dla zawodników, którzy są amatorami, pasjonatami i nowicjuszami... takimi w graniach 1000-1400 :). Gdybym chciał przekazywać WYŁĄCZNIE treści moje bez odpowiedniego porównania z tym co inni piszą, to bym napisał: "UWAGA: poglądy autora są jego własnymi, więc mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Czytasz i stosujesz na własną odpowiedzialność!" :devil: :jupi:
demon_szybkosci

Postprzez hajdzik » 07 maja 2011, 00:10

A hajdzik sobie mysli, że osoby które krytykują trylogie maja jakies problemy ze swoją osobowością.
Nigdzie nie jest napisane "MUSISZ PRZECZYTAC TĄ KSIĄŻKĘ".
Z tego co wiem - demon napisał/zredagował tą książkę dla osób - które chcialy by się czegoś nauczyć lub dowiedzieć - bo przeciez są tam nie tylko elementy szkoleniowe.

To już taka chyba nasza polska przypadlość, najlepiej skrytykować, kogos wysmiać lub wykpić.

Moim zdaniem - jest to bardzo ciekawa książka (dopiero powoli czytam) - i z tego co widzialem, kazdy moze znalezc cos dla siebie.
Różnorodność tematów czyni trylogie wyjątkową książką szachową.

Ludzie włożyli mnostwo pracy, żeby miało to ręce i nogi - i za takie rzeczy nalezy im sie szacunek.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez demon_szybkosci » 07 maja 2011, 00:59

Wojtek:

1) Nie ma co wiązać osobowości z książką - po prostu nie wszyscy potrafią DOCENIĆ pewne rzeczy i ZROZUMIEĆ
2) To, że nie jest napisane "musisz przeczytać", nie znaczy, że nie można się powyżywać na kimś, kto włożył BARDZO dużo pracy, trudu i wysiłku, aby to ujrzało światło dzienne
3) tak - to książki przede wszystkim do najniższego poziomu piramidy (dla największej liczby osób - tych co zaczynają lub nic nie wiedzą; nie dla tych co mają 1600+)
4) tak, zdarzają się niestety ludzie, co nie potrafią NIE skrytykować i pochwalenie lub docenienie czegoś takiego nie jest dla nich możliwe; nic na to nie poradzimy; dobrze, że jest chociaż kilkanaście, które doceniają, cieszą się oraz polecają innym
5) Z ostatnim w 100% się zgodzę - sama książka nie powstała; ktoś musiał niejedną noc zarwać, aby powstała.

PS> Nie każdy może w niej coś ciekawego znaleźć - osoby, które szukają czegoś czego w książce nie ma... nie znajdą tego. To tak jakby szukać książki szkoleniowej od poziomu 1800-2200, a grzebać w książkach, które są do poziomu 1500. Takie szukanie to syzyfowa praca. W książkach jest jasno napisane co jest i dla kogo są przede wszystkim przeznaczone.
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 08 maja 2011, 04:27

Nie wiem czemu, ale zdecydowanie za wysokie statystyki ocen pojawiły się na stronie z książkami. Co prawda nie ma oddanych 100 czy 200 głosów, ale nawet tych kilkanaście wskazuje, że NIESTETY miałem rację: książki były kilku (kilkunastom) osobom jednak potrzebne. No chyba, że ankieta błędnie zlicza głosy :crazy: :o.
Po 7 dniach pojawiły się oto takie dane (poniżej rysunek)

LEGENDA: (od L do P): strona główna / Potęga możliwości szachów - korzyści i wartości związane z królewską grą (#1) / Zaproszenie do krainy 64 pól - o tym każdy szachowy żółtodziób wiedzieć powinien (#2) / Szachy dla amatorów - czyli dobre rady od szachowego demona (#3)

PS. Co najmniej 80% głosujących stwierdza, że DOWOLNA książka jest bdb lub rewelacyjna! Wychodzi na to, że bardzo dobrze rozpoznałem potrzeby kilkunastu osób (w domyśle tych, które oddały głosy/ściągnęły i wykorzystują książki). Jestem w dużym szoku, że książka mojego pióra (Szachowe rady od demona) zanotowała TAK WYSOKIE notowania! Chyba więc dobrze zrobiłem, że zdecydowałem się ją także dopuścić do publikacji (chociaż miałem tego nie robić, bo jak sprawdzałem jakość oraz stronę edytorską... to czasami zastanawiałem się KTO pisał te bzdury! :wall: )
Załączniki
Wyniki_statystyki_ksiazki_demona_strona.gif
Wyniki_statystyki_ksiazki_demona_strona.gif (11.68 KiB) Przeglądane 3101 razy
demon_szybkosci

Postprzez mol_ksiazkowy » 14 maja 2011, 15:16

1) tak, to znakomity pomysł! wielkie brawa 17 osób
2) tak, to ciekawy pomysł 7 osob

nieco skromny wynik tej ankiety pokazuje ze sa osoby, które wspolna prace wielu osob doceniły, a cytowana wyzej ankieta (na stronie z ebook-iem) dowodzi, iz sa osoby, którym praca ta dała niemałą korzyść. Przy tym jak widac powyzej jedynie 3 malkontentów sie ujawniło (z tym ze krytyka na zasadzie: "to złe i już ("autorzy niekompetentni", "za niski poziom", "nie na temat" etc) ", brak argumentów merytorycznych). Ja przeczytałem juz trzy poważne prace (z tym dłuzszych) i mysle ze jest ok.
Przy okazji chyba jest za mała reklama ebook-a : po prosto zbyt mało osob wciaz o nim wie... :o
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez demon_szybkosci » 14 maja 2011, 15:24

Myślę, że ogólnie rzecz biorąc jest zdecydowana przewaga na korzyść "tak", pomimo, że są także głosy na "nie". Niemniej najważniejsze, że projekt został zrealizowany i jest możliwość coś ciekawego na temat szachów poczytać.
Odnośnie reklamy to rzeczywiście nie jest to jakoś specjalnie rozreklamowane. Może warto się dzielić między sobą (kolegami), tzw. pocztą pantoflową i prosić o "przekaż dalej, że...".

Ja linki do strony z książkami umieściłem w swojej stopce na forum i w "o sobie" w profilu na kurniku oraz na blogu.
demon_szybkosci

Postprzez nikus287 » 14 maja 2011, 19:31

Znalazłem błąd merytoryczny w książce 1, 50 najciekawszych rekordów szachowych, punkt 45. Michaił Tal pochodził z Łotwy, nie z Rosji.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez demon_szybkosci » 16 maja 2011, 20:25

:idea: Ciekawy jestem czy osoby, które weszły na stronę demoniczną (z książkami) znalazły coś ciekawego dla siebie. Jeśli tak to przy okazji zapytuję: czy uważacie, że warto byłoby dodawać coś do tego projektu? Mam na myśli 1-2 PDF na okres 1,5-2miesięcy. Ciekawi mnie Wasza opinia, bo myślę, że w niewielkich rozmiarach mógłbym spróbować dorzucać coś przez pewien czas. Nie byłoby tego od razu wiele, ale w myśl przysłowia: "ziarnko do ziarnka"... ;).

Dlatego kieruję pytanie wyłącznie do osób, którym podoba się projekt i go akceptują oraz cokolwiek przeczytały:
1) Tak, uważam, że jak najbardziej - z chęcią będę czytał i polecał
2) Tak, ale nie będę tego czytał, bo to co jest już mi wystarczy
3) Nie, nie ma sensu - jest wiele innych artykułów i opracowań, więc "nie ma co dolewać wody do studni"

Proszę o odpowiedź wraz z napisaniem na którą opcję zagłosowałeś (przy okazji krótkie wyjaśnienie dlaczego akurat na tę).
Dziękuję :)

:idea: Gdyby ktoś chciał coś napisać o szachach (temat dowolny, byle związany z szachami) i chciał, abym opublikował to oczywiście proszę o kontakt. Tak sobie marzę, że gdyby było 12 osób i każda TYLKO RAZ W ROKU napisałaby 2 artykuły, to przez cały rok co 2 tygodnie byłoby co czytać :). Wiem, że to dla wielu wydaje się niemożliwe, ale 12-13 lat temu napisanie książki dla mnie było tak samo niemożliwe ;) :). 1200 ton w ciągu okresu 12 miesięcy (1 roku) jest łatwiej przenieść, gdy każda z 12 osób przeniesie tylko 1 raz miesięcznie 100 kilogramów, prawda? ;). To tak zwany efekt synergii ;). Każdy akceptuje zadanie: tak, przeniosę ładunek 100 kilogramów w jednym z 12 miesięcy roku :). Są chętni? ;)
demon_szybkosci

Postprzez misiek1994 » 16 maja 2011, 20:38

demon_szybkosci napisał(a)::idea: Ciekawy jestem czy osoby, które weszły na stronę demoniczną (z książkami) znalazły coś ciekawego dla siebie. Jeśli tak to przy okazji zapytuję: czy uważacie, że warto byłoby dodawać coś do tego projektu? Mam na myśli 1-2 PDF na okres 1,5-2miesięcy. Ciekawi mnie Wasza opinia, bo myślę, że w niewielkich rozmiarach mógłbym spróbować dorzucać coś przez pewien czas. Nie byłoby tego od razu wiele, ale w myśl przysłowia: "ziarnko do ziarnka"... ;).

Dlatego kieruję pytanie wyłącznie do osób, którym podoba się projekt i go akceptują oraz cokolwiek przeczytały:
1) Tak, uważam, że jak najbardziej - z chęcią będę czytał i polecał
2) Tak, ale nie będę tego czytał, bo to co jest już mi wystarczy
3) Nie, nie ma sensu - jest wiele innych artykułów i opracowań, więc "nie ma co dolewać wody do studni"

Proszę o odpowiedź wraz z napisaniem na którą opcję zagłosowałeś (przy okazji krótkie wyjaśnienie dlaczego akurat na tę).
Dziękuję :)

:idea: Gdyby ktoś chciał coś napisać o szachach (temat dowolny, byle związany z szachami) i chciał, abym opublikował to oczywiście proszę o kontakt. Tak sobie marzę, że gdyby było 12 osób i każda TYLKO RAZ W ROKU napisałaby 2 artykuły, to przez cały rok co 2 tygodnie byłoby co czytać :). Wiem, że to dla wielu wydaje się niemożliwe, ale 12-13 lat temu napisanie książki dla mnie było tak samo niemożliwe ;) :). 1200 ton w ciągu okresu 12 miesięcy (1 roku) jest łatwiej przenieść, gdy każda z 12 osób przeniesie tylko 1 raz miesięcznie 100 kilogramów, prawda? ;). To tak zwany efekt synergii ;). Każdy akceptuje zadanie: tak, przeniosę ładunek 100 kilogramów w jednym z 12 miesięcy roku :). Są chętni? ;)

Z całym szacunkiem demon, twoje artykuły odnośnie gry są dla mnie trochę nudne, ze względu na zbliżony poziom gry, jaki reprezentuje względem twojego (no, przynajmniej się staram).
Za to jeżeli chodzi o psychologie, to przeczytam z ciekawością.
misiek1994

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez demon_szybkosci » 16 maja 2011, 22:02

Zapomniałem dodać, że MOJEGO autorstwa artykuły byłyby raczej informacyjne, a nie szkoleniowe :). A jeśli szkoleniowe to raczej dla graczy poziomu do 1400-1500 :). Oczywiście gdyby byli chętni, którzy by pisywali dla poziomu 1600-1900, to sam bym także poczytał :).

PROPOZYCJA współpracy dla Miska :)
:idea: Skoro mówisz, że poziom gry i jej zrozumienie masz tak samo wysokie jak i ja, to proponuję ci, abyś zrobił analizy naszych partii: w każdym tygodniu TYLKO jedną analizę. Wysyłasz do mnie na mejla, ja wrzucam w PDF i co 2 tygodnie wrzucam na stronkę i bloga (jeśli zrobisz analizę 15 partii to na okres pół roku ludzie mają co podziwiać i z czego się uczyć! :).

Pewnie zapytasz o to jakie korzyści z tego będziesz miał. Już piszę :)
:idea: Ty masz taki zysk, że rozwijasz swoje zdolności analizy, wyszukujesz swoje słabe i mocne strony (na podstawie partii z meczu), natomiast odbiorcy mogą się pouczyć tego co należało zagrać w danej pozycji i dlaczego. Poza tym możesz także pisać o przyczynach występowania różnych słabości i robienia błędów przez ciebie oraz o tym jak to poprawiasz. Ja bym natomiast z każdej partii dodał zbiór kilku kluczowych pozycji i w sumie z pewnością powstałby ciekawy materiał. Tak więc pierwszy krok byłby już za nami :). Dlatego pytam czy jesteś zainteresowany i jeśli tak, to kiedy prześlesz mi analizę pierwszej naszej partii (mowa o tym w wielkim/dużym meczu).

No i żebyś wiedział, że mówię całkiem poważnie to dodam, że każdą twoją analizę przeczytam i dodam od siebie to co uznam za ważne (oznaczone jako "demon mówi..."). Zastanów się więc czy chcesz korzyści dla 3 stron - siebie, innych i mnie ;) :)
demon_szybkosci

Postprzez nikus287 » 17 maja 2011, 17:07

Ja też chciałbym takie coś, w miare możliwości - mógłbym pomóc, choć moja pomoc bedzie raczej zbędna, ze wzglęu na niższy poziom gry
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez misiek1994 » 17 maja 2011, 17:39

demon_szybkosci napisał(a):Zapomniałem dodać, że MOJEGO autorstwa artykuły byłyby raczej informacyjne, a nie szkoleniowe :). A jeśli szkoleniowe to raczej dla graczy poziomu do 1400-1500 :). Oczywiście gdyby byli chętni, którzy by pisywali dla poziomu 1600-1900, to sam bym także poczytał :).

PROPOZYCJA współpracy dla Miska :)
:idea: Skoro mówisz, że poziom gry i jej zrozumienie masz tak samo wysokie jak i ja, to proponuję ci, abyś zrobił analizy naszych partii: w każdym tygodniu TYLKO jedną analizę. Wysyłasz do mnie na mejla, ja wrzucam w PDF i co 2 tygodnie wrzucam na stronkę i bloga (jeśli zrobisz analizę 15 partii to na okres pół roku ludzie mają co podziwiać i z czego się uczyć! :).

Pewnie zapytasz o to jakie korzyści z tego będziesz miał. Już piszę :)
:idea: Ty masz taki zysk, że rozwijasz swoje zdolności analizy, wyszukujesz swoje słabe i mocne strony (na podstawie partii z meczu), natomiast odbiorcy mogą się pouczyć tego co należało zagrać w danej pozycji i dlaczego. Poza tym możesz także pisać o przyczynach występowania różnych słabości i robienia błędów przez ciebie oraz o tym jak to poprawiasz. Ja bym natomiast z każdej partii dodał zbiór kilku kluczowych pozycji i w sumie z pewnością powstałby ciekawy materiał. Tak więc pierwszy krok byłby już za nami :). Dlatego pytam czy jesteś zainteresowany i jeśli tak, to kiedy prześlesz mi analizę pierwszej naszej partii (mowa o tym w wielkim/dużym meczu).

No i żebyś wiedział, że mówię całkiem poważnie to dodam, że każdą twoją analizę przeczytam i dodam od siebie to co uznam za ważne (oznaczone jako "demon mówi..."). Zastanów się więc czy chcesz korzyści dla 3 stron - siebie, innych i mnie ;) :)

Dobra, możemy o tym pomyśleć. Moglibyśmy grać w weekend na fics, albo kurniku i przedstawić jakąś tam analize zarówno forumowiczom, jak i innym szachistom.
misiek1994

Otrzymał podziękowań: 0 raz
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez demon_szybkosci » 17 maja 2011, 20:09

Najpierw zrób analizy już rozegranych naszych partii. Jak się porządnie wzmocnisz, to wtedy możemy pomyśleć o graniu partii na FICS (a potem zrobieniu analiz i wpakowaniu tego do formatu PDF). Ja na razie na brak zawodników na FICS (w ramach rozgrywek TL FICS) nie narzekam, więc na razie jeszcze nie zagramy. Niemniej cieszy mnie, że w ostatnio rozgrywanych partiach na FICS zacząłeś mnie mocniej męczyć. Nie chce narzekać, ale w naszym meczu na kurniku nie było zbyt dużego obciążenia dla mnie. Dlatego zaczekam, abyś porządnie się wzmocnił. Obecnie bowiem nie zależy mi na wygrywaniu, tylko na przegrywaniu i uczeniu się dzięki temu, że przeciwnik mnie wyklepie. Tak więc Misiek - rób analizy, przesyłaj do mnie, wzacniaj się i za kilka tygodni (ew. miesięcy - w zależności ile czasu będziesz potrzebował) jak już będziesz pewny, że potrafisz mnie lać... daj znać, że jesteś gotowy :).
demon_szybkosci

Postprzez epilogue » 18 maja 2011, 09:18

Jak dla mnie pierwsza cześć książki jest bardzo dobra, takiej brakowało, zaciekawiła nawet mnie osobę która stroni od książek. Oczywiście wywaliłbym kilka rzeczy np wywiad z liderem rankingu demonem, czemu ten wywiad niby ma służyć skoro tytuł jest korzyści i wartości związane z królewską grą. W wywiadzie rozczulasz się jak to wygrałeś z redjokiem mecz nie zważając na to ze tutył jest korzyści i wartości związane z królewską grą. Brakuje tylko wywiadu z kolokwium aby w książce o tytule korzyści i wartości związane z królewską grą rozpisywał się jak on to dobrze sędziuje szachową ligę mistrzów. Mimo tych nieprzyjemności trzeba przyznać ze pierwsza cześć wypełnia lukę której brakowało w szachowej literaturze. Główna tu zasługa autorów z poza tzw kręgu demona czyli Modzielan Gałążewski Karasinski nawet z Tomaszem Kojderem fajny wywiad ( chciałbym poznac tego pana).

Co do kolejnych części to inaczej widzę szachy. Nic wartościowego tam nie znalazłem. Taka skromna recenzja słabego szachisty ;)
epilogue

Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 18 maja 2011, 10:58

epilogue napisał(a):Główna tu zasługa autorów z poza tzw kręgu demona czyli Modzielan Gałążewski Karasinski nawet z Tomaszem Kojderem fajny wywiad ( chciałbym poznac tego pana).

Redjok to nie jest przypadkiem Tomasz Kojder?

przynajmniej czytane od tyłu :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe