Amazon Kindle 3 - niesamowity czytnik eksiążek

Moderator: redjok

Amazon Kindle 3 - niesamowity czytnik eksiążek

Postprzez Rafcik » 26 mar 2011, 11:30

Coraz bardziej zbliżamy się do naturalnej śmierć drukowanej książki (choć to i tak nie nastąpi pewnie za naszego życia ^_^' ). Elektroniczne książki coraz bardziej wypierają ich papierowe odpowiedniki.

Sam zainteresowałem się tematem czytników elektronicznych książek i wyświetlaczy E Ink i zdecydowałem się na zakup takiego sprzętu. Spośród dostępnych modeli na rynku zakupiłem Kindle'a.

Obrazek

Dla kogo to jest? Dla ludzi czytających sporo książek. To nie jest tablet! Tutaj nie pogramy, nie pooglądamy fimów itp.
O co więc chodzi z tym E Ink? Wyświetlacz jest czarno-biały. Co więc w nim takiego dobrego? W porównaniu do LCD on... nie świeci. Działa na zasadzie swoistego "nadruku". Wygląda dosłownie jak kartka papieru. Co to daje? Najważniejsze to, że nie męczy się wzrok, raz wyświetlony obraz nie pobiera prądu.
Owszem oprócz czytania możemy posłuchać mp3, mamy WiFi więc i jest przeglądarka stron - jednak bez rewelacji.

Czytnik ten można kupić wyłącznie w USA. Ale to nic złego! Zamówiłem go w ten poniedziałek na Amazon.com, zapłaciłem za całość 160$ (Kindle + przesyłka), płacąc złotówkami wyszło 467zł (przez płatne przewalutowanie). Czytnik dostałem w piątek z rana!

Podsumowując... po prostu, polecam!
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Re: Amazon Kindle 3 - niesamowity czytnik eksiążek

Postprzez demon_szybkosci » 26 mar 2011, 22:51

A teraz zimny prysznic ;).

Ile kosztuje książka w tej postaci?
Jak dużo jest obecnie tego typu książek (mowa głównie o szachowych, ale też ogólnie mnie interesuje).
Jak duży jest wyświetlacz? Czy da się POWIĘKSZAĆ tekst, aby dobrze móc widzieć poszczególne części tekstu?
Czy jest funkcja automatycznego przewijania (tekstu lub strony) (np. co 2-3 sek)

Szczerze mówiąc, to mnie przekonałeś 2 argumentami:
Wygląda dosłownie jak kartka papieru. Co to daje? Najważniejsze to, że nie męczy się wzrok, raz wyświetlony obraz nie pobiera prądu. Jeśli będzie to w dużo szerszej postaci to za 1,5-2 lata myślę, że się zdecyduje na kupno - chociażby, aby sprawdzić jak się to spisuje. Niemniej na razie dla mnie tradycyjna książka to podstawa. Chociaż nie ukrywam, że to duże plusy, więc jeśli będzie bardziej powszechne to naprawdę można mieć nadzieję, że więcej osób będzie tego używać. Nie wiem czy dobrze słyszałem, ale w USA tego typu czytniki (e-readery?) są dość popularne.
demon_szybkosci

Postprzez Rafcik » 26 mar 2011, 23:23

demon_szybkosci napisał(a):Jak duży jest wyświetlacz? Czy da się POWIĘKSZAĆ tekst, aby dobrze móc widzieć poszczególne części tekstu?
Czy jest funkcja automatycznego przewijania (tekstu lub strony) (np. co 2-3 sek)

Jest tu 6 calowy wyświetlacz (jest wersja DX z większym wyświetlaczem) - po co większy? Tekst da się zwykle powiększać, ale tu trzeba uważać co do formatu w jakim jest książka. Tak jak na komputerze - jest różnica między powiększaniem samej czcionki, a powiększaniem powiedzmy całej strony. Co do automatycznego przewijania, to ogólnie nie ma dosłownie takiego czegoś (bo to wcale nie takie praktyczne dla większości), ale są tricki żeby to zrobić.
Na wcześniejsze pytania nie odpowiem, bo nie ma jakiejś szczególnej tendencji w tym. Po angielsku jest tanio i dużo. Po polsku nie. :-P Za to klasyka książek po polsku (2700 tytułów) jest dostępna za darmo: http://www.bookini.pl/index.php?t=authors

Same czytniki Amazona sprzedały się w dziesiątkach milionów - czy to znaczy, że są popularne, nie wiem. Więcej od iPada to nie sprzedadzą. ;)
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Postprzez kamilsz » 18 cze 2011, 11:49

Zdecydowanie produkt Amazona jest rewelacyjny. Ma jednak swoje słabości: nie zawsze odczyta sugerowany plik. Opcja 3g jednak rekompensuje wszelkie minusy. Co prawda pojawił się Sony reader PRS-900, i choć wydaje się konkurencyjny, pomimo wszystko cena (czyli 400 zł droższy) daje "+" dla Amazona Kindle 3. Używam już ponad pół roku owe technologium i nie dość że zwróciło się użytkowanie dalej zachwyca. Możliwość opcji i cena powodują że Kindle w klasyfikacji prowadzi. Nie jest to może iPad, jednak służebność tego urządzenia sprowadza się do czegoś innego. Ekran e-ink to nie ekran iPada i to na plus. Dobrze że nie jest dotykowy ów ekran. Ogólnie cena najniższa jaką spotkałem 622 zl. pozostawia konkurencje w tyle. Tyle.
kamilsz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez adse » 18 cze 2011, 15:41

Mam takie pytanie: czy można to załadować książkami do pełna (choćby te 2700 bezpłatnych tytułów), po to, żeby użytkownik nieobeznany z internetem, komputerem, mógł tego używać - po nauce obsługi tylko samego czytnika (a nie całego komputera, internetu, ściągania, kopiowania, wgrywania, formatów plików itp.itd.)?
adse

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Postprzez kamilsz » 19 cze 2011, 11:05

I tak trzeba załadować książki bez internetu. Jedyna możliwość to kupienie przez neta w amazonie. Po dobrym formacie książek wejdzie ich trochę. Jest na to przeznaczone ponad 3 gb. Obsługa jest bajecznie prosta. Wrzucenie książek dokonuje siępoprzez podłączenie do kompa i zrzucenie na czytnik.
kamilsz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez adse » 19 cze 2011, 13:07

To jest jasne dla mnie, obeznanego z komputerami. Zapaleni czytelnicy książki tradycyjnej nie muszą wiedzieć co to formatowanie, gigabajty, pliki, zrzucanie na czytnik, o kupowaniu czegokolwiek przez neta (tym bardziej za granicą) już nie wspominając.A niektórzy starsi nie mają komputera ani nie potrafią korzystać internetu.
Zainteresowało mnie te 2700 darmowych tytułów, czy można je w jakiś w miarę szybki sposób załadować wszystkie do Kindle? Sądzę, że taki zapas klasyki wystarczyłby na parę lat, nawet, gdyby nic nowego do tego Kindla przez ten czas nie wrzucać.
adse

Postprzez rutra » 01 lip 2011, 15:25

Niedługo dojdzie do tego, że nikt nie będzie miał ani jednej książki na półce, wszystko w tym urządzeniu. Dzieci nie będą książek nosić, tylko długopis, przyrządy kreślarskie i to urządzenie. Gorzej jak takie coś się zgubi i od razu tysiące książek.

Oglądałem ostatnio program, w którym pokazywali ciekawe gadżety. Była np. gitara, która posiadała USB można było podpiąć do komputera, zagrać coś i od razu utwór został zapisany. Jednak nie sądze, żeby to kiedykolwiek się sprawdziło w praktyce tak jak to urządzenie do czytania książek. Niemniej jednak 10tys. książek zajmie bardzo miejsca, a na tym urządzeniu tyle mniej niż 1 książka na półce. Tylko czy są tam jakieś ograniczenia, jakaś pojemność, karta pamięci?
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Postprzez demon_szybkosci » 01 lip 2011, 16:08

Oj to grubo się chyba mylisz Artur. Fakt, że jeszcze w tym momencie nie wszyscy noszą ze sobą ta tablety, niemniej popularność tego w USA jest naprawdę duża. Natomiast u nas już coraz chętniej i częściej są kupowane cyfrowe publikacje (mowa głównie o książkach w postaci cyfrowej), więc to kwestia 2-3 lat. Oczywiście nikogo nie zmusisz do tego, aby to kupił, ale jeśli byś miał do wyboru 100 książek szachowych w takim czytniku (w dodatku interaktywnych!), a 100 książek w PDF, to ja osobiście bym wybrał czytnik.
Wyobraź sobie, że chcesz sobie przeczytać książkę szachową: Kładziesz się wygodnie w łóżku (albo rozsiadasz w fotelu czy na kanapie), zapuszczasz książkę i pracujesz aktywnie (a jak chcesz to jeszcze możesz włączyć lektora, który ci będzie ją czytał). Jak dla mnie rewelacja (albo drobna rewolucja) ;) :).

PS. Ograniczenia to jedynie twoja wyobraźnia ;). Przy okazji jak Rafcik zaglądnie to może coś jeszcze doda i odpowie na nasze pytania ;).
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 01 lip 2011, 18:07

Skoro to się staje coraz bardziej popularniejsze w Stanach, to u nas za pare lat też może się sprawdzić.

Cóż.... biblioteki upadną, ludzie (bibliotekarze) stracą prace gdy wszystkie książki będą w takim małym urządzeniu.
rutra

Podziękował : 1630 razy
Otrzymał podziękowań: 2026 razy
Ranking: 1670

Postprzez demon_szybkosci » 01 lip 2011, 19:29

Zauważ czy upadła poczta (tradycyjna) po rewolucji w postaci poczty elektronicznej ;). Najwyżej ulegnie pewnym zmianom, ale książka w postaci papierowej wytrzyma wg mnie jeszcze co najmniej 30-50 lat. Oczywiście może dojść do tego, że tylko nieliczni (20-30%) będą chcieli mieć papierowe wydania, zaś pozostała część będzie nosiła je w tych wszystkich urządzeniach elektronicznych (tablety, czytniki, laptopy, palmtopy, Ipady, Ipody, a nawet telefony komórkowe!).
demon_szybkosci

Postprzez adse » 01 lip 2011, 20:24

Papier wytrzyma może długo, w antykwariatach i bibliotekach. Ale jako podstawowa forma publikacji książek już za kilka lat papier zostanie zepchnięty do jakiejś niszy. Tak samo jak klisze fotograficzne, albo nawet płyty CD. Sklepy z płytami CD jeszcze istnieją, ale skoro "złote płyty" przyznają za 5-15 tys. sprzedanych, to znaczy, że masowy rynek płyt już nie istnieje. Pozostała nisza, dla koneserów, albo na prezenty. Książki czeka to samo - czytanie będzie plików cyfrowych, a papier będzie na półce z przyzwyczajenia, aż się zmienią pokolenia na takie bez przyzwyczajeń.
adse

Postprzez Rafcik » 20 wrz 2011, 22:04

Czytniki ebooków z wyświetlacem E-Ink mają wielki potencjał. Ten potencjał jest również niewykorzystany przez wydawców książek o szachach. Dlatego przygotowałem specjalnie dla Was małą próbkę jakby wyglądały książki szachowe. Pozwoliłem wykorzystać tworzony przez użytkownika naszego forum newsletter "Szachowy Relaks" (myślę, że się nie obrazi :-P).
Książka powstała w mobilnym formacie mobi.

Link do pobrania:
http://www.szachowe.pl/ksiazka/Szachowy%20Relaks%20-%20szachowe.pl.mobi
(aby pobrać klikamy prawym przyciskiem myszki na linku i wybierami opcję "Zapisz link jako..." lub względnie podobną zależnie od używanej przeglądarki)

Aby zobaczyć na komputerze jak wygląda ebook (na Kindle) należy ściągnąć program:

Kindle Previewer
http://kindlepreviewer.s3.amazonaws.com/KindlePreviewerInstall.exe
(aby ściągnąć postępujemy jak wyżej z książką)

Następnie zainstalować i odpalić. Kliknąć w File/Open Book i wybrać naszą książeczkę.

W załączniku przykładowa strona z newslettera.

Jak oceniacie, czy takie publikacje mają szanse zaistnieć? ;)
Załączniki
przyklad.PNG
przyklad.PNG (35.11 KiB) Przeglądane 4635 razy
Rafcik
Administrator

Postprzez thinkerteacher » 20 wrz 2011, 22:57

Nie chce nic mówić, ale chyba zacznę cię MOLESTOWAĆ kolego Rafcik :). To co pokazałeś, to KOLEJNE drzwi do współczesnego świata ;) :). Nie wiem czy już wiesz, ale daj znać kiedy możemy pogadać (na GG lub Skype) na temat tego w jaki sposób mógłbym zrobić (przetworzyć?! przekonwertować) nasze wydanie Szachowego Relaksu na format do czytników (ten "mobi") i z czym się to wiąże (jakie są koszty, narzędzia, umiejętności, czas, itp.).

Pozwoliłem wykorzystać tworzony przez użytkownika naszego forum newsletter "Szachowy Relaks" (myślę, że się nie obrazi :-P). Książka powstała w mobilnym formacie mobi.

W załączniku przykładowa strona z newslettera.
Jak oceniacie, czy takie publikacje mają szanse zaistnieć? ;)

Nie tylko się nie obrazi, ale BARDZO POCHWALI! :). Oczywiście pytanie jak dużo pracy i czasu trzeba włożyć, aby przekształcić wydanie z PDF (Worda) na format e-czytników (Mobi, inne?!).
Na pewno takie publikacje mają szanse zainstnieć, ale z tego co się orientują to są (najważniejsze) 3 problemy obecnie:
1) czy ludzie rozumieją to dlaczego ten format ma być lepszy (jakimi cechami się wyróżnia od tradycyjnych papierowych form?)
2) czy ludzie zechcą zaakceptować to rozwiązanie (jeśli mają to zrobić to dlaczego? lista za i przeciw)
3) jakie są koszty zakupu tego typu urządzenia (widełki od-do możliwe do zaakceptowania dla przeciętnego Kowalskiego) i na ile trudne (intuicyjne) jest obsługiwanie tego wszystkiego
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8192 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Rafcik » 20 wrz 2011, 23:52

Myślę, że zainteresowałem Cię tą technologią. ;) To może być dodatkowa nisza (bez konkurencji) w której możesz szukać czytelników. :)

thinkerteacher napisał(a):Oczywiście pytanie jak dużo pracy i czasu trzeba włożyć, aby przekształcić wydanie z PDF (Worda) na format e-czytników (Mobi, inne?!).

Czas roboty w informatyce jest zależny od tego, czy wiesz jak coś zrobić. Jeśli wiesz jak, to jest dość łatwe i proste.

thinkerteacher napisał(a):1) czy ludzie rozumieją to dlaczego ten format ma być lepszy (jakimi cechami się wyróżnia od tradycyjnych papierowych form?)
2) czy ludzie zechcą zaakceptować to rozwiązanie (jeśli mają to zrobić to dlaczego? lista za i przeciw)

Nie jest lepszy, ani gorszy. Jest alternatywny.
Lubisz czytać wiele książek na raz, nie wiesz którą książkę zabrać na wyjazd - w czytniku nie przybywa wagi wraz z ilością książek. Przeszkadza ci wielkość czcionki - tu możesz to regulować. Lubisz drzewo za oknem, a nie na półce - wybierz czytnik. Potrzebujesz książek do szybkiego przeglądania i szukania szybko informacji - wybierz raczej książkę zwykłą, bo z czytnikiem taka praca to tylko dla wytrwałych. Czytasz podręczniki bogate w wykresy i inne szczegółowe ilustracje - wybierz książkę papierową, lub dla szalonych - zainwestuj w czytnik z duuużym wyświetlaczem. Pewnie wiele, wiele więcej można pisać za i przeciw. Dlatego powtórzę krótko - alternatywa. Jednak z rozwojem tej technologii (która czeka jeszcze nie jedna mała rewolucja) argumentów przeciw będzie coraz mniej.

thinkerteacher napisał(a):3) jakie są koszty zakupu tego typu urządzenia (widełki od-do możliwe do zaakceptowania dla przeciętnego Kowalskiego) i na ile trudne (intuicyjne) jest obsługiwanie tego wszystkiego

Cena którą trzeba zapłacić, żeby mieć Amazon Kindle 3 to łącznie z przesyłką ze stanów - 139$+21$ (chyba że zaryzykujemy wersje "odnowioną", taka kosztuje 99$+21$ wysyłka). Czyli wszystko zależy od kursu nieszczęsnego dolara, który teraz jest w sumie dość duży. Ja kupiłem za 470zł (doliczając nieszczęsne przewalutowanie w banku - 2%), a teraz to by było coś koło 510zł. ;) A obsługa to umiejętność użycia włącznika i wybrania książki strzałkami z listy. :P Książki na czytnik wgrywa się jak na zwykły pendrive.
Rafcik
Administrator

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe