"Ocena pozycji i planowanie" M. Euwe

Moderator: redjok

"Ocena pozycji i planowanie" M. Euwe

Postprzez rutra » 10 sty 2011, 20:48

Co sądzicie o tej książce. Chciałbym sobie kupić coś związanego głównie z oceną pozycji. Zaciekawił mnie opis w/w książki m. in. realizacja przewagi na skrzydle hetmańskim, coś takiego pod mój styl gry. Jednak opis to opis. Czy to jest książka dla szachisty IIIkat? Czy może zbyt trudna/łatwa:D pozycja?
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1995 razy
Ranking: 1670

Re: "Ocena pozycji i planowanie" M. Euwe

Postprzez demon_szybkosci » 10 sty 2011, 23:00

Jak najbardziej. Jedna z prostszych i w miarę ciekawych książek dotyczących gry środkowej i planowania. Myślę, że 3 kategoria nie powinna mieć żadnych problemów z jej przerobieniem
demon_szybkosci

Czy ocena pozycji i planowanie (książka) jest trudna?

Postprzez FireEasy » 08 lis 2017, 23:09

Zacząłem przerabiać tą książkę i mam pytanie jak się z niej uczyć, czy wkuwać na pamięć partie i dla jakiej kategorii jest przeznaczona ta książka.
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Postprzez Daniel » 08 lis 2017, 23:33

Dobra dla solidnych trzecich kategorii, które już nie podstawiają, i chcą zrozumieć coś ze strategii aby zrobić większy progres. Oczywiście II i I kategorie też sporo z tej książki mogą wynieść. Z Twoim rankingiem podanym w profilu, czyli 2600, możesz jednak już wszystko umieć.

PS. daj proszę znać jaki miałby być cel wkuwania partii na pamięć.
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 318 razy

Postprzez FireEasy » 09 lis 2017, 00:15

Nie wiem jaki miałby być cel, więc się pytam o metodę nauki jaką mam zastosować.
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Postprzez Banksy » 09 lis 2017, 03:35

Nie opracowałem dla siebie najskuteczniejszej metody wkuwania z książek. Ja je po prostu uważnie czytam, podążam za instrukcjami i staram się zrozumieć. Choć myślę by stworzyć sobie metodę która bardziej, by mnie angażowała.

Natomiast mogę Ci powiedzieć, że uczenie się na pamięć będzie bardzo nieefektywne, bo to płytki poziom przetwarzania informacji. Oznacza to, że podczas gry, w znaczących momentach twój umysł nie przywoła potrzebnej wiedzy. [Gra w szachy polega na rozumieniu (znaczenia) tego co dzieje się na szachownicy, po przez "rozpoznawanie schematów" a nie na "odtwarzaniu" ich z pamięci, tak jak to jest przy "mechanicznym zapamiętywaniu"] Co prawda niezwykle ważna w szachach jest pamięć proceduralna, ale nabywasz ją po przez rozwiązywanie zadań szachowych ("puzzli").

Metody nauczania opierają się na tym w jaki sposób dotrze do Ciebie dana idea, oraz na tym jak to będzie przełożone na praktykę i w jakim stopniu. Przeważnie jest tak, że sposób napisania książki zakłada już jakąś metodę, którą przyjął autor, więc jedyne co potrzebujesz to odpowiedni poziom skupienia i podążanie za treścią wraz z instrukcjami.

To na ile skorzystasz z danej książki, zależy od różnych czynników. Możesz użyć własnych metod by wspomóc efekt nauki. Czyli może to być, testowanie się z wiedzy (zadawanie pytań i odpowiadanie), umiejętności przekazania danej idei we własnych słowach, przerobienie większej ilości tematycznych zadań. Odpowiednio zaplanowane powtórki. Możesz też robić własne notatki i składać je dzienniku treningu mając wszystko posegregowane w hasłach ( wtedy będzie Ci łatwiej śledzić, co umiesz co jeszcze nie bardzo itd.)
Trenerzy z forum: dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 187 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Powrót do Książki i czasopisma szachowe