"Pandolfini's Ultimate Guide to Chess" Bruce Pandolfini

Moderator: redjok

"Pandolfini's Ultimate Guide to Chess" Bruce Pandolfini

Postprzez demon_szybkosci » 29 lis 2010, 06:53

Tytuł: Pandolfini's Ultimate Guide to Chess; język angielski; rok wydania: 20003; 385 stron; wydawca: Fireside;

From America's foremost chess teacher and author comes a new standard: a comprehensive course covering all aspects of the game, to improve your technique whether you are a newcomer or a longtime fan.

One of America's best-known chess masters, Bruce Pandolfini has helped millions learn the intricacies of chess through his acclaimed books and workshops. In this exciting volume, he presents a complete overview of the entire game and its culture. Structured as a dialogue between a beginning student and an expert teacher, Pandolfini's Ultimate Guide to Chess takes the student step-by-step from fundamentals to advanced, highly strategic play. Combining easy-to-follow diagrams with trenchant and up-to-date analysis, Pandolfini puts a new twist on accepted chess theory, offering a seamless beginning-to-end approach, including:

• a short introductory history of the game
• the moves, rules, and contemporary notation forms
• the basic principles of chess
• how to develop an opening repertoire
• the art of tactical play
• pattern recognition and memory aids
• traps and pitfalls to be avoided
• middlegame play, strategy, and planning
• defense and counterattack
• transitions to the endgame and the endgame itself
• computers and the future of chess
• the best websites for playing chess online

With Pandolfini's expert insight into the history and modern world of chess, as well as several appendices to enhance play and appreciation, Pandolfini's Ultimate Guide to Chess makes the perfect gift for players of all ages and will be the benchmark title for chess players for years to come.

A teraz po naszemu (jak kto woli po polskiemu) :).
Bruce Pandolfini to ikona szachowego treningu w USA. Dzięki swoim publikacjom (na przestrzeni nauczania szachów w okresie ostatnich 30 lat napisał około 20 książek i dziesiątki artykułów) jest uznawany jako jeden z najlepszych instruktorów szachowych dla początkujących (1000-1600) i średniozaawansowanych (1600-2000).
W swojej książce zawarł:
• krótkie wprowadzenie związane z historią gry w szachy
• ruchy, zasady gry oraz notację szachową i symbole do komentarzy partii (pozycji)
• podstawowe zasady gry w szachy
• to w jaki sposób rozwijać (budować) repertuar debiutowy
• sztukę gry taktycznej (tzn. uderzeń taktycznych i prostych kombinacji)
• rozpoznawanie wzorców (schematów) oraz wsparcie (sztuczki) związane z pamięcią (zapamiętywaniem)
• pułapki i niebezpieczeństwa, które warto omijać
• grę środkową, strategię i planowanie
• obronę i kontratak
• przejście do końcówki oraz końcówkę samą w sobie (jako ostatnią fazę gry)
• część o komputerach i o przyszłości szachów
• najlepsze (najpopularniejsze) strony do grania w szachy on-line (za pomocą Internetu)

Najwanieżniejsze moim zdaniem są takie części jak:
1) 61-76; 15 stron (wzorce matowe - pod kątem tego, aby wiedzieć do czego dążyć atakując przeciwnika - zwłaszcza w grze środkowej)
2) 77-347; 270 stron (główna esencja ksiązki) {na tę część potrzebowałem jedynie 8godzin}
3) 347-385: dla rozrywki lub tego, aby się dowiedzieć paru rzeczy na temat szachów, ale nie w kontekście nauki gry (polepszania zrozumienia szachów), tylko w sensie wiadomości o szachach (np. słowniczek terminów, index, nazwy debiutów, mistrzowie świata, itp.). Można całkiem pominąć.

Teraz moja ocena tej książki. Nie wiem czy to nie będzie dla niektórych szokiem, ale to zdecydowanie NAJLEPSZA książka jaką miałem w rękach i przeczytałem (a tam! będę wiele razy do niej wracał!) dzięki której można zobaczyć na czym polega PEŁNA gra w szachy. Bruce opisuje wszystkie najważniejsze części gry (debiut, środek, końcówkę) poprzez różne przykłady i wyjaśnia przy okazji co one oznaczają i jak je można wykorzystać. Nie byłoby w tym NIC nowatorskiego gdyby nie forma w jakiej jest to przedstawione. Jest to zapis pracy instruktora (trenera) z amatorem, który chce się dowiedzieć jak grać w szachy i przy okazji stara się stale zadawać ciekawe pytania.

Jeśli jesteś graczem do poziomu 1700 (silna III lub słaba II kategoria) i chciałbyś "podsłuchać" to w jaki sposób przebiega lekcja szachowa z instruktorem i umiesz język angielski (na poziomie średnim spokojnie wystarczy)... to ta pozycja jest zdecydowanie dla ciebie. Zamiast zapłacić trenerowi (instruktorowi) 200zł za lekcje (szacuje, że to przelane na papier około 5-6 godzin zajęć) możesz dzięki tej książce zobaczyć (przeczytać i doświadczyć) to samo :). Według mnie jest to bardzo elegancko wyłożone 10-11 lekcji, zaś każda z nich trwa średnio 20-25min (w takim tempie można w miarę poprawnie przeczytać i zrozumieć każdy rozdział). Najciekawsze w tym jest, że czujesz się tak jakbyś to Ty zadawał pytania, a Bruce udzielał ci odpowiedzi :). Oczywiście nie ma "cudów" w tej książce (dlatego gracze od II kategorii w górę nic w niej nie znajdą ciekawego dla siebie), ale są pokazane proste rzeczy w BARDZO jasny, czytelny i zrozumiały sposób. Szczerze mówiąc pierwszy raz zobaczyłem taką fantastyczną (chociaż bardzo prostą "technicznie") analizę partii! Bruce pokazuje od lekcji nr 10 do lekcji 14 (włącznie) partię z debiutu szkockiego w której zaczyna od ruchu piątego 5...Gb4 a kończy na ruchu 24 (24.c4). Myślę, że właśnie tak powinna wyglądać analiza partii (a w zasadzie to połączenie nauki debiutu, pokazanie gry środkowej i przejścia do końcówki).
Nadmienię jeszcze, że książka jest formatu zwykłego szkolnego zeszytu, więc każdą stronę (zakładając, że nie ma na niej więcej niż 1 diagram) czyta się przeciętnie w 1,5-2minuty.

Moja końcowa ocena - w skali od 1 do 10: 9,5! (najlepsza szachowa książka w moim życiu, którą przeczytałem w postaci dialogu instruktora z uczniem). Dla mnie znakomita! :)
PS. Dodam, że akurat książka Pandolfini's endgame course to chyba jego najgorsza książka jaką czytałem (widziałem). Obie miałem możliwość dokładnie przeczytać i zdecydowanie stwierdzam, że ta recenzowana książka jest fantastyczna! :)
Załączniki
's Ultimate Guide to Chess - obraz ksiazka.jpeg
's Ultimate Guide to Chess - obraz ksiazka.jpeg (20.26 KiB) Przeglądane 779 razy
Pandolfini_ultimate_guide_to_chess_spis_tresci_2.gif
Pandolfini_ultimate_guide_to_chess_spis_tresci_2.gif (26.42 KiB) Przeglądane 779 razy
Pandolfini_ultimate_guide_to_chess_spis_tresci_1.gif
Pandolfini_ultimate_guide_to_chess_spis_tresci_1.gif (24.03 KiB) Przeglądane 779 razy
demon_szybkosci

Powrót do Książki i czasopisma szachowe