"555 pułapek debiutowych" Macukiewicz

Moderator: redjok

"555 pułapek debiutowych" Macukiewicz

Postprzez demon_szybkosci » 29 wrz 2010, 21:33

Kolejna książka, którą chce opisać to książka Anatolija Macukiewicza:

:arrow: Pozycja ta zawiera 361str, 2002 rok wydania, j. rosyjski, wyd. AST (twarda oprawa, mały format)

Jest ona podzielona na 4 rozdziały: 1. Debiuty otwarte; 2. Debiuty półotwarte; 3. Debiuty zamknięte; 4. Rzadkie debiuty

:arrow: Przy każdej partii (miniaturce) jest diagram w kluczowej pozycji (w tej w której coś się ma "posypać"). Diagramy są czytelne, niemniej w kilku przypadkach są nieprawidłowe. Odnośnie komentarzy to są one dość krótkie, jednak rzeczowe. Analizy także poprawne, chociaż niekiedy za wcześnie "skrócone". Błędów, które znalazłem jest jednak nie więcej niż ok. 3-5%, więc nie jest to wcale dużo, ale jednak wpływa na końcową ocenę. Tak samo jak kilkukrotnie nie napisano jak należy wygrać w danej sytuacji, tylko napisane "1-0" lub "białe wygrywają".

:idea: Dla kogo polecam te książkę? Na pewno dla zawodników na poziomie od 1000 do 1500 (czyli bez kategorii, 5 i 4). Będą oni w stanie zobaczyć w jaki sposób błędy debiutowe mogą zostać szybko wykorzystane. Nie polecam dla zawodników od 3 kategorii w górę, ponieważ w tym wypadku odnosi się wrażenie, że są popełniane (zbyt) duże błędy w grze przynajmniej jednej ze stron... a na podstawie tego trudno będzie robić szybki progres.

:devil: Na koniec powiem, iż autor wszystkie partie ocenił (wybrał) na podstawie tego, aby kończyła się (rozstrzygającym ruchem) nie później niż w 13 ruchu (12 i 13 jako granica dobra i zła). Osobiście 30% komentarzy do partii "przeciągnąłbym" do 16-17 ruchu, zwłaszcza wtedy, gdy nie tak prosto jest wyobrazić sobie jak strona mająca przewagę może ją zrealizowac (tzn. zamienić na rozstrzygającą) :luzz:

PS. Na koniec stworzyłem drobny wycinek kilku pozycji (jako dedykacja dla Władka Obieraka), które zrobiły na mnie duże wrażenie - tylko 4 diagramy, ale można zobaczyć, ze niektóre pozycje są naprawdę fajne (a i strzały tez :)). Zapraszam do sprawdzenia się (zwłaszcza zawodników <1600)
Załączniki
Macukiewicz_555_debiutowych_bledow.gif
Okladka 555 pulapek Macukiewicza
Macukiewicz_555_debiutowych_bledow.gif (115.63 KiB) Przeglądane 3236 razy
Macukiewicz_555_pulapek_Wladek_dedykacja.gif
Dedykacja dla Wladyslawa Obieraka - kompozytora szachowego od DEMONA!
Macukiewicz_555_pulapek_Wladek_dedykacja.gif (105.84 KiB) Przeglądane 3236 razy
demon_szybkosci

Postprzez barbara1570 » 29 wrz 2010, 22:51

Dziekuje za dedykacje

http://jakleci.pl
Ksiazka szachowa [ okladka ] oraz zestaw 4 diagramow jest na forum gdzie jest zarejestrowane 350 tysiecy osob.
Tam mozna reklamowan Nasze forum www.szachowe.pl
Z szachami trzeba isc miedzy ludzi i tam propagowac szachy, nie mozna sie zamykac w getcie.. taka jest moja filozofia propagandy szachowej.
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Re: #9 - 555 pulapek debiutowych Macukiewicza (demon)

Postprzez demon_szybkosci » 22 maja 2011, 12:22

Trochę mi zeszło z ostatecznym (3 raz i ostatni) przerobieniem książki :). Niemniej udało mi się całość zobaczyć raz jeszcze i poddać nieco dokładniejszej analizie (sprawdzeniu). Oto moje wnioski (poza tymi w pierwszym wpisie):
1) książka na pewno pokazuje jak można szybko ukarać przeciwnika poprzez niepoprawną grę. Zwykle jeden z graczy popełnia 2 lub 3 błędy, które przeciwnik realizuje nie dalej niż po 12-15 posunięciu. Czasem w ostrej pozycji zdarza się, że jest tylko jeden błąd, a potem pozycja się sypie.
2) książka zawiera opisy pozycji w kilkudziesięciu debiutach, które są kluczowe (w kilku przypadkach ich niemalże nie ma lub są całkowicie pominięte), gdy dochodzi do taktycznych rozstrzygnięć - najczęściej jedna ze stron łakomi się na piona albo też zastawia pułapkę..., którą przeciwnik "wzmacnia" i strona polująca staje się upolowana ;)
3) jest kilkanaście literówek i pominięta jedna partia (czyli tak naprawdę nie 555, a 554 pułapki debiutowe) ;)

:idea: Uważam, że to dobra pozycja do szkolenia dzieci i młodzieży, którzy mają poziom 1000-1300. Można dzięki niej pokazywać pułapki w różnych debiutach, a przy okazji dawać konkursy znajdywania kombinacji. Jest także co najmniej kilkanaście pozycji, które można wykorzystać dla graczy poziomu 1301-1500. Można bowiem dać im daną pozycję do rozegrania, tak aby strona, która zdobyła w niej przewagę próbowała wygrać daną pozycję. Jeśli mamy gracza A (silniejszego) i B (słabszego), to gracz A dostaje gorszą pozycję i jego zadaniem jest ją co najmniej zremisować, natomiast zadaniem gracza B - wygrać. Wówczas obaj mogą się sporo nauczyć.

:idea: Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby wydanie takiej książki po polsku. Osobiście poprawiłbym błędy, dodał nieco komentarzy i w kilkudziesięciu miejscach przedłużył komentarze z wariantami. Zwiększyłoby to objętość książki to 10%, ale na pewno wpłynęło pozytywnie na jej jakość. No i format warto byłoby zwiększyć (do standardowego), bo wtedy łatwiej by się czytało, a także książka miała by jedynie 180-190 stron. Byłoby to bardzo ciekawe uzupełnienie książki Jerzego Konikowskiego: "Szybki kurs debiutów".

Podsumowując: Anatolij Macukiewicz napisał ciekawą książkę. Niewiele jest bowiem tego typu pozycji w tak skondensowanej a zarazem ciekawej formie. Udało mi się znaleźć tylko kilka POWAŻNYCH błędów (np. autor pisze: "białe po prostu bez piona", a w pozycji jest tak, że białe są bez figury i piona; czy też autor podaje rozwiązanie błędne albo zamiast mata w 2-3 ruchach podaje wzięcie W czy H).

:idea: Na pewno warto byłoby, aby ktoś zechciał zrobić coś w rodzaju ulotki szachowej (20-30 stron) w której wybrane byłyby najciekawsze i najbardziej efektowne pozycje i na końcu podane rozwiązania do nich. Jestem przekonany, że coś takiego byłoby ciepło przyjęte przez amatorów i pasjonatów szachowych (poziomu od 1000 do 1500). Mam na myśli coś w rodzaju mini-zbiorku zadań z rozwiązaniami na końcu. Wymagałoby to co prawda 2-3 tygodni pracy, lecz z pewnością wkład pracy byłby nagrodzony przez satysfakcję oraz radość z podziwiania i rozwiązywania tych zadanek.

:idea: Osobiście ta książka pozwoliła mi na lepszą orientację w najbardziej ogólnym zakresie debiutowym... i wielokrotnie udawało mi się stosować (wykorzystywać) podane tutaj pułapki na kolegach znacznie mniej zaawansowanych ;). Przerobienie książki wymaga poświęcenia co najmniej ok. 30-50 godzin (najlepiej na 15-20 sesji sobie rozłożyć).

:idea: Być może na koniec ważna uwaga: książkę można przerabiać BEZ znajomości języka rosyjskiego. Wszystkie ruchy są zapisywane w notatcji międzynarodowej ("figurine"), czyli poprzez symbole figurek. Znaki zapytania i wykrzykniki też powinny być raczej jasne ;). Tak więc jeśli kogoś nie interesują komentarze, lecz same pułapki, to bez problemu może tę książkę wykorzystywać. Uprzedzam jednak, że łatwo tworzy się wrażenie, że tak naprawdę 1-2 błędy przeciwnika i koniec gry. W rzeczywistości silniejszy przeciwnik nie da się wciągnąć w tak prostą pułapkę, a jak nawet coś zgubi, to zacznie się bdb bronić. Tak więc uczulam, aby pamiętać o tym, że najtrudniej jest wygrać wygraną partię (pozycję) ;).
demon_szybkosci

Powrót do Książki i czasopisma szachowe