Czasopismo MAT - które działy są najciekawsze?

Moderator: redjok

Postprzez padawan » 02 wrz 2010, 11:43

Przyznam, że ja się często boję skrytykować jakieś posunięcie silnego gracza, choć w jednym numerze zdarzyło mi się mocno nie zgadzać z analizami Kasparowa. Ale ja mam ten komfort, że wszystko przegląda jeszcze Mateusz, a jemu to raczej nikt nie zarzuci szachowego dyletanctwa :]
ها هو السبب، لماذا يكذبون الأنَاس - هذا يعمل
padawan

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez fatymid » 02 wrz 2010, 15:43

padawan napisał(a):To będzie trochę ciężkie, bo mam egzemplarze jedynie z samego początku wydawania tej gazety, a tych egzemplarzy podejrzewam, że nie masz. Ale spróbuję z numerem wrzesień 2006, chyba najstarszym jaki mam i partią Kaczorowski-Jedynak (str. 41-45)

Nie możesz mówić że SC jest pełne bzdur skoro nie masz obecnych numerów.
Nie twierdzę że błędów nie ma, ale nie masz czym poprzeć swojego zdania.
fatymid

Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Postprzez adse » 02 wrz 2010, 16:35

Trudno mieć wszystkie numery czasopisma, które się uważa za słabe.
Niech oceniają czytelnicy, kupując lub nie kolejne numery...
Na polskim rynku jest jeszcze miejsce dla kolejnych czasopism, bo można jeszcze lepiej robić czasopismo szachowe niż te istniejące do tej pory. Choć wydaje mi się, że Mat idzie dobrą drogą, i jak się nic nie zmieni to za kilka lat ta dzisiejsza dyskusja stanie się bezprzedmiotowa, bo Mat będzie bezkonkurencyjny. Ale na razie trochę jednak do tego brakuje, liderzy - wzorce do gonienia - są w innych krajach.
Ostatnio edytowany przez adse, 02 wrz 2010, 16:38, edytowano w sumie 1 raz
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez barbara1570 » 02 wrz 2010, 16:37

Stasiu bawil sie w piaskownicy to P.Kaczorowski wydawal Szachy-Chess.
Kaczorowski wydaje czasopismo piszac sam... Mata wydaje kilku arcymistrzow.
"Mat" ma kilka ciekawych artykulow...kilka srednio klasy... najwiekszy feler to za malo szachow.
Jest partia komentowana ma 10 diagramow... tak powinno wygladac profesjonalne czasopismo szachowe.
Czasopismo ma miec dodatek T/Z suplement w celu reklamy szachow oraz czasopisma "Mat"
Artykuly GM Bartla sa bardzo dobre , ale one powinny byc drukowane w czasopismach gazet codziennych , na stronach internetowych.. Do czasopisma "Mat" wstawia sie tylko skruty i wszystkie zachaczone tematy szachowe musza byc podparte partiami szachowymi , bo to jest czasopismo szachowe a nie publicystyka o szachach.
Czasopismo "Mat"jest dla szachistow zaawansowanych tak powyzej 2000 elo.
Dlatego bedzie problem ze sprzedaza... Czasopismo Mat nie reklamuje sie na internecie... pisanie ze medialnym sponsorem jest "mat" wyglada to na wielkie nieporozumienie , poniewaz cos co ma reklamowac , samo sie nie reklamuje... to wlasciwie kto kogo ma reklamowac.
Kilka miesiecy napisalem cos takiego Wydawanie czasopisma "Mat" musi towarzyszyc wydawanie biuletynow szachowych na turniejach szachowy w celu przyzwyczajenia szachistow do nabywania biuletynow i tym samym nabywania czasopisma "Mat"
Niewiem czy redaktorzy zastaniawiali sie nad tym powaznie...
Wladek Obierak
barbara1570

Ranking: 2100

Postprzez adse » 02 wrz 2010, 16:41

A ja jestem zwolennikiem publicystyki, zdjęć, ciekawostek, relacji.
Partie z komentarzami i wariantami o wiele wygodniej czyta się na ekranie monitora, bezpośrednio z netu, świeżo co rozegrane, klikając kolejne posunięcia.
W czasopiśmie szkoda pięknego kolorowego papieru na to;)
Właśnie Mat jest dla wszystkich, najlepszy dla tych co mają 1600. Dla tych powyżej 2000 chyba jest zbyt nudny;)
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez padawan » 02 wrz 2010, 19:39

fatymid napisał(a):Nie możesz mówić że SC jest pełne bzdur skoro nie masz obecnych numerów.

Był pełny błędów 15 lat temu, był pełny błędów cztery lata temu. Ranking twórcy również stoi w miejscu. Może nie są to dowody, ale jako przesłanki są całkiem silne.

Co do prasy zagranicznej - masz na myśli NiC i 64, czy coś innego?
padawan

Postprzez fatymid » 03 wrz 2010, 15:00

adse napisał(a):Właśnie Mat jest dla wszystkich, najlepszy dla tych co mają 1600. Dla tych powyżej 2000 chyba jest zbyt nudny;)

Ja bym się z tym nie zgodził.
Obecnie dużo jest młodych (9-12 lat) osób z rankingiem 1600. Wielu młodych szachistów mogą zniechęcić pogłębione analizy. Nie chce im się analizować, bo to dla nich nudne. Wolą jakieś miniaturki, ciekawe końcówki itp.
fatymid

Ranking: 1800
kurnik.pl: fatymid
FICS: fatymid

Postprzez radek » 05 wrz 2010, 15:26

padawan napisał(a):
fatymid napisał(a):Nie możesz mówić że SC jest pełne bzdur skoro nie masz obecnych numerów.

Był pełny błędów 15 lat temu, był pełny błędów cztery lata temu. Ranking twórcy również stoi w miejscu. Może nie są to dowody, ale jako przesłanki są całkiem silne.
Szachy Chess miały chyba jakąś przerwę w wydawaniu, bo obecnie zapowiadany jest numer 138, a ja mam numer 136 kupinony chyba wiosną 2009.
Myślę, że czasopismo to jest o tyle nieporównywalne z innymi, że autor manifestował w nim jawnie swoje poglądy na wydarzenia w szachowym światku poświęcając na ten cel wiele stron swojego wydawnictwa.Bezwzględnie zwalczał kierownictwo PZSzach, publikując konsekwentnie materiały i wywiady dostarczające dowodów na co najmniej niekompetencję, żeby nie powiedzić mocniej.Wiele było uwag na temat szkolenia, zwłaszcza dzieci.
Nie mam zielonego pojęcia czy miał rację, ale warto wspomnieć ten wątek.Podobnie nie szczędził krytyki alternatywnym rozgrywkom o tytuł Mistrza Świata, po zjednoczeniu rozgrywek temat nieatualny.
Natomiast Mat jest skoncentrowany na wydarzeniach szachowych, komentarzach, piękny graficznie.
Mnie się MAT bardzo podoba, mógłby być odrobinę grubszy, bo część wydarzeń wysokiej rangi się już w nim nie chce zmieścić.
radek

Postprzez kolokwium » 05 wrz 2010, 16:12

Czasopismo nie może być dla wszystkich i wszystkich zadowolić.
Potwierdza mą tezę to, że dwaj zawodnicy 1600 napisali:
adse napisał(a):A ja jestem zwolennikiem publicystyki, zdjęć, ciekawostek, relacji.
Partie z komentarzami i wariantami o wiele wygodniej czyta się na ekranie monitora, bezpośrednio z netu, świeżo co rozegrane, klikając kolejne posunięcia.
W czasopiśmie szkoda pięknego kolorowego papieru na to;)
Właśnie Mat jest dla wszystkich, najlepszy dla tych co mają 1600. Dla tych powyżej 2000 chyba jest zbyt nudny;)
fatymid napisał(a):Ja bym się z tym nie zgodził.
Obecnie dużo jest młodych (9-12 lat) osób z rankingiem 1600. Wielu młodych szachistów mogą zniechęcić pogłębione analizy. Nie chce im się analizować, bo to dla nich nudne. Wolą jakieś miniaturki, ciekawe końcówki itp.
Niby co innego ale jednak to samo :mrgreen:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2213 razy
Otrzymał podziękowań: 2353 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez barbara1570 » 16 wrz 2010, 06:53

Przeczytane na stronie "Mata"Wielki konkurs fotograficzny
Wyniki konkursu "Co to za szachista?"

MAT1. Marcin Dereń 12pkt.
2. Paweł Kukuła 12
3. Leszek Kropisz 11
4. Damian Łada 10
5. Andrzej Niklas 10
6. Ewa Nasuta 9
7. Krzysztof Gmaj 7

Choć było przewidzianych więcej nagród, otrzymaliśmy tylko tyle odpowiedzi. Gratulujemy zwycięzcom jak i każdemu, kto chciał się włączyć do naszej zabawy.
Informacja o nagrodach zostanie wysłana drogą e-mailową.

Staszek Zawadzki
bullet.png Padawan dnia 16.09.20

Taka refleksja
Kiedys czasopismo Szachy prowadzilo konkurs rozwiazaniowy i na liscie bylo ponad 200 nazwisk.. a ile faktycznie rozwiazywalo ... pewno kilka razy wiecej... Stasiu jest mlody i tego nie pamieta... tu pisze dla refleksji i dla zadumy nad polska edukacja szachowa.
=
barbara1570

Ranking: 2100

Postprzez LABIRYNT » 17 paź 2010, 17:00

Dla mnie czasopismo "MAT" bardzo się podoba. Cenię sobie w szczególności artykuły A.Sylupy, G Gajewskiego, M.Bartela. Świetne są artykuły przypominające historię szachów - warto przeanalizować partie dawnych mistrzów... jak to się kiedyś grywało. Czy ktoś się orientuje czy am.Sylupa ma w swoim dorobku publikacje książkowe? Pozdrawiam!
LABIRYNT

Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: nebulus

Postprzez rychlik » 18 lis 2010, 17:09

Bardzo ciekawe czasopismo, czytam regularnie, powodzenia!
rychlik

Re: Które działy są najciekawsze?

Postprzez padawan » 30 lis 2010, 16:22

Nic mi nie wiadomo o książkach GM Sulypy, więc raczej nie :)
Cieszę się, że się czasopismo podoba. Staram się :)
padawan

Postprzez demon_szybkosci » 03 gru 2010, 15:06

Drogi Kolego Staszku (Padawanie)

Osobiście jestem Twoim fanem :). Zwłaszcza pod kątem twojej wspaniałej twórczości związanej z tematyką: SZACHY I KOMPUTERY - Jak programować szachy? (Stanisław Zawadzki)
Dodatkowo bardzo miłym przerywnikiem są dla mnie ostatnio pojawiające się artykuły grupowane jako:
SZACHY W KULTURZE - Czy wiesz że? (Stanisław Zawadzki)

Nie ukrywam, że bardzo chciałbym, abyś zechciał napisać książkę związaną z "myśleniem komputerów" (brute force, alfa-beta pruning, mini-max, itd.) oraz nowymi technologiami (narzędziami) szachowymi (PGN, FEN, Bazy końcówek, itp.). Z pewnością masz ku temu wszelkie predyspozycje, wiedzę oraz doświadczenie. Jestem pierwszy, który już prosi o taką książką z autografem i dedykacją od autora :). Z chęcią bym sam coś podobnego napisał, ale niestety mam zbyt niskiego poziomu (zbyt fragmentaryczna) wiedzę oraz brak doświadczenia w zakresie programowania oraz dobrego poziomu szachowego. Ty natomiast Padawanie wg mnie masz wszelkie te cechy, a przy tym doskonałe wyczucie kontaktu z odbiorcą (czytelnikiem). Jeśli będę mógł w jakikolwiek sposób pomóc to proszę o kontakt.

Dlatego bardzo proszę o więcej na ten temat na łamach MAT-a, a poza tym o poważne zastanowienie się nad w/w propozycją. Za każdym razem bowiem, gdy dostaję czasopismo to po zapoznanu się z materiałem "Jak programować szachy" dochodzę do wniosku, że jeszcze dobrze nie zacząłem czytać... a już koniec! :twisted: :wall: :o
PS. Ostatni z odcinków (III) naprawdę w kolejny sposób poszerzył moje rozumienie tematów związanych z programi szachowymi. Z pozoru trudne zagadnienia potrafisz tak ZROZUMIALE i PROSTO wyjasniać, że naprawdę marnuje się talent! Z taką OGROMNĄ wiedzą w tym zakresie (dodatkowo wysoki poziom szachowego zrozumienia) oraz umiejętnością dotarcia do odbiorcy... nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że jesteś właściwą osobą, aby podjąć się tego zadania (zwłaszcza, że od 1,5 roku pokazujesz wszystkim, że rzeczywiście potrafisz)!
demon_szybkosci

Postprzez padawan » 13 gru 2010, 16:07

Obecnie piszę o tym pracę magisterską. Co prawda nie będzie temat tak dokładny jak w teoretycznej książce, ale jak będzie gotowa, chętnie ją zamieszczę.
Pozdrawiam!
padawan

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe