Końcówki szachowe - pytanie o książke

Moderator: redjok

Re: Końcówki szachowe -pytanie o książke

Postprzez hajdzik » 28 maja 2011, 13:16

No tak - wcesniej tego nie znalazlem
Sa 3 części - ale zadna nie jest opisane co w nich omawiaja :P - dziwne
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez Blind » 28 maja 2011, 14:40

hajdzik napisał(a):Sa 3 części - ale zadna nie jest opisane co w nich omawiaja :P - dziwne

Na stronie Ardenu, są opisane :-P

Cz. I
Pierwsza część zawiera końcówki pionowe, końcówki wieżowe, oraz podstawowe maty i pozycje elementarne, które powinien znać początkujący szachista.

Książka "Końcówki szachowe" - część I, którą macie przed sobą jest z założenia przeznaczona dla szachistów początkujących, chociaż nie jest to do końca prawdą. Jest to raczej praca zawierająca obowiązkowy zakres materiału dla szachistów od kategorii V-IV do I-ej, a w niektórych przypadkach nawet do kandydata włącznie. Proszę uwierzyć. Znam kandydatów szachowych, którzy nie mają pojęcia o znacznej części materiału przedstawionego w tej książce.

Cz. II
Książka "Końcówki szachowe - cz. II" omawia końcówki lekkofigurowe - skoczkowe, gońcowe i goniec przeciwko skoczkowi. Jest przeznaczona dla szachistów od kategorii V÷IV, aż do kandydata na mistrza włącznie i zawiera pewne kompendium wiedzy na ten temat. Pokazuje oraz tłumaczy typowe sposoby i metody rozgrywania tego typu końcówek. Jest ułożona tak jak część I - omówiony temat i ćwiczenia do samodzielnego rozwiązania.

Cz. III
W "Końcówkach szachowych - część III" omówiłem końcówki hetmańskie, ciężkofigurowe, czterowieżowe, z przewagą jakości, hetman przeciw figurom, wieża przeciw figurom i wieża przeciw wieży z lekką figurą. Starałem się wybrać najbardziej charakterystyczne dla danego rodzaju końcówek pozycje. Unikałem, o ile było to możliwe, zbyt skomplikowanych przykładów, zostawiając je do końcówek praktycznych, a przedstawione rozwiązania nie zawsze są jedynymi - przecież nie wszystkie końcówki szachowe są studiami.

Cytaty pochodzą ze strony http://arden.szachy.pl/ to tak gwoli ścisłości :-P
Blind

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez hajdzik » 28 maja 2011, 15:10

wielki dzieki :)

Jak czytam z opisow - to trzeba by kupic trylogie koncowek- zeby przerobic caly material - a to bedzie wydatek kolo 100zloty
Ale jak stowerdzil demon- i tak chcac wszystko przerobic- musze kupic 3- wiec lepiej od razu calosc zamowic
oby zona mnie nie wyrzucila z domu :)
hajdzik

Postprzez demon_szybkosci » 28 maja 2011, 17:35

Tutaj dopowiem tak: JESLI naprawdę zamierzasz poznać WSZYSTKIE podstawowe końcówki i nie musieć szukać innych książek, który w prosty sposób będą wyjaśniały temat walki w końcówkach (realizacji przewagi, planów, itp.), to 3 tomy są pewną spójną całością, której przerobienie (tj. zrozumienie i praktyczne rozgrywanie) gwarantuje poziom 2000-2050 w końcówkach wszelkiego typu.
A technicznie możesz kupić tom nr 1 i zapłacić za przesyłkę (12-15zł), potem to samo z tomem nr 2 i nr 3. Niemniej wtedy za 3 przesyłki wyjdzie ci jakieś 40-45 złotych. To tak jakbyś miał za darmo jeden tom :). Jeśli chcesz to mogę napisać mejla do Bogdana Zerka odnośnie darmowej przesyłki przy (jednorazowym) zakupie wszystkich trzech tomów i wpłacie na konto. Ostatnio się zgodził, więc podejrzewam, że tym razem także by poszedł na taki układ.
Moim zdaniem książki wydawane przez B.Zerka są 15-20% droższe niż inne odpowiedniki. Niemniej znaleźć w nich merytoryczne błędy jest strasznie trudno. Nie wiem jak dużo czasu było spędzone nad korektą, ale właśnie za jakość (brak błędów) płacisz te 20% więcej. Moim zdaniem to w miarę sensowny układ.

PS. Nie słyszałem jeszcze o osobie, która nie ma poziomu wyższego niż 3 kategoria, która byłaby niezadowolona z trylogii Zerka. Jedyny mankament moim zdaniem to nieco wyższa cena. Niemniej w zamian jakość pracy jest wyjątkowo wysoka, zaś tłumaczenie (wyjaśnianie) jest wyjątkowo proste i zrozumiałe. Są oczywiście inne książki, więc jeśli znasz dobrze angielski, to być może lepiej byłoby zakupić książkę Silmana o końcówkach: niemniej wtedy masz nieco więcej materiału do zrobienia ;). (Zerek 3 tomy to jakieś 425str, a Silman jakieś o 100 stron więcej; Zerek to 105zł za 3 tomy, Silman 80-85zł - obie z przesyłką). Wybór należy do ciebie. Dodam, że obecnie na rynku jest około 20-30 książek o końcówkach - niemniej konieczna jest znajomość angielskiego i/lub rosyjskiego :).
demon_szybkosci

Postprzez hajdzik » 28 maja 2011, 19:37

demonik - przy 105 zloty za ksiazke - to kwota rpzesylki 10zloty- nie wyglada super strasznie :)
Napewno z zonka bede musial jeszcze ponegocjowac - ale pewno zamowie w caisie - bo w gandalfie tego nie widzialem :P
hajdzik

Postprzez Blind » 28 maja 2011, 20:42

Może nie na temat, ale te 3 książki mają w sumie ponad 460 stron. I teraz pytanie do demona. Ile m-c zajęło Ci przerobienie wszystkich 3 części. Może nie zniechęci się hajdzik po kilkudziesięciu stronach :-P Ja to szybkiego kursu końcówek Konikowskiego nie mogę skończyć, a co dopiero taka trylogię :-P
Blind

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez demon_szybkosci » 28 maja 2011, 23:50

@Hajdzik: nie wiem czy Caissa będzie miała wszystkie części - wątpię, abyś miał taniej niż bezpośrednio u Zerka (chyba, że kupujesz jeszcze inne książki razem tam)

@Blind: wszystkich części jeszcze nie zrobiłem: w tym roku chcę je zrobić. Najtrudniejsza jest wbrew pozorom część pierwsza :). Kolejna - nr 2 - jest nieco nudnawa (G+p na G oraz S+p na S, jak też piony na G, i piony na S), ale KONIECZNA. Najciekawsza jest jednak moim zdaniem, cz.3, więc nagroda dla mnie za przerobienie tomu nr 2, to możliwość zmłócenia tomu nr 3 ;).
Odnośnie przerabiania to nie polecam "hurtowni", lecz za każdym razem 1-2 godzinki sobie "dziubać".
Przerobienie cz.1 zajęło mi jakieś 1,5-2miesiące. Niemniej jeśli chce się dobrze umieć końcówki, to nie polecam robienia na szybkość. Poza tym tę część przerabiałem 2,5x, więc już dość dobrze się z nią zapoznałem. Kolej na 2 i 3 :). Zwłaszcza nie mogę się doczekać na walkę H na W, lekkich na H, i przewagi jakości... hmmm :).
demon_szybkosci

Postprzez hajdzik » 29 maja 2011, 09:45

Demonik - w caisie chyba je widzialem wszystkie dostepne

A u zerka - ile trzeba wybulic za wszystkie 3, i jak ta transakcja mialaby wygladac? :)
hajdzik

Re: "Końcówki szachowe" Bogdan Zerek

Postprzez bosik1999 » 18 gru 2012, 23:30

Wznawiam temat gdyż zamierzam kupić książkę Panczenki - Teoria i praktyka końcówek szachowych. Jednak nigdzie w necie nie ma tej książki? Caissa dodrukuje w tym roku. Tylko, że niestety ona mi jest potrzebna właściwie na wczoraj! Może ma ktoś sprzedać zestaw albo chociaż I część.
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Re: "Końcówki szachowe" Bogdan Zerek

Postprzez mrozik » 18 gru 2012, 23:44

Wznowienie nakładu miało być już w 2011 więc nie liczyłbym na to.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Re: Końcówki szachowe - pytanie o książke

Postprzez thinkerteacher » 19 gru 2012, 00:00

Pytanie czy interesuje cię wyłącznie wersja po polsku czy też po rosyjsku wchodzi w rachubę. Bo jeśli ta druga opcja, to myślę, że jest dość proste rozwiązanie tego problemu... :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8130 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez ŁowcaAndroidów » 19 gru 2012, 00:07

Jeśli nie ma Panczenki zakupo inne książki na temat końcówek. Skoro temat jest ten sam to bez różnicy co będziesz przerabiać.
Zerka nie miałem, ale Nowoczesne końcówki przerabiałem oraz Zbiory zadań Konikowskiego. Pewnie to w zupełności zastąpi tak polecanego Panczenkę. Dorzucasz do tego ebooki : Jesusa De La Villa "100 endgames you must know" i Marka Dvoretskiego "Endgame Manual" i po dokładnym przerobieniu możesz nazwać się dzikiem :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 549 razy
Ranking: 2286

Postprzez MaurycyHawran » 19 gru 2012, 11:21

'Endgame Strategy' Szereszewskiego jest bardzo dobra. Ale po polsku nie ma wydania.
Elo 1900, gram na 1600
MaurycyHawran

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: MaurycyHawran

Postprzez ŁowcaAndroidów » 19 gru 2012, 11:24

W takim razie należy podszlifować język i specjalistyczne określenia (jeśli chodzi o szachy) bo wiele książek jest w języku angielskim do ściągnięcia za darmo. Patrzyłem ile by wyniosło mnie zamówienie takich perełek. Obecnie robie tak: ściągam ebooka , drukuje i binduje na postac książki. Wychodzi dużo taniej :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 549 razy
Ranking: 2286

Postprzez thinkerteacher » 19 gru 2012, 13:55

Czaturanga napisał(a):W takim razie należy podszlifować język i specjalistyczne określenia (jeśli chodzi o szachy) bo wiele książek jest w języku angielskim do ściągnięcia za darmo. Patrzyłem ile by wyniosło mnie zamówienie takich perełek. Obecnie robie tak: ściągam ebooka , drukuje i binduje na postac książki. Wychodzi dużo taniej :)

Idealne rozwiązanie jest bardzo proste, ale jeszcze musi minąć sporo wody, zanim zostanie wprowadzone w życie i będzie działać naturalnie (jak kto woli powszechnie). Moje rozwiązanie (jak dla mnie realne i jak na razie najlepsze).

Ściągamy (kopiujemy) za darmo książkę (z dowolnego źródła), a następnie wpisujemy jej kod (np. nr ISBN) i zostajemy przeniesieni na stronę na której możemy przelać dowolną kwotę na konto autora. Całość kwoty jest dzielona między autora, wydawnictwo (wydawcę) oraz stronę dzięki której została dokonana transakcja.

Przykładowo ściągam książkę autora Jesusa De La Villa "100 endgames you must know", wpisuje jej numer ISBN 13: 978-90-5691-244-4), następnie zostaję przekierowany na jedną ze stron dzięki której mogę ZAPŁACIĆ za tę książkę i przelewem dokonuję transakcji (dobrze by było, aby była możliwość anonimowego przelewania np. przez system PayPal czy temu podobne). Decyduję się zapłacić za książkę 15 złotych - więc w tej wysokości robię przelew. Z tego przykładowo kwota 10 PLN trafia bezpośrednio do autora (na konto przez niego wskazane), 4 złote dla wydawcy (wydawnictwa) i 1 złoty dla strony z której zrobiłem przelew (a ta strona dzieli się z systemem płatności wartością 20 groszy).

Jeśli za tę książkę zapłaci większość (np. 80-90% tych, którzy szanują i doceniają pracę autora), wówczas za 1 książkę w/w autori zarobi (założmy, że w przeciągu 2-3 lat) około 8000-10.000 zł, wydawca 2000-3500 zł, a strony dzięki którym zostaliśmy przekierowani do zapłaty: 600-800 zł.

Jeśli natomiast interesuje mnie idealna wersja książki, wówczas albo płacę tyle ile jest rekomendowane przez autora lub wydawcę (np. załóżmy, że w wydaniu elektronicznym tej książki jest to kwota 35 złotych - dostępna wprost ze strony wydawnictwa) albo kupuję w wersji papierowej za 60-90 zł.

System bardzo prosty i skuteczny, jednak ma poważny mankament: ludzie muszą chcieć się ze sobą dogadać - tak ci, który pozyskują książki, jak i ci którzy je wydają (autorzy raczej na pewno byliby za tym rozwiązaniem). Wadą jest to, że wydawca nie żeruje na autorze i jego dziele, lecz zostaje wynagrodzony za usługę w postaci wydania książki i jej reklamy (tudzież dystrybucji także w wersji papierowej).

Jeśli ktoś zna lepsze rozwiązanie tego problemu, który jest żywy od co najmniej 20-30 lat (w ostatnim czasie coraz bardziej głośno dyskutowany w mediach zwłaszcza w perspektywie ukazywanych zysków/strat firm/przemysłu "audio-wideo" oraz "książkowo-programowych"), to chętnie posłucham. Nie chodzi o krytykowanie czy popieranie piractwa (bo w tym temacie każdy jest silny, tak samo jak w polityce, religii czy pieniądzach), tylko znalezienie optymalnego rozwiązania. Ja poszukiwałem (i nadal poszukuję), jednak od co najmniej 15 lat nie znalazłem niczego lepszego niż moja wersja wyżej zaprezentowana.

Podsumowując: wychodzi dużo bardziej korzystnie dla autora i odbiorcy (zakładając, że odbiorca poczuwa się do tego, aby wynagrodzić autora za swój trud napisania książki i jej publicznego wydania).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8130 razy
Otrzymał podziękowań: 1108 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe