Końcówki szachowe - pytanie o książke

Moderator: redjok

Postprzez Przemek0911 » 16 paź 2010, 09:58

... No chyba zdecyduję się jednak na Zerka, w końcówkach to jestem kiepski, a jak Panczenko od 1600...
Przemek0911

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 16 paź 2010, 11:44

Ksiazki (tzn. przyklady) Zerka sa tak tlumaczone, ze naprawde nie sposob nie zrozumiec tego co autor mial na mysli. Natomiast te Panczenki wymagaja pewnej wiedzy oraz poziomu szachowego - takie jest moje zdanie. Jeszcze NIKT (z moich znajomych, ktorym polecilem) nie narzekal na ksiazki Zerka, ze na przyklad nie moze ich zrozumiec czy ze sa napisane trudnym jezykiem. :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Przemek0911 » 16 paź 2010, 14:45

Wielkie dzięki decyduję się na Bogdana Zerka ,,Końcówki szachowe". ;)
Przemek0911

Postprzez Rafcik » 16 paź 2010, 15:51

Jeszcze ciekawą pozycją są "Nowoczesne końcówki" Bielawskiego i Michalczyszyna.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie na stronie jego wydawnictwa:
http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_10827-110003.html
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 389 razy
Ranking: 2268

Re: #8 Koncowki (trylogia) ZERKA (demon)

Postprzez rutra » 07 gru 2010, 17:16

Będąc w niedziele na turnieju zaopatrzyłem się w trylogie końcówek B. Zerka. Na pierwszy rzut oka (jeszcze na turnieju) pomyślałem, że trochę przepłaciłem, bo I część to podstawy, które znam. Wczoraj zmieniłem swoje zdanie. Owszem matowanie wieżą, 2 gońcami, opozycja to jest mi dobrze znane, jednak jak później zaczęły się bardziej złożone pionówki to nie miałem pomysłu jak to wygrać, hmm... zobaczymy co będzie gdy przerobię 3 części.

Chciałbym się jednak zatrzymać na pewnej końcówce z jednej mojej partii na turnieju. Otóż doszło do K+p vs K+p, jako pierwszy doszedłem do pola przemiany i byłem pewny, że wygram. Po chwili doszło do następującej końcówki:

Obrazek

Po błędnej grze czarnych wygrałem partie. Myślałem, że co by nie było i tak bym wygrał. Wczoraj jednak czytając tak pobieżnie I część końcówek B. Zerka spotkałem się z podobną sytuacją. Jedynie hetman gdzieś indziej stał, ale to nieistotne. Pomyślałem... przecież ja to potrafię matować. Nagle patrzę... czarne osiągają remis. Myślę sobie, no jak...? Jako, że pewnie są prawa autorskie zastrzeżone nic więcej nie powiem, przytoczyłem "zupełnie inną" końcówke. Kto nie wie a jest ciekawy jak to zremisować grając czarnymi odsyłam do tablic Nalimova.

Cóż dopiero zacząłem przerabiać I część, a już mnie zafascynowała taka prosta końcówka. Mam nadzieje, że po przerobieniu trzech części nie będę przegrywał remisowych czy tym bardziej wygranych końcówek.
rutra

Podziękował : 1593 razy
Otrzymał podziękowań: 1974 razy
Ranking: 1670

Re: #8 Koncowki (trylogia) ZERKA (demon)

Postprzez kolokwium » 07 gru 2010, 17:30

Ogólna zasada, że przy oddalonym królu końcówka hetmańska na dochodzącego piona jest remisowa przy pionku wieżowym i gońcowym bo król ucieka do pata. Można to wygrać, jeżeli król atakujący jest dostatecznie blisko.
Teoria zawsze się przydaje.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2048 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Jakie książki do nauki końcówek ?

Postprzez czesioczesiakow » 11 sty 2011, 17:12

Czy moglibyście polecić mi książki w których opisane są końcówki pionkowe i wieżowe (najlepiej w j.polskim ew.angielskim) oraz zadania dot tych własnie końcówek (język raczej nie gra roli)??

Proszę dlatego, że dzisiaj miałem okazję grać z graczem ELO 1700 i - nie chwaląc się- uzyskałem przewagę pozycyjna. Gdy doszło do pionkówki straciłem ją jednak, razem z pionem.

Wczoraj natomiast przegrałem z nim po dość wyrównanej wieżowce.

Polecicie coś?
Ulubiony szachista? Chyba Botvinnik choć ostatnio Carlsen za jego maestrię
ELO około 1400-1500(brak wprawy turniejowej)[ostatnio rośnie]
Na kurniku: Dragonex [wirwajdy,zapieka,pustki]
Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szachowym ringu! :devil:
czesioczesiakow

Ranking: 1469
kurnik.pl: Dragonex
FICS: czesioczesiakowy

Re: Co polecicie?

Postprzez demon_szybkosci » 11 sty 2011, 21:28

Pozycje Konikowskiego powinny być w miarę przyzwoite. Forma głównie testowa, niemniej są to dość ciekawie opracowane pozycje i z pewnością mogą być użyteczne dla osób, które z pionkówek i wieżówek nie są jeszcze zbyt mocne:

J. Konikowski:
1) Sprawdź się w końcówkach wieżowych
2) Sprawdź się w końcówkach pionkowych
demon_szybkosci

Postprzez hery » 14 sty 2011, 13:08

Polecam klasykę: Końcowa Gra Szachowa, Króle i Piony (1953) Zygmunta Szulce. Książka w oryginalny sposób przedstawia wiele prawideł dotyczących zakończeń pionowych. Można w niej znaleźć przydatne, zwięźle wyrażone zalecenia oraz wyjaśnienie interesujących teorii, rzadko omawianych w innych opracowaniach (ilu z nas, nawet doświadczonych szachistów, słyszało np. o teorii pól wagowych?). Warto też zajrzeć do Fundamental Chess Endings (2001) Karstena Mullera (specjalista od końcówek na chessbase.com) i Franka Lamprechta. W książce opisano najnowsze odkrycia w teorii rozgrywania wszystkich typów końcówek.
"[Szachy] to gra, gdzie własną damę woli się niż cudzą. A jednak jak zawsze, tak i tu nieszczerze, własną damę się woli, ale cudzą się bierze". (Sztaudynger)
hery

Re: Książka dot. końcówek

Postprzez Arecki » 04 lut 2011, 15:33

Witam.Mam pytanie dotyczace ksiazki A.Panczenko "teoria i praktyka koncowek szachowych" cz.2
chcialbym ja kupic ale w zadnych sklepach szachowych nie moge jej dostac ,czy jest ktos kto wie gdzie moge ja kupic lub chce ja sprzedac ?? moj nr gg 25752212 Pozdrawiam !
Arecki

Postprzez b4nderas » 24 lut 2011, 22:06

Mark Dvoretsky - Dvoretsky's Endgame Manual ;
Jesus de La Villa - Endgames You Must Know

Mogę wysłać ebooki na maila, jeśli ktoś chce.
Obrazek
b4nderas

Otrzymał podziękowań: 2 razy
kurnik.pl: b4nderas
FICS: zmierzch

Postprzez demon_szybkosci » 24 lut 2011, 22:15

Obie książki przerobiłeś? Napisz więc co ciekawego jest w każdej z nich. Szczególnie ciekawi mnie to czy tytuł drugiej książki jest pełny i czy Jesus pisze o końcowkach w stylu Dworeckiego, Zerka czy Pandolfiniego. Możesz zamieścić krótką recenzję obu książek? (mnie bardziej ta ostatnia interesuje).
demon_szybkosci

Postprzez b4nderas » 26 lut 2011, 14:04

Niestety nie czytałem polskich książek o końcówkach, więc nie mogę ich do siebie porównać.
Co do książki Jesusa, to jest to książka o bardzo podstawowym materiale.
Są tam umieszczone podstawowe końcówki, z których łatwo nauczyć się "reguł". Polecam wszystkim, którzy po raz pierwszy czytają jakąś książkę o końcówkach, gdyż nie ma dużo tekstu, diagramy i ogólnie cała książka jest przejrzysta, a na końcu każdego rozdziału są testy na twoją wiedzę (tzw. puzzle).
Książkę Marka Dvoretskiego dopiero niedawno zacząłem czytać, jednak muszę powiedzieć, że jest trochę trudniejsza. Niektórzy ze słabszym rankingiem mogą jej nie zrozumieć, gdyż występują trudniejsze pojęcia. Jest ona obszerniejsza, komentarze są dłuższe, a niektóre warianty pozycji trzeba samemu przeanalizować, jednak jest to książka godna uwagi.
Obrazek
b4nderas

Otrzymał podziękowań: 2 razy
kurnik.pl: b4nderas
FICS: zmierzch

Końcówki szachowe -pytanie o książke

Postprzez hajdzik » 28 maja 2011, 11:56

czesc wszystkim :)

Końcówki są moją slabą stroną - więc chcialem się w tym temacie mocno podkoszlić
Demon doradzil mi autora zerka czy jakos tak
Szukalem na allegro, w gandalfie i caisie- nie ma tych ksiażek

Chcialem więc zapytac - co wy byscie radzili - jesli tego autora w dalszym ciagu nie bede mogl znalezc
Głównie zalezy mi na koncowkach pionkowych, i wiezowych - bo te zdarzaja sie najczesciej z tego co wiem

PS. Do tej pory przeczytalem Tajemnice Taktyki Szachowej- i książka jest świetnie napisana - bylem z niej mega zadowolony
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 248 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Re: Końcówki szachowe -pytanie o książke

Postprzez Blind » 28 maja 2011, 12:11

hajdzik napisał(a):autora zerka czy jakos tak

Ten autor nazywa się Zerek, Bogdan Zerek.
W ARDENie i Caissy mają, w innych mi się nie chce sprawdzać :-P
Blind

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe