"Testy po taktyce dla szachistów III kategorii" W.S. Konotop

Moderator: redjok

"Testy po taktyce dla szachistów III kategorii" W.S. Konotop

Postprzez demon_szybkosci » 12 kwi 2010, 15:29

Kolejna pozycja, ktora bede chcial zaprezentowac to ponizsza ksiazka:

W. Konotop, S. Konotop "Testy po taktyce dla szachistów III kategorii"; 2006 r.wyd., 164 str., miękka oprawa, język rosyjski

http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsM ... 28K-700%29

:arrow: Autorzy Konotop (chyba bracia) wydali ksiazke pod tytulem "Testy po taktyce - dla szachistow 3 kategorii". (Jest to seria od 4 kategorii do KM).
Ksiazka jest przeznaczona dla szachistow 3 kategorii. Jest w niej 50 testow po 12 zadan w kazdym. Na wypelnienie testu (czyli 12 zadan) nalezy przeznaczyc okolo 1,5-2godziny. Za prawidlowe rozwiazanie tego czy innego przykladu dostajesz okreslona ilosc punktow (od 1 do 3). Suma punktow zebranych podczas rozwiazywania pozycji jedego testu, pozwoli ocenic stopien twojego przygotowania (taktycznego).

:idea: Jak bede mial nieco wiecej czasu i samozaparcia to sprobuje na sobie zrobic (tj. dokonczyc w czasie ponizej 3miesiecy) te testy. Zobacze wowczas jaka realna jest ich trudnosc i ile czasu zajmuja mi dane pozycje. Oczywiste jest, ze szachista wyzszej (niz 3) kategorii powinien zdobyc wiekszy % poprawnych odpowiedzi oraz krocej oceniac pozycje i na tyle ile to mozliwe - bezblednie.

:arrow: W tym momencie (wstepnie) moge powiedziec, ze polecam te wlasnie pozycje (dla tych, ktorzy chca sprawdzic swoja taktyke, a maja 3 kategorie lub chca zobaczyc ile im brakuje jeszcze do tego). Wazne jest to, ze ma ona odpowiedzi na koncu do WSZYSTKICH zadan wraz z dosc krotkim komentarzem slownym (po rosyjsku) w wiekszosci z nich.
Podsumowujac: otrzymujemy testy skladajace sie z 600 zadan, ktore obecnie kosztuja 25zl. W tym za kazde zadanie mozesz otrzymac rozna ilosc punktow (w zaleznosci od poprawnosci) - od 1 do 3. Z mojej oceny (a mam te ksiazek i przegladalem, aby napisac jak najlepsza recenzje) wynika, ze z gry srodkowej jest jakies 85% pozycji, gry koncowej 10%, a debiutu (mam na mysli glownie pozycje po 8-10ruchach, czasem po 12-14) ok. 5%.

:idea: Juz na poczatku (zaczalem je rozwiazywac 9dni temu) moge powiedziec, ze poziom graficzny ksiazki jest bardzo dobry, wiec i cena odpowiednio wyzsza. Niemniej sa bardzo ladnie podane odpowiedzi z komentarzem i przy okazji mozliwoscia sprawdzenia siebie za pomoca punktacji (dlatego testy, a nie jedynie zbior). Pomimo, ze posiadam formalnie 2 kategorie, to 1 na 12 testow czasem bywa dla mnie dosc trudny :oops:
Załączniki
Testy_po_taktikie_dla_3_kategorii_K-700.jpg
Testy_po_taktikie_dla_3_kategorii_K-700.jpg (12.28 KiB) Przeglądane 3400 razy
demon_szybkosci

Postprzez barbara1570 » 12 kwi 2010, 17:27

Gdyby Polscy wydawcy ksiazek szachowych i Czasopism szachowych zatrudnili "Demona Szybkosci" do reklamy > to sprzedaz Ksiazek ,i pozycji szachowych wzroslaby 300 procent

Brawo!!
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 2100

Postprzez mrozik » 13 kwi 2010, 00:15

Demonie, mam taki pomysł, gdzieś już napisałem że fajny to temat, ale może by tak, o każdej książce osobno, ułatwiłoby to szukanie nowym użytkownikom. Co ty na to?
demon_szybkosci napisał(a):OBOWIAZKOWA pozycja dla wszystkich, ktorzy chca sprawdzic swoj poziom szachowej wiedzy w dziedzinie gry koncowej!

Używam go w codziennej pracy szkoleniowej ;)
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Postprzez demon_szybkosci » 26 kwi 2010, 13:49

Jest w niej 50 testow po 12 zadan w kazdym. Na wypelnienie testu (czyli 12 zadan) nalezy przeznaczyc okolo 1,5-2godziny.

:idea: Obecnie jestem w polowie (tj. juz 24 testy za mna). Na kazdy tez staram sie przeznaczac mozliwie jak najmniej czasu, ale nie robie "po lebkach", tylko jesli czegos nie wiem to opuszczam, pozniej na koniec wracam. I dopiero jak wroce, a dalej nie wiem to odpuszczam.
:arrow: Niektore poszczegolne zadania z testow sa "do zrobienia", ale trzeba je "rozgryzc na spokojnie". Co mam na mysli? Otoz nalezy wziac deske i ulozyc figurki, a potem po kolei rozpatrywac i zapisywac poszczegolne warianty. Po ktoryms z kolei... w koncu uda sie dojsc do tego, ktory jest najlepszy (czytaj: poprawny wraz z kontra przeciwnika) i w jakiej kolejnosci nalezy odpalac ruchy :luzz:
:idea: Coraz bardziej przekonuje sie, ze PODSTAWOWE elementy taktyki (np. zwiazanie, szpila, widelki, rentgen, przeciazenie, itp.) w powiazaniu z "systemem rozpoznawania" (poszukiwania) daja bdb rezultaty. Bez ich dobrego opanowania... znalezienie kombinacji i poprawne jej rozgryzienie (zrozumienie) oraz zastosowanie... moze byc naprawde trudna sprawa :oops:
Jedno co pewne to juz moge powiedziec: jest to ZNACZNIE bardziej korzystne dla rozwoju szachowego (w sensie podwyzszania sily gry szachowej, a nie jedynie "jakiejs wiedzy") anizeli cwiczenie (forsownych) matow w 1, 2, 3 czy 4 ruchach ***. Znacznie czesciej zawodnicy <1700 podstawiaja figury (nie wazne czy jako kombinacje 2 czy 5-ruchowa) anizeli maty w 1, 2 czy 3 ruchach.

:idea: Jesli ktos ma zapytania lub komentarze dotyczacej moich wypowiedzi czy tez ksiazki to zapraszam do dzielenia sie nimi :devil:

*** - wg mojego stanu wiedzy i doswiadczenia to cwiczenie matow w 1, 2, 3 ruchach jest dobre dla zawodnikow <1400. Wyjatek stanowi sytuacja w ktorej majac duza przewage nie widzi mata w 2, 3 czy 4 ruchach. Niemniej obecnie nie jest to juz tak czesto spotykane jak podstawki figur :roll:

:idea: O mojej slabosci w systemie rozpoznawania pozycji w kontekscie kombinacyjnym swiadczy fakt... ze oficjalnie posiadajac 2 kategorie, robiac zadania dla 3 kategorii... zuzywam nawet [srednio na 1 test (tj. 12 pozycji)] do 36-40min! :oops: :o. To stanowczo zbyt dlugo (wychodzi 3-3,5m na zadanie), dlatego konieczna bedzie praca nad udoskonaleniem systemu wykrywania kombinacji (SWK) - byc moze zbudowanie go od nowa z wykorzystaniem starego, ktory jak widac jest malo efektywny. Teraz nie dziwie sie, ze na 10min sie nie wyrabiam - skoro w miare prostych kombinacji nie jestem w stanie przeliczyc do 1,5-2min, to niech sie 2-3x pojawia takie pozycje i 60% czasu na partie mam w plecy :oops: :luzz:. Dotychczas wydawalo mi sie, ze jestem dobry... jak widac wydawanie sie nie musi miec duzo wspolnego z faktami i rzeczywistoscia :oops: :evil: :luzz: :devil: ;) :roll:
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 20 maja 2010, 17:23

:idea: Wlasnie zakonczylem przerabianie tego zbiorku zadan (testow dla 3 kategorii). Powoli sprawdzam poprawnosc tego co napisalem (jako rozwiazania)... z tym co proponuje ksiazka (autorzy). Juz widac pewne braki, niemniej duza czesc jest poprawna :).

:idea: Ogolne wrazenia z tej pozycji szachowej? Bardzo ciekawa forma sprawdzenia swoich umiejetnosci taktycznych... z roznych pozycji (glownie oczywiscie gra srodkowa, czesciowo debiuty i nieco koncowek).

:arrow: Ksiazka ladnie wydana, kartki nie wylatuja, poziom edytorski dobry, diagramy czytelne i wyrazne. Komentarz (wstep i odpowiedzi) po rosyjsku, niemniej dosc prostym jezykiem. Ciekawe odpowiedzi i przy okazji mozliwosc podliczenia sobie punktow i sprawdzenia ile sie uzyskalo!

:oops: Przyznam sie, ze ok 5% zadan (wszystkich bylo 50x12=600) bylo dla mnie wyjatkowo trudne. Niemniej pozostale 80% poprawnie, 15% prawie wszystko poprawnie, a ta reszta 5% to niestety blednie :cry:. Wazne jednak jest dla mnie to, ze te testy pokazaly mi jakie duze wystepuja "dziury" w moim mysleniu, liczeniu oraz ocenianiu pozycji. Jestem zadowolony z tej pozycji i uwazam, ze stanowi ciekawa forme przetestowania swoich umiejetnosci w zakresie uderzen taktycznych zwanych kombinacjami :). :roll:

?? Rozumiem, ze sa chetni, na to, aby przeczytac moje wrazenia z tej samej serii ksiazeczek, tylko dla 2 kategorii? (mam tez dla 1 i dla KM). :shock: :ok:
demon_szybkosci

Re: "Testy po taktyce dla szachistów III kategorii" W.S. Kon

Postprzez bosik1999 » 05 maja 2013, 14:38

Chciałbym odnowić temat, ponieważ chciałbym zakupić 1 ks. z tej serii. Dopiero co zrobiłem II kat. ale zastanawiam się czy nie kupić dla I kat. ponieważ właśnie do tego poziomu taktyki chcę dojść. Szkoda bo akurat tej książki caissa nie ma (artykuł wyczerpany) :<
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez thinkerteacher » 05 maja 2013, 20:51

Jeśli chcesz się rozwijać taktycznie to zakup książkę dla 1 kategorii lub jeszcze lepiej całą serię 2000 zadań (4 części) Kostrowa. Dzięki porządnemu przerobieniu tych zadań jest szansa, że zaczniesz widzieć więcej taktyki w swoich partiach. A nawet jest taka opcja, że będziesz z wyprzedzeniem planował to co ma się wydarzyć ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8192 razy
Otrzymał podziękowań: 1112 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez bosik1999 » 06 maja 2013, 17:23

Dzięki za opinię. Ściągnąłem sobie z chomika dla III, II i I kat. Dodatkowo te kombinacje Błocha i parę debiutowych :)
bosik1999

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 1430
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Powrót do Książki i czasopisma szachowe