Książka dotycząca (robienia) postępów w szachach

Moderator: redjok

Książka dotycząca (robienia) postępów w szachach

Postprzez demon_szybkosci » 02 lut 2010, 19:34

Szanowni forumowicze:
Od naprawde dluzszego czasu (od jakichs 4-5 lat) po glowie przemyka mi taka SZALONA mysl
A moze by tak napisac ksiazke dotyczaca problematyki postepu w szachach? (improvement in chess). Jest bowiem co najmniej 6-8 ksiazek: naprawde ciekawych pozycji dotyczacych (bezposrednio) tej tematyki, wiec mialbym mozliwosc takze odniesienia sie do innych prac, jednoczesnie mogac opisac wlasne przemyslenia :).
Niemniej, zeby tego dokonac chcialbym wiedziec JAKIE bylyby wasze oczekiwanie odnosnie ksiazki zwiazanej z postepem szachowym (improve your chess).

Na jakie pytanie mialaby odpowiadac taka ksiazka (dotyczaca problematyki postepu szachowego) i jaka powinna byc wg was jej zawartosc? Najbardziej bylbym wdzieczny za dziesiatki pytan, ktore zmusilyby mnie do przemyslenia tematu, jego uporzadkowania i ustrukturyzowania. Dlatego prosze o propozycje, komentarze oraz pytania (do mnie jako autora jak i pytania w sensie doslowym - dotyczacym postepu w szachach).
Chce sprobowac swoich sil w napisaniu ksiazki, poniewaz mam b.duzo przemyslen, setki godzin rozmow, tysiace zdan wyczytanych na forach, w artykulach, ksiazkach dotyczacych tej tematyki, itp. Poza tym chcialbym takze przy okazji poszlifowac angielski (czytajac angielskojezyczne zrodla oraz piszac ksiazke w jezyku miedzynarodowym) :brawo:
demon_szybkosci

Postprzez adse » 02 lut 2010, 20:09

Nie wiem na ile dobrze znasz angielski, ale wydaje mi się, że ryzykujesz przerost formy nad treścią. I to zupełnie niepotrzebnie, bo jeżeli rzeczywiście będziesz miał co przekazać czytelnikowi to na pewno lepiej zrobisz to po polsku. Tłumaczeniem (lub współtłumaczeniem z kimś kto się na tym zna) możesz zająć się najwcześniej po pierwszej recenzji polskiej wersji.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 486 razy

Postprzez Rafcik » 02 lut 2010, 21:51

Piszesz, że w teorii brylujesz, a Twoje własne doświadczenie?
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy
Ranking: 0

Postprzez demon_szybkosci » 02 lut 2010, 22:21

adse napisał(a):Nie wiem na ile dobrze znasz angielski, ale wydaje mi się, że ryzykujesz przerost formy nad treścią. I to zupełnie niepotrzebnie, bo jeżeli rzeczywiście będziesz miał co przekazać czytelnikowi to na pewno lepiej zrobisz to po polsku.
Wlasnie dlatego chce sie nieco pomeczyc, bo dobrze mi sie mysli po angielsku jesli chodzi o szachy. A jesli nawet bedzie zupelnie niegramatycznie i niestylistycznie, to i tak bede zadowolony, ze udalo mi sie przynajmniej podstawy wyrazic po angielsku :roll: :D. Nie sadze, ze lepiej zrobie to po polsku. Angielski ZMUSZA do dokladnego wyrazania i konstruowania mysli! :P

Rafcik napisał(a):Piszesz, że w teorii brylujesz, a Twoje własne doświadczenie?
Nie wiem jakie znaczenie nadajesz slowu "brylowac", niemniej na pewno mam nieco przemyslen. A odnosnie doswiadczenia to nie mam zadnego. Interesuje mnie napisanie ksiazki, a nie zrobienie postepu szachowego :mrgreen: :roll:
demon_szybkosci

Postprzez barbara1570 » 03 lut 2010, 16:10

jestem za tym by demon napisal ksiazke szachowa...
Genialna mysl.

Ja juz mialem propozycje z Niemiec... szykuje ,przygotowuje material...
Teraz wydawca potrzebny...
barbara1570

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Ranking: 2100

Postprzez demon_szybkosci » 05 lut 2010, 18:50

:o Czyli jesli dobrze zrozumialem NIKT nie jest zainteresowany ksiazka, ktora omawialaby zagadnienia postepu szachowego, tak? Nikt nie ma (nie zna) pytan na ktore nie potrafi odpowiedziec (w temacie rozwoju/postepu szachowego), zgadza sie? :shock: :oops: :mrgreen:
:ok: Jak widac bede musial sam sobie wymyslac pytania i na nie odpowiadac. Dobrze przynajmniej, ze nie bede musial sluchac slow krytyki :oops: ("mogles napisac o tym, ze..."), poniewaz nie bylo chetnych do tego, aby na etapie wstepnym dac autorowi dane zagadnienie, ktore powinno zostac omowione :mrgreen: :P
PS. Sadzilem, ze bedzie ze 2-3 osoby, ktore aktywnie beda sie wlaczaly w dyskusje i zadawaly pytania, ale jak widac "grubo sie demon przeliczyl" :evil: :oops: 8) :P
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 05 lut 2010, 19:07

Takie pytania są na tym forum już od dawna. Wystarczy przeszukać.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez demon_szybkosci » 05 lut 2010, 19:32

:shock: Sadzisz szanowny Tomaszu, ze bede przeczysywal cale forum, aby we wszystkich tematach i watkach znalezc pytania szachowe dotyczace rozwoju lub postepu? :shock: :o. To juz szybciej napisze ksiazke zanim wszystkie odnajde :oops: :P :mrgreen:
demon_szybkosci

Postprzez kolokwium » 05 lut 2010, 19:55

Taka książka to jak praca magisterska, a "grzebanie w źródłach" to jej atmosfera :lol:

PS
Jest też wyszukiwarka forumowa :P
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez mrozik » 05 lut 2010, 23:32

Demonie zanim coś napiszę podaj grupę docelową czytelników.
Do kogo chcesz trafić swoją pozycją? Pomysł na dystrybucję? Opcji jest wiele...
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 2040

Postprzez demon_szybkosci » 06 lut 2010, 02:29

:ok: Prosze bardzo - grupa docelowa: zawodnicy od samego "zera" (czyli od poziomu 1000) do poziomu polprofesjonalnego, tzn. 1900-2000-2100 (powyzej tego wg mnie juz KAZDY zawodnik musi samodzielnie sie zmierzyc z problemem rozwoju szachowego).
:idea: Dystrubucja nie bedzie akurat problemem. Najpierw musze miec duzo zapytan (tylko skad je wziac?!), a potem wszystko posegreguje i ustale strukture ksiazki (pracy). Kolejny etap to przemyslenia oraz opinie innych (trenerzy, instruktorzy, autorzy ksiazek na temat rozwoju szachowego i postepu). A koncowy etap to sprawdzenie wszystkiego pod katem poprawnosci (merytorycznej) i korekta (glownie jezykowa/gramatyczna/ortograficzna). Mysle, ze jesli sie dobrze wezme to w ciagu 1,5-2 lat bede chyba w stanie tego dokonac :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 06 lut 2010, 12:58

Najlepsze zapytania dostarczy Ci ktoś, kto miał styczność z szachami i kto wie, jak się rozwijać :D

Napisz pod ten adres: joshwaitzkin.web@gmail.com. :P
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez hery » 06 lip 2010, 13:59

Od ostatniego postu minęło już trochę czasu... Chciałem zapytać, czy ruszyły już prace nad książką?, czy może wciąż mają wymiar jedynie konceptualny? Wg mnie pomysł napisania oryginalnej książki, w której dokonano by przeglądu metod i technik pracy nad szachami, niekoniecznie musi być z kategorii szalonych. Demonie, na podstawie twojej aktywności na forum oraz merytorycznej wartości postów wnoszę, że masz w sobie wystarczający potencjał, aby podjąć się tego niełatwego zadania. Warto zebrać i usystematyzować wiedzę i doświadczenia nagromadzone przez lata, póki masz w sobie do tego zapał. Nawet jeśli ostateczny wynik nie wszystkich zadowoli, książka zawsze będzie miała niebywałą wartość dla ciebie - jako repozytorium osobistych przemyśleń i poglądów na grę. Gorąco zachęcam do wytężonej, twórczej pracy!
"[Szachy] to gra, gdzie własną damę woli się niż cudzą. A jednak jak zawsze, tak i tu nieszczerze, własną damę się woli, ale cudzą się bierze". (Sztaudynger)
hery

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 06 lip 2010, 18:11

No w koncu warto byloby sie wziac za ten projekt :). Niemniej najpierw trzeba zobaczyc jakimi materialami dysponuje i jaki kierunek obrac :). Byc moze nawet bedzie miala ksztalt pytan i odpowiedzi, a nie jako konkretna praca. Rozumiem, ze w razie czego chcialbys mi pomoc? :) :roll:
demon_szybkosci

Re: Ksiazka dotyczaca (robienia) postepow w szachach :)

Postprzez acidity » 06 lip 2010, 23:15

demon_szybkosci napisał(a):Chce sprobowac swoich sil w napisaniu ksiazki, poniewaz mam b.duzo przemyslen, setki godzin rozmow, tysiace zdan wyczytanych na forach, w artykulach, ksiazkach dotyczacych tej tematyki, itp. Poza tym chcialbym takze przy okazji poszlifowac angielski (czytajac angielskojezyczne zrodla oraz piszac ksiazke w jezyku miedzynarodowym) :brawo:
Czegoś tu brakuje... otóż poza przemyśleniami, konieczne jest doświadczenie, zarówno te dobre, jak i złe. Bez tego pozostanie Ci tylko pisanie, o wnioskach płynących z wypowiedzi osób trzecich. Dopóki nie zweryfikujesz tych wniosków w praktyce, dopóty książka czy też opracowanie nie będzie przedstawiało sobą żadnej wartości.
acidity

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Następna strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe