Książka dla zawodnika chcącego progresować.

Moderator: redjok

Książka dla zawodnika chcącego progresować.

Postprzez LegendarnyAfrajox » 09 lut 2021, 11:08

Mógłby ktoś polecić jakieś dobre książki które mają na celu progres zawodnika, a nie opisywanie przeżyć autora, albo wałkowanie 10 raz tego samego. Prawie każda książka którą przerabiam nt. gry pozycyjnej ma te same tematy, dobry vs zły goniec, placówka dla konia (np. w najdorfie po gg5 g:f6 i sd5), marsz pionów na skrzydle hetmańskim. Takie typowe terminy gry pozycyjnej umiem zastosować i chciałbym pójść dalej w tym, a zdaje mi się że kolejny raz przerabianie tego samego nie spowoduje progressu. Mam ranking lichess 2200, a na zadaniach chess.com ~2700 więc zdaje mi się że powinienem teraz trenować właśnie grę pozycyjną albo strategię aby pójść dalej (mogę się oczywiście mylić).
Tylko ciężka praca może pozwolić uzyskać upragnione efekty
LegendarnyAfrajox

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Ranking: 1385

Re: Książka dla zawodnika chcącego progresować.

Postprzez yetit78 » 14 lut 2021, 14:32

Ja bym się skupił na końcówkach, ale wiem że mi to potrzebne - czy tobie też to już musisz sam ocenić
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1976 razy
Otrzymał podziękowań: 335 razy
Ranking: 0

Postprzez thinkerteacher » 22 lut 2021, 13:31

LegendarnyAfrajox napisał(a):Mógłby ktoś polecić jakieś dobre książki które mają na celu progres zawodnika, a nie opisywanie przeżyć autora, albo wałkowanie 10 raz tego samego. Prawie każda książka którą przerabiam nt. gry pozycyjnej ma te same tematy, dobry vs zły goniec, placówka dla konia (np. w najdorfie po gg5 g:f6 i sd5), marsz pionów na skrzydle hetmańskim. Takie typowe terminy gry pozycyjnej umiem zastosować i chciałbym pójść dalej w tym, a zdaje mi się że kolejny raz przerabianie tego samego nie spowoduje progressu. Mam ranking lichess 2200, a na zadaniach chess.com ~2700 więc zdaje mi się że powinienem teraz trenować właśnie grę pozycyjną albo strategię aby pójść dalej (mogę się oczywiście mylić).

Dobrze było, abyś poprosił kogoś kto się zna na szachach i zobaczył twoje partie. Dzięki temu będzie wiadomo nad czym warto pracować na dany moment ;).

A co do książek, to dobrze byłoby się rozejrzeć za chociażby taką serią. Z uwagi na to, że masz ranking 2200 lichess, to serię pomarańczową możesz pominąć i zacząć niebieską a potem zieloną. To tylko 6 tomów, ale jak porządnie przerobisz, to powinieneś stopniowo widzieć poprawę w swojej grze.

https://www.qualitychess.co.uk/docs/14/ ... ng_course/

PS. Są też inne materiały, ale bez znalezienia (analizy) tego co ci sprawia problemy w grze... doradzanie będzie trochę przypominało zgadywanie ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9178 razy
Otrzymał podziękowań: 1257 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Kaczmar » 22 lut 2021, 16:00

thinkerteacher napisał(a):...Z uwagi na to, że masz ranking 2200 lichess, to serię pomarańczową możesz pominąć i zacząć niebieską a potem zieloną...

Ja bym mimo wszystko nie pomijał pomarańczowej. Potraktowałbym ją jako rozgrzewkę przed solidną nauką oraz jako przypomnienie, uzupełnienie i poukładanie pewnych wiadomości.
Kaczmar

Podziękował : 264 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 22 lut 2021, 16:17

Oraz oswojenie się z językiem.

PS
Wersja rosyjskojęzyczna 55€ + 10€ transport https://www.caissa-chess.com/promo-book ... 55kpl.html
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2405 razy
Otrzymał podziękowań: 2592 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez redjok » 22 lut 2021, 18:54

redjok
Administrator

Podziękował : 560 razy
Otrzymał podziękowań: 657 razy
FICS: redjok

Postprzez LegendarnyAfrajox » 23 lut 2021, 14:55

Dziękuje przyjaciele. W każdej tej książce jest 22-28 tematów, a książek 9 więc wychodzi na to że 9 miesięcy zajmuje dojście do 2100 fide? Ostatnio zacząłem robić Zurich 1953 Bronsteina, gdzie większość debiutów jest po 1.d4, a ja gram 1. e4, więc nie wiem jak będę mógł wykorzystać wiedzę w książce z gry, bo autor właśnie skupia się na zarysowaniu idei debiutów.
LegendarnyAfrajox

Postprzez thinkerteacher » 24 lut 2021, 07:25

LegendarnyAfrajox napisał(a):Dziękuje przyjaciele. W każdej tej książce jest 22-28 tematów, a książek 9 więc wychodzi na to że 9 miesięcy zajmuje dojście do 2100 fide? Ostatnio zacząłem robić Zurich 1953 Bronsteina, gdzie większość debiutów jest po 1.d4, a ja gram 1. e4, więc nie wiem jak będę mógł wykorzystać wiedzę w książce z gry, bo autor właśnie skupia się na zarysowaniu idei debiutów.

Jeśli obecnie masz 2000 ELO, to jeśli będziesz bardzo efektywnie pracował i grał w szachy w turniejach w realu, to "w 9 miesięcy dojdziesz do 2100 ELO" (wybacz, ale nie wiem czy sobie jaja robisz czy po prostu nie wiesz czym jest "grindowanie rankingu").

Książki serii Jusupowa mają ci dać PEŁEN zarys tego co musisz umieć chcąc być zawodnikiem, który spokojnie jest w stanie rozumieć to jakie są wymagania dowolnej pozycji i znaleźć wystarczająco dobry ruch, który potrafisz uzasadnić.

Z kolei jeśli zdecydujesz się na studiowanie tych książek, to musisz wziąć pod uwagę również to, że w zależności od tego ile czasu i energii możesz (chcesz) poświęcić na szachy, to zwykle JEDEN tom wymaga około 120-150 godzin pracy (oczywiście zależy to również od tego na ile dużo już masz wiedzy w danych zagadnieniach i jak szybko potrafisz rozwiązywać testy końcowe po każdym dziale).

120 godzin pracy z JEDNYM tomem trzeba rozbić na co najmniej 40-50 dni (wówczas wychodzi po 2,5-3h dziennie). Zatem jeśli przerobiłbyś 9 tomów, wówczas 9x50 = 450 dni, czyli co najmniej PÓŁTORA ROKU, wytrwałej, systematycznej oraz solidnej pracy. Oczywiście gdybyś o(d)puścił pierwsze trzy tomy, wówczas pozostaje ci 6 tomów, a to daje 300 dni pracy, czyli praktycznie cały rok (bierzemy pod uwagę przerwy, święta, przynajmniej jeden dzień odpoczynku tygodniowo od szachów, itp.).

Co do debiutów, to dobrze byłoby, abyś poprosił kogoś, aby na podstawie twoich partii oraz tego jaki masz styl gry oraz predyspozycje, dobrał i opracował ci odpowiednie warianty debiutowe, aby twój repertuar mógł pozwolić na swobodną grę bez konieczności łatania dziur lub co chwilę eksperymentowania z kolejnymi liniami czy pozycjami.

PS. Innym tematem jest jeszcze to jak szybko będziesz w stanie REALNIE wbić 2100 ELO, biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemii, która sprawiła, że od roku świat szachowy w realu bardzo mocno się skurczył i niejako wszedł w stan uśpienia.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 9178 razy
Otrzymał podziękowań: 1257 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez LegendarnyAfrajox » 24 lut 2021, 16:58

Jeśli obecnie masz 2000 ELO, to jeśli będziesz bardzo efektywnie pracował i grał w szachy w turniejach w realu, to "w 9 miesięcy dojdziesz do 2100 ELO" (wybacz, ale nie wiem czy sobie jaja robisz czy po prostu nie wiesz czym jest "grindowanie rankingu").

Nie nie robię, ale zakładam że robienie codziennie jednego tematu bez dnia przerwy powoduje że serię skończyłbym w 9 miesięcy, a skończenie serii ma podobno spowodować siłę gry 2100 fide. Nawet załóżmy że te 3 miesiące poświęciłbym na turnieje i inne metody treningu, to wychodzi że gracz 1400 powinien po roku grać z siłą 2100 elo. Dobrze myślę?
LegendarnyAfrajox

Postprzez kolokwium » 24 lut 2021, 18:37

Źle myślisz.
Wszystko zależy w jakim zakresie pojmiesz zapisaną wiedzę z książek i w jaki sposób będziesz umiał z owej wiedzy skorzystać. Ale możesz sprawdzić.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2405 razy
Otrzymał podziękowań: 2592 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez brelo » 25 lut 2021, 15:48

Nie wiem jaki masz obecnie ranking FIDE, ale jak taki jak w profilu to dojście w 9 miesięcy do 2100 jest w obecnej sytuacji turniejowej niemożliwe, a przy normalnej trudne, osiągalne raczej dla jednostek.

Przypadku zawodnika 1400 posiadającego po roku 2100 jeszcze nie spotkałem mimo, że trochę się kręcę już po tej szachowej ziemi.

A tak na marginesie "placówka dla konia" to się nazywa ładnie "Struktura Bolesławskiego" i można chyba wciąż znaleźć na YT ciekawe materiały o niej autorstwa Jakuba Żeberskiego (z pewnością jest mini książka/artykuł wydany przez PZSzach)
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 567 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ŁowcaAndroidów » 25 lut 2021, 17:41

brelo napisał(a):A tak na marginesie "placówka dla konia" to się nazywa ładnie "Struktura Bolesławskiego" i można chyba wciąż znaleźć na YT ciekawe materiały o niej autorstwa Jakuba Żeberskiego (z pewnością jest mini książka/artykuł wydany przez PZSzach)

Jest artykuł, który posiadam. Dodam, że kilkanaście lat temu byłem na szkoleniu u JŻ, w którym ten temat był poruszany.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 310 razy
Otrzymał podziękowań: 609 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Powrót do Książki i czasopisma szachowe