Powieści - wątek szachowy osią fabuły lub w tle...

Moderator: redjok

Re: Powieści - wątek szachowy osią fabuły lub w tle...

Postprzez mariuszekdwapi » 19 wrz 2020, 01:02

Gambit królowej - Walter Tevis

Zabrałem sie do czytania ksiażki z entuzjazmem, ale z czasem przewracania kartek entuzjazm malał. Notacja używana przez autora nie wiadomo komu ma służyć, nie mowiac juz o tym, ze w większości przypadków można sie pogubić. A można by zmienić przeciez tę notację na algerbaiczną. To takie utrudnienie, niby komu ma to służyć? popularności gry w szachy czy szachistom?. Do Pani tłumaczki nic nie mam, ale z reguły nie lubię ludzi, którzy biorą sie za tłumaczenie lub pisanie o rzeczach, o których nie mają bladego pojęcia? Nie mozna tak samo pisac biografii wielu poetów, pisarzy, bo co? potrafie poszukać i napisać biografie wielu ludzi, czyli jak wielu tak naprawdę nie poznałem dogłębnej biografii żadnego. dla mnie to takie pisanie, bo pisanie, bo trzeba cos napisać, albo wydać jakąś książkę. Liczy sie rzetelność. To tak samo jak któś kiedy powiedział, jakby nagle kował zaczął piec chleb!.
Książka jest czasami nudna, nie trzyma w napięciu i nie rozumiem zachwytu nad nią. Po jakiego grzyba autor rozpisuje sie na paru dobrych stronach na temat kradzieży z wielkiego słoja tabletek na sen!! i rozkręcania szafki przez Beth. O wiele ciekawsze było by rozpisanie pikatniejszych kawałków jakie przeżywała główna bohaterka z chłopcami. :)
Odniosłem wrażenie, ze w książce czasami ważniejsze są nazwy wariantów w obronie sycylijskiej niż same warianty. To takie popisanie się, ze potrafię wymienić pare wariantów i kilka debiutów. Podobnie młodzi szachiści chwalą sie kategorią szachową jaką mają a nie umiejętnościami, czy siła gry.. Dla nich ważne jest co mam, a nie jak gram!.

Nadal uważam, że MOJE PARTIE-rutra są o wiele ciekawsze. Rutra robi to znacznie lepiej. I to jest fajna przygoda z szachami, z turniejami. Pewnie pisze czasami w skrócie. Ale dlaczego takiej KSIĄŻKI nie mozna wydać?
mariuszekdwapi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Postprzez Titrant » 19 wrz 2020, 12:42

mariuszekdwapi napisał(a):Nadal uważam, że MOJE PARTIE-rutra są o wiele ciekawsze. Rutra robi to znacznie lepiej. I to jest fajna przygoda z szachami, z turniejami. Pewnie pisze czasami w skrócie. Ale dlaczego takiej KSIĄŻKI nie mozna wydać?

W sumie - czemu nie? Mielibyśmy wówczas do czynienia z powieścią epistolarną. ;-)
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 155 razy
Otrzymał podziękowań: 279 razy
Ranking: 1000

Postprzez mol_ksiazkowy » 12 paź 2020, 15:18

Jacek Roy Czarny koń zabija nocą; kryminał z okresu PRl-u
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez Kaczmar » 13 paź 2020, 09:05

Powieść "Gambit królowej" doczekała się serialu. Premiera pod koniec października na Netflix.
https://www.facebook.com/watch/?v=699945183942246
Kaczmar

Podziękował : 255 razy
Otrzymał podziękowań: 344 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez mol_ksiazkowy » 20 paź 2020, 12:25

Diane A.S. Stuckart - Gambit królowej
Rok 1483. Ludovico Sforza, książę Mediolanu, rozkazuje rozegrać partię szachów, w której figurami będą ludzie z jego dworu. Leonardo da Vinci w ciągu jednej nocy obmyśla plan widowiska, ale jego sukces blednie, kiedy jedna z „figur" zostaje zamordowana. Gdy nawet najbliżsi doradcy księcia są podejrzewani o zdradę, Leonardo jest jedynym człowiekiem, któremu książę może powierzyć prowadzenie śledztwa. Tylko on potrafi rozwikłać złowieszczą sieć tajemnic. Ale to nie ponura zbrodnia okaże się najbardziej zaskakującą zagadką...
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 140 razy
Otrzymał podziękowań: 174 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez BAROL » 23 paź 2020, 22:32

Oglądam właśnie serial na Netflixie - znakomity, znakomity... ciężko mi się na dłużej od niego oderwać. Zachwyca szczególnie gra aktorska (z polskim akcentem) i dbałość o detale, również/zwłaszcza te szachowe. Godne polecenia.
BAROL

Podziękował : 809 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
Ranking: 1800

Poprzednia strona

Powrót do Książki i czasopisma szachowe