Dobra literatura dla początkujących

Moderator: redjok

Dobra literatura dla początkujących

Postprzez Daniel04 » 17 cze 2018, 18:06

Witam,

Jestem nowym graczem z Trójmiasta, gram od kilku miesięcy i dopiero od niedawna zacząłem się interesować grą na poważnie.

Znam podstawy i chciałem wziąć się za jakąś poważniejszą literaturę.

Jak na razie przeczytałem tylko książkę Arona Nimzowitscha - Mój system, a w bibliotece znalazłem książkę Mirosława Litmanowicza - Jak rozpocząć partię szachową, jednak jeszcze po nią nie sięgnąłem, bo nie wiem czy warto.

Prosiłbym o jakieś sugestie, bo dość ciężko jest znaleźć dobre opinie :D

Najchętniej sięgnąłbym po jeszcze coś w tematyce ogólniej gry, albo coś dość prostego do zrozumienia o debiutach i końcówkach.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Daniel04

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Dobra literatura dla początkujących

Postprzez dczerw » 17 cze 2018, 20:51

Przede wszystkim - jakie języki wchodzą w grę? Bo jeżeli tylko polski, to raczej bieda z literaturą ;)
dczerw

Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Ranking: 2149

Re: Dobra literatura dla początkujących

Postprzez kolokwium » 17 cze 2018, 21:48

Daniel04 napisał(a):gram od kilku miesięcy i dopiero od niedawna zacząłem się interesować grą na poważnie.

Na tej podstawie można stwierdzić, że każdy podręcznik dla początkujących będzie odpowiedni. Książka Mirosławy Litmanowicz też. Dobrze, że jest w bibliotece, warto wypożyczyć i przejrzeć. Sprawdzić czy język autorki przemawia do zainteresowanego. Jeżeli nie, to trzeba sprawdzić (w ten sam sposób) podręcznik innego autora. A jest ich dużo, tak polskich, jak i zagranicznych tłumaczonych na polski. Dużo jest też w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim, serbskim.
Po wybraniu odpowiadającej uczącemu się książki, należy ją przestudiować. Czyli przy szachownicy, z książką przerobić "od deski do deski" często wracając do przerobionych już rozdziałów. Szczególnie należy wówczas wracać, gdy czegoś się nie rozumie.
Po przerobieniu podręcznika dla początkujących, (można zaznajomić się z kilkoma) należy zapoznać się z proponowanymi w podręcznikach debiutami. Można też przejrzeć zbiory różnych debiutów aby poznać je i określić które rodzaje pozycji, struktur pionowych, miejsc gry, strategii różnych debiutów odpowiadają (najlepiej nam się je gra) i wówczas dokładniej poznawać te wybrane debiuty. Czyli nadchodzi moment na zapoznawanie się z podręcznikami debiutowymi będącymi specjalistami w danym debiucie.
Zawsze jak czegoś braknie, należy wrócić nawet do podręcznika dla początkujących. Może tam będzie jakaś wzmianka nam potrzebna. Może na tej podstawie sięgnie się do innej specjalistycznej wiedzy w podręcznikach o: końcówkach, taktyce, strategii. O tym wszystkim jest w podręcznikach dla początkujących ale w zakresie podstawowym, a w miarę wzrostu siły gry należy zgłębiać wiedzę na coraz to wyższym poziomie.

PS
Mój system Nimzowitscha to poziom na pewno nie początkujący.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2079 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Książki i czasopisma szachowe