Gra planszowa wymyślona prze ze mnie.

Moderator: kolokwium

Gra planszowa wymyślona prze ze mnie.

Postprzez Rodnelps1 » 13 sty 2016, 18:03

Parę dni temu wymyśliłem grę planszową o tematyce podobnej do gry: "Wilk i owce".

Zasady tej gry są następujące:

1Gra może być rozgrywana na szachownicy o wymiarach 8x8. W startowej pozycji jeden z graczy posiada swoją bierkę w narożniku planszy, drugi również w kącie, ale przeciwlegle (po przekątnej) na drugim końcu planszy. Bierkę gracza 1 zaznaczyłem na diagramie białym skoczkiem, a bierkę gracza 2 czarnym królem.

Obrazek

2Celem gracza 2 jest przedostanie się swoją bierką na kolumnę H, bądź rząd 1. Celem gracza 1 jest unieruchomienie przeciwnika (doprowadzenie do takiej sytuacji, aby przeciwnik nie mógł wykonać żadnego ruchu), lub pozbawienie mu możliwości dostania się do omawianych rzędów

2Bierka gracza drugiego (czyt. czarny król) porusza się o jedno pole pionowo lub poziomo

3 Bierka gracza 1 porusza się tak jak skoczek w tradycyjnych szachach. Wykonując ruch zostawia za sobą nieruchome pionki, które oznaczyłem na diagramie białymi pionami z szachów. Gracz nie może ich zostawiać w rzędzie 1 i w kolumnie H.

4Gracz 2 nie może swoją bierką ruszyć się na pole, które jest atakowane przez przeciwnika (tak samo jak król w szachach). Nawet w sytuacji, gdy znajduje się ono w rzędzie 1/kolumnie H. Gracz może natomiast wygrać partię i ruszyć się na pole z tej kolumny/tego rzędu, w przypadku gdy przeciwnik w następnym ruchu mógłby go na tamtym polu zablokować.

5Gracz 2 może przesuwać nieruchome bierki przeciwnika, pod warunkiem, że za nimi nie będzie stała inna bierka oraz ruch nie spowoduje, że jego bierka będzie pod biciem. Pokaże przykład na diagramie:

Obrazek

Gracz z pola E3 mógłby przesunąć skoczka na pole B6, ruszając się na pole C6, ale nie może się wycofać i przesunąć bierki, stojącej na polu D5.

6Jeśli gracz 1 sam siebie zablokuje (właściwie to może też to zrobić jego przeciwnik), w taki sposób, że nie będzie mógł wykonać prawidłowego ruchu, przegrywa grę.

Co sądzicie o tej grze? Ja na razie nie znam jej dobrze, ale wydaje się nie najgorsza. Jakie korekty mógłbym wprowadzić?
Ostatnio edytowany przez Rodnelps1 14 sty 2016, 12:31, edytowano w sumie 3 razy
Rodnelps1

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 0

Re: Gra planszowa wymyślona prze ze mnie.

Postprzez rutra » 13 sty 2016, 22:22

Ustawiłem post czasowy tak abyś mógł edytować swój pierwszy post, skopiować diagramy:

Kod: Zaznacz cały
[img]http://www.chessvideos.tv/bimg/kciq3w6d0449.png[/img]

[img]http://www.chessvideos.tv/bimg/1mimsfefbevoe.png[/img]

i wkleić je zamiast:

Kod: Zaznacz cały
[epd]k7/8/8/8/8/8/8/7N[/epd]
[epd]8/8/8/4P3/4P1P1/2P1kN2/3P1P2/8[/epd]

Skrypt na forum wyświetla diagramy, na których jest biały i czarny król. Dlatego w tym przypadku (czarny król i skoczek, lub czarny król i skoczek+piony) lepiej użyć chessvideos.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez Początkujący » 14 lis 2016, 00:01

No no może być ciekawe Rodnelps1 - ale w praktyce nie wiem czy się sprawdzi. Sam nie wiem czy jeden przeciwnik czasem nie ma za łatwo myślę tu chyba o tym królu. Nie jestem pewny czy doczytałem (czy król może bić piony i skoczka). Musi dojść tylko na kolumnę h lub rząd 1 - jeśli może bić piony to sobie poradzi. Jeśli zaś gracz biały skoczek może przesuwać piony to chyba król ma za trudno - ale nie jestem pewien pisze bez betatestów tylko intuicyjnie. Ja bawiłem się w wymyślanie wariantu szachowego ("szachy Początkującego" -wstępny wariant- albo druga nazwa "Heroes Chess" ale z braku odzewu na razie spasowałem. Szachy czy twoja gra wydają się proste i to jest jej plus - balans też może być ok.
Moja gra zaś dużo komplikuje - za dużo trzeba by myśleć nad zbalansowaniem - na razie częściowo ją zbalansowałem. Mogłaby też być za trudna w porównaniu z szachami i za długa. Nie chcę wróżyć ale twoja gra jak i moja podzieli los chyba wariantów szachowych - czyli małego zainteresowania choć plusem twojej gry jest prostota i krótkość partii. A jeszcze coś mnie zadziwiło: nie dał ci nikt feedbacku - sam nie wiem dlaczego? Ja dopiero teraz mogłem dać łapkę w górę, bo dopiero teraz mam internet. Niemniej życzę rozwoju gry chyba że uważasz, że to co jest, jest ok. Pamiętaj powodzenie ci dadzą betatesty - czyli jak ją będziesz próbował z innymi graczami. Życzyć ci więc mogę znalezienia kogoś do gry - wtedy się okaże czy gra będzie miała powodzenie czy się okaże niewypałem. Ja gdybym był młodszy bez problemu bym znalazł kogoś z rodziny do gry - jednak teraz nawet nie mam z kim robić betatestów - a tobie życzę przyjemnej gry z betatesterami ;). Powiem jedno - gry logiczne nie mają powodzenia. Świetna dla mnie gra Berusky 2 zupełnie jest zapomniana przez graczy i zaliczyła finansowe fiasko. Mało jest ludzi którzy lubią myśleć. Chessmaster 10 i Grandmaster mimo lepszych wyników też upadł pomimo świetnego silnika i profesjonalnej roboty. Trzyma się jeszcze fritz z uwagi na multi, płatne subskrypcje i dobry pomysł audycji edukacyjnych. Wymyślanie gier logicznych to tylko hobby przeważnie - sam pomysł jednak to bardzo mało. Stworzenie silnika do skomplikowanej gry takiej jak moja to dopiero godne podziwu. No ale takich hobbystów jak ty choćby z samym pomysłem ja bardzo cenię.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez Rodnelps1 » 31 sty 2017, 12:49

Początkujący napisał(a):Musi dojść tylko na kolumnę h lub rząd 1 - jeśli może bić piony to sobie poradzi. Jeśli zaś gracz biały skoczek może przesuwać piony to chyba król ma za trudno

1Czarny król (w rzeczywistości jest to bierka poruszająca się pionowo i poziomo o jedno pole) nie może bić żadnej bierki

2Biały skoczek zostawia za sobą piony, które nigdy nie ruszają się w rozgrywce i które czarny król ma prawo przesuwać (z tym, że czarny król nie może przesuwać na raz dwóch lub kilku sąsiadujących poziomo/pionowo obok siebie bierek)

Dzięki za odpowiedź Początkujący, a masz może gdzieś np. w PDF'fie zasady do tej pierwotnej wersji gry (szachy początkującego), oraz do teej nowoczesnej? Sam ciekawy jestem jak ewolucjonował Twój pomysł na grę :D. A tak po za tym, skoro jest to jakaś skomplikowana gra.... To miałeś ty na celu stworzenie jakiejś współczenej gry planszowej, skomplikowanego urozmaicenia tradycyjnych szachów, czy grę bardziej podobną do tych tradycyjnych gier planszowych? Pozdrawiam.
Rodnelps1

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez Początkujący » 09 lut 2017, 00:14

Chciałem urozmaicić grę, żeby miała coś z ciekawych gier jakie grałem na kompie. Część pomysłów niestety nie wypaliła i muszę pisać zasady od nowa. Wrzuciłem właśnie początek nowych zasad w moim temacie "Szachy Początkującego" tylko początek (na twoją prośbę), bo nie ma jeszcze walki o zamek i paru innych rzeczy nie ma- sam nie wiem czy gra się sprawdzi. Na razie okazuje się, że jeszcze dużo jest do przemyślenia i testowania. Ale chciałbym aby kiedyś była grywalna. Najlepiej bym sobie życzył by stała się grywalniejsza od szachów, wtedy nie byłoby problemu z beta testerami. Na rodzinie na razie nie chcę testować bo nie mają czasu. W zasadzie plansze, pionki, gumki i wszystko już mam - tylko nie ma opracowanych zasad do końca. Wygląda okazale bo pionki są piękne - kupiłem zestawy średniowieczne i rzymskie - plastikowe najtańsze. Żetony kopalni pól premiowych zamków i inne włożyłem w koszulki. Idealnie pasują. Plansze są wydrukowane i włożone w plexi 50x50. Całość się mieści do kartonu mega pizzy ;) Tak więc gra niby jest ale jej nie ma jeszcze.
Początkujący

Podziękował : 47 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez zawodnik18 » 31 lip 2017, 12:47

Może powienieneś to w jakimś stopniu opatentować, założyć blog, albo poszukać osoby, która stworzyłaby taką grę - aplikację :)
Ewidentnie masz do tego talent!
Czekam na inne gry, ale dzisiaj gram z bratem tylko w to!
zawodnik18

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Matematyka i gry logiczne