Sudoku

Moderator: kolokwium

Re: Sudoku

Postprzez zwariowany_mszak » 25 sie 2018, 22:14

Zapoznałem się ze stroną: http://www.sudoku.org.pl/

Można tutaj generować i drukować diagramy sudoku, są również opisane liczne metody rozwiązywania tego zadanka.
Jest też wbudowany program, który krok po kroku tłumaczy nam, w jaki sposób wnioskujemy, gdzie wstawić kolejną cyfrę itd.

Wymienione metody są od dawna przeze mnie używane, tyle że nieświadomie :) Myślę, że ogólnie zaawansowani rozwiązywacze sudoku je używają. Niektóre nie znam w ogóle, bo są mimo wszystko mało użyteczne, zbyt skomplikowane i przede wszystkim: nie wiemy, kiedy faktycznie przyjdzie moment, żeby był sens je zastosować. Oparte o jakieś geometryczne, symetryczne prawidłowości.
Metody o nazwie "odkryty singiel" czy "zablokowany kandydat" nie sposób nie stosować w nawet łatwiejszych sudoku.

Muszę przyznać, że wyszczególnione metody są pokazane trudnym językiem, bardzo wyczerpująco, szczegółowo, ale nie można się zniechęcać, trzeba się przyłożyć do zrozumienia treści.

Mnie najbardziej przydało się zgłębienie metody o nazwie "ukryta para" :)
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
zwariowany_mszak
Przyjaciel

Podziękował : 357 razy
Otrzymał podziękowań: 759 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Poprzednia strona

Powrót do Matematyka i gry logiczne