chory szachista

Moderator: mrozik

Regulamin działu
Forum szachowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń w dziale Bazar.
Forum szachowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawierane transakcje/umowy
oraz nie odpowiada w żaden sposób za oferujących, oferty i ich realizację.

Jakakolwiek oferta musi być opatrzona prawdziwymi danymi osobowymi, a zwłaszcza imieniem
i nazwiskiem, adresem mailowym lub numerem telefonu.
Firmy powinny podać numer nip lub regon!

Re: chory szachista

Postprzez rutra » 04 sie 2017, 10:32

shyme2 napisał(a):Od jakiegoś czasu walczę o III kategorię szachową, szachy przewijają się w sumie przez całe moje zycie jak i immunologiczne choroby. Bardzo często stopuje mnie brak koncentracji.
Lubię grac ale czasami mój organizm płata mi figle. Gdy gram towarzysko stres odchodzi.
Czy ktoś znalazł sposób na taki problem? Chciałbym w końcu zdobyć tę III.

Tematów na forum "jak grać lepiej" jest wiele. Nie da się jednoznacznie doradzić, każdy człowiek jest inny, ma inny styl gry. Może wrzuć jakieś swoje przykładowe partie by zobaczyć gdzie popełniasz błędy.

Ogólnie to na poziomie do III kategorii w większości partii decydują podstawki. Polecam rozwiązywać zadania taktyczne. Najlepiej z książki, a jeśli nie to ze stron typu chesstempo.

Co do stresu to ważne jest ogranie (dużo grać w turniejach). Natomiast trzeba też się nauczyć akceptować porażki i wyciągać z nich wnioski. Ja przez długi czas stałem w miejscu, bo gdy wygrywałem partie dzięki błędom przeciwników to uważałem, że wygrana mi się nie należała, a gdy przegrywałem mając "wygraną partie" to później ciężko mi było grać normalnie. Z czasem udało się zaakceptować porażki (które powinny być wygrane) i zwycięstwa, które powinny być przegrane.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez brelo » 06 sie 2017, 17:15

Nie wbijesz nigdy, szachy nie są dla Ciebie.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez jarrasch » 06 sie 2017, 19:51

brelo napisał(a):Nie wbijesz nigdy, szachy nie są dla Ciebie.

Brakuje jeszcze tylko Twoich kwalifikacji, zebysmy wiedzieli kto jest autorem tej jednoznacznej diagnozy.
Przeszkoliles tysiace szachistow, czy moze miales do czynienia z tysiacami pacjentow, ze schorzenieniem jak shyme2 ?
a moze jedno i drugie?
jarrasch

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postprzez brelo » 09 sie 2017, 16:11

W Polsce jest aż 1000 pacjentów nie potrafiących wbić III kategorii?
brelo

Postprzez jarrasch » 09 sie 2017, 18:44

brelo napisał(a):W Polsce jest aż 1000 pacjentów nie potrafiących wbić III kategorii?

Nie mam pojęcia - Ty mi powiedz, skoro wypowiadasz się w tym wątku z poziomu eksperta. Ja postawiłem pytanie, a nie tezę – proszę przeczytaj uważnie moją wcześniejszą wypowiedź.

Shyme2 zadał poważne pytanie, które sprowadza się do tego, czy w jego wypadku warto inwestować setki/tysiące godzin w szachy, czy też nie. Twoja jednoznaczna, jednak zdawkowa odpowiedź na to pytanie zaciekawiła mnie, jaka wiedza i doświadczenie stoi za jednoznaczną oceną jego sytuacji?
A może jednak odpowiadając zapomniałeś dodać „Wydaje mi się, że …” albo „W mojej ocenie …”?

To, że sam „wbiłeś” ranking 2000 nie czyni Cię automatycznie ekspertem od trenowania początkujących szachistów, ani tym bardziej lekarzem wąskiej specjalizacji.
jarrasch

Postprzez thinkerteacher » 10 sie 2017, 00:21

Moim zdaniem od poziomu 2000 człowiek zaczyna dopiero NIE DUSIĆ się szachami, więc do poziomu eksperta to jeszcze daleko. Im więcej umiem tym bardziej widzę (przekonuję się), że do szachów się zupełnie nie nadaję. Niektórzy nazywają to lenistwem, inni brakiem talentu a jeszcze inni głupotą czy też nieliczni pokorą.

Osobiście znam jedną osobę, która prawdopodobnie NIGDY nie osiągnie poziomu 4 kategorii (męskiej), a jeśli taki cud by się jednak zdarzył to na pewno będzie to absolutnie ostatnia (i przy okazji najwyższa) zdobyta przez nią kategoria w grze turniejowej. I niestety nie ma żadnego znaczenia jak długo będzie grać w szachy :(. To akurat wyjątkowy przypadek, ale doskonale obrazuje to, że są pewne przeszkody, które sprawiają, że tak zwany "sufit" dla niektórych jest zawieszony niewiarygodnie nisko :(
Ostatnio edytowany przez thinkerteacher, 11 sie 2017, 00:01, edytowano w sumie 1 raz
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7600 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 10 sie 2017, 00:53

shyme2 napisał(a):Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu walczę o III kategorię szachową, szachy przewijają się w sumie przez całe moje zycie jak i immunologiczne choroby. Bardzo często stopuje mnie brak koncentracji.
Lubię grac ale czasami mój organizm płata mi figle. Gdy gram towarzysko stres odchodzi.

Wszyscy zmagamy się mniej lub bardziej. Wnioskuję, że do tej pory szachy to była dla Ciebie głównie rekreacja i rozrywka. Przy treningu trzeba zmienić podejście. To jest praca. Dla Ciebie po prostu w stosunku do kogoś innego trochę cięższa. Wspomagaj się. Wysypiaj, zdrowo odżywiaj, uprawiaj jakiś sport lub rób cokolwiek co da Ci dużo ruchu. Medytuj. Dowiedz się jak się efektywnie uczyć. Zacznij regularnie pracować nad szachami. Nie walcz o ranking i kategorie - mierz swoje postępy: zaangażowaniem i obserwacją czy Twoje zrozumienie szachów wzrasta. Być może można jeszcze na inne statystyki patrzeć (tylko takie które powiedzą Ci coś o Twojej grze, a nie miejscu w rankingu).

Moja wiedza szachowa jest znikoma. Wydaje mi się jednak że III k. charakteryzuje się tym, że mniej podstawia i ma pewną bazę wiedzy, która pozwala widzieć podstawowe rzeczy, które dzieję się na szachownicy. Wydaje mi się, że czasami jedna porządna książka, zawiera to co trzeba (+2/3 dodatkowe)To nie jest szczyt nie do zdobycia. Z drugą kategorią pewnie byłoby ciężej (potrzeba byłoby więcej pracy), ale III jest do zrobienia.

Powodzenia! :)
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 177 razy
Ranking: 0
FICS: Banksy

Postprzez brelo » 10 sie 2017, 23:37

jarrasch napisał(a):
brelo napisał(a):W Polsce jest aż 1000 pacjentów nie potrafiących wbić III kategorii?

Nie mam pojęcia - Ty mi powiedz, skoro wypowiadasz się w tym wątku z poziomu eksperta. Ja postawiłem pytanie, a nie tezę – proszę przeczytaj uważnie moją wcześniejszą wypowiedź.

Shyme2 zadał poważne pytanie, które sprowadza się do tego, czy w jego wypadku warto inwestować setki/tysiące godzin w szachy, czy też nie. Twoja jednoznaczna, jednak zdawkowa odpowiedź na to pytanie zaciekawiła mnie, jaka wiedza i doświadczenie stoi za jednoznaczną oceną jego sytuacji?
A może jednak odpowiadając zapomniałeś dodać „Wydaje mi się, że …” albo „W mojej ocenie …”?

To, że sam „wbiłeś” ranking 2000 nie czyni Cię automatycznie ekspertem od trenowania początkujących szachistów, ani tym bardziej lekarzem wąskiej specjalizacji.

Nie wbiłem takiego rankingu i nie wypowiadam się z poziomu eksperta - to jest teoria, którą dorobiłeś sobie sam.

Jest pytanie, jest odpowiedź. Ciebie boli, że ostra. Boli Cię, że nie napisałem "nie załamuj się, pracuj i z pewnością Ci się uda". Tylko dlatego tu jesteś, gówno Cię obchodzi jakie mam doświadczenie i jaką wiedzę - zresztą jakby Cię obchodziło to byś sprawdził w Internecie, a tego nie zrobiłeś (wnioskuję po "wbiłeś ranking 2000"). Ale skoro już tu jesteś łaskawie i jeszcze dodatkowo uważasz inaczej niż ja to może napiszesz coś ciekawego na temat, bo jeszcze tego nie zrobiłeś... I nie trać czasu na dyskusję ze mną, porozmawiaj sobie z rutrą czy tam thinkerteacherem - oni wiedzą najlepiej.

Swoją drogą... thinker Tobie za te posty płacą?
brelo

Postprzez jarrasch » 11 sie 2017, 00:00

brelo napisał(a):
jarrasch napisał(a):

Nie wbiłem takiego rankingu i nie wypowiadam się z poziomu eksperta - to jest teoria, którą dorobiłeś sobie sam.

Jest pytanie, jest odpowiedź. Ciebie boli, że ostra. Boli Cię, że nie napisałem "nie załamuj się, pracuj i z pewnością Ci się uda". Tylko dlatego tu jesteś, gówno Cię obchodzi jakie mam doświadczenie i jaką wiedzę - zresztą jakby Cię obchodziło to byś sprawdził w Internecie, a tego nie zrobiłeś (wnioskuję po "wbiłeś ranking 2000"). Ale skoro już tu jesteś łaskawie i jeszcze dodatkowo uważasz inaczej niż ja to może napiszesz coś ciekawego na temat, bo jeszcze tego nie zrobiłeś... I nie trać czasu na dyskusję ze mną, porozmawiaj sobie z rutrą czy tam thinkerteacherem - oni wiedzą najlepiej.

Swoją drogą... thinker Tobie za te posty płacą?

Masz rację - szkoda czasu na dalszą rozmowę.
Coś się chyba poczułeś urażony moim powiedzeniem "wbiłeś ranking 2000" - nie powinieneś, przecież dostosowałem styl do Twojej wypowiedzi.

Niezależnie od Twojej siły szachowej uważam, że sama siła to za mało, żeby tak jednoznacznie kogoś ocenić (i to na podstawie jednej wypowiedzi), że się nie nadaje do szachów.

Bez odbioru.
Mimo różnicy zdań pozdrawiam.
jarrasch

Postprzez AuroraBorealis » 11 sie 2017, 16:53

I kategoria to trochę mało na bycie wyrocznią. Szczególnie w sytuacji, w której nic się nie wie o autorze pytanie. Zresztą szkoda słów, bo takie burackie odpowiedzi to zwykły trolling.
AuroraBorealis

Podziękował : 104 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 2120

Postprzez szachmistrz » 11 sie 2017, 19:12

Od jakiegoś czasu walczę o III kategorię szachową, szachy przewijają się w sumie przez całe moje zycie jak i immunologiczne choroby. Bardzo często stopuje mnie brak koncentracji.

shyme2 po pierwsze nie słuchaj nieudaczników typu brelo. Niestety Polska jest takim krajem wiecznie sfrustrowanych ludzi, którzy żeby lepiej się poczuć będą Cię ściągać w dół.

Tu masz przykład Łukasza Nowaka, który wbrew przeciwnościom losu doszedł do wspaniałych wyników i jedzie na Mistrzostwa Świata! Myślę, że każdy bez pomocy trenera jest w stanie dojść do II kategorii szachowej, czego Ci życzę ...

Obrazek

Praktyczne rady:
1. Bądź wytrwały
2. Trenuj codziennie
3. Graj partie praktyczne-treningowe np.: http://www.kurnik.pl, http://www.chess.com
4. Rozwiązuj zadania szachowe w internecie lub z książek ćwiczeniowych
5. Spróbuj swoich sił w turniejach szachowych z zapisem
6. Analizuj błędy
7. Wyciągaj wnioski
8. Wróć do punktu numer 1

Powodzenia daj znać jak zdobędziesz wyższą kategorie!
http://www.szachmistrz.pl - Szkoła szachowa SzachMistrz - Maciej Sroczyński
szachmistrz

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 2314

Postprzez jarrasch » 11 sie 2017, 19:25

szachmistrz napisał(a):

shyme2 po pierwsze nie słuchaj nieudaczników typu brelo. Niestety Polska jest takim krajem wiecznie sfrustrowanych ludzi, którzy żeby lepiej się poczuć będą Cię ściągać w dół.

Tu masz przykład Łukasza Nowaka, który wbrew przeciwnościom losu doszedł do wspaniałych wyników i jedzie na Mistrzostwa Świata! Myślę, że każdy bez pomocy trenera jest w stanie dojść do II kategorii szachowej, czego Ci życzę ...

Obrazek

Praktyczne rady:
1. Bądź wytrwały
2. Trenuj codziennie
3. Graj partie praktyczne-treningowe np.: http://www.kurnik.pl, http://www.chess.com
4. Rozwiązuj zadania szachowe w internecie lub z książek ćwiczeniowych
5. Spróbuj swoich sił w turniejach szachowych z zapisem
6. Analizuj błędy
7. Wyciągaj wnioski
8. Wróć do punktu numer 1

Powodzenia daj znać jak zdobędziesz wyższą kategorie!

ciekawy post i na temat - dziękuję - ale dlaczego nazywasz brelo nieudacznikiem?
po co podnosic temperature wyzwiskami?
jarrasch

Postprzez brelo » 12 sie 2017, 19:16

szachmistrz napisał(a):shyme2 po pierwsze nie słuchaj nieudaczników typu brelo. Niestety Polska jest takim krajem wiecznie sfrustrowanych ludzi, którzy żeby lepiej się poczuć będą Cię ściągać w dół.

Ja ściągam w dół? Proponuję forum poczytać, a nie pisać tylko wtedy kiedy brelo napisał coś kontrowersyjnego. I pamiętaj, że nieudaczników jest więcej, sam w klubie masz 150 jeszcze gorszych niż ja ;)
brelo

Postprzez kolokwium » 13 sie 2017, 10:50

shyme2 napisał(a):Bardzo często stopuje mnie brak koncentracji.

Nie szukaj szachisty lecz psychologa. Przykładem niech będzie Adam Małysz. Technikę miał, skakać potrafił. Jednak "wyników nie robił". Jak zajął się nim psycholog, to nagle "człowiek znikąd" zaczął być wzorem na skoczniach i idolem kibiców.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1894 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 14 sie 2017, 12:11

brelo napisał(a):ranking 2000"). Ale skoro już tu jesteś łaskawie i jeszcze dodatkowo uważasz inaczej niż ja to może napiszesz coś ciekawego na temat, bo jeszcze tego nie zrobiłeś... I nie trać czasu na dyskusję ze mną, porozmawiaj sobie z rutrą czy tam thinkerteacherem - oni wiedzą najlepiej.

Nie żeby coś ... ale w przy profilu masz wpisane 2000 :P
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1649 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Następna strona

Powrót do Bazar