Lekcje dla użytkowników forum szachowe.pl

Moderator: mrozik

Regulamin działu
Forum szachowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń w dziale Bazar.
Forum szachowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawierane transakcje/umowy
oraz nie odpowiada w żaden sposób za oferujących, oferty i ich realizację.

Jakakolwiek oferta musi być opatrzona prawdziwymi danymi osobowymi, a zwłaszcza imieniem
i nazwiskiem, adresem mailowym lub numerem telefonu.
Firmy powinny podać numer nip lub regon!

Lekcje dla użytkowników forum szachowe.pl

Postprzez AuroraBorealis » 13 wrz 2016, 16:04

Dyskusja w temacie o rankingu zmotywowała mnie do podzielenia się wiedzą z tymi użytkownikami forum, którzy utknęli na jakimś poziomie i nie mogą go przeskoczyć. Oferuję szkolenie przez internet/telefon dla zawodników 1001-1950 elo. Mam wieloletnie doświadczenie (moi podopieczni zdobywali np medale MP i mistrzostw województwa juniorów). Dla użytkowników zarejestrowanych przed opublikowaniem tego posta cena 20zl h.

Szczegóły na priv ;)
AuroraBorealis

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy
Ranking: 2120

Re: Lekcje dla użytkowników forum szachowe.pl

Postprzez thinkerteacher » 13 wrz 2016, 17:43

Można prosić listę tematów jakie można wybierać na daną lekcję? Bo przykładowo są zawodnicy, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś na konkretny temat (np. granie wieżówek, opanowywanie otwartych linii, itp.), więc dobrze byłoby zaproponować takie coś - i wtedy każdy będzie wiedział z jakiego menu może wybierać ze szwedzkiego stołu :). Z góry dziękuję za odpowiedź!
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7451 razy
Otrzymał podziękowań: 1051 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 13 wrz 2016, 18:55

Tematy są dobierane po analizie partii zainteresowanych i dostosowane indywidualnie do ich potrzeb. Zakres całościowy: od przygotowania debiutowego, przez grę środkową po końcówki.
Ostatnio edytowany przez AuroraBorealis, 13 wrz 2016, 19:03, edytowano w sumie 1 raz
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 14 wrz 2016, 10:22

czyli rozumiem, zanim nastąpią ewentualne lekcje, twoje zadanie domowe to przejrzenie kilkunastu partii np. ficsowych - zorientowanie się, gdzie gracz popełnia błędy i próba ich wyeliminowania. Poprawienie drobnych rzeczy, nakierowanie zawodnika na dobre szachowe tory.
Lekcje będą głównie polegać na analizie rozegranych wcześniej partii, oraz analizie granych partii z tobą na bieżąco ?
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez krzysio » 14 wrz 2016, 11:07

AuroraBorealis napisał(a):Tematy są dobierane po analizie partii zainteresowanych i dostosowane indywidualnie do ich potrzeb. Zakres całościowy: od przygotowania debiutowego, przez grę środkową po końcówki.

Lekcje drogie nie są, pytanie co za nimi będzie stało ;)

Do obecnego trenera Marek trafił mając kilka razy powtórzoną II i elo ok 1500, była rozmowa o partiach granych przez net i poszły dwie zmiany. Pierwsza to skrócenie tempa gry do ok 15, by zagrać więcej partii i się ograć. Druga to zalecenie by zaprzestał analizować sam swoje partie bo ... i tak tego nie zrobi dobrze więc szkoda czasu na to, w domyśle "i tak nie zrozumiesz co się stało, gdzie robisz błędy i dlaczego przegrywasz".

Pewnie podrażni to "dumę i poczucie własnej wartości" wielu szachistów ale chyba tak jest, że większość II (a niżej tym bardziej) nawet nie wie gdzie ma dziury i gdzie należy popracować, tu chyba najlepszym rozwiązaniem jest ocena kogoś mocniejszego i wskazanie elementów do przepracowania.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 14 wrz 2016, 12:22

Wyniki moich zawodników zawsze mówiły same za siebie - poważnie podchodze do rzeczy, za które się biorę. Każdego zawodnika oceniam na podstawie podesłanych mi partii, wyciągam z nich wnioski i na podstawie tego układam plan zajęć. Często zdarzali mi się podopieczni, którzy mieli taktykę na poziomie 1 kategorii, ale strategię i debiuty na 3 albo 4tej. Po uzupełnieniu braków bardzo szybko progresowali i osiągali wyższe kategorie (i co ważniejsze - większe zrozumienie szachów). Poza tym ja wierzę w jeszcze jedną rzecz: trener ma ukierunkować zawodnika na przyszłą samodzielną pracę, nauczyć go wyciągać wnioski ze swoich partii. U nas często zajęcia wyglądają na zasadzie "mam jeden skrypt na wszystkich zawodników niezależnie od stylu i siły gry i będę się go trzymał do końca świata". Takie podejście jest wygodne, ale nieskutecznie. To jest marnowanie czasu i pieniędzy podopiecznych - ja w ten sposób nie robię.

hajdzik napisał(a):czyli rozumiem, zanim nastąpią ewentualne lekcje, twoje zadanie domowe to przejrzenie kilkunastu partii np. ficsowych - zorientowanie się, gdzie gracz popełnia błędy i próba ich wyeliminowania. Poprawienie drobnych rzeczy, nakierowanie zawodnika na dobre szachowe tory.
Lekcje będą głównie polegać na analizie rozegranych wcześniej partii, oraz analizie granych partii z tobą na bieżąco ?

Najpierw analiza partii, żeby wyciągnąć wnioski. Później korzystając z moich materiałów praca nad słabościami i nauka samodzielnej partii z bazą (90% zawodników używa bazy do pracy nad debiutami a ma ona też inne zastosowanie - można np wyszukiwać partie po typowych motywach i strukturach i uczyć się gry środkowej i końcówek). Partie sparingowe też mogę grać, już bez opłaty, bo przecież nie będę brał pieniędzy za to, że z kimś zagram w szachy.
Ostatnio edytowany przez AuroraBorealis, 14 wrz 2016, 12:26, edytowano w sumie 1 raz
AuroraBorealis

Postprzez chlebik » 14 wrz 2016, 12:24

krzysio - to jeśli to możliwe to proszę podziel się wiedzą (na przykładzie Marka) co powinna robić treningowo (w skali tygodnia) taka statystyczna średnia II by progresować tak jak Marek? Bo z tego co pamiętam z któregoś z Twoich postów to wyszło, że chyba codziennie miał kontakt z trenerem i sporo pracował też sam. Uchyliłbyś rąbka tajemnicy (np. co drugi dzień 5h kopania rowów, 2h prasowania koszul, jak nie wyrobił normy - jeden odcinek 'Klanu') dotyczący czasu/ilości/podziału zainteresowań?
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 44 razy
Otrzymał podziękowań: 266 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez thinkerteacher » 14 wrz 2016, 13:08

A czy na podstawie podesłania (udostępnienia) powiedzmy 30-50 partii granych przez Internet (np. na FICS) tempem standardowym (w domyśle co najmniej 30 minut na zawodnika lub więcej) jesteś w stanie zrobić analizę mocnych i słabych stron? Chodzi mi o coś w rodzaju ogólnego planu pracy związanego z tym co dany zawodnik ma poprawić: A) natychmiast B) następnie C) na końcu. I do tego w jaki sposób można to zrobić (np. dane książki, bazy debiutowe czy też po prostu zagadnienia).

Pytam zatem czy jest możliwe coś w rodzaju opracowania i przesłania charakterystyki danego gracza (silne i słabe) strony wraz z rekomendacją (na podstawie przesłanych kilkunasty lub kilkudziesięciu partii) i jaki jest/byłby koszt czegoś takiego.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7451 razy
Otrzymał podziękowań: 1051 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 14 wrz 2016, 13:37

Rafcik napisał(a):

!

Jakakolwiek oferta musi być opatrzona prawdziwymi danymi osobowymi, a zwłaszcza imieniem

Proszę o uzupełnienie danych.

Nigdzie w tym dziale w ogłoszeniach nie widzę danych osobowych np sprzedających. Dlaczego do nich się nie przyczepiłeś? Jak klient będzie chciał moje dane osobowe to pisze na priv i dostanie zdjęcie dowodu osobistego. Nie widzę powodu, żeby podawać tu np swój numer telefonu i nazwisko, skoro nie robią tego inni. Dlaczego traktujesz ludzi wybiórczo?
AuroraBorealis

Postprzez krzysio » 14 wrz 2016, 13:47

chlebik napisał(a):krzysio - to jeśli to możliwe to proszę podziel się wiedzą (na przykładzie Marka) co powinna robić treningowo (w skali tygodnia) taka statystyczna średnia II by progresować tak jak Marek? Bo z tego co pamiętam z któregoś z Twoich postów to wyszło, że chyba codziennie miał kontakt z trenerem i sporo pracował też sam. Uchyliłbyś rąbka tajemnicy (np. co drugi dzień 5h kopania rowów, 2h prasowania koszul, jak nie wyrobił normy - jeden odcinek 'Klanu') dotyczący czasu/ilości/podziału zainteresowań?

Ja akurat nie należę do tych którzy skrywają jakieś tajemnice. po to by inni mieli pod górkę, chętnie też pisałem kiedyś co na którym etapie robi Marek, z jakiej literatury korzysta. Tyle że tego nie przełożysz tak jakbyś chciał. Nie znam AB, nie mam żadnych powodów by mu tu jakoś w tyłek wchodzić, a musiałbym powtórzyć to co on pisze.

Pierwsze spotkanie Marka z nowym trenerem, trener oglądnął kilka partii, coś zagrał z nim i ocenił się gry dziecka na IV, max na słabą III, leżała i kwiczała gra pozycyjna, to zaczynał uczyć prawie od zera, coś miał z przygotowania debiutowego, niezłą taktykę i jako tako jak na swój poziom grał końcówki. Zdążyłem też zobaczyć samouka który nauczył się dość fajnie grać pozycyjnie ale leżał w technice, w teorii. Poszedłbym dalej, nawet to może być mało, nawet diagnoza na podstawie partii zrobiona przez mocnego trenera może nie uwzględnić wszystkiego, zabraknie osobistych cech i temperamentu zawodnika a to też ważne. Są osobniki lubiące pozycyjne manewrowanie, gdzie na pierwszym miejscu bezpieczeństwo króla i kontrola własnej połowy deski, są też tacy którzy są "zafiksowani" na punkcie ostrej gry i ataku na króla przeciwnika. To też ma wpływ na dobór technik szkolenia, nie tylko dziury w wiedzy. Kolejnym błędem który można zrobić to budować swego ucznia na "własne podobieństwo", uczyć tego co mnie najlepiej leży.

Więc napiszę uczciwie - zrobiłbym głupotę gdybym komuś proponował wprost przeniesienie tego co robił Marek an inną osobę. A co on robił wtedy by nie było "tajemnicy"? Ok 60-80 prostych zadań taktycznych, kilka partii każdego dnia i "Akiba Rubinstein współcześnie" przerobiony dwa razy. (edit) Do tego oczywiście masa analiz partii i tłumaczenie zasad gry pozycyjnej, słabe/mocne pola/figury, struktury pionkowe, etc. Radę którą tu najczęsciej dawałem to "poszukaj klubu lub trenera z wynikami".

I ja piszę tylko z pozycji obserwatora, macie tu w tym wątki (na forum są też i inni) jeśli nie najlepszego to z cała pewnością jednego z najlepszych trenerów i szefów sekcji trenerskich w Polsce, Rafcik nie tylko prowadzi świetną szkółkę szachową (medale MP to oni workami zdobywają), pisze też książki z podstaw edukacji szachów. Z jakichś powodów też nie chce udzielać rad, podejrzewam że to nie takie proste jeś.li ma być odpowiedzialne ale ... to musiałby już sam napisać.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 14 wrz 2016, 14:02

Krzysio ma rację- nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Najgorsze co może być, to wsadzenie wszystkich zawodników do jednego worka i nakazanie im grania tych samych debiutów (bez względu na styl gry) czy szlifowanie tych samych motywów z gry środkowej. Znam człowieka, który tak robił wiele lat z ok rezultatami, ale od 6-7 lat jego klub sukcesywnie obniża loty i spada do coraz niższych lig (kiedyś były nawet medale MP, ale to zainnego trenera) a zawodnicy mają coraz mniej osiągnięć. Nie ma jednej magicznej formuły. Szachy to gra indywidualna.
AuroraBorealis

Postprzez rutra » 14 wrz 2016, 15:28

Już się raz przekonałem o tym, że na forum nie wszyscy są równo traktowani. Kiedyś podałem w stopce dwa linki do turniejów, w których zamierzałem zagrać. Bardzo szybko dostałem PW z informacją, że według regulaminu może być jeden. Jednak kiedy mniej aktywny forumowicz miał w stopce dwa linki (nie żebym coś miał do tego forumowicza) to zostało to zmienione dopiero wtedy gdy o tym wspomniałem.

krzysio napisał(a):Pewnie podrażni to "dumę i poczucie własnej wartości" wielu szachistów ale chyba tak jest, że większość II (a niżej tym bardziej) nawet nie wie gdzie ma dziury i gdzie należy popracować, tu chyba najlepszym rozwiązaniem jest ocena kogoś mocniejszego i wskazanie elementów do przepracowania.

Samodzielna analiza partii to jest chyba najbardziej żmudne zajęcie jeśli chodzi o szachy. Ja przeanalizowałem może z 10% swoich partii klasycznych granych na turniejach. Gdy ostatnio przeglądałem partie sprzed czterech lat to mając jakieś tam podstawy gry pozycyjnej (głównie dzięki książce "Ocena pozycji i planowanie") widzę dużo elementów, których wtedy nie widziałem. Natomiast często dochodzi do tego, że ja tak na prawdę nie wiem czy to co sobie zanotowałem to nie jest przypadkiem stek bzdur. Raz jak pokazywałem partie znajomemu (miał wtedy nieco wyższy ranking) to w pewnym momencie stwierdził, że dzięki ustawieniu skoczka w centrum mam dużą przewagę (materialnie było po równo). Partie wygrałem, ale kiedy z ciekawości puściłem przez silnik (i tak tego nie analizowałem, bo mi się nie chciało) to pokazywał równą (więc gdzie ta duża przewaga?).

---

Znam jednego zawodnika (km), który za każdym razem gra te same debiuty. Ma dużą wiedzę teoretyczną, jednak w internecie jest mnóstwo jego partii i już słyszałem (nie wiem na ile w tym prawdy), ze niektórzy przygotowali się nawet do 25. posunięcia.

Gdzieś czytałem (chyba, w którejś książce Jusupowa), że autor spotkał raz "słabego" kandydata na mistrza. Kiedy zobaczył jego partie zapytał dlaczego taki pozycyjny zawodnik gra tak ostre debiuty jak obrona sycylijska, gdzie dużą rolę odgrywa taktyka. Okazało się, że miał trenera, który tylko to grał. Po zmianie debiutów na spokojniejsze (pozycyjne) zawodnik zrobił progres.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1520 razy
Otrzymał podziękowań: 1787 razy
Ranking: 1660

Postprzez Rafcik » 14 wrz 2016, 20:01

AuroraBorealis napisał(a):
Rafcik napisał(a):

!

Proszę o uzupełnienie danych.

Nigdzie w tym dziale w ogłoszeniach nie widzę danych osobowych np sprzedających. Dlaczego do nich się nie przyczepiłeś? Jak klient będzie chciał moje dane osobowe to pisze na priv i dostanie zdjęcie dowodu osobistego. Nie widzę powodu, żeby podawać tu np swój numer telefonu i nazwisko, skoro nie robią tego inni. Dlaczego traktujesz ludzi wybiórczo?

W innych wątkach są linki do zewnętrznych stron z aukcjami na które przenoszona jest ta odpowiedzialność. Możesz założyć profil na zewnętrznej stronie np. http://www.e-korepetycje.net i umieścić link.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 368 razy
Ranking: 2268

Postprzez AuroraBorealis » 15 wrz 2016, 07:25

Regulamin nic nie mówi o "przenoszeniu odpowiedzialności jeśli link jest do innej strony" .

cyt:
"JAKAKOLWIEK OFERTA oferta musi być opatrzona prawdziwymi danymi osobowymi, a zwłaszcza imieniem
i nazwiskiem, adresem mailowym lub numerem telefonu."

Słowo JAKAKOLWIEK jest tu kluczowe.

Poza tym na zewnętrznych serwisach też są tylko nicki i zainteresowany może zweryfikować wszystko dopiero po zakupie towaru - wcześniej w dane sprzedającego wglądu NIE MA. Jak ktoś się zdecyduje na lekcje, to też dostanie moje dane.
AuroraBorealis

Postprzez AuroraBorealis » 25 wrz 2016, 17:32

Zostały mi 2 wolne miejsca, ew można zrobić co jakiś czas zajęcia grupowe po 3-5 osób (wtedy cena od osoby będzie niższa) z wybranych przez uczniów tematów.
AuroraBorealis

Następna strona

Powrót do Bazar