Strona 1 z 1

Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 17:31
przez Titrant
Wątek poświęcony na nasze podsumowania świeżo zakończonego Ślimaka 2019. Polecam dzielić się uwagami i pomysłami, które mogą przydać się w kolejnych edycjach. Można również wylewać swoje pochwały, spostrzeżenia, smutki i żale - co tylko chcecie, warto być szczerym.

Polecam również głosowanie w ankiecie.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 17:41
przez Titrant
Z mojej strony szczególne podziękowania należą się sędziemu głównemu - kolokwium. Dzięki za Twoją pracę (regulamin, układanie listy startowej, kojarzenia, uzupełnianie terminarza, wyników), sprawną współpracę i trzymanie ręki na pulsie ;-).

Dziękuję wszystkim uczestnikom za ponad 3 miesiące wspólnej gry. Dziękuję za dobre partie, świetną atmosferę (kawał dobrego fair play) i naprawdę fajny turniej :-).

I jeszcze raz gratulacje dla zwycięzców ;-).

Mam nadzieję, że za kilka miesięcy spotkamy się znowu na turnieju z okazji Międzynarodowego dnia szachów ;-).

________________

Moje propozycje ewentualnych zmian:
- możliwość dogrania partii poza rundą; kilka razy przewinął się ten wątek - czy to by przeszło?
- wydłużenie czasu trwania rundy do 12 dni - kilkukrotnie odniosłem wrażenie, że dla ustalenia dogodnego terminu brakowało jednego/dwóch dni.

________________

Titrant napisał(a):
zimny_toster napisał(a):Ale w tym nie ma dużej filozofii.

A może tylko tak się wydaje??

Potwierdzam - tak się tylko wydaje. :-P ;-)

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 18:16
przez Petro
Rozgrywanie partii poza rundą chyba nie przejdzie. Lepiej będzie zwiększyć czas rundy.
Tak poza tym to nie obraziłbym się, gdyby turniej trwał 9 partii.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 19:34
przez kolokwium
Podziękowania należą się Zwycięzcy, pokonanym i oczywiście Organizatorowi.

Zmiany:
  • Czas rundy można wydłużyć na dwa tygodnie tak aby runda zawsze rozpoczynała się takiego samego dnia tygodnia. Czy to pomoże? W ustalaniu terminów niekoniecznie, jednak w przypadkach awaryjnych jest czas na zmianę terminów. Dlatego warto ustalać grę na pierwszą połowę rundy. Tak dla bezpieczeństwa.
  • Termin umówionej partii musi być wpisany na forum.

PS
Jak mi coś jeszcze do łba wpadnie, to będę uzupełniał wpis.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 20:54
przez rutra
Ja niestety na kolejne edycje raczej odpadam przez brak czasu. Nie lepiej jest w TL, gdzie moje wyniki to: -/+, +/-, i/2-i/2, 1/2-1/2 (przed 30. posunięciem). Niestety nie mam aktualnie czasu na grę, chyba że w godzinach wieczornych, gdzie bywa że jestem zmęczony i gram od ręki. W kilku partiach pozycje były obiecujące, ale potem potrafiłem w dziecinnie prosty sposób przegrać.

Moje propozycje zmian:
-umawianie się w wiadomości PW lub oddzielny temat dla każdej partii (ustalony termin można wpisać na forum), miałem w jednej partii sytuacje, gdzie przeciwnik niby zgodził się na termin, ale nie było to zapisane pod postem, więc nie wiadomo czego jego wpis dotyczył, dodatkowo łatwo się w tym wszystkim pogubić jak wiele osób pisze w jednym miejscu
-czas rundy wydłużyć do 10 dni lub 14 dni (zdarzyło mi się, że na weekend wyjeżdżałem, np. na turniej do Londynu i jak się nie umówiłem przed weekendem to nie miałem za bardzo jak zagrać), dla przykładu w TL jak nie mogłem zagrać w weekend, to można było jeszcze w pierwszych dniach kolejnego tygodnia
-przy dużej liczbie uczestników można podzielić zawodników na grupy i grać kołówki, wówczas będzie można zagrać partie w późniejszym terminie, a jak nie to zostaje system szwajcarski

PS. Jeśli w kolejnej edycji będzie brakować zawodnika do parzystości to zagram, z wyjątkiem sytuacji, w której do turnieju zgłosi się hajdzik, wtedy nie zagram.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 17 mar 2019, 21:55
przez rutra
kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):z wyjątkiem sytuacji, w której do turnieju zgłosi się hajdzik, wtedy nie zagram.
To już jest mową nienawiści.
Czy można wiedzieć czym dotknął cię hajdzik? (pytam aby nie było głupich domysłów jak swego czasu na forum szachista.com)


Jaka tam znowu mowa nienawiści, podałem tylko jeden przypadek, w którym nie zagram przy nieparzystej liczbie uczestników.

Odpowiadając na pytanie:

Sytuacja 1: Podczas jeden z edycji Team League na FICS, oddałem jedną partie walkowerem, ponieważ musiałem pojechać po mamę, która wróciła z podróży i nie miała jak się dostać do domu (akurat tylko ja byłem w domu). Trochę pokrzyżowało to moje plany, napisałem przeciwnikowi, że nie zdążę na czas i się spóźnię około 30-60 minut (partia pewnie i tak nie trwałaby 3 godzin, bo w tej edycji grałem dość szybko). Spóźniłem się 50 minut, przeciwnik wziął walkowera, przeprosiłem zawodników z drużyny za to, że oddałem partie walkowerem wyjaśniając sytuacje (nie musiałem tego robić). Zaraz wspomniany wcześniej osobnik zaczął się przyczepiać, że mogłem się umówić na inny termin (tak, bo wiedziałem, że akurat tego dnia o tej godzinie... i tak się zwykle umawiałem na godziny wieczorne, bo wtedy na 99% mogłem grać) oraz że na Androidzie można partie zagrać, ale ja mam Iphone według niego "dla szpanu" (nie obchodzi mnie co ludzie sądzą o telefonie, ale tak się składa, że poprzedni telefon (z androidem) zaczął się psuć jeszcze gdy był na gwarancji i straciłem wszystkie kontakty, łącznie z tymi które miałem od szkoły podstawowej). Co więcej wspomniany wcześniej osobnik sam w tamtej edycji oddał jedną partie walkowerem, bo sobie zapomniał.

Sytuacja 2: Jedną z partii TL mimo dość dużej przewagi przegrałem. Na co hajdzik zaczął się przyczepiać do mojej słabej gry, podczas gdy zdobyłem kilka punktów dla drużyny, a on tylko 1pkt.

Sytuacja 3: Nie lubię jak ktoś mnie pyta "skąd masz na to pieniądze" (chodzi głównie o grę w zagranicznych turniejach). Myślę, że oprócz mnie i US, nikogo więcej nie powinno to interesować. Jak komuś tłumaczę, że taki wyjazd do Budapesztu kosztuje mnie +/- 500zł, a weekend w Londynie około 1000zł, a nie jeżdżę codziennie, tylko raz na kilka miesięcy, to i tak wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić jak można wydać 500 czy 1000zł. Oczywiście wspomniany wcześniej osobnik musiał się i do tego przyczepić oskarżając mnie o (cytując) "szemrane interesy".

Po tym ostatnim dałem sobie spokój, wypisałem się z konwersacji chudych (haj)dzików na jednym z portali społecznościowych i nigdy tam już nie zagram jeśli wcześniej wspomniany osobnik będzie grał, dodatkowo nie chcę grać w turniejach z udziałem tej osoby (chyba, że turnieje na żywo, gdzie akurat się trafi, ale to już sytuacja losowa).

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 18 mar 2019, 01:03
przez redjok
Dziękuję wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie, szczególnie organizatorowi i sędziemu :)
Bardzo dobrze się bawiłem w trakcie turnieju i z chęcią wezmę udział w kolejnej edycji.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 19 mar 2019, 21:47
przez Titrant
kolokwium napisał(a):Termin umówionej partii musi być wpisany na forum.

Tak, taki punkt trzeba będzie chyba dodać w następnym regulaminie.

rutra napisał(a):przy dużej liczbie uczestników można podzielić zawodników na grupy i grać kołówki, wówczas będzie można zagrać partie w późniejszym terminie, a jak nie to zostaje system szwajcarski

Bardzo fajny pomysł. Moglibyśmy najpierw zagrać fazę grupową a następnie systemem pucharowym albo utworzyć nową grupę, dla zwycięzców grup i zawodników z dalszych miejsc, gdzie wyłoniono by zwycięzcę turnieju. Dodałoby to sporo emocji.

A co myślicie o takim rozwiązaniu jak runda z "terminem buforowym"? Przykładowo: runda trwa 10+2 dni, czyli gramy normalnie 10 dni i jeśli wszyscy zawodnicy zagrają swoje partie w przeciągu tych 10 dni to dalej runda zaczyna się po 10 dniach; jeśli natomiast są problemy z zagraniem partii/sytuacje losowe wówczas mamy 2 dniu "buforu" na dogranie takiej partii i runda przeciąga się o te ustalone 2 dni (czyli w sumie trwałaby wtedy 12 dni). Oczywiście każdy zawodnik mógłby skorzystać z takiego przywileju ściśle określoną w regulaminie ilość razy. Ma to sens?

Titrant napisał(a):możliwość dogrania partii poza rundą

@kolokwium Jak Ty zapatrujesz się na takie rozwiązanie? Nie psułoby to kojarzeń?

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 20 mar 2019, 19:29
przez kolokwium
  1. W Powolniaku (3 edycja) finał B się nie udał...
  2. termin z buforem może się sprawdzić, ew. kołówka
  3. 1 temat na umawianie się wystarczy, przy większej liczbie tematów to znowu będzie mętlik w tematach.
  4. Rozgrywanie partii poza rundą chyba najlepiej tylko w kołówce.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 20 mar 2019, 22:28
przez Titrant
kolokwium napisał(a):1. W Powolniaku (3 edycja) finał B się nie udał...

Miałem na myśli, że dalej grają tylko osoby, które zajęły czołowe miejsca w swoich grupach. Zawodnicy z dalszych lokat zakończyliby turniej na pierwszej fazie grupowej.

kolokwium napisał(a):3. temat na umawianie się wystarczy, przy większej liczbie tematów to znowu będzie mętlik w tematach.

Jestem tego samego zdania. To nie pierwszy forumowy turniej i obecne rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze; potrzeba tylko odrobinę uwagi. A nawet nie trzeba szukać w samym temacie - wystarczy przeszukać ostatnie posty naszego rywala.

Re: Ślimak 2019 - podsumowanie

PostNapisane: 20 mar 2019, 23:25
przez kolokwium
A ja wskazałem co może wyniknąć jak coś się wyciągnie z kontekstu.

Titrant tak napisał? NAPISAŁ! A co napisał w tym samym zdaniu przed i po? To już nie ma znaczenia...
Titrant napisał(a):Przykładowo: runda trwa 10+2 dni, czyli gramy normalnie 10 dni i jeśli wszyscy zawodnicy zagrają swoje partie w przeciągu tych 10 dni to dalej runda zaczyna się po 10 dniach; jeśli natomiast są problemy z zagraniem partii/sytuacje losowe wówczas mamy 2 dniu "buforu" na dogranie takiej partii i runda przeciąga się o te ustalone 2 dni (czyli w sumie trwałaby wtedy 12 dni).