Robimy Ślimaka 2021?

Moderator: kolokwium

Robimy Ślimaka 2021?

Ankieta aktywna do 31 gru 2020, 16:48

Tak, chętnie zagram według nowej formuły rozgrywek.
1
8%
Tak, chętnie zagram w turnieju, ale wolę starą formułę gry (szwajcar).
4
33%
Tak, chętnie zagram, nieważne jakim systemem.
4
33%
Jeszcze się zastanawiam.
1
8%
Nie, nie mam chęci na grę w turnieju.
2
17%

Razem głosów : 12

Robimy Ślimaka 2021?

Postprzez Titrant » 18 paź 2020, 16:48

Cześć i czołem!
Czy wśród forumowiczów znajdą się jeszcze jacyś chętni aby kolejny już raz zmierzyć się ze sobą w szachach klasycznych w ramach nowej edycji forumowego Ślimaka?

W zbliżającej się odsłonie myślę aby kolejny raz postawić na sprawdzony serwer oraz datę startu, czyli rozgrywki na Lichess od 1 stycznia.

Jednakże, biorąc pod uwagę propozycje, które padły w podsumowaniu Ślimaka 2020, w zbliżającej się edycji chciałbym zaproponować zupełnie nowy, grupowy system rozgrywek. Mianowicie: rozgrywki w dwóch fazach grupowych; w grupie gra każdy z każdym. I tak:

I faza grupowa
zawodnicy podzieleni są na kilka grup, do kolejnej rundy awansują ci z czołowych miejsc; tempo: 60'+10";

II faza grupowa (finałowa)
najlepsi zawodnicy ze wszystkich grup grają ze sobą kołówkę o końcowy triumf; tempo: 60'+30".

Zaproponowany system gry ma swoje plusy i minusy. Ja tak to widzę:
plusy
- nowa, ciekawa, zaproponowana przez forumowiczów formuła gry i rozwój turnieju;
- możliwość dużej elastyczności umawiania terminów w każdej grupie;

minusy
- nowy system gry może być kłopotliwy dla nowych uczestników i niektórych potencjalnych graczy;
- redukcji ulegnie liczba partii w turnieju (zwłaszcza dla zawodników, którzy odpadną po I fazie grupowej);
- potrzeba odpowiedniej liczby zawodników (chyba > 7).

Do ustalenia pozostawałby jeszcze sposób podziału zawodników na grupy.

Jakie Wy macie zdanie? Bardzo zachęcam i proszę o pisanie własnych odczuć, propozycji i przemyśleń.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 152 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
Ranking: 1000

Re: Robimy Ślimaka 2021?

Postprzez Feliks36 » 18 paź 2020, 21:09

Myślę,że lepszy będzie turniej taki jak był tego roku.A czy ślimak liczy się do rankingu formułowego?
Feliks36

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Ranking: 1555
kurnik.pl: janmal30
FICS: Janeczek2345
Playchess: Ian

Postprzez zimny_toster » 18 paź 2020, 22:29

Super Titrant, że już myślisz o kolejnej edycji Ślimaka. Jednak w mojej ocenie to niepotrzebna komplikacja. Organizowałem kiedyś na sąsiednim, nieistniejącym dzisiaj już, turnieje tzw. Powolniaka. Tam też próbowaliśmy podziału na grupy. Problemem była niechcęć uczestników do dokończenia gier w tzw. grupie spadkowej.

Dodatkowo doprowadziło to do wydłużenia turnieju, co utrudnia jego zakończenie.

Poza tym Titrant zgadnij, kto to powiedział :-P

Ślimak to po prostu jedno z bardzo niewielu miejsc w sieci, gdzie można pograć tempem klasycznym, na dodatek w dobrym gronie. Tu nie ma nagród, a liczy się jedynie przyjemność z gry. To turniej pasjonatów, gdzie można i warto się sprawdzić i podszkolić. Jeżeli to nie jest motywacją dla uczestnika, to nie wiem co nią będzie.
zimny_toster

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 18 paź 2020, 23:28

zimny_toster napisał(a):Tam też próbowaliśmy podziału na grupy. Problemem była niechcęć uczestników do dokończenia gier w tzw. grupie spadkowej.
Titrant nie przewiduje "grupy pocieszenia" (spadkowej wykluczam bo to nie liga i nie ma gdzie spaść).

PS
  • Podział na grupy można sprawdzonym sposobem (z Powolniaka grupowego czy na tym forum - trzeba by sprawdzić):
    ranking forumowy + metoda olimpijska
  • Feliks36 - turnieje zgłoszone (a Ślimak jest zgłoszony) liczą się do rankingu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2327 razy
Otrzymał podziękowań: 2479 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez redjok » 19 paź 2020, 16:52

Jestem za grą w jednej grupie.
redjok
Administrator

Podziękował : 535 razy
Otrzymał podziękowań: 593 razy
Ranking: 0
FICS: redjok

Postprzez puzzle » 21 paź 2020, 09:38

Wole zwyklego szwajcara - wiecej gier a co za tym idzie lepsza wartosc treningowa.
puzzle

Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Postprzez Titrant » 24 paź 2020, 23:13

Czytając Wasze posty widzę, że formuła gry w grupach się nie przyjmie, zatem najprawdopodobniej przyszłorocznego Ślimaka zagramy w sprawdzonym systemie: szwajcar/kołówka.

Ankieta pozostanie jeszcze aktywna, cały czas można głosować. Jeżeli nic się nie zmieni (a prawdopodobnie tak będzie), to w niedługim czasie ukażą się standardowe ankiety do głosowania odnośnie tempa gry i długości rundy. W międzyczasie prowadzone będą prace nad regulaminem, a kiedy ukaże się jego ostateczna wersja, wystartują zapisy - planuję zacząć je od 1 grudnia.

zimny_toster napisał(a):Tam też próbowaliśmy podziału na grupy. Problemem była niechcęć uczestników do dokończenia gier w tzw. grupie spadkowej.
kolokwium napisał(a):Titrant nie przewiduje "grupy pocieszenia" (spadkowej wykluczam bo to nie liga i nie ma gdzie spaść).

Tak, w planach były rozgrywki jedynie o końcowy triumf; zawodnicy, którzy nie awansowaliby do rundy finałowej zakończyliby udział w turnieju na pierwszej fazie grupowej.

zimny_toster napisał(a):Poza tym Titrant zgadnij, kto to powiedział :-P

No, to byłem ja ;-). Cytat miał być argumentem za rozgrywkami w szwajcarze?
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Postprzez Titrant » 24 paź 2020, 23:20

puzzle napisał(a):Wole zwyklego szwajcara - wiecej gier a co za tym idzie lepsza wartosc treningowa.

Niekoniecznie - formuła gry w grupach umożliwiłaby cały czas grę z najlepszymi. Dodatkowo mogłoby również dojść do rewanżu (zależnie od liczby uczestników). Nie spodziewam się również, że obrońca tytułu pożegnałby się z turniejem po pierwszej fazie grupowej ;-).
Titrant

Powrót do Turnieje i konkursy Forumowe