Witam, ogłaszam się na tym forum nie jako gracz, a jako student, który w ramach pracy inżynierskiej podejmuje próbę opracowania rozwiązań mogących ułatwić grę osobom niewidomym i z poważnymi wadami wzroku.
Z tego co mi wiadomo, obecnie takie szachy są realizowane w formie zwykłej szachownicy, mającej wybrzuszenia na polach wybranego koloru, oraz dołeczki na polach drugiego koloru. Figury są utrzymywane w miejscu przez piny, a wszystkie pola mają otwory na te piny, co utrudnia przewrócenie figur i identyfikowanie ich dotykiem.
Wstępnym, jak na razie niezrealizowanym pomysłem jest szachownica 8x8 składająca się z przycisków zamiast stałych pól. Wciśnięcie dowolnego przycisku powiadamia gracza o stanie pola (rodzaj figury/kolor figury, ewentualnie współrzędne pola) przy pomocy komunikatu dźwiękowego. Stan pól jest wpisany w pamięć szachownicy, natomiast ruchy wykonywane są przez wciśnięcie przycisku, który deklaruje chęć wykonania ruchu, a następnie wciśnięcie dwóch kolejnych przycisków na samej szachownicy: tego, z którego chcemy wykonać ruch, oraz tego, na które ruch ten zostanie wykonany. Następnie ruch zostaje opisany przeciwnikowi odpowiednim komunikatem głosowym (w założeniu drugi gracz dysponuje klasyczną szachownicą, na której wykonuje ruchy obu graczy, a po wykonaniu swojego ruchu głośno opisuje swój ruch dla gracza niedowidzącego).
Chciałbym zapytać się, z perspektywy wprawionych graczy z doświadczeniem:
1. Czy takie rozwiązanie mogłoby być użyteczne i praktyczne?
2. Czy sam sposób pozyskiwania danych na temat stanu szachownicy może mieć sens i być wygodny?
3. Czy ma potencjał na bycie szybszą metodą od korzystania z tradycyjnej szachownicy?
Chętnie wysłucham rad wszystkich osób, które mają pomysły i sugestie w tym kierunku, niemniej jednak najbardziej liczę na osoby przeglądające forum, które w swoim bezpośrednim środowisku mają graczy o poważnych wadach wzroku i mogą przekazać mi ich pogląd na ten temat. Odpowiedzi proszę opisywać w tym wątku na forum, ewentualnie na adres mailowy: JakubDzienis.98@gmail.com
Pozdrawiam.