Program/strona do analizy partii na początek przygody

Moderator: redjok

Program/strona do analizy partii na początek przygody

Postprzez xksywka » 05 lis 2020, 19:43

Cześć mam do was pytanie odnośnie programu/strony do analizy własnych partii. spodobał mi się narazie program do analizy na stronie chess.com którego można kupić w płatnej subskrypcji (min 120zl za rok). Wydaje się bardzo fajny bo przygotowane masz wszystko na tacy, masz wykazany procent dokładności, kluczowe momenty gry. To co zagrałby bot. I jakie moje ruchy byłby błędne. Jest jakiś inny program komputerowy który jest bardzo podobny do tego lub nawet lepszy który nie kosztuje 400zl?
xksywka

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1000

Re: Program/strona do analizy partii na początek przygody

Postprzez Grem » 05 lis 2020, 20:20

xksywka napisał(a):Cześć mam do was pytanie odnośnie programu/strony do analizy własnych partii. spodobał mi się narazie program do analizy na stronie chess.com którego można kupić w płatnej subskrypcji (min 120zl za rok). Wydaje się bardzo fajny bo przygotowane masz wszystko na tacy, masz wykazany procent dokładności, kluczowe momenty gry. To co zagrałby bot. I jakie moje ruchy byłby błędne. Jest jakiś inny program komputerowy który jest bardzo podobny do tego lub nawet lepszy który nie kosztuje 400zl?

Strona https://lichess.org/ ma opcje analizy partii za darmo, także są tam zadania szachowe, a programów szachowych jest sporo, przede wszystkim silnik darmowy Stockfish, ale można mieć jakiś inny np. Komodo w wersji 11(darmowy), Leela Chess Zero itd., taki silnik należy podłączyć ;) do tzn GUI szachowego a tego jest sporo: Fritz płatny ale nie taki drogi chyba, albo darmowe Scid, Scid vs PC, Lucas Chess, Arena i wiele innych programów, Lucas ma w instalce 45 silników do wyboru w tym już wyżej wspomniane, więc jest w czym wybrać :> .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 138 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez xksywka » 20 lis 2020, 16:17

Mam do ciebie 2 pytania miszczu :ban:
1. Co oznaczaja w analizie na lichesie przy ruchu np E4 0 E5 +0.3 Hh5 -2.2 itd. W sensie wiem ze to ocena ruchu ale co to oznacza, ktory ruch to dobry, ktory ruch jest minialnie gorszy, ktory to boski, a ktory to tragedia :wall:

2. Który z wymienionych przez ciebie programów jest najlepszy i też dość łatwy w obsłudze Jako :idea: program szachowy :/ . Znalazłem tez program darmowy z dobrym interfejsem ale nie wiem czy jest git: Chessbase Reader 2017.
a i fajnie by było gdyby do któregoś z tych programów byłby poradnik po polsku albo z bardzo łatwym angielskim.

Dodatkowe pytanie:
Jak wiemy, na pirackiej zatoce nie pytaja o kartę kredytowa :rotfl: . To czy polecasz program chessbase 15 ? Czy jest on łatwy, albo chodziaz ma polskie poradniki/bardzo łatwy angielski do nauki? Bo słyszałem ze to najlepszy program do takich analiz :>
xksywka

Postprzez xksywka » 20 lis 2020, 16:22

Na steamie jest też chessbase academy, czy jest on git do analiz własnych partii, i do nauki debiutów w przyszłosci? bo jak patrze to nie kosztuje on dużo, a powiedzialbym malo
xksywka

Postprzez Grem » 20 lis 2020, 18:39

"Miszczu :ban: " nie wiem co to ma znaczyć :wall: , czy to jakaś kpina?, no ale dobra odpowiem, wszystko znajdziesz jak będziesz tylko chciał, instrukcje, poradniki są jak nie po polsku, to po angielsku, wystarczy poszukać.

Silnik pokazuje jak ocenia daną pozycje w liczbach (oceny się zmieniają zależy jak głęboko policzy), te z +(plusem) to białe mają przewagę a z -(minusem) czarne, im większa liczba to większa przewaga i odwrotnie, te w okolicach zera to bardzo nikła przewaga w zasadzie żadna, dopiero jeden to przewaga jakaś tam mała, dalej im wyższa liczba tym przewaga bardziej znacząca, 1pkt to wartość pionka, 3pkt lekkiej figury itd.

Który program najlepszy zależy co komu pasuje, sam oceń i wybierz, programy typu Scid to programy bazodanowe (opensource czyli darmowe), Chesspad podobno najlepszy do robienia analizy, pisania komentarzy, ale można też utworzyć bazy, poradniki proszę bardzo szukaj youtube pierwszy z brzegu Scid s PC, albo nawet cała lista o różnych programach, ale po angielsku, choć czasem można włączyć tłumacza (napisy), choć przy tym czasem wychodzą dziwolągi, nie które programy mają swoje pliki pomocy choć pewnie po angielsku, podobnie program Tarrach lekki i poręczny youtube, Lucas Chess różne opcje nauki i treningu, rozwiązywanie zadań (ma gotowe), ale można mieć i zbiory partii znajdź Lucas, można ćwiczyć też debiuty przez powtarzanie.

Chessbasse Reader to taka darmowa wersja (ma ograniczenia tylko do oglądania partii), komercyjnego ChessBase wideo do obejrzenia:
możesz włączyć napisy, co potrafi sam zobacz, podobnie powinno być na steamie, ale z góry mówię że nie wiem bo nie mam i nie używam, a po pirackich zatokach nie żegluje bo i po co, szanuje czyjąś prace, jak będzie mi potrzebne to sobie zakupie, jak na razie dla mnie wystarczają mi darmowe , poza tym oprócz programów można używać zasobów czyli stron w internecie.
Grem

Postprzez xksywka » 20 lis 2020, 21:43

Grem napisał(a):"Miszczu :ban: " nie wiem co to ma znaczyć :wall: , czy to jakaś kpina?, no ale dobra odpowiem, wszystko znajdziesz jak będziesz tylko chciał, instrukcje, poradniki są jak nie po polsku, to po angielsku, wystarczy poszukać.

Silnik pokazuje jak ocenia daną pozycje w liczbach (oceny się zmieniają zależy jak głęboko policzy), te z +(plusem) to białe mają przewagę a z -(minusem) czarne, im większa liczba to większa przewaga i odwrotnie, te w okolicach zera to bardzo nikła przewaga w zasadzie żadna, dopiero jeden to przewaga jakaś tam mała, dalej im wyższa liczba tym przewaga bardziej znacząca, 1pkt to wartość pionka, 3pkt lekkiej figury itd.

Który program najlepszy zależy co komu pasuje, sam oceń i wybierz, programy typu Scid to programy bazodanowe (opensource czyli darmowe), Chesspad podobno najlepszy do robienia analizy, pisania komentarzy, ale można też utworzyć bazy, poradniki proszę bardzo szukaj youtube pierwszy z brzegu Scid s PC, albo nawet cała lista o różnych programach, ale po angielsku, choć czasem można włączyć tłumacza (napisy), choć przy tym czasem wychodzą dziwolągi, nie które programy mają swoje pliki pomocy choć pewnie po angielsku, podobnie program Tarrach lekki i poręczny youtube, Lucas Chess różne opcje nauki i treningu, rozwiązywanie zadań (ma gotowe), ale można mieć i zbiory partii znajdź Lucas, można ćwiczyć też debiuty przez powtarzanie.

Chessbasse Reader to taka darmowa wersja (ma ograniczenia tylko do oglądania partii), komercyjnego ChessBase wideo do obejrzenia:
możesz włączyć napisy, co potrafi sam zobacz, podobnie powinno być na steamie, ale z góry mówię że nie wiem bo nie mam i nie używam, a po pirackich zatokach nie żegluje bo i po co, szanuje czyjąś prace, jak będzie mi potrzebne to sobie zakupie, jak na razie dla mnie wystarczają mi darmowe , poza tym oprócz programów można używać zasobów czyli stron w internecie.

Dzięki miszczuniu za odpowiedź :* A wie coś Pan kierownik o chessbase academy? bo 80zl koszuje a moze nie ma duzych różnic :ban: . Czy Miszcz uważa ze do analizy własnych jak narazie mi analiza lichessowa z stockfishem zebym se sam analizował i się sugerował oceną silnika gdzie błędy robiłem? Bo programy jedynie szybciej dokładność podają ale chyba niczego lepszego nie maja, a te programy to trudne na 1 rzut widzenia. Może coś od miszczunia przetestuje, co miszczuniu mi wysłał :ban:
xksywka

Postprzez Grem » 20 lis 2020, 22:31

He he :rotfl: widzę że dobrze się chyba bawisz :ban: , rób sobie co chcesz, podałem przykłady że są różne narzędzia i sposoby, nie musisz z nich korzystać, znajdź se sam :ban: , tak programy mogą być trudne nawet taka przeglądarka internetowa, a co mówić dopiero o szachowych :szukaj: dalej :ban: :devil: powodzenia.
Grem

Postprzez xksywka » 21 lis 2020, 10:58

Grem napisał(a):He he :rotfl: widzę że dobrze się chyba bawisz :ban: , rób sobie co chcesz, podałem przykłady że są różne narzędzia i sposoby, nie musisz z nich korzystać, znajdź se sam :ban: , tak programy mogą być trudne nawet taka przeglądarka internetowa, a co mówić dopiero o szachowych :szukaj: dalej :ban: :devil: powodzenia.

księciunio się obraził :ban:
xksywka

Powrót do Programy i komputery szachowe