AlphaZero - od zera do Stockfisha w 4 godziny

Moderator: redjok

AlphaZero - od zera do Stockfisha w 4 godziny

Postprzez biniek » 06 gru 2017, 22:33

Deepmind pokazało nową wersję rewolucyjnej sieci neuronowej, która zasłynęła z pokonania najlepszych graczy w GO.
Początkowo AlphaGo uczyło się "studiując" bazy partii gier rozgrywanych przez ludzi. To podejście umożliwiło całkowite zdominowanie białkowych przeciwników.

Kolejna wersja AlphaGo Zero uczyła się sama, grając wyłącznie przeciwko sobie. W ciągu 40 dni takiego szkolenia osiągnęła poziom AlphaGo a potem wspięła się na poziom nieosiągalny dla poprzedniej wersji.

Teraz DeepMind zaprezentował kolejną wersję programu - Alphazero. Ta wersja jest z kolei uniwersalna, tj. nie jest dostosowana do Go czy do jakiejkolwiek gry. Po nauczeniu programu podstawowych zasad, może się doskonalić w dowolnej grze. DeepMind zaprezentował wyniki tego podejścia na przykładzie Szogi, Go oraz szachów.

W przypadku szachów, okazało się, że Alphazero osiągnęło poziom Stockfisha 8 w ciągu 4 godzin samodzielnego treningu od zera!
Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że różnice w zastosowanym sprzęcie i konfiguracji mogły faworyzować Alphazero, to osiągnięcie takiego postępu w tak krótkim czasie pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w zastosowanych technikach uczenia maszynowego.

Publikacja DeepMind: https://arxiv.org/pdf/1712.01815.pdf
Przykładowe partie: https://lichess.org/study/EOddRjJ8
Avatar użytkownika
biniek
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 lut 2012, 21:06
Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Re: AlphaZero - od zera do Stockfisha w 4 godziny

Postprzez Grem » 25 wrz 2018, 15:40

Dostępny jest od pewnego czasu projekt inspirowany AlphaZero, silnik na PC: LeelaChessZero, jest darmowy i open-source, więc każdy może go wypróbować, oficjalna strona : http://lczero.org/, jest również tam opisany sposób instalacji.

Krótko wersje na Windowsa ściągamy ze strony (jeśli chcemy do gry lub analizy wystarczy silnik plus sieć) : https://github.com/LeelaChessZero/lc0/releases, wybieramy odpowiednią wersje, zależy czy ktoś ma odpowiedni sprzęt, na słabszy może być lc0-windows-blas.zip, wypakowujemy do folderu (można go nazwać np.lczero), do tego folderu dodajemy ściagniętą sieć ze strony: http://lczero.org/networks/, jedną z tych oznaczonych niebieskimi odnośnikami, plik wygląda jak jakiś tajny kod, powinno działać(w razie czegoś można sprawdzić czy widzi on tą ściągniętą sieć, opisane jak to zrobić w konsoli cmd), silnik podpinamy do jakiegoś programu oczywiście; scid vs pc, tarrasch lub arena.

Można z nim również grać na stronach internetowych np.: http://play.lczero.org/ ale i innych np.lichess., na koniec filmik, których sporo w sieci:
https://www.youtube.com/watch?v=0Hhhpu2_Ugk
silnik nie jest jeszcze oczywiście najsilniejszym, ale kto wie...? ;D .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Avatar użytkownika
Grem
 
Posty: 413
Dołączył(a): 03 lut 2012, 14:24
Lokalizacja: pow.Lipsko
Podziękował : 113 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar


Powrót do Programy i komputery szachowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe