Fritz - jak sie uczyc

Moderator: redjok

Fritz - jak sie uczyc

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 11:49

hej, czy jedyną opcją dla mnie na początku mojej drogi z szachami jest granie z tym programem partii towarzystkich ? Jak mogę podnieść swoj poziom - zagrałem na kurniku 4 tysiace gier - kręce się w kółko na około 1150 - a wiem, że jestem wstanie być na poziomie 1300.

czy w czasie gry komputer moze zatrzymywac sie w krytycznych momentach i dawac mi zadanie do rozwiazania ? (do jest bodajże mozliwe tylko w sparingu - ale tutaj komputer jest dla mnie za mocny)

czy moze jakis inny program polecacie do nauki?
zulik

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Fritz - jak sie uczyc

Postprzez majsza » 04 sty 2016, 12:04

Jak masz jeszcze ważny numer seryjny i Fritza nowszego od 10-tki, to masz w opcjach Trening Taktyczny. Gdy jesteś podłączony do internetu możesz rozwiązywać zadania.
Najlepszą opcją będzie granie na playchess, lub zaimportowanie wszystkich gier z kurnika (i tak znikną po pół roku), a potem włączenie Analizy pełnej z zaznaczoną opcją Trening. Będziesz miał w przełomowych momentach dla czarnych i białych (czy jak tam określisz) do zrobienia zadanko i ukryty dalszy przebieg partii.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Ranking: 0
FICS: majsza

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 12:55

mam oryginalnego 11
ale nie ma tego o czym mowisz:
narzedzia>trening->
partia blyskawiczna
trening debiutow
trening koncowek
szkolenie: ataku
szkolenie: szachowanie
szkolenie: obrona
trening kalkulacji

ten ostatni jest dla mnie za trudny - bo to w myslach trzeba warianty robic

czy ktoras z opcji którą wymieniłem to jest to o czym pisał/es/aś?
zulik

Postprzez majsza » 04 sty 2016, 14:03

Oj. Przepraszam. Nie wyjaśniłem dokładnie. Po uruchomieniu programu wejdź na Playchess.com. Potem Narzędzia -> Trening taktyczny.
Mi się to nie podoba. Punktowanie jest na zasadzie pojedyńczych ruchów, tak jakby taktycznych strzałów. Wolę portale z zadaniami, albo tak jak wspomniałem oznaczanie Trening podczas analizy we Fritzu.

Aha. Po upływie ważności klucza znika Ci możliwość trenowania taktyki w necie na playchess.com za pomocą programu i tej opcji (Trening taktyczny)

A do treningu taktyki polecam Scid vs PC.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 14:29

no właśnie klucz.... dziękuje Ci bardzo.
zulik

Postprzez krzysio » 04 sty 2016, 16:54

4 tys to w cholerę i trochę partii, dla przyjemności można i dreptać w miejscu, tak dla rozruszania szarych komórek pograć. Ale jak chcesz się rozwijać to nie wiem czy dobrą drogą chcesz iść, obawiam się ze Fritz Ciebie grać w szachy nie nauczy (chyba że ktoś ma dobre doświadczenie z tym programem i można). Jest tu trochę tematów typu "jaka książka dla początkującego" i ta drogą szedłbym, a kurak potraktował jak poligon doświadczalny dla zdobytej wiedzy w książkach. Chyba że masz szkółkę szachową pod nosem to tam najprościej i najszybciej, tyle ze to nie zawsze możliwe.

Wątpię nawet czy wartościową analizę partii dostaniesz w tego typu programach, czy da rady zastąpić taką normalna "ludzką", gdzie ktoś pokaże Tobie gdzie robisz błędy, czego nie rozumiesz, nad czym warto popracować.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 17:06

mam szkółkę - Pani tylko zapytała ile dziecko ma lat - odpowiedziałem, że 35 :)

zrobiłem sobie pełną analizę mojej partii - zaznaczyłem opcję trening - i oprócz komentarzy nie dostałem żadnych zadań do zrobienia :(
zulik

Postprzez krzysio » 04 sty 2016, 17:15

zulik napisał(a):mam szkółkę - Pani tylko zapytała ile dziecko ma lat - odpowiedziałem, że 35 :)

...

Ale dostałeś odpowiedź że już "dziecko" za stare? A nawet jak za stare to i na to może być sposób, skołować dziecko w odpowiednim wieku i ... zostać z nim na zajęciach. Ja tak nauczyłem się rozumienia szachów, wpierw zostawałem z dziećmi na kółku a teraz siedzę na lekcjach z trenerem. W końcu płacę to mam chyba prawo ;)

zrobiłem sobie pełną analizę mojej partii - zaznaczyłem opcję trening - i oprócz komentarzy nie dostałem żadnych zadań do zrobienia

Komentarze do rozegranej partii to fantastyczna sprawa, one pokazują to czego nie wiemy, niestety te z silnika zbyt górnych lotów nie są, one raczej nie nauczą grać.

A zadańka? A też trochę tematów tu jest co robić na jakim poziomie, są i na necie a są i książki.

Tu jak wkleisz kilka partii to podejrzewam że też szybko dostaniesz odpowiedź gdzie najmocniej leżysz.
krzysio

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 17:59

chcialem wykorzystywac fritza do tego - w końcu zapłaciłem za niego - ale wychodzi na go, że analiza swoich partii mi zostaje i ew. chessplay, ale to mi sie konczy konto
zulik

Postprzez krzysio » 04 sty 2016, 18:21

zulik napisał(a):chcialem wykorzystywac fritza do tego - w końcu zapłaciłem za niego ...

Ani bym nie przesadzał tutaj ani nie dramatyzował. Fritz11 kosztuje 5-10 zł (czasem zdzierają więcej), przy czym najwięcej wart w nim jest dostęp do płatnego playchess. Po odjęciu "prowizji" za playchess reszta naprawdę jest warta tego ca zapłaciłeś i nie ma co narzekać że wszystkiego nie robi :) Chyba za dużo byś chciał za te kilka zł :/
krzysio

Postprzez zulik » 04 sty 2016, 18:47

kupiłem go za około 100 zł - nie pamiętam ale nie było to 10 zł :)
zulik

Postprzez majsza » 04 sty 2016, 20:48

zulik napisał(a):kupiłem go za około 100 zł - nie pamiętam ale nie było to 10 zł :)

A ja kilka miesięcy temu kupiłem Fritza 11 w Biedronce za ok. 10 zł. Miał trzymiesięczny dostęp (chyba, nie pamiętam dokładnie, ale szybko się skończył.

Sam Fritz grać nie nauczy, może jedynie pomóc. Ale jeżeli masz wersję droższą, to możesz mieć lekcje po polsku (tłumaczone). I je warto obejrzeć. Posiadam też Fritza 10 (od Techlandu)) i tam mam lekcje z Kasparowem i Martinem (IM). 11-stkę mam od firmy Cenega i tam są lekcje tylko po angielsku.

Fritza używam tylko jako pomocnika do analizy, po własnej puszczam analizę silnika i potem porównuję. to też bardzo dobry interfejs do grania na playchess. Grać możesz dożywotnio, chyba że masz jakieś ograniczenia na swojej płytce. Jeżeli możesz się logować i tworzyć gry w internecie, a program tylko o klucz się pyta, to ok. Pograsz, a i lokalnie stworzy Ci się baza internetowych partii.

Opcje treningowe w programie też przydatne. Np. końcówki, wyszukiwanie bierek które można bić i niebronionych.

Więcej zyskasz czytając książkę dla początkujących, rozwiązując z niej zadania, równocześnie rozwiązując zadania w internecie, dostosowane do twoich możliwości (na podstawie tego jak dobrze je robisz) np. taktyka z chesstempo.com i lichess.org. Dobra jest książka Patricka Wolffa "Szachy dla żółtodziobów", książki Tadeusza Czarneckiego dla początkujących są już dostępne na allegro za 5-10 zł. Więcej informacji znajdziesz w tematach o książkach.

Zaczynałem grać jak miałem 36 lat. Przy samym Fritzu stałem w miejscu. Postęp następował przy przerabianiu książek, rozwiązywaniu zadań i wielu grach (minimum 30 min), potem przeglądanych. A Fritz był tylko pomocnym narzędziem.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez skoczek » 05 sty 2016, 15:33

Polecam regularną grę z ludźmi przez internet na serwerze FICS.
Tam też możesz rozwiązywać problemy szachowe (zadania taktyczne, maty itp.). Informacja po wpisaniu: tell puzzlebot help.
Jeśli nie masz tam konta pisz, służę pomocą.

Fritz'a używaj jako narzędzia pomocnego w analizie swoich gier ("Test błędów", skrót: CTRL+SHIFT+B).
W wersji 13 masz jeszcze 36 lekcji dla początkujących z polskim dubbingiem.
skoczek

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Postprzez jarrasch » 05 sty 2016, 15:51

czesc,

czy znawcy moga powiedziec, jak wyglada kwestia lekcji we Fritzu?
jesli dobrze kojarze, lekcje po raz pierwszy pojawily sie w wersji 8.

czy kazda kolejna wersja zawiera lekcje z wersji poprzedniej? (wydaje mi sie, ze nie)
jesli nie, czy ktos moze napisac o lekcjach w poszczegolnych wersjach - krotko je scharakteryzowac (np. nazwisko prowadzacego, temat) lub napisze, ktora wersja zawiera "najlepsze" lekcje?

dziekuje i pozdrawiam!
jarrasch

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Postprzez opiotr » 05 sty 2016, 19:47

Ja tam cały żałuję, że Chessmaster już nie jest rozwijany. W kwesti nauki oraz przyjemność grania z przeciwnikami komputerowymi mającymi twarze i jakąś tam ch-kę nie ma sobie równych. Te lekcje z Fritza to już wolę sobie filmiki na YT pooglądać do lekcji CM się nie umywają.
opiotr

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Następna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe