Fritz - jak sie uczyc

Moderator: redjok

Re: Fritz - jak sie uczyc

Postprzez skoczek » 05 sty 2016, 20:15

Też bardzo lubię Chessmastera. Jednak jak dla mnie ma jedną dużą wadę - w czasie gry z przeciwnikami komputerowymi obciążenie procesora wynosi cały czas 50-100% (niezależnie czy ja myślę nad swoim ruchem, czy komputer nad swoim). We Fritz'u nie ma tego problemu. Może ktoś zna rozwiązanie, byłbym wdzięczny.
skoczek

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy
Ranking: 0

Postprzez Banksy » 06 sty 2016, 03:26

zulik napisał(a):hej, czy jedyną opcją dla mnie na początku mojej drogi z szachami jest granie z tym programem partii towarzystkich ? Jak mogę podnieść swoj poziom - zagrałem na kurniku 4 tysiace gier - kręce się w kółko na około 1150 - a wiem, że jestem wstanie być na poziomie 1300.

czy w czasie gry komputer moze zatrzymywac sie w krytycznych momentach i dawac mi zadanie do rozwiazania ? (do jest bodajże mozliwe tylko w sparingu - ale tutaj komputer jest dla mnie za mocny)

czy moze jakis inny program polecacie do nauki?

Nie jest to jedyna opcja. Niektóre zostały już wymienione.

Mam wrażenie, że oczekujesz kompetentnego trenera bez trenera. ;) Prawda jest taka, że jak uczysz się samemu i nie masz funduszy to sam dla siebie musisz stać się takim trenerem. Wymaga to więcej pracy i umiejętności, skupienia na całokształcie..

Tak jak już zostało powiedziane organizacja uczenia leży w Twoich rękach. Postaraj się najpierw zebrać jakąś ilość materiałów do uczenia (niekoniecznie na ilość, może też być na jakość) i o uczeniu się. Mając więcej wiedzy i widząc co jest do dyspozycji będzie Ci łatwiej wybrać coś dla siebie na początek, gdy będziesz to przeglądał.

Wiele osób może mówić, że książka "novice nook" jest mało konkretna i mówiąca o oczywistościach, ale jak dla mnie bardzo trzeźwo przedstawia sprawę jak należy się zabierać do uczenia, ten apekt organizacyjny nawet jeśli nie damy radę go wdrożyć to przynajmniej może nas zaispirować i dać pojęcie do czego zmierzać. Zacząć można od tego artykułu.

Na tym forum jest parę osób w miarę samodzielnie się uczących, liczę na to, że może z czasem zrobi się z tego zgrana grupa wsparcia. :)
Ostatnio edytowany przez Banksy, 06 sty 2016, 11:17, edytowano w sumie 1 raz
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 169 razy
FICS: Banksy

Postprzez thinkerteacher » 06 sty 2016, 07:02

Ja znam kilka osób, które są przekonane, że same sobie spokojnie poradzą, więc trener (czy chociażby instruktor) do niczego nie jest (nie będzie) im potrzebny. Dziwna jednak jest zależność, że takie osoby samodzielnie rzadko kiedy (jak kto woli - prawie nigdy) nie przekraczają poziomu 2 kategorii (z wielkim wiatrem - pierwszej).

Najciekawsze natomiast jest to, że "wszyscy wiedzą co i jak zrobić", ale NIKT (lub prawie nikt) nie potrafi (bądź nie chce czy nie może) tego samodzielnie zrobić, aby pokazać innym - "tak to właśnie trzeba zrobić i wychodzi dokładnie to i to" ;) :). To moje 3 grosze po ponad 15 latach obserwowania szachowych amatorów i lajkoników, którzy chcą być szachowymi mistrzami... idąc na skróty ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7437 razy
Otrzymał podziękowań: 1044 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Banksy » 07 sty 2016, 00:23

"Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz" ;)

Sprawa mnie zaciekawiła, więc trochę poszperałem. Sytuacja wygląda tak, że nie w Polsce, ale na anglojęzycznych portalach, grupach są ludzie z rankingiem 2100-2300 gotowi podjąć się darmowego coachingu, jak również dać możliwość wstąpienia do ich grupy e-learningowej. W dobie internetu wszystko jest możliwe, tylko to wymaga zupełnie innego podejścia, a przede wszystkim "chcenia". :P
5 rzeczy, które sprawią, że będziesz lepszy w szachach.
Trenerzy z forum: AuroraBorealis dczerw kruczy
Banksy

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 169 razy
FICS: Banksy

Postprzez hajdzik » 07 sty 2016, 08:38

No w Polsce się to spotyka, tyle że w znacznie mniejszym stopniu, ale wynika to również z chęci samcyh ludzi.

Rok temu mój kolega Maciej Janiszewski (trener szachowy oraz sędzia)- zorganizował w internecie kurs szachowy.
Kurs odbywał się przez 10 tygodni, w każdą niedzielę 20:00-21:00
Kurs był umieszczony na arbitrze - ale zainteresowanie nie było duże - kurs zaczynało około 20 osób, na ostatnich zajęciach było już tylko 6.
Z powodu zbyt małej ilości chętnych, Maciej nie zdecydował się 2 kurs internetowy

Znacznie częściej spotyka się sytuację, w której nasi "mądrzejsi koledzy" pomagają słabszym w konkretnych elementach gry szachowej, lub ogólnym rozwoju - ale są to przyjaźnie zawierane już na portalach szachowych, gdzie ludzie się lepiej poznają.
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez aleves » 07 sty 2016, 14:21

Można sie też poduczyć oglądając jak inni grają - jak myślą podczas partii,analizy partii,filmy szachowe,nauczyć sie najważniejszych debiutów hiszpanska,sycylijska,indyjska,gambit hetmanski,francuska.
sam sie ucze z takich kanałow na youtube:

kingcrusher - https://www.youtube.com/user/kingscrusher
ichess.net - https://www.youtube.com/user/OnlineChessLessons
ICC - https://www.youtube.com/user/ICCInternetChessClub

Ten kanał też może być:
https://www.youtube.com/user/LekcjeSzachowe

Tylko lepiej też nie przesadzać bo jak sie za dużo naraz wszystkiego naogląda to sie zaczyna słabiej grać.Gdzieś z 2-3 filmiki dziennie.I oprócz oglądania to można korzystać z Fritza i powtarzać te ruchy żeby zrozumieć bo inaczej sie szybko zapomina.
aleves

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: stupidoguy

Postprzez Yoshi » 24 sty 2017, 16:17

skoczek napisał(a):W wersji 13 masz jeszcze 36 lekcji dla początkujących z polskim dubbingiem.

A czy w tych lekcjach jest coś więcej niż opis zasad gry i ruchów figur?

Chodzi mi o taktykę szachową, debiuty, strategię...
Yoshi

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia strona

Powrót do Programy i komputery szachowe